Προς το περιεχόμενο

Bloomberg: Αρκετά περιορισμένη η παραγωγή του PlayStation 5 τον πρώτο χρόνο


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πρώτο δεν θα αξίζει έτσι και αλλιώς όπως πάντα, αφού θα παλιώσει γρήγορα. Καλύτερα το Pro ή όπως αλλιώς θα λέγεται..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Άρα και ακριβότερη τιμή....ρε μπας και τη συμφέρει τελικά?

αν και κάτοχος Xbox one, σωστή τακτική πιστεύω είναι οτι ποτέ δεν αγοράζεις μια κονσολα αμέσως όταν βγεί αλλά 1 χρόνο μετά την κυκλοφορία της. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Zengar Zombolt είπε

Σύμφωνα με τις φήμες το PS5 έχει  πρόβλημα με Overheat και ότι θα γίνει redesign για καλύτερη ψύξη.....
Και είναι και αρκετά ποιο αδύναμο σε σχέση με το Xbox Series X
Κάτι λάθος κάνει η Sony......μάλλον καβάλησε το καλάμι επειδή κέρδισε την προηγούμενη γενιά κονσολών.

Αν ισχύει μακριά τον πρώτο (τουλάχιστον) χρόνο. Μου φτάνει το ps4 που κάνει σαν τρελό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Talepwros είπε

Χαζοί δεν είμαστε, μετα απο 5 κονσόλες μαθαμε να μην αγοραζουμε την πρωτη φουρνια.
Μια υπερθερμανση, μια υπερθερμανση και θορυθος αεροπλανου. Μια μετα απο ενα χρονο νεο hardware χωρις τα μισα προβληματα.
Ειδικα τωρα που εχουν και νεο χειριστηριο, μακρια και αγαπημενοι.

Τωρα ειναι καλα να αγορασουμε φτηνο ps4 με μεγαλη συλλογη παιχνιδιων και κοστος ανα παιχνιδι 15-20 ευρω.

Εγω παντως φιλε πήρα τη πρωτη φουρνια απο το ps1 και οι κονσολες κράτησαν μεχρι την αντικατασταση τους απο την επομενη γενιά. Επιλογες ειναι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, pangalan89 είπε

Εγω παντως φιλε πήρα τη πρωτη φουρνια απο το ps1 και οι κονσολες κράτησαν μεχρι την αντικατασταση τους απο την επομενη γενιά. Επιλογες ειναι

Πηρες το PS1 απο Αμερικη;
Εγω θυμαμαι το PS1 μου απο ενα σημειο και μετα να πρεπει να το εχω σε περιεργες ποζες, στο πλαι, αναποδα και τετοια κουλα για να μπορει να διαβασει το CD. Χαρακτηριστικα θυμαμαι οτι για κανει load στο Diablo μεταξυ των πιστων, εβλεπα ενα επεισοδιο Χτυποκαρδια στο Μπεβερλυ Χιλς.
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αναφορά σε κείμενο

η αρχική παραγωγή του PlayStation 5 θα περιοριστεί στις πέντε με έξι εκατομμύρια μονάδες από το λανσάρισμα του έως στον Μάρτιο του 2021, όταν τα πρώτα δύο τρίμηνα από την έναρξη της διάθεσης του PS4, είχαν πουληθεί επτάμισι εκατομμύρια μονάδες.

 

Πρώτα 2 τρίμηνα του ps4 = 6 μήνες με 7,5 εκατομμύρια (...) Δεκέμβριος (? Νοέμβριος;;) έως Μάρτιος = 4 ή 5 μήνες με 5-6 εκατομμύρια.

Έκανα και τα μαθηματικά ~1,2 εκατομμύρια μονάδες το μήνα είναι και στις δύο περιπτώσεις!!

Εγώ δεν βλέπω από που προκύπτει η αρκετά (!) περιορισμένη παραγωγή που λένε.

Εκτός και αν λογαριάζουν το γεγονός πως η αγορά των game consoles είναι αναπτυσσόμενη οπότε από την εποχή του playstation4 μέχρι σήμερα θα έπρεπε να ανέβουν οι πωλήσεις.

Επεξ/σία από Sanjuro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι μόνο εγώ που βλέπω να μην πηγαίνουν τα πράγματα τόσο καλά για τη Sony αυτή τη φορά;

Σαν κάτοχος και των 2 τελευταίων κονσολών (PS4 Pro , Xbox One X) , μπορώ να σας πω με σιγουριά το ΜΟΝΟ σημείο που απομένει να δούμε για το αν θα σώσει την παρτίδα η Sony με το PS5 είναι οι αποκλειστικότητες σε παιχνίδια που αυτό θα έχει.

Ορθα γράφουν οι περισσότεροι ότι σχεδόν πάντα οι κονσόλες της Sony έχουν παιδικές ασθένειες. Αυτό δε θα ήταν όμως θέμα αν η υποστήριξη ήταν επιπέδου MS Store. 
 

Μην ξεχνάτε ότι πλέον οι περισσότεροι περιμένουν προσφορές των MS Store και αγοράζουν τις κονσόλες σε εξευτελιστικές τιμές , με εγγύηση απευθειας από τη MS και express παράδοση δωρεάν.

Σε αυτά προσθέστε το Game Pass με το οποίο μπορεί κάποιος να έχει πρόσβαση σε παιχνιδάρες σε τιμή ΧΩΜΑ και έδεσε το γλυκό.

Καλος ο ανταγωνισμός , μακάρι να ξεκουνηθει η Sony και να ακολουθήσει. Δεν έγινε πρώτη τυχαία αλλά δεν έχει δέσει και κανένα γάιδαρο.

Η MS το πάει ΠΟΛΥ καλά τον τελευταίο καιρό και αυτό θα είναι καλό για όλους , όποια κονσόλα και να επιλέξουν..

Επεξ/σία από Looter
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Leparte1862 είπε

. Οι πρωτοι που αγοραζουν ειναι τα πειραματοζωα της καθε εταιρειας. 

Αυτό ξαναπεστο. Αλλά χρειάζονται και αυτοί που σπονσοραρουν και τρώνε τα πρώτα προβλήματα στην μάπα, υπερθέρμανση, θόρυβο, hardware fails κτλπ, για να ευχαριστήθουμε εμείς οι εγκρατεις μετά πιο ολοκληρωμένη εμπειρία χρήσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ είμαι της λογικής να μην παίρνω με το που κυκλοφορεί. Έρχεται το Launch Day - πάω τα ακουμπάω

Δεν μπορώ να αντισταθώ

Εχω πρόβλημα

Θέλω γιατρό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Looter είπε

Είμαι μόνο εγώ που βλέπω να μην πηγαίνουν τα πράγματα τόσο καλά για τη Sony αυτή τη φορά;

Σαν κάτοχος και των 2 τελευταίων κονσολών (PS4 Pro , Xbox One X) , μπορώ να σας πω με σιγουριά το ΜΟΝΟ σημείο που απομένει να δούμε για το αν θα σώσει την παρτίδα η Sony με το PS5 είναι οι αποκλειστικότητες σε παιχνίδια που αυτό θα έχει.

Ορθα γράφουν οι περισσότεροι ότι σχεδόν πάντα οι κονσόλες της Sony έχουν παιδικές ασθένειες. Αυτό δε θα ήταν όμως θέμα αν η υποστήριξη ήταν επιπέδου MS Store. 
 

Μην ξεχνάτε ότι πλέον οι περισσότεροι περιμένουν προσφορές των MS Store και αγοράζουν τις κονσόλες σε εξευτελιστικές τιμές , με εγγύηση απευθειας από τη MS και express παράδοση δωρεάν.

Σε αυτά προσθέστε το Game Pass με το οποίο μπορεί κάποιος να έχει πρόσβαση σε παιχνιδάρες σε τιμή ΧΩΜΑ και έδεσε το γλυκό.

Καλος ο ανταγωνισμός , μακάρι να ξεκουνηθει η Sony και να ακολουθήσει. Δεν έγινε πρώτη τυχαία αλλά δεν έχει δέσει και κανένα γάιδαρο.

Η MS το πάει ΠΟΛΥ καλά τον τελευταίο καιρό και αυτό θα είναι καλό για όλους , όποια κονσόλα και να επιλέξουν..

 

Κατα τη γνωμη μου παίζει ρόλο και το τι θα παρουν οι φίλοι σου (μέχρι ενα σημειο) και ότι οι κονσολες εχουν παει πλεον στο να γινουν πλατφόρμες. Αν τα εχεις ακουμπήσει στην PlayStation πλατφόρμα και δωσουν backwards compatibility και τα παιχνιδια που εχω αγορασει απο PS Store και τα έχω στο library μου μπορω να τα παιξω στο PS5, το σκέφτομαι δυο φορες να αλλαξω πλατφορμα. Αν το παιξει σωστα η Sony μπορει λογω εγκατεστημένης βασης να κερδισει και αυτή τη γενια και ας εχει χειρότερο hardware. 

Μη νομίζετε οτι οι ιδιοκτήτες κονσολων ειναι τίποτα σκληροπυρηνικοι gamers, την ευκολια τους θελουν και να περασει η ωρα ευχάριστα. Αμα ο αλλος εχει μαθει με τα 50 ευρώ το χρόνο για συνδρομή Plus να εχει ενα δυο παιχνιδια το μηνα μια χαρα τη βγαζει. Αγοράζει που και που και κανενα Call of Duty ή κατι αλλο πιασαρικο και ολα καλα. Ειδικα αν μπορεις να εχεις το τωρινό library σου και στο PS5. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Talepwros είπε

Πηρες το PS1 απο Αμερικη;
Εγω θυμαμαι το PS1 μου απο ενα σημειο και μετα να πρεπει να το εχω σε περιεργες ποζες, στο πλαι, αναποδα και τετοια κουλα για να μπορει να διαβασει το CD. Χαρακτηριστικα θυμαμαι οτι για κανει load στο Diablo μεταξυ των πιστων, εβλεπα ενα επεισοδιο Χτυποκαρδια στο Μπεβερλυ Χιλς.
 

Καλά μην μιλήσουμε για PS2 που στα 2.5 χρόνια τα έπαιξε το λέιζερ και δεν διάβαζε τα CDs! 2 PS2 άλλαξα και τα 2 μου έβγαλαν το ίδιο πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Talepwros είπε

Κατα τη γνωμη μου παίζει ρόλο και το τι θα παρουν οι φίλοι σου (μέχρι ενα σημειο) και ότι οι κονσολες εχουν παει πλεον στο να γινουν πλατφόρμες. Αν τα εχεις ακουμπήσει στην PlayStation πλατφόρμα και δωσουν backwards compatibility και τα παιχνιδια που εχω αγορασει απο PS Store και τα έχω στο library μου μπορω να τα παιξω στο PS5, το σκέφτομαι δυο φορες να αλλαξω πλατφορμα. Αν το παιξει σωστα η Sony μπορει λογω εγκατεστημένης βασης να κερδισει και αυτή τη γενια και ας εχει χειρότερο hardware. 

Μη νομίζετε οτι οι ιδιοκτήτες κονσολων ειναι τίποτα σκληροπυρηνικοι gamers, την ευκολια τους θελουν και να περασει η ωρα ευχάριστα. Αμα ο αλλος εχει μαθει με τα 50 ευρώ το χρόνο για συνδρομή Plus να εχει ενα δυο παιχνιδια το μηνα μια χαρα τη βγαζει. Αγοράζει που και που και κανενα Call of Duty ή κατι αλλο πιασαρικο και ολα καλα. Ειδικα αν μπορεις να εχεις το τωρινό library σου και στο PS5. 


Φίλε μου το Game Pass τα άλλαξε όλα.

Τα παιχνίδια που έχεις μπορείς να συνεχίσεις να τα παίζεις στην κονσόλα που έχεις για όσο καιρό θες.

Επειδή το πλήρωσα 2 χρόνια το Plus μπορώ να σου πω με βεβαιότητα ότι ελάχιστα παιχνίδια από αυτά που έδινε θα πλήρωνα για να παίξω. 

Μπες και δες τα παιχνίδια του Game Pass και θα καταλάβεις. Υπάρχουν τρικ τα οποία χρησιμοποιούν οι περισσότεροι με τα οποία μπορείς να βάλεις Game Pass για 3 χρόνια με λιγότερο από 30 ευρώ το ΧΡΟΝΟ.

Αν λοιπόν δεν υπάρχουν συγκλονιστικοί αποκλειστικοί τίτλοι ή αν δεν υπάρξει αντίστοιχη υπηρεσία από τη Sony , θα υπάρχει σοβαρό θέμα.

Και δεν έχω αναφέρει καν παράπλευρες χρήσεις της κονσόλας όπως Kodi που στο PS4 είναι απαγορευμένες , μιλάω ΜΟΝΟ για παιχνίδια.

Επεξ/σία από Looter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...