Προς το περιεχόμενο

Κατάθεση στην τράπεζα από άνεργο που έκανε μηδενικές φορολογικές δηλώσεις


Heisen_berg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Τα βάζεις στην τράπεζα τμηματικά και ΑΝ σου πουν κάτι κάποτε επικαλείσαι δωρεά.

ΥΓ. Δεν μιλάς για αγορά ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ, έτσι δεν είναι ?

Αν τα βάλω χωρίς να δηλωθεί η δωρεά και το ψάξουν κάποια στιγμή, πάει 40% και βάλε  ο φόρος.

Όχι, δεν μιλάω για καμία αγορά ακινήτου κλπ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σκεφτομαι πάντως ότι όπως πάει η συζήτηση, πιθανό το να έβαζες μια καλή πόρτα, συναγερμό (και δεν ξέρω γω τι άλλο  για ασφάλεια του σπιτιού σου) να είναι πιο φτηνό και πιο ωφέλιμο απο τη φορολογιση τους...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κανεις δεν ασχολειται με τετοια ποσα. Το θεμα ειναι να δειχνεις κινησεις, οτι τα ξοδευεις, δηλαδη οτι μπηκαν με καποιο σκοπο. Τι θα σου πει η εφορια, γιατι εβαλες 1500 που σου δωσε ο πατερας για να του πληρωσεις τη ΔΕΗ? Θα τα βαλεις σε 2-3 δοσεις, θα πληρωσεις και κανα λογαριασμο του σπιτιου, κι ολα καλα.

Επεξ/σία από kontinos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνω απόλυτα το φίλο Heisen_berg που θέλει να τα βάλει στην τράπεζα. Στο σπίτι σαφώς και δεν είναι ασφαλή τα χρήματα! Στην Ελλάδα του 2020 τι είναι πιθανότερο: να σου ανοίξουν διαρρήκτες το σπίτι ή να καταρρεύσει η Εθνική τράπεζα; Και πες πως καταρρέει η τράπεζα, εφόσον είμαστε ακόμα στο ευρώ και την ΕΕ (ευτυχώς γλιτώσαμε το 2015 να μας πετάξουν έξω) έχετε ακούσει για την εξασφάλιση ως του ποσού των 100.000 που προσφέρει η ΕΚΤ; Για ποιο κούρεμα μιλάτε ορισμένοι; Και κάτι ακόμα: τα μετρητά σιγά σιγά πεθαίνουν, όλες οι κινήσεις, ειδικά στην εποχή του κορωνοϊού γίνονται πλέον ηλεκτρονικά/με κάρτες. Όσο πιο πολύ καθυστερείς να βάλεις τα χρήματα στην τράπεζα και όσο περισσότερο αυξάνει το συγκεντρωμένο ποσό, τόσο το χειρότερο. Χωρίς να είμαι λογιστής θα πρότεινα τα παρακάτω:

1. Άνοιγμα κοινού λογαριασμού με κάποιον από τους γονείς σου που έχουν εισόδημα και μεταφορά εκεί των χρημάτων σταδιακά.

2. Θυρίδα και μικρό ποσό σε λογαριασμό όπως προτάθηκε ήδη. Από εδώ και στο εξής "νόμιμα" χρήματα στο λογαριασμό και τρώγε από τα "έτοιμα" μέχρι να τελειώσουν.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο κοινός λογαριασμός είναι πιθανότατα η καλύτερη λύση. Εάν οι γονείς σου μπορούν να δικαιολογήσουν μία μεγάλη κατάθεση από ανάλωση κεφαλαίου. Αν πάλι έχουν μικρή ανάλωση κεφαλαίου, ας βάλουν ένα τμήμα του ποσού, έστω.

Επεξ/σία από afragorn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Μη με κάνεις να γράφω τα ίδια δύο φορές, όλοι αυτοί θα πρέπει να δηλώσουν στην εφορία τις δωρεές (έτσι αντιλαμβάνεται η εφορία τα χρήματα που σου χαρίζουν) που σου έκαναν, έτσι μόνο θα μπορέσεις να τα δηλώσεις και εσύ κανονικά.

Επίσης να έχεις υπόψιν πως γενικά δεν μπορείς να τα δηλώσεις αν δεν έχεις κάποιο αποδεικτικό για την προέλευση τους.

Αν δεν τα δηλώσεις και ελεγχθείς, τότε θα σε βάλουν να πληρώσεις φόρο δωρεάς 40%.

Ο φιλος τα λεει σωστα.Μη διαβαζεις αρλουμπες.Αν οι γονεις σου μπορουν να αποδειξουν το ποσο που θελεις να δηλωσεις πηγαινουν εντος του 20 και τα δηλωνουν ως δωρεα σε εσενα στην εφορια.Εσυ τα δηλωνεις το 2021 στη φορολογικη σου δηλωση.Τωρα δεν μπορεις να τα δηλωσεις.Επρεπε η δηλωση δωρεας να εχει γινει μεχρι τελος του 2019.Υπαρχει το ποθεν εσχες.Που τα βρηκες θα σου πει η εφορια.Μη διαβαζεις οτι βλακεια σου λενε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, μπιπ μπιπ είπε

Δηλαδή έχω θα έχω το εισόδημα, άλλος θα φορολογηθεί; Περίεργο.  Ωραία ας πούμε ότι μου δίνει 4000 ευρώ. Θα του έρθει να πληρώσει 400 ευρώ ή συνυπολογίζονται στο συνολικό φόρο που θα πληρώσει; 

Τον φόρο δωρεάς τον πληρώνει αυτός που αποκτά τη τη δωρεά, όχι αυτός που την κάνει. Ο φόρος δωρεάς πληρώνεται την ίδια ημέρα που γίνεται η δήλωση δωρεάς.

2 ώρες πριν, μπιπ μπιπ είπε

Αλλά δεν το καταλαβαίνω. Γιατί να φορολογηθεί δίπλα. Αν είναι εισόδημα από την εργασία του θα φορολογηθεί ήδη μια φορά. Αν δωρίσει τον μισθό του θα ξαναφορολογηθει; Μπορείτε να μου εξηγήσετε την λογική αυτή;

Η λογική πίσω από όλα αυτά είναι το χρήμα να φορολογείται κάθε φορά που αλλάζει χέρια. Όπως ακριβώς φορολογήθηκε αυτός όταν απέκτησε τα χρήματα, έτσι ακριβώς θα φορολογηθείς και εσύ. Η εντύπωση που έχεις περί διπλής φορολόγησης είναι λανθασμένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από μια που καλή γνωστή μου που δουλεύει σε τράπεζα εδώ και χρονια χωρίς να φέρω καμία ευθύνη είναι, ότι για ποσά μέχρι 19.999 ευρώ δεν τρέχει τιποτα.

Στα 20.001 ευρω χτυπάει ένα "καμπανάκι" ...

....

Όπως σου είπα ανεπίσημα και χωρίς να φέρω καμία ευθύνη...

Για εμενα κάνε ότι λέει ο νόμος...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Antilogos1975 είπε

Από μια που καλή γνωστή μου που δουλεύει σε τράπεζα εδώ και χρονια χωρίς να φέρω καμία ευθύνη είναι, ότι για ποσά μέχρι 19.999 ευρώ δεν τρέχει τιποτα.

Στα 20.001 ευρω χτυπάει ένα "καμπανάκι" ...

....

Όπως σου είπα ανεπίσημα και χωρίς να φέρω καμία ευθύνη...

Για εμενα κάνε ότι λέει ο νόμος...

Δεν υπάρχει κανόνας. Όλα είναι σχετικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Heisen_berg είπε

Σε ευχαριστώ. Αν βάλω ένα μικρότερο ποσό (3-5.000) θα είναι εξίσου «θέμα», έτσι; Και κάτι ακόμα αν και ξέρω την απάντηση, αλλά για σιγουριά. Για την κάθε συναλλαγή 1000 ευρώ και άνω που καταγράφεται, αν οι καταθέσεις είναι μικρές και αραιά και που «χτυπάει» πάλι τόσο στο μάτι Τράπεζες και εφορία;

https://www.google.com/amp/s/m.naftemporiki.gr/amp/story/1450108/ksekleidonei-tis-trapezikes-thurides-i-eforia

Τις θυρίδες τις ελέγχει μόνο αν χρωστάς στο δημόσιο ή αν σε κατηγορήσουν για φοροδιαφυγή. Δεν μπορεί να τις ανοίξει για άλλο λόγο, το λέει κιόλας.

Θεωρώ ότι οποιαδήποτε κίνηση άνω των 1.000, εφόσον καταγράφεται, δεν πρέπει να την επιχειρήσεις. Καλύτερα να κάνεις ακόμα πιο μικρές καταθέσεις μόνο για να καλύψεις πληρωμές που θες να κάνεις μέσω τραπέζης. Είσαι άνεργος άρα δεν χρειάζεσαι ηλ. συναλλαγές για αφορολόγητο. Εγώ όσο είμουν άνεργος, είχα κρατηθεί μακρυά από τράπεζες γιατί ήξερα περίπτωση συγγενή που του έγινε έλεγχος και μάλιστα χωρίς να έφταιγε (κατέθετε για τρίτο), δεν μπόρεσε να το αποδείξει και τελικά βρέθηκε να χρωστάει πολύ μεγάλο ποσό. Τράπεζα=εφορία πλέον. Αυτό να έχεις στο νου σου.

2 ώρες πριν, Heisen_berg είπε

 

Αν μου μεταφερθούν τα χρήματα από γονέα μέσω e-banking ως δωρεά, θα έχει απλά 10% φόρο ο γονέας και τέλος; Θυσιάζεται μεν ένα ποσο αλλά είναι πιο ασφαλής και νόμιμη διαδικασία θεωρώ.

Μα πάλι θα πρέπει να τα καταθέσει ο γονέας στο λογ/σμό του, πάλι έλεγχος θα γίνει. Αν δεν τα δικαιολογεί βάσει δήλωσης, θα έχει πρόβλημα. Και αν σκεφτείς ότι πλέον όλοι πληρώνονται μέσω τραπέζης (συντάξεις, μισθοί), ακόμα και να έχει π.χ. 15 χιλ. εισόδημα το χρόνο, θα έχει θέμα να κάνει κατάθεση "ξεχωριστά" λεφτά από τα άλλα που μπήκαν νόμιμα. Θα είχε δικαιολογία μόνο αν πληρωνόταν σε μετρητά όλο το χρόνο και αποφάσιζε να τα καταθέσει. Πλέον δηλαδή δεν υπάρχει εύκολη δικαιολογία για ένα τέτοιο ποσό σε μετρητά. Μόνο αν το είχε κάνει ανάληψη μέσα στη χρονιά και το επανακαταθέτει.

59 λεπτά πριν, Antilogos1975 είπε

Από μια που καλή γνωστή μου που δουλεύει σε τράπεζα εδώ και χρονια χωρίς να φέρω καμία ευθύνη είναι, ότι για ποσά μέχρι 19.999 ευρώ δεν τρέχει τιποτα.

Στα 20.001 ευρω χτυπάει ένα "καμπανάκι" ...

 

Λογικό να το λέει. Οι τράπεζες θέλουν τις καταθέσεις μας. Για φαντάσου να έλεγαν στο καθένα "α να ξέρεις ότι μπορεί να σου γίνει έλεγχος". Δεν θα κατέθετε κανένας τίποτα.

2 ώρες πριν, Heisen_berg είπε

Αν τα βάλω χωρίς να δηλωθεί η δωρεά και το ψάξουν κάποια στιγμή, πάει 40% και βάλε  ο φόρος.

Όχι, δεν μιλάω για καμία αγορά ακινήτου κλπ. 

Η Εφορία του πήρε τις μισές καταθέσεις!

Κοίτα ημερομηνίες. Τον έλεγξαν πέρσι για το...2013! Τόσο πίσω έχουν δικαίωμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Κάτι τελευταίο θέλω να ρωτήσω για όσους γνωρίζουν. Αφορά έναν φίλο και δεν έχει να κάνει με το θρεντ, αλλά για να μην ανοίγουμε άλλο χωρίς λόγο:

Εχει δυο λογαριασμούς, έναν στην Alpha κι έναν στην Εθνική που τον είχε από χρόνια για κάτι επιδόματα κλπ. Στην Alpha έχει εισόδημα από μισθοδοσία και στην Εθνική κάτι ψιλά. Αν θελήσει να στείλει με e-banking ένα ποσο απο την Alpha στην Εθνική του τύπου 30-50% των χρημάτων του, θα έχει κάποιο θέμα η εκεί επειδή είναι λογαριασμοί του ίδιου μπορεί να κάνει κάποιος ελεύθερα μετακινήσεις των κεφαλαίων του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Heisen_berg είπε

Παιδιά, ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Κάτι τελευταίο θέλω να ρωτήσω για όσους γνωρίζουν. Αφορά έναν φίλο και δεν έχει να κάνει με το θρεντ, αλλά για να μην ανοίγουμε άλλο χωρίς λόγο:

Εχει δυο λογαριασμούς, έναν στην Alpha κι έναν στην Εθνική που τον είχε από χρόνια για κάτι επιδόματα κλπ. Στην Alpha έχει εισόδημα από μισθοδοσία και στην Εθνική κάτι ψιλά. Αν θελήσει να στείλει με e-banking ένα ποσο απο την Alpha στην Εθνική του τύπου 30-50% των χρημάτων του, θα έχει κάποιο θέμα η εκεί επειδή είναι λογαριασμοί του ίδιου μπορεί να κάνει κάποιος ελεύθερα μετακινήσεις των κεφαλαίων του;

θα πληρωσει το αναλογο κοστος μεταφορας μεσω ebanking αλλα στην εφορια θα πρεπει να δικαιολογησει τα χρηματα που βρεθηκαν. καλυτερα αναληψη απο ταμειο( 405ευρω και ανω μπορει απο ταμειο) και καταθεση στην αλλη τραπεζα. χαρτι απο την μια-αναληψη και χαρτι απο την αλλη καταθεση ειναι καλυμμενος λογικα αφου ειναι το ιδιο ποσο.απλη μεταφορα. στο γιατι δεν το κανει Online εγω θα ελεγα γιατι 1-2-3ευρω τα εξοδα μπορει εγω να τα εχω αναγκη και δεν θελω να τα δινω στην τραπεζα. αλλα στην Ελλαδα ζουμε οπου η  λογικη παει περιπατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...