Προς το περιεχόμενο

Αναλυση σε 4κ εξωτερικη οθονη και mbp


basilis5

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια, 

πηρα μια οθονη 4κ για να την χρησιμοποιω σε συνδυασμο με το mbp 2015 retina εχω.

Οι επιλογες που εχω στο monitor για αναλυση μεσα απο το macos ειναι 4Κ και 1080. στη πρωτη περιπτωση ειναι πολυ μικρα στη δευτερη πολυ μεγαλα. 

ερωτηση, δεν γινεται καπως να εχω 4κ αλλα να κανει scale οπως στην οθονη του mbp;

 

κατεβασα και μια εφαρμογη για γρηγορη αλλαγη αναλυσης, δοκιμασα 1440p αλλα ειναι θολα.

 

εχω συνδεση προς το παρον με hdmi γιατι δεν εχω ακομα παρει καλωδιο minidisplay port σε display port.

 

καθε αποψη ευπροσδεκτη, θενξ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, haHa είπε

Μπορεις να βαλεις ενα screenshot απο το System Preferences > Displays για να δουμε τις επιλογες που εχεις;

ναι τις ανεβαζω. απο οτι καταλαβαινω ολα ειναι φυσιολογικα, στις 4κ το σωστο scaling ειναι 1:1 με 4Κ και 1:2 με 1080.. οποτε εχω 4κ αναλυση, απλα για καθε 4 πιξελ (2 πανω 2 κατω) εμφανιζει 1 πιξελ η οθονη.

το προβλημα μου ειναι πως μου φαινονται ολα μεγαλα, οποτε πρεπει να κανω zoom out σε καθε app. 

εχει να προτεινει κανεις κατι γι αυτο;

 

Screenshot-2020-04-16-at-10-24-48-AM.png Screenshot-2020-04-16-at-10-24-38-AM.png Screenshot-2020-04-16-at-10-24-26-AM.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, basilis5 είπε

ναι τις ανεβαζω. απο οτι καταλαβαινω ολα ειναι φυσιολογικα, στις 4κ το σωστο scaling ειναι 1:1 με 4Κ και 1:2 με 1080.. οποτε εχω 4κ αναλυση, απλα για καθε 4 πιξελ (2 πανω 2 κατω) εμφανιζει 1 πιξελ η οθονη.

το προβλημα μου ειναι πως μου φαινονται ολα μεγαλα, οποτε πρεπει να κανω zoom out σε καθε app. 

εχει να προτεινει κανεις κατι γι αυτο;

Screenshot-2020-04-16-at-10-24-48-AM.png Screenshot-2020-04-16-at-10-24-38-AM.png Screenshot-2020-04-16-at-10-24-26-AM.png

Θα επρεπε να είχες και επιλογη 2560*1440 αλλα χωρις να γραφει lower resolution. Αυτο θα εκανε αυτο που θελεις.

 

Επισης, το μενου που σου εμφανιζει αναλυτικα τις αναλυσεις οπως φαινεται στα screenshot σου, θεωρητικα θα επρεπε να σου εμφανιζεται μονο αφοτου παταγες option click. Αυτο επρεπε να σου εμφανιζεται απο default:
AUiTn.png

 

Δες εδω περισσοτερες πληροφοριες:
https://apple.stackexchange.com/questions/194101/what-are-the-effective-scaling-modes-on-osx-with-a-4k-display-is-an-effective-r

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, haHa είπε

Θα επρεπε να είχες και επιλογη 2560*1440 αλλα χωρις να γραφει lower resolution. Αυτο θα εκανε αυτο που θελεις.

Επισης, το μενου που σου εμφανιζει αναλυτικα τις αναλυσεις οπως φαινεται στα screenshot σου, θεωρητικα θα επρεπε να σου εμφανιζεται μονο αφοτου παταγες option click. Αυτο επρεπε να σου εμφανιζεται απο default:
AUiTn.png

Δες εδω περισσοτερες πληροφοριες:
https://apple.stackexchange.com/questions/194101/what-are-the-effective-scaling-modes-on-osx-with-a-4k-display-is-an-effective-r

αν αλλάξεις ανάλυση από τη στάνταρ δεν δουλευει περισσότερο το μηχάνημα για να κάνει downscale?

4k στις 24ς ρε παιδιά;

 

εδώ στις 32 και μας εχουν  βγει τα μάτια με Dell 3219Q

Επεξ/σία από camper13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, haHa είπε

Θα επρεπε να είχες και επιλογη 2560*1440 αλλα χωρις να γραφει lower resolution. Αυτο θα εκανε αυτο που θελεις.

Επισης, το μενου που σου εμφανιζει αναλυτικα τις αναλυσεις οπως φαινεται στα screenshot σου, θεωρητικα θα επρεπε να σου εμφανιζεται μονο αφοτου παταγες option click. Αυτο επρεπε να σου εμφανιζεται απο default:
AUiTn.png

Δες εδω περισσοτερες πληροφοριες:
https://apple.stackexchange.com/questions/194101/what-are-the-effective-scaling-modes-on-osx-with-a-4k-display-is-an-effective-r

αυτο που λες περιμενα κι εγω. μηπως φταιει το hdmi;

εχω mbp2015 και εχει hdmi 1.2

 

δν εχω παρει ακομα minidp -> dp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, basilis5 είπε

αυτο που λες περιμενα κι εγω. μηπως φταιει το hdmi;

εχω mbp2015 και εχει hdmi 1.2

δν εχω παρει ακομα minidp -> dp


Με hdmi περιοριζεσαι στα 30hz(φαινεται και στα screenshot σου), οποτε παρε ενα minidp για να εισαι οκ και λογικα θα σου εμφανισει και τις υπολοιπες αναλυσεις.

 

https://everymac.com/systems/apple/macbook_pro/specs/macbook-pro-core-i5-2.9-13-early-2015-retina-display-specs.html

*This model supports a simultaneous maximum resolution up to 3840x2160 on two external displays via Thunderbolt 2. Alternately, it can support a single display up to 3840x2160 via Thunderbolt 2 and a single 1080p display at up to 60 Hz, 3840x2160 at 30 Hz, or 4096x2160 at 24 Hz via HDMI.

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, haHa said:


Με hdmi περιοριζεσαι στα 30hz(φαινεται και στα screenshot σου), οποτε παρε ενα minidp για να εισαι οκ και λογικα θα σου εμφανισει και τις υπολοιπες αναλυσεις.

https://everymac.com/systems/apple/macbook_pro/specs/macbook-pro-core-i5-2.9-13-early-2015-retina-display-specs.html

*This model supports a simultaneous maximum resolution up to 3840x2160 on two external displays via Thunderbolt 2. Alternately, it can support a single display up to 3840x2160 via Thunderbolt 2 and a single 1080p display at up to 60 Hz, 3840x2160 at 30 Hz, or 4096x2160 at 24 Hz via HDMI.

haha με επιλογή διαφορετικής ανάλυσης ενώ εχουμε 4Κ 60HZ το downscaling βοηθάει ένα μηχάνημα να ρολάρει καλυτερα η το χειροτερευει;

έχω την εντύπωση το δια αλλά εσύ που είσαι τσάκαλος ξέρεις καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsompanakos είπε

haha με επιλογή διαφορετικής ανάλυσης ενώ εχουμε 4Κ 60HZ το downscaling βοηθάει ένα μηχάνημα να ρολάρει καλυτερα η το χειροτερευει;

έχω την εντύπωση το δια αλλά εσύ που είσαι τσάκαλος ξέρεις καλύτερα.

Με ανάλυση 4k και scaling σε "ανάλυση" που δεν διαιρειται ακριβως(δηλαδη πχ 2560) επιβαρύνει το μηχανημα. 

 

Τα hz δεν εχουν σημασια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 minutes ago, haHa said:

Με ανάλυση 4k και scaling σε "ανάλυση" που δεν διαιρειται ακριβως(δηλαδη πχ 2560) επιβαρύνει το μηχανημα. 

Τα hz δεν εχουν σημασια. 

Δλδ το Dell 3219Q στο μαξιμουμ το τρέχουμε; 

δλδ το 4k  δεν διαρείται ακριβώς /2
 

Επεξ/σία από tsompanakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, tsompanakos είπε

Δλδ το Dell 3219Q στο μαξιμουμ το τρέχουμε; 

δλδ το 4k  δεν διαρείται ακριβώς /2
 

Αν βλεπεις οτι το μηχανημα χανει καρε, τοτε δοκιμαζεις σε 4k ή σε 4k αναλυση με scaling 1920 (που διαιρει ακριβως το 4k). Σε 4k αναλυση με scaling 2560 επιβαρυνεται λιγο το μηχανημα , το οποιο ειναι προβλημα σε πιο παλια μηχανηματα (πχ 2012-2015) σε mac os που δεν εκμεταλλευεται καλα το hardware. Σε bootcamp με windows δεν εχεις θεμα.

 

Αναφορά σε κείμενο

Ultimately just scaling CPU clock is an inefficient way to solve the current UI frame rate issues. Future revisions of OS X will likely shift even more UI workload to the GPU, plus we'll see new microprocessor architectures that will perform better with these types of workloads as well. The only issue is I don't know when either of these things will happen. Haswell should bring a good increase in IPC and maybe even a slight increase in frequency, which will definitely help.

What we'll need however, without any significant changes to OS X is an outright doubling of single threaded CPU performance. 

 

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...