Προς το περιεχόμενο

Η Apple προσφέρει δυνατότητα προσθήκης τροχών στο Mac Pro έναντι $699


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

νομίζω οτι έχει γίνει κάποιο λάθος. Λογικά θα βγουν και θα πουν οτι έγινε λάθος και κάνουν 99$ προ φόρων, που και πάλι είναι πολύ ακριβά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Chris_BMW είπε

Την ανάγκη να καλύψεις την τελειομανία σου σε κάτι .

 Θα σου φέρω ένα παράδειγμα που αφορά εμένα .

 Κάποτε είχα ένα e36 328 Cabrio .

 Σε αυτό η bmw έβγαζε το λεγόμενο Crome line πακέτο που αφορούσε λεπτομέρειες χρωμίου στις ασφάλειες στο κλικ του χειροφρενου στις λαβές από τα χερούλια στις πόρτες και ... εκεί που σβήνεις το τσιγάρο μέσα στο τασάκι (!) 

 Το πακέτο αυτό (που ήταν με το αζημίωτο ) μπορούσες να το τοποθετήσεις εκ των υστέρων χωρίς να είσαι υποχρεωμένος να τα πάρεις όλα .

 Εγώ λοιπόν που είμαι ψυχαναγκαστικός πήρα και το χρώμιο ΜΕΣΑ στο τασάκι .

 Κανένας δεν θα το έβλεπε ποτέ αφού δεν επέτρεπα το κάπνισμα εντός όντας και μη καπνιστής .

 Μόνο εγώ το ήξερα ότι υπάρχει εκεί .

Μπορεις να καταλάβεις τώρα λοιπόν ποιους αφορά .

 Πλήρωσα για κάτι που ούτε εγώ θα το έβλεπα εφόσον δεν καπνίζω ούτε κανένας .

 Απλά ήξερα πως υπάρχει εκεί .

Σωστος..! 👍

Πράγματι, δεν σκεφτηκα το target group των ψυχαναγκαστικών (σοβαρά το λέω). Η αλήθεια είναι ότι ολόκληρες βιομηχανίες έχουν στηθεί πάνω σε αυτή την ανάγκη  (δες collectors cards κλπ)... . Απορώ πως μου ξέφυγε, μιας και είμαι και εγω «πελάτης« της, σε αρκετές περιπτώσεις.. 😛

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, TheGrisGrisMan είπε

Σωστος..! 👍

Πράγματι, δεν σκεφτηκα το target group των ψυχαναγκαστικών (σοβαρά το λέω). Η αλήθεια είναι ότι ολόκληρες βιομηχανίες έχουν στηθεί πάνω σε αυτή την ανάγκη  (δες collectors cards κλπ)... . Απορώ πως μου ξέφυγε, μιας και είμαι και εγω «πελάτης« της, σε αρκετές περιπτώσεις.. 😛

Μα πρέπει να το έχω αναφέρει καμιά 5ρια φορές πιο πριν ότι είναι για ψυχαναγκαστικούς... Αυτό λέω και μου λένε όχι...

2 λεπτά πριν, sattack είπε

2 πισω Pirelli P Zero 285/35 20" με τοποθετηση 600Ε στην αντιπροσωπια... 500Ε στο λαστιχαδικο...

inbound1917791007862876628.jpg

Προφανώς το κόστος κατασκευής του ελαστικού δεν είναι το ίδιο. Το ροδάκι είναι από τιτάνιο και από με΄σα αντί για ρουλεμάν έχεις μαργαριτάρια. Ναι θα μου πεις ανώφελο, γιατί να βάλουν μαργαριτάρια για ρουλεμάν; Εντάξει επειδή εσύ δεν μπορείς να το δεις δεν σημαίνει όμως ότι δεν ξέρουμε ότι υπάρχει... :D

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι consumer υπολογιστής. Όταν η εταιρεία ή ο επαγγελματίας έχει μηνιαία κέρδη με πολλά μηδενικά στο τέλος, οι τιμές ακόμα και για μια βίδα, δεν παίζουν ρόλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Phoenix4 said:

Κατώτερο σε απόδοση, σε κατανάλωση και ακριβότερο από τον ανταγωνισμό.

Αφού απαντάς σοβαρά, να σε ρωτήσω κάτι, ποιο μηχάνημα θεωρείς ανταγωνιστικό με το MacPro (ας πούμε ένα μεσαίο config με τον 16core) και ποια cpu έχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Αφού απαντάς σοβαρά, να σε ρωτήσω κάτι, ποιο μηχάνημα θεωρείς ανταγωνιστικό με το MacPro (ας πούμε ένα μεσαίο config με τον 16core) και ποια cpu έχει;

 

https://www.lenovo.com/gr/el/workstations/media-and-entertainment-industry/ThinkStation-P920/p/33TS3TPP920

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Μα πρέπει να το έχω αναφέρει καμιά 5ρια φορές πιο πριν ότι είναι για ψυχαναγκαστικούς... Αυτό λέω και μου λένε όχι...

Σορρυ dude, δεν έχω προλάβει να διαβάσω όλο το νήμα, κοίταζα τις απαντήσεις σε παραθέσεις πρώτα... 

Συμφωνώ πάντως, γιατί δεν μπορώ να βρω άλλο target group πράγματι... Απο την άλλη, δεν το θεωρώ κακό, επιχειρηματικά. Αφού εχει καταφέρει να μπορεί να απευθυνθεί σε αυτό το group, καλά κάνει. Γιατί δεν είναι μια αγορα στην οποία μπορούν να μπουν πολλές εταιρίες... 

Αλλάζοντας θέμα, διαβάζοντας στα γρήγορα ειδα κάποιοι να λένε πχ «μα είναι βλακεία η συλλογη ταινιων» ο ένας, «μα είναι βλακεία οι ζάντες στο αυτοκίνητο» ο άλλος κοκ. Πρέπει να καταλάβουμε ότι οι αναγκες που ο καθενας εχει/δημιουργεί στο μυαλό του, είναι οι πιο σημαντικές για τον ΙΔΙΟ και πιστεύω πως οποιος τις σχολιάζει/κατακρίνει, κατά κάποιον τρόπο δεν τον σέβεται ως ελεύθερο άνθρωπο... (personal opinion)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το ότι ανεχόμαστε τις μπούρδες με τη μορφή κρυων αστειων,  δεν σημαίνει πως ταυτόχρονα ανεχόμαστε και τα προσβλητικα σχόλια. Final warning. 

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Αφού απαντάς σοβαρά, να σε ρωτήσω κάτι, ποιο μηχάνημα θεωρείς ανταγωνιστικό με το MacPro (ας πούμε ένα μεσαίο config με τον 16core) και ποια cpu έχει;

Ας πάρουμε το "απλό" Mac Pro των 6.000 https://www.apple.com/shop/buy-mac/mac-pro/tower# μια γρήγορη ματιά στα πραγματικά dell επαγγελματικά στην τιμή των 6.400 βρήκα αυτό  https://www.dell.com/en-us/work/shop/workstations-isv-certified/precision-7920-tower-workstation/spd/precision-7920-workstation/xctopt7920us_4

Καλή σύγκριση ;) :P 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, panoulix said:

Ή δεν έχεις παρακολουθήσει τη συζήτηση ή κάνεις πλάκα ή κάτι έχω χάσει. Μήπως αυτός ο Xeon είναι άλλου τύπου; Φθηνότερος ή οικονομικότερος και με μικρότερη κατανάλωση; Στο συγκεκριμένο μηχάνημα δε, νομίζω πως η κατανάλωση και η τιμή δεν είναι τα βασικά κριτήρια επιλογής. Στις επιδόσεις ναι, αλλά και πάλι, ο τούμπανο Xeon δεν μας κάνει; Ρωτάω παιδιά, δεν τα ξέρω καλά αυτά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, ConstantineP said:

Ας πάρουμε το "απλό" Mac Pro των 6.000 https://www.apple.com/shop/buy-mac/mac-pro/tower# μια γρήγορη ματιά στα πραγματικά dell επαγγελματικά στην τιμή των 6.400 βρήκα αυτό  https://www.dell.com/en-us/work/shop/workstations-isv-certified/precision-7920-tower-workstation/spd/precision-7920-workstation/xctopt7920us_4

Καλή σύγκριση ;) :P 

Άντε πάλι.

Κάποιος να μου εξηγήσει γιατί ο Xeon είναι ό,τι χειρότερο, υπάρχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Ή δεν έχεις παρακολουθήσει τη συζήτηση ή κάνεις πλάκα ή κάτι έχω χάσει. Μήπως αυτός ο Xeon είναι άλλου τύπου; Φθηνότερος ή οικονομικότερος και με μικρότερη κατανάλωση; Στο συγκεκριμένο μηχάνημα δε, νομίζω πως η κατανάλωση και η τιμή δεν είναι τα βασικά κριτήρια επιλογής. Στις επιδόσεις ναι, αλλά και πάλι, ο τούμπανο Xeon δεν μας κάνει; Ρωτάω παιδιά, δεν τα ξέρω καλά αυτά. 

Μπορείς να δείς, να εξοικειωθείς και να συγκρίνεις τα 2 μηχανήματα (γι'αυτό και σου παρέθεσα και το λινκ για να λύσεις τις όποιες απορίες μπορείς να έχεις).

4 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Άντε πάλι.

Κάποιος να μου εξηγήσει γιατί ο Xeon είναι ό,τι χειρότερο, υπάρχει;

Από πού κι ως πού είναι ό,τι χειρότερο ο Xeon? Διαβάζεις καθόλου τα λινκς που σου δίνονται?

Επεξ/σία από panoulix
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Άντε πάλι.

Κάποιος να μου εξηγήσει γιατί ο Xeon είναι ό,τι χειρότερο, υπάρχει;

Δεν ρώτησες για ανταγωνιστικό? στο παράδειγμα με το απλό Mac Pro, τι δεν κατάλαβες? 

 

Είσαι κάποιος με 6000 χιλιάρικα στην τσέπη και θέλεις να πάρεις το καλύτερο σε αυτά τα λεφτά...τι να κάνουμε οι αριθμοί και το  hardware μιλάνε από μόνο τους..το Mac Pro σε αυτη την περίπτωση δεν είναι ;)

Επεξ/σία από ConstantineP
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...