Προς το περιεχόμενο

Κατάθεση στην τράπεζα από άνεργο που έκανε μηδενικές φορολογικές δηλώσεις


Heisen_berg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Είμαι άνεργος και λόγω σπουδών, στρατού κλπ δεν έχω αποκτήσει κάποιο εισόδημα ακόμα, οπότε κάνω μηδενικές φορολογικές δηλώσεις. Έχω μαζέψει ένα χ ποσό σε μετρητά (κάτω των 10.000 ευρώ) από δώρα γονέων, χαρτζιλίκια από παλιά και κάποια κέρδη από τον ΟΠΑΠ. Έχω ανοίξει έναν λογαριασμό στην Εθνική και θέλω να καταθέσω τα χρήματα μου (ή κάποιο μέρος τους) εκεί. Θα έχω κάποιο θέμα με την τράπεζα ή την εφορία; Κάπου διάβαζα ότι μπορεί να έχω 40% φόρο αν δεν τα δηλώσω στην δήλωση του 2020. Αλλά δεν έχω σκοπό να τα κρύψω κι αν πρέπει να δηλωθούν ως "εισόδημα" θα τα δηλώσω κανονικά. Παίζει πάλι φόρος; 

Επεξ/σία από Heisen_berg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, Heisen_berg είπε

Καλησπέρα. Είμαι άνεργος και λόγω σπουδών, στρατού κλπ δεν έχω αποκτήσει κάποιο εισόδημα ακόμα, οπότε κάνω μηδενικές φορολογικές δηλώσεις. Έχω μαζέψει ένα χ ποσό σε μετρητά (κάτω των 10.000 ευρώ) από δώρα γονέων, χαρτζιλίκια από παλιά και κάποια κέρδη από τον ΟΠΑΠ. Έχω ανοίξει έναν λογαριασμό στην Εθνική και θέλω να καταθέσω τα χρήματα μου (ή κάποιο μέρος τους) εκεί. Θα έχω κάποιο θέμα με την τράπεζα ή την εφορία; Κάπου διάβαζα ότι μπορεί να έχω 40% φόρο αν δεν τα δηλώσω στην δήλωση του 2020. Αλλά δεν έχω σκοπό να τα κρύψω κι αν πρέπει να δηλωθούν ως "εισόδημα" θα τα δηλώσω κανονικά. Παίζει πάλι φόρος; 

Και φόρος και εωσφόρος παίζει μέρες πουναι και με αυτά π’ ακούμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κράτα τα σπίτι σου κρυμμένα, έτσι κι αλλιώς τόκους δεν θα πάρεις, και το να τα κατασχέσει η εφορία ή να στα "κουρέψουν" ή δεσμεύσουν σε περίπτωση που φουντάρει η τράπεζα είναι πιο πιθανό από τη διάρρηξη στο σπίτι σου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Froskeas είπε

Και φόρος και εωσφόρος παίζει μέρες πουναι και με αυτά π’ ακούμε

Αν έχεις κάποια κανονική απάντηση μπορείς να τη δώσεις κι ευχαρίστως να συζητήσουμε. Αν πάλι δεν θες να "ακούς" κάτι, μπορείς απλά να μην σχολιάσεις, είτε ακόμη καλύτερα να κλείσεις τα αυτιά σου :)  Καλό Πάσχα να έχεις, με υγεία.

Επεξ/σία από Heisen_berg
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε προτρέπω να ακολουθήσεις τις πλέον νόμιμες διαδικασίες με ό,τι χρεώσεις ίσως περιλαμβάνουν......

 

.....αλλά για ακαδημαϊκούς και μόνο λόγους, φίλος κατέθεσε 15.000€ και σε γενόμενη τηλεφωνική ερώτηση από την τράπεζα είπε πως παντρεύεται και μαζεύτηκαν δώρα από συγγενείς και φίλους. Του ευχήθηκαν βίον ανθόσπαρτο, και όλα καλά.

Επεξ/σία από magnam
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Γιαούρτι είπε

ποιος ο λόγος να τα βάλεις στην τράπεζα; για το φοβερό επιτόκιο των 0,01%.

Γελάνε και οι πέτρες

Για ασφάλεια. Είναι - ένα κάποιο - άγχος να τα κρατάς σπίτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, magnam είπε

Σε προτρέπω να ακολουθήσεις τις πλέον νόμιμες διαδικασίες με ό,τι χρεώσεις ίσως περιλαμβάνουν......

.....αλλά για ακαδημαϊκούς και μόνο λόγους, φίλος κατέθεσε 15.000€ και σε γενόμενη τηλεφωνική ερώτηση από την τράπεζα είπε πως παντρεύεται και μαζεύτηκαν δώρα από συγγενείς και φίλους. Του ευχήθηκαν βίον ανθόσπαρτο, και όλα καλά.

Κάπου χάθηκες, οι τράπεζες δεν κάνουν φορολογικούς ελέγχους, οι τράπεζες - όταν συντρέχουν κάποιες συγκεκριμένες προϋποθέσεις - είναι υποχρεωμένες να ρωτήσουν και απλά ενημερώνουν την εφορία για την απάντηση που τους δόθηκε. Το "όλα καλά" μόνο η εφορία μπορεί να το πει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Κάπου χάθηκες, οι τράπεζες δεν κάνουν φορολογικούς ελέγχους, οι τράπεζες - όταν συντρέχουν κάποιες συγκεκριμένες προϋποθέσεις - είναι υποχρεωμένες να ρωτήσουν και απλά ενημερώνουν την εφορία για την απάντηση που τους δόθηκε. Το "όλα καλά" μόνο η εφορία μπορεί να το πει.

Συμφωνώ, αλλά λογικά θα είδαν στην τράπεζα μεγάλη κατάθεση και θα αναρωτήθηκαν.

Τέσσερα χρόνια αργότερα, πάντως, η εφορία ούτε που του έχει θίξει αυτό το θέμα και ο φίλος παραμένει εργένης.

Λογικά θα ασχολούνται με μεγαλύτερες αδικαιολόγητες κινήσεις (υποθέτω >50.000€). Δεν ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Heisen_berg είπε

Καλησπέρα. Είμαι άνεργος και λόγω σπουδών, στρατού κλπ δεν έχω αποκτήσει κάποιο εισόδημα ακόμα, οπότε κάνω μηδενικές φορολογικές δηλώσεις. Έχω μαζέψει ένα χ ποσό σε μετρητά (κάτω των 10.000 ευρώ) από δώρα γονέων, χαρτζιλίκια από παλιά και κάποια κέρδη από τον ΟΠΑΠ. Έχω ανοίξει έναν λογαριασμό στην Εθνική και θέλω να καταθέσω τα χρήματα μου (ή κάποιο μέρος τους) εκεί. Θα έχω κάποιο θέμα με την τράπεζα ή την εφορία; Κάπου διάβαζα ότι μπορεί να έχω 40% φόρο αν δεν τα δηλώσω στην δήλωση του 2020. Αλλά δεν έχω σκοπό να τα κρύψω κι αν πρέπει να δηλωθούν ως "εισόδημα" θα τα δηλώσω κανονικά. Παίζει πάλι φόρος; 

Για να τα δηλώσεις "κανονικά" θα πρέπει οι γονείς σου ή όποιοι άλλοι στα έδωσαν να δηλώσουν στην εφορία ότι στα έκαναν δωρεά, και φυσικά θα πρέπει να πληρώσουν τον ανάλογο φόρο (από 10 έως 40% ανάλογα τη συγγένεια), και από το πρώτο ευρώ κιόλας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, magnam είπε

Συμφωνώ, αλλά λογικά θα είδαν στην τράπεζα μεγάλη κατάθεση και θα αναρωτήθηκαν.

Τέσσερα χρόνια αργότερα, πάντως, η εφορία ούτε που του έχει θίξει αυτό το θέμα και ο φίλος παραμένει εργένης.

Λογικά θα ασχολούνται με μεγαλύτερες αδικαιολόγητες κινήσεις (υποθέτω >50.000€). Δεν ξέρω.

Το αν αναρωτήθηκαν δεν έχει καμία σημασία, η ερώτηση έγινε προφανώς επειδή υπήρχαν οι προϋποθέσεις.

Επίσης το ποσό της κίνησης ως απόλυτο νούμερο δεν λέει και πολλά, για κάποιον που δεν έχει δηλώσει ποτέ κανένα εισόδημα θα ασχοληθούν και με μικρά ποσά, για κάποιον που κάνει μεγάλη φορολογική δήλωση θα ασχοληθούν μόνο με μεγάλα ποσά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Για να τα δηλώσεις "κανονικά" θα πρέπει οι γονείς σου ή όποιοι άλλοι στα έδωσαν να δηλώσουν στην εφορία ότι στα έκαναν δωρεά, και φυσικά θα πρέπει να πληρώσουν τον ανάλογο φόρο (από 10 έως 40% ανάλογα τη συγγένεια), και από το πρώτο ευρώ κιόλας.

Μιλάμε για χρήματα που μάζευα χρόνια και μου έχουν δώσει από γονείς, παππούδες, έως και νονοί, θείοι κλπ κλπ. Τι να δηλώσουν όλοι αυτοί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Heisen_berg είπε

Μιλάμε για χρήματα που μάζευα χρόνια και μου έχουν δώσει από γονείς, παππούδες, έως και νονοί, θείοι κλπ κλπ. Τι να δηλώσουν όλοι αυτοί;

Μη με κάνεις να γράφω τα ίδια δύο φορές, όλοι αυτοί θα πρέπει να δηλώσουν στην εφορία τις δωρεές (έτσι αντιλαμβάνεται η εφορία τα χρήματα που σου χαρίζουν) που σου έκαναν, έτσι μόνο θα μπορέσεις να τα δηλώσεις και εσύ κανονικά.

Επίσης να έχεις υπόψιν πως γενικά δεν μπορείς να τα δηλώσεις αν δεν έχεις κάποιο αποδεικτικό για την προέλευση τους.

Αν δεν τα δηλώσεις και ελεγχθείς, τότε θα σε βάλουν να πληρώσεις φόρο δωρεάς 40%.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...