Προς το περιεχόμενο

Εφάπαξ Μετακίνηση στον Τόπο Μονιμης Κατοικιας ΒΟΗΘΕΙΑ!


Rakan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Εδώ δεν καταλαβαίνεις τα βασικά, δλδ ότι το μόνο χαρτί από το οποίο προκύπτει η τρέχουσα διεύθυνση κατοικίας είναι η συγκεκριμένη βεβαίωση, οπότε σιγά μην καταλάβεις τι λέει ένα ΦΕΚ.

Ίσως να πρέπει να σου βρω βίντεο με κάποια λιμενικό να το λέει, ή να αρχίσω τις κραυγές τύπου Χίου.

Εσύ που ενημερώνεσαι από ΚΥΑ μπορείς σαν ανθρωπος να μας ενημερώσεις και να δίξεις ότι ισχύει ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗΝ ΚΥΑ που διαβάζεις εσύ ο μορφωμένος και έξυπνος που δε σε παραπληροφωρούν τα κανάλια ότι δε παίζει ρόλο τι γράφει το 3 (η Κύρια) αλλά το 1 από τις Δνσεις που σου είπα παραπάνω (και τη βάλανε μέσα στη βεβαίωση έτσι για μπούγιο).

Αν δεν μπορεις .... η συμβολή σου στο thread είναι ΑΧΡΗΣΤΗ.

Κοινή Υπουργική Απόφαση ΔΙα/ΓΠ.οικ. 20009/2020 - ΦΕΚ 944/Β/20-3-2020 (Κωδικοποιημένη)

https://www.e-nomothesia.gr/kat-ygeia/astheneies/koine-upourgike-apophase-diagpoik-200092020.html

 

αν μπορείς να μου πεις που το λέει αυτό το "μόνο με αυτό το χαρτί"  θα με βοηθούσε πολύ.

.

https://www.civilprotection.gr/el/enimerosi-diapisteymenon-syntakton-ygeias-apo-ton-yfypoyrgo-politikis-prostasias-kai-diaheirisis-3

Κρατώντας, λοιπόν, αυτό ως δεδομένο και αναφορικά με νέα μέτρα και συστάσεις, σάς ενημερώνω για τα εξής:
Από αύριο Σάββατο στις 6 το πρωί επιτρέπεται η μετάβαση στα νησιά μας με πλοία της ακτοπλοΐας, ΜΟΝΟ των μόνιμων κατοίκων τους. Τα όποια δρομολόγια εκτελούνται, αφορούν μόνιμους κατοίκους για τους απολύτως αναγκαίους λόγους και την τροφοδοσία των νησιών, καθώς και εκείνους που θέλουν να αναχωρήσουν από τα νησιά.
Με τον τρόπο αυτό προστατεύουμε τους κατοίκους των νησιών μας.
Όπως τόνισε και ο Πρωθυπουργός στο μήνυμά του, όσο πιο μικρό είναι το νησί όπου κάποιος πιστεύει ότι θα καταφύγει για να προστατευθεί, τόσο πιο δύσκολη, αν όχι πολλές φορές αδύνατη, θα είναι και η περίθαλψή του αν αρρωστήσει εκεί.
Για να εκδώσει πλέον, λοιπόν, κάποιος εισιτήριο προκειμένου να ταξιδέψει σε νησί, είναι απαραίτητη η επίδειξη αντιγράφου που μπορεί κάποιος να κατεβάσει από το TAXIS ή αντιγράφου της δήλωσης Ε1, ώστε αν αποδεικνύεται ο τόπος μόνιμης κατοικίας του.
Επίσης, απαγορεύεται ο απόπλους και ο κατάπλους ιδιωτικών σκαφών αναψυχής σε όλη την ελληνική επικράτεια. Όσα ιδιωτικά σκάφη αναψυχής βρίσκονται σε πλεύση, υποχρεούνται ως τα μεσάνυχτα της 21ης Μαρτίου, δηλαδή μέχρι τα μεσάνυχτα του Σαββάτου, να καταπλεύσουν. Το Λιμενικό και οι λιμενικές αρχές έχουν πάρει σαφείς οδηγίες για την εφαρμογή του μέτρου σε όλη την επικράτεια.
Επιπλέον, αύριο Σάββατο θα είναι  εκτάκτως κλειστές όλες ο λαϊκές αγορές της χώρας. Από Δευτέρα, στις λαϊκές αγορές μειώνονται κατά 50% ανά κλάδο οι παραγωγοί, με απ....
 
---
εδώ βλέπουμε το "βούρλο" τον Χαρδαλιά να λέει βλακείες.
 

 

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, DrLo είπε

Η ειδικής χρήση λεει σε εμένα 3 δνσεις

1Διευθυνση Κατοικίας

2 Δειεθυνση Εδρας Επιτηδευματία

3 Κυρια κατοικίας

εσύ λες οτι ισχύει μόνο το 1ο ;

Για τελευταία φορά, το 3 δεν λέει σκέτο "κύρια κατοικία", λέει "ΚΥΡΙΑ ΚΑΤΟΙΚΙΑ (από τα στοιχεία Ε1 φορολογικού έτους 2018)", σε απλά ελληνικά λέει που έμενες το 2018.

Το 1 είναι αυτό που λέει την τρέχουσα διεύθυνση κατοικίας.

Πάμε μία ακόμα πιο ταληράκια. Η δική μου βεβαίωση στο 3 λέει Αθήνα επειδή το 2018 έμενα Αθήνα, στο 1 λέει Πάτρα επειδή τώρα μένω Πάτρα, επειδή η τρέχουσα διεύθυνση κατοικίας μου είναι Πάτρα.

Κρίνε μόνος σου ποιο ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Joshua21 είπε

Για τελευταία φορά, το 3 δεν λέει σκέτο "κύρια κατοικία", λέει "ΚΥΡΙΑ ΚΑΤΟΙΚΙΑ (από τα στοιχεία Ε1 φορολογικού έτους 2018)", σε απλά ελληνικά λέει που έμενες το 2018.

Το 1 είναι αυτό που λέει την τρέχουσα διεύθυνση κατοικίας.

Πάμε μία ακόμα πιο ταληράκια. Η δική μου βεβαίωση στο 3 λέει Αθήνα επειδή το 2018 έμενα Αθήνα, στο 1 λέει Πάτρα επειδή τώρα μένω Πάτρα, επειδή η τρέχουσα διεύθυνση κατοικίας μου είναι Πάτρα.

Κρίνε μόνος σου ποιο ισχύει.

Αυτό από που το λες? 

Μπορείς να μου δείξεις σε παρακαλώ ΓΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ

- πού λεει "μόνο αυτό το χαρτί" η ΚΥΑ

- από που έχει προκύψει αυτή η ερμηνία σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Δεν έχω καμία όρεξη να σου δείξω απολύτως τίποτα. Όποιος κατάλαβε κατάλαβε.

Τράβα να δεις τι βι τώρα.

Τράβα και εσύ.

Όποιος κατάλαβε κατάλαβε

.

Για όποιον ενδιαφέρται πραγματικά και δεν είναι "Πολάκης" σαν (κλασσικά) τον Joshua που απλά σκούζει χαζομάρες για να νομίζει ότι τον κάνουν κάτι

Η Δνση που λέει η ειδικής κατοικίας δεν παίρνει την Δνση του ΑΦΜ σου από τη δήλωση του 2018 (αυτή που φαίνεται δηλαδή μπροστά αλλά στο πίνακα 5 για το τεκμαρτό εισοδημα που δηλώνεις την Κύρια κατοικία σου).

Στην δήλωση φέτος δηλαδή αν δεν αλλάξω κάτι θα έχω ΠΑΛΙ δνση κατοικίας και επιτηδευματία την Α αλλά τη Β αυτή στο πίνακα 5 πάλι την άλλη (αυτή που μου εμφανίζεται "το 2018") δεν είναι δηλαδή ότι άλλαξε κάτι από τότε. Η διαφοροποίηση στην ειδικής χρήσης δεν είναι γιατί άλλαξε κάτι ώστε να είναι "τρέχουσα". και τότε τρέχουσα ήταν η Α και κύρια η Β. Μπορεί απλά να δηλώνεις διαφορετικές.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι. Αν κάποιος πρέπει ν μετακινηθεί προς τον τοπο μόνιμης κατοικίας και δεν μπορεί να έχει εκτυπωμένα το Ε1 η την άλλη βεβαίωση, η παρουσίαση τους σε ηλεκτρονική μορφή είναι άραγε αποδεκτή ; Ξέρει κάποιος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, zanskou είπε

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι. Αν κάποιος πρέπει ν μετακινηθεί προς τον τοπο μόνιμης κατοικίας και δεν μπορεί να έχει εκτυπωμένα το Ε1 η την άλλη βεβαίωση, η παρουσίαση τους σε ηλεκτρονική μορφή είναι άραγε αποδεκτή ; Ξέρει κάποιος; 

Δε μου έχει τύχει αλλά δε βλέπω το λόγο γιατί να μην γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, barimagas είπε

Πατε παρτε στον χασαπη τρια κιλα αρνι και ψηστε το στον φουρνο σας. Ελεος. 

Αυτό είναι εντελώς offtopic

 

1 ώρα πριν, Rakan είπε

Καλησπέρα θα ήθελα να μου λύσετε μια απορία αν κάποιος γνωρίζει. Διαμένω και εργάζομαι τον τελευταίο χρόνο θεσσαλονίκη και κατάγομαι από την Ορεστιάδα Έβρου στην οποία πρέπει να πάω επειγόντος την επόμενες μέρες. Λόγω τον μέτρων για τον κοροναιό χρειάζομαι να έχω μαζί μου για το ταξίδι είτε μία Βεβαίωση κατοικίας Ειδικής Χρήσης είτε αντίγραφο της Δήλωσης Φορολογικού εισοδήματος του 2018. Και στα δύο ενώ γράφει Διευθυνση Κατοικίας το σπίτι μου στην Ορεστιάδα , αναφέρει επείσης ως ΚΥΡΙΑ ΚΑΤΟΙΚΙΑ την διευθυνση μου στην Θεσσαλονίκη λόγω του οταν έκανα περυσι την δηλωση έμενα Θεσσαλονίκη. Η ερώτηση είναι η εξής: αν ξεκινησω για Ορεστιάδα και με σταματήσουν για έλεγχο υπάρχει η περίπτωση να μην με αφήσουν να περάσω;  

on topic

αν καταλαβα καλά, πάντα ανηκες στη ΔΟΥ ορεστιάδας και η δνση σου πάνω-πάνω στο Ε1 λέει Ορεστιάδα αλλά στον Πινακα 5 και στην ειδικής χρήσης εκεί που λέει κύρια κατοικία λέει Θεσσαλονίκη. Αυτό εννοείς;

Στη θέση σου αν είχα χρόνο και την δυνατότητα θα πέρναγα από ένα αστυνομικό τμήμα να ρωτούσα δείχοντάς την.

 

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Rakan είπε

Ακριβώς...

Διαβάζω το ΦΕΚ που στην παράγραφο 2 η (με γραμματα οι διάφορες περιπτώσεις που επιτρέπεται) αναφέρει για την εφάπαξ μετακίνηση

https://lefkadaonline.gr/κορονοϊός-απαγόρευση-κυκλοφορίας-νέ

η) Εφάπαξ μετάβαση στον τόπο της μόνιμης κατοικίας.

Μιλά για "μόνιμη κατοικία". Δεν αναφέρει ούτε "τρέχουσα" (τη "απιστευτιά" που πέταξε κάποιος παραπάνω) ούτε την Δνση σου με βάση τη ΔΟΥ.

Από την άλλη δεν λέει για "κύρια κατοικία" (γι αυτό άλλωστε έχει νοημα και να περιλαμβάνεται στην ειδικής χρήσης, παρόλη τη συνομοσία των ΜΜΕ δε νομίζω ότι ΑΑΔΕ είναι σε κανενα conspiracy να τελειώσουν τα μελάνια του κόσμου μια ωρα πιο γρήγορα)

εγώ το καταλαβαίνω ότι δε σου επιτρέπεται (όχι λόγω των "απιστευτιών" που έλεγε ο άλλος παραπάνω) αλλά γιατί η το μόνιμη το καταλαβαίνω ως κύρια. Δηλαδή ότι δεν σου επιτρέπεται η μετάβαση στην Ορεστιάδα.

Τώρα πάλι όπως είπα, θα ρώταγα σε αστυνομικό τμήμα. (αν το κάνεις πες μας τι σου είπανμ εκτός αν δεν τους εμπιστευεσαι και για να γλιτώσεις από τα βοθροκάναλα της διαπλωκής διαβάζεις μονο ΦΕΚ)

αν με το "μονιμη" εννουν την δνση της ΔΟΥ σου.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, DrLo είπε

Η Δνση που λέει η ειδικής κατοικίας δεν παίρνει την Δνση του ΑΦΜ σου από τη δήλωση του 2018 (αυτή που φαίνεται δηλαδή μπροστά αλλά στο πίνακα 5 για το τεκμαρτό εισοδημα που δηλώνεις την Κύρια κατοικία σου

Αυτο νομιζω και εγω καθώς εκει αναγράφεται η διεύθυνση στην οποια έμενες κατα την υποβολη της δήλωσης και το κρατος αυτη την στιγμη θελει να σε κρατήσει σε αυτη και να σε εμποδισει να κόβεις βόλτες.Οτι αλλη διεύθυνση λογικα δεν ισχυει.

2 ώρες πριν, Rakan είπε

Καλησπέρα θα ήθελα να μου λύσετε μια απορία αν κάποιος γνωρίζει. Διαμένω και εργάζομαι τον τελευταίο χρόνο θεσσαλονίκη και κατάγομαι από την Ορεστιάδα Έβρου στην οποία πρέπει να πάω επειγόντος την επόμενες μέρες. Λόγω τον μέτρων για τον κοροναιό χρειάζομαι να έχω μαζί μου για το ταξίδι είτε μία Βεβαίωση κατοικίας Ειδικής Χρήσης είτε αντίγραφο της Δήλωσης Φορολογικού εισοδήματος του 2018. Και στα δύο ενώ γράφει Διευθυνση Κατοικίας το σπίτι μου στην Ορεστιάδα , αναφέρει επείσης ως ΚΥΡΙΑ ΚΑΤΟΙΚΙΑ την διευθυνση μου στην Θεσσαλονίκη λόγω του οταν έκανα περυσι την δηλωση έμενα Θεσσαλονίκη. Η ερώτηση είναι η εξής: αν ξεκινησω για Ορεστιάδα και με σταματήσουν για έλεγχο υπάρχει η περίπτωση να μην με αφήσουν να περάσω;  

Θα σε σταματησουν και θα φας προστιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...