Προς το περιεχόμενο

Κατάθεση στην τράπεζα από άνεργο που έκανε μηδενικές φορολογικές δηλώσεις


Heisen_berg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

42 λεπτά πριν, Heisen_berg είπε

Αν έχεις κάποια κανονική απάντηση μπορείς να τη δώσεις κι ευχαρίστως να συζητήσουμε. Αν πάλι δεν θες να "ακούς" κάτι, μπορείς απλά να μην σχολιάσεις, είτε ακόμη καλύτερα να κλείσεις τα αυτιά σου :)  Καλό Πάσχα να έχεις, με υγεία.

Ναι έχω

θα φορολογηθείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

25 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Για να τα δηλώσεις "κανονικά" θα πρέπει οι γονείς σου ή όποιοι άλλοι στα έδωσαν να δηλώσουν στην εφορία ότι στα έκαναν δωρεά, και φυσικά θα πρέπει να πληρώσουν τον ανάλογο φόρο (από 10 έως 40% ανάλογα τη συγγένεια), και από το πρώτο ευρώ κιόλας.

Tα τελευταία χρόνια είμαστε υποχρεωμένει να καταγράφουμε στη φορολογική μας δήλωση όλες τις δωρεές που δεχόμαστε από άλλους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Μη με κάνεις να γράφω τα ίδια δύο φορές, όλοι αυτοί θα πρέπει να δηλώσουν στην εφορία τις δωρεές (έτσι αντιλαμβάνεται η εφορία τα χρήματα που σου χαρίζουν) που σου έκαναν, έτσι μόνο θα μπορέσεις να τα δηλώσεις και εσύ κανονικά.

Επίσης να έχεις υπόψιν πως γενικά δεν μπορείς να τα δηλώσεις αν δεν έχεις κάποιο αποδεικτικό για την προέλευση τους.

Αν δεν τα δηλώσεις και ελεγχθείς, τότε θα σε βάλουν να πληρώσεις φόρο δωρεάς 40%.

Μάλιστα. Σε περίπτωση που τα δηλώσει π.χ. ο πατέρας μου ότι μου τα έδωσε θα είναι στο 10% ο φόρος δωρεάς; Αν ήταν κέρδη χρόνων από στοίχημα, ΚΙΝΟ κλπ θα πρέπει να κρατάς όλες τις αποδείξεις των κερδών ώστε να το αποδείξεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Μην απαντάς με μίσος ⚠️

Πάσχα έχουμε. 

🙏

Ενώ εγώ που σου απαντάω με αγάπη το ευχαριστιέσαι ε? :P

29 λεπτά πριν, Heisen_berg είπε

Μάλιστα. Σε περίπτωση που τα δηλώσει π.χ. ο πατέρας μου ότι μου τα έδωσε θα είναι στο 10% ο φόρος δωρεάς; Αν ήταν κέρδη χρόνων από στοίχημα, ΚΙΝΟ κλπ θα πρέπει να κρατάς όλες τις αποδείξεις των κερδών ώστε να το αποδείξεις;

Ναι, από πατέρα σε παιδί 10% είναι, εκτός βέβαια και αν δεν έχει λογιστικό περίσσευμα οπότε θα πληρώσει πολλά παραπάνω.

Αν ήταν κέρδη χρόνων από στοίχημα, κίνο κτλ θα έπρεπε να τα είχες ήδη δηλώσει όταν τα κέρδισες, αν τα επικαλεστείς τώρα θα φας πρόστιμα επειδή δεν τα είχες δηλώσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Heisen_berg είπε

Μάλιστα. Σε περίπτωση που τα δηλώσει π.χ. ο πατέρας μου ότι μου τα έδωσε θα είναι στο 10% ο φόρος δωρεάς; Αν ήταν κέρδη χρόνων από στοίχημα, ΚΙΝΟ κλπ θα πρέπει να κρατάς όλες τις αποδείξεις των κερδών ώστε να το αποδείξεις;

Βρε Heisen_berg σκέψου ανάποδα:

Αν τα κέρδη από στοίχημα μπορούσες να τα καταθέσεις έτσι απλά χωρίς αποδείξεις μετά από κάποια χρόνια ξέρεις τι θα γινόταν;

Το τι είναι σωστό και τι λάθος το ξέρετε. Το αν θα ασχοληθεί κανένας είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι απλό απλούστατο 

Ανοίγεις ένα λογαριασμό στο όνομα του πατέρα σου ή της μάνας σου Και στο δικό σου (κοινός λογαριασμός ) 

Αφού καταθέσει εκεί τα χρήματα ο πατέρας σου 10 λεπτά μετά τα βάζεις στο ατομικό σου λογαριασμό. ΄Και δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Vasileios-gr είπε

Το θέμα είναι απλό απλούστατο 

Ανοίγεις ένα λογαριασμό στο όνομα του πατέρα σου ή της μάνας σου Και στο δικό σου (κοινός λογαριασμός ) 

Αφού καταθέσει εκεί τα χρήματα ο πατέρας σου 10 λεπτά μετά τα βάζεις στο ατομικό σου λογαριασμό. ΄Και δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα. 

Αν το κάνει αυτό ο γονέας πάλι δεν έχει 10% φόρο δωρεάς; Επίσης υπάρχει και η προυπόθεση να δικαιολογείται στο εισόδημα του γονέα αυτό το έξτρα ποσό που θα καταθέσει στο άνοιγμα του κοινού λογαριασμού αλλιώς θα ψάχνουν που το βρήκε εκείνος τελικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Vasileios-gr είπε

Το θέμα είναι απλό απλούστατο 

Ανοίγεις ένα λογαριασμό στο όνομα του πατέρα σου ή της μάνας σου Και στο δικό σου (κοινός λογαριασμός ) 

Αφού καταθέσει εκεί τα χρήματα ο πατέρας σου 10 λεπτά μετά τα βάζεις στο ατομικό σου λογαριασμό. ΄Και δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα. 

Δηλαδή αν κάποιο ποσό περάσει πρώτα από κοινό λογαριασμό, "ξεπλένεται"? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο μόνος τρόπος είναι να τα δόσεις στον πάτερα σου η την μητέρα σου  να στα κάνουν κατάθεση ως δωρεά και αργότερα να τα βάλεις στην φορολογική δήλωση(του χρόνου) και να φορολογηθείς 10 με 15%.

Άλλος τρόπος είναι να ανοίξεις κοινό λογαριασμό με κάποιον δικό σου που έχει  εισόδημα(π.χ. πατέρας) τότε δε φορολογείσαι (εκτός αν φοβάσαι μη στα πάρει) Απλά αφήνεις και τα δυο ονόματα εκεί στο λογαριασμό.

Επεξ/σία από boombastik
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατά 99% δε θα ασχοληθεί κανένας με ποσά κάτω των 5000 ευρώ.

Τώρα αν φοβάσαι, λύσεις υπάρχουν...

Πολλοί πχ που γνωρίζουν έναν πράκτορα ΟΠΑΠ, μπορούν να βοηθηθούν...

Επεξ/σία από Bomber-21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ανοίξετε έναν λογαριασμό με τους γονείς σου  και θα χειρίζεσαι τα χρήματα εσύ. Αυτό εφόσον οι γονείς μπορούν να δικαιολογήσουν το ποσό, που λογικά 10.000 μπορούν. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Heisen_berg είπε

Για ασφάλεια. Είναι - ένα κάποιο - άγχος να τα κρατάς σπίτι. 

Για ασφάλεια εννοείς της τράπεζας. Αν τα μπομπουνισει η τράπεζα εσύ τρέχα να πάρεις τα λεφτά σου.

Πάρε γραμματόσημα, δε χάνουν την αξία τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...