Προς το περιεχόμενο

Σπασιματα εικονας στιγμαια


thelos257

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, soteras είπε

Αμα στο κανει μονο με το usb δοκιμασε να κανεις ξανα συντονισμο των καναλιων ειχα αλλη εκδοση απο αυτο το στικακι και πολυ σπανι μου εκανε τα ιδια.Τωρα σαν αλλη λυση τσεκαρε τον ενισχυτη ιστου πανω στην κεραια μηπως εχει θεμα ειτε μηπως εχει χαλαρωσει καποια συνδεση σκουριασει κλπ

Στον αλλο μου υπολογιστη δειχνει πεντακαθαρη εικονα χωρις σπασιματα κλπ αρα το προβλημα δεν μπορω να καταλαβω που βρισκεται και που ειναι ακριβως πραγματικα.

18 ώρες πριν, afm είπε

      Υποθέτω ότι αφού την εγκατάσταση την έκανε ηλεκτρολόγος και αφού υπάρχει τροφοδοτικό θα υπάρχει και ενισχυτής ιστού. Η σωστή συνδεσμολογία λοιπόν για την σύνδεση του ενισχυτή ιστού με δύο tv είναι η παρακάτω (συγνώμη για το πρόχειρο σχέδιο). Να επισημάνω ότι το τροφοδοτικό μπορεί να τοποθετηθεί και μετά την πρίζα όταν έχουμε μία tv ή οι δύο tv είναι στον ίδιο χώρο.

1220112461__2tv___.jpg.121ccbbeb35d73d777f2a456f4455bf8.jpg

      Στη δική σου εγκατάσταση υπάρχει κεραία, ενισχυτής (μάλλον) και το τροφοδοτικό που συνδέεται με την μία τηλεόραση. Η άλλη τηλεόραση πως και που συνδέεται με την κεραία; Βγάλε μία φωτό την κεραία, τον ενισχυτή (αν υπάρχει - από κοντά να φαίνονται οι συνδέσεις) και αν υπάρχει κάποιος διακλαδωτής βγάλτον κι αυτόν. Δες  μήπως από τον αέρα έχει γυρίσει η κεραία σου και αν ναι (όπως γράφει και ο adi32) γύρνα την προς την κατεύθυνση που κοιτάνε και οι κεραίες των γειτόνων.

Καλημερα οριστε φιλε μου ετσι ειναι η δικια μου κεραια:

93660009_2883842761737461_32570304668631

10 ώρες πριν, afm είπε

      Το ότι έχεις ενισχυτή δεν σημαίνει πάντα ότι κάνει καλό στην λήψη. Αν έχεις ανεβάσει πολύ την ενίσχυση τότε θα ενδοδιαμορφώνει με αποτέλεσμα 100% σήμα και 0% ποιότητα ή 0% σήμα και 0% ποιότητα. Αυτό συμβαίνει συνήθως στις μεγάλες πόλεις ή κοντά στα κέντρα εκπομπής που το σήμα είναι ισχυρό, με αποτέλεσμα όταν ενισχυθεί κι άλλο με τον ενισχυτή να μπουκώνει και να παρουσιάζει σπασίματα ή πλήρη απώλεια του σήματος.

      Το ίδιο κακό είναι αν έχεις κάποιο παλιό ενισχυτή που εισάγει θόρυβο στο σήμα (τον οποίο φυσικά ενισχύει μαζί με το σήμα) με αποτέλεσμα μείωση της ποιότητας του σήματος και σπασίματα ή απώλεια σήματος.

      Δώσε περισσότερες πληροφορίες μήπως μπορούμε να σε βοηθήσουμε.

Το θεμα ειναι πως μονο στον ενα μου υπολογιστη μου το κανει αυτο στον αλλο μου δειχνει εικονα κρυσταλλο πεντακαθαρη δεν μπορω να καταλαβω τον λογο ομως που γινεται αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι εφικτό, κάνε μία σκάντζα τους υπολογιστές ή τις κάρτες.

Αν έχεις οπτική επαφή με τους αναμεταδότες, δεν χρειάζεσαι ενισχυτή σήματος, το κεντρικό καλώδιο της κεραίας, πάνω σε ένα διακλαδωτή 1 προς 2 για τις 2 συσκευές, και θα είσαι οκ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, thelos257 είπε

Στον αλλο μου υπολογιστη δειχνει πεντακαθαρη εικονα χωρις σπασιματα κλπ αρα το προβλημα δεν μπορω να καταλαβω που βρισκεται και που ειναι ακριβως πραγματικα.

Καλημερα οριστε φιλε μου ετσι ειναι η δικια μου κεραια:

93660009_2883842761737461_32570304668631

Το θεμα ειναι πως μονο στον ενα μου υπολογιστη μου το κανει αυτο στον αλλο μου δειχνει εικονα κρυσταλλο πεντακαθαρη δεν μπορω να καταλαβω τον λογο ομως που γινεται αυτο.

Αν τα αλλάξεις μεταξύ τους και βάλεις το ένα στη μπριζα του άλλου παραμένει το πρόβλημα στην ίδια συσκευή ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, adi32 είπε

Αν τα αλλάξεις μεταξύ τους και βάλεις το ένα στη μπριζα του άλλου παραμένει το πρόβλημα στην ίδια συσκευή ? 

Για να σου πω την αληθεια δεν το δοκιμασα. Πως το κανω ;

3 ώρες πριν, htaccess είπε

Αν είναι εφικτό, κάνε μία σκάντζα τους υπολογιστές ή τις κάρτες.

Αν έχεις οπτική επαφή με τους αναμεταδότες, δεν χρειάζεσαι ενισχυτή σήματος, το κεντρικό καλώδιο της κεραίας, πάνω σε ένα διακλαδωτή 1 προς 2 για τις 2 συσκευές, και θα είσαι οκ.

δεν καταλαβαινω και παρα πολλα περι του θεματος φιλε μου δηλ ; γινε πιο αναλυτικος επειδη δεν κατεχω το αθλημα.

Επεξ/σία από thelos257
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, thelos257 είπε

Για να σου πω την αληθεια δεν το δοκιμασα. Πως το κανω ;

δεν καταλαβαινω και παρα πολλα περι του θεματος φιλε μου δηλ ; γινε πιο αναλυτικος επειδη δεν κατεχω το αθλημα.

Φιλικά θα σου πω, επειδή βλέπω ότι δεν το κατέχεις το θέμα, και για να αποφύγεις μεγαλύτερη ζημιά, γνώμη μου είναι να καλέσεις έναν τεχνικό, θα κάνει 2 μετρήσεις και θα σου προτείνει λύση. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...