Προς το περιεχόμενο

Fastpath cosmote


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θελω να ρωτησω αν πιστευεται οτι αξιζει να το γυρισω σε fastpath. Ρωταω διοτι αποτι εχω ακουσει χανεις ταχυτητα. Να αναφερω οτι ειμαστε 4 ατομα στο σπιτι, οι γονεις μου και η αδερφη μου. Οι γονεις δεν κανουν και πολλα πραγματα και η αδερφη μου κανα youtube το πολυ.. Εγω το fastpath εννοειται το θελω για gaming μιας και πιανω 70-100 ping.. Τελος εγω μπορει να δω και κανα stream στο twitch. Θα αφησω και ενα screenshot απο κατω με το status της συνδεσης.

https://prnt.sc/s0rddi

P.S. Το συμβολαιο ειναι 50mbps αλλα λογω τοποθεσιας πιανει 30..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα φιλε! Λοιπον το προφιλ της συνδεσης σου ειναι VDSL οποτε δεν θα πέσει καθολου η ταχυτητα σου επειση η γραμμη εχει να σου δωσει ταχύτητα να στο πω ετσι. Δες παρακάτω το screebshot 

https://prnt.sc/s0spmj

Επεξ/σία από antonisem
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, antonisem είπε

Καλησπέρα φιλε! Λοιπον το προφιλ της συνδεσης σου ειναι VDSL οποτε δεν θα πέσει καθολου η ταχυτητα σου επειση η γραμμη εχει να σου δωσει ταχύτητα να στο πω ετσι. Δες παρακάτω το screebshot 

https://prnt.sc/s0spmj

Δεν το ηξερα αυτο! Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, antonisem είπε

Καλησπέρα φιλε! Λοιπον το προφιλ της συνδεσης σου ειναι VDSL οποτε δεν θα πέσει καθολου η ταχυτητα σου επειση η γραμμη εχει να σου δωσει ταχύτητα να στο πω ετσι. Δες παρακάτω το screebshot 

https://prnt.sc/s0spmj

Δεν ισχύει αυτό γιατί άμα δεις παίζει με SNR κάτω απο 9 που σημαίνει ότι υπάρχει θόρυβος. Άρα όταν ζητήσει fastpath θα χάσει ταχύτητα. Επίσης βλέπω και πολλά errors. Αν μαζεύει πολλά errors σε μικρό χρονικό διάστημα υπάρχει ενδεχόμενο αποσυνδέσεων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, InternetMaster είπε

Δεν ισχύει αυτό γιατί άμα δεις παίζει με SNR κάτω απο 9 που σημαίνει ότι υπάρχει θόρυβος. Άρα όταν ζητήσει fastpath θα χάσει ταχύτητα. Επίσης βλέπω και πολλά errors. Αν μαζεύει πολλά errors σε μικρό χρονικό διάστημα υπάρχει ενδεχόμενο αποσυνδέσεων. 

Σκεφτομαι να το κανω και να δω πως παει. Επισης δεν το κανω restart σχεδόν ποτε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε κάνε ένα restart και παρακολούθησέ το κατά πόσο αυξάνονται για να δεις αν έχεις θέμα ή όχι. Ουσιαστικά αν μπεις σε fast path η γραμμή δεν διορθώνει τα errors άρα αν έχεις θέμα μπορεί να έχεις καθυστερήσεις μέχρι και αποσυνδέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βλέπεις ότι με κάθε refresh αυξάνονται ανά δεκάδες ή εκατοντάδες τότε είναι πολλά. Αν έχεις ξέρω γω 100 κάθε 2 μέρες δεν είναι ανησυχιτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, InternetMaster είπε

Αν βλέπεις ότι με κάθε refresh αυξάνονται ανά δεκάδες ή εκατοντάδες τότε είναι πολλά. Αν έχεις ξέρω γω 100 κάθε 2 μέρες δεν είναι ανησυχιτικό.

Εκανα μια επανεκκινηση.. Στα 10 λεπτα ειχε 120 errors και στα 20 λεπτα 311.. Δεν ανεβαιναν με καθε refresh που εκανα αλλα μια φορα στα 10 λεπτα, δηλαδη ελεγε 120 εκανα refresh συχνα και ξαφνικα μετα απο 10 λεπτα πηγε στα 300 και εχει μεινει εκει παλι εδω και κανα 5λεπτο.. Φανταζομαι μετα απο λιγο θα ξανα ανεβει.. Μονο FEC errors εχει.. Οποτε τι πιστευεις?

edit: μετα απο 10 λεπτα παλι ανεβηκε στα 389

edit: ξαφνικα ανεβηκε στα 650 FEC και 2 CRC...

Επεξ/σία από SneakyGuy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα FEC errors είναι αυτά που διορθώνει η γραμμή μέσω του interleaved profile. Με άλλα λόγια αν το γυρίσεις σε fast path θα πρέπει το router να ζητά retransmission για τα χαμένα πακέτα και αυτό ίσως οδηγήσει σε καθυστερήσεις και αποσυνδέσεις. Ίσως υπάρχει κάποιο θέμα στην εσωτερική εγκατάσταση του σπιτιού σου ή ο χαλκός της περιοχής σου είναι άστα να πάνε.

Επεξ/σία από InternetMaster
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, InternetMaster είπε

Τα FEC errors είναι αυτά που διορθώνει η γραμμή μέσω του interleaved profile. Με άλλα λόγια αν το γυρίσεις σε fast path θα πρέπει το router να ζητά retransmission για τα χαμένα πακέτα και αυτό ίσως οδηγήσει σε καθυστερήσεις και αποσυνδέσεις. Ίσως υπάρχει κάποιο θέμα στην εσωτερική εγκατάσταση του σπιτιού σου ή ο χαλκός της περιοχής σου είναι άστα να πάνε.

Οποτε να το αφησω? Να αναφερω οτι παρατηρω τον τελευταιο μηνα "spikes", τα οποια προηγουμενως δεν υπηρχαν, στο ping μου στα online games.. Μπορει αυτη η ξαφνικη αυξηση στα "spikes" να συνεπαγεται με τα errors που εμφανιζονται? Επισης μπορει αυτα τα errors να οφειλονται πιο γενικα στο δικτυο της cosmote, απο αποψης οτι μιας και ειμαστε κλεισμενοι μεσα, χρησιμοποιουμε περισσοτερο το ιντερνετ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα spikes που λες μπορεί να είναι αποτέλεσμα φόρτου των σέρβερ παγκοσμίως λόγω των συνθηκών ή μπορεί να είναι θέμα της γραμμής σου. Όσο για την δεύτερη ερώτηση εφόσον υπάρχει αυξημένο traffic στη σύνδεση λογικό είναι να υπάρχουν περισσότερα errors. Ο αριθμός των error δεν έχει να κάνει με τον φόρτο στους σερβερ του παρόχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, InternetMaster είπε

Αυτά τα spikes που λες μπορεί να είναι αποτέλεσμα φόρτου των σέρβερ παγκοσμίως λόγω των συνθηκών ή μπορεί να είναι θέμα της γραμμής σου. Όσο για την δεύτερη ερώτηση εφόσον υπάρχει αυξημένο traffic στη σύνδεση λογικό είναι να υπάρχουν περισσότερα errors. Ο αριθμός των error δεν έχει να κάνει με τον φόρτο στους σερβερ του παρόχου.

Οκ.. Ευχαριστω για ολη την βοηθεια! Για να κλεισουμε αξιζει να δοκιμασω fastpath? Ή να μην το επιχειρισω καν?

Επεξ/σία από SneakyGuy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τίποτα 😎. Ότι θέλεις. Μπορείς αν θες να το δοκιμάσεις και αν έχεις θέμα να το γυρίσεις πάλι σε Interleaved. 

Επεξ/σία από InternetMaster
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/4/2020 στις 10:53 ΜΜ, SneakyGuy είπε

Θελω να ρωτησω αν πιστευεται οτι αξιζει να το γυρισω σε fastpath. Ρωταω διοτι αποτι εχω ακουσει χανεις ταχυτητα. Να αναφερω οτι ειμαστε 4 ατομα στο σπιτι, οι γονεις μου και η αδερφη μου. Οι γονεις δεν κανουν και πολλα πραγματα και η αδερφη μου κανα youtube το πολυ.. Εγω το fastpath εννοειται το θελω για gaming μιας και πιανω 70-100 ping.. Τελος εγω μπορει να δω και κανα stream στο twitch. Θα αφησω και ενα screenshot απο κατω με το status της συνδεσης.

https://prnt.sc/s0rddi

P.S. Το συμβολαιο ειναι 50mbps αλλα λογω τοποθεσιας πιανει 30..

Μέτρια στατιστικα και ΠΟΛΛΑ errors. Μείνε interleaved

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...