Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Case για high end pc


grifind

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα!
΄Έπειτα από πολύ κάψιμο, δε μπορώ να καταλήξω με τίποτα σε case ερχόμενος απο Phanteks Enthoo Pro στο τωρινό build μου. Ο λόγος που θέλω άλλο case είναι προφανώς τα looks. Το enthoo pro ειναι τρομερό αλλά έχει πολύ μικρό και μαύρο τζάμι σε σχέση με τα 2019-2020 cases και γενικα δε δείχνει τόσο το build. 

Το build που περιμένω τα parts και ψάχνω case είναι το εξής:
CPU: Ryzen 9 3900X
MOBO: Asus ROG STRIX X570-E
RAM: Tridentz RGB 16gb (2modules) 3600MHz
CPU Cooler: Corsair H115i RGB PRO XT
GPU: RTX 2080 SUPER MSI GAMING X- TRIO
NVMe:adata 8200 pcie4
SSD: 2 x EVO pro 120
HDD: 2x WD black 2tb

Case budget 250 ευρώ.
Είμαι μεταξύ Phantenks P600S, Evolv X
Lian Li pc011 dynamic - αλλά εκεί θα πάω για 360 AIO κατι σε Kraken x27 η cm ML360 rgb
Coolermaster h500m mesh
Corsair 460X
Corsair 450D - old schoolιά
Υπάρχει και το Phanteks enthoo Μ το οποίο είναι ολόιδιο με το δικό μου απλά με full glass panel αλλά δε θα ήθελα να πάρω το ίδιο κουτί.


Γνώμες-απόψεις?

Επεξ/σία από grifind
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Duck Dodgers είπε

Από αυτά που λες θα πήγαινα στο h500m, τσέκαρε και αυτό https://www.skroutz.gr/s/17581532/Fractal-Design-Meshify-S2-Black-Dark-TG.html!

To Η500 οσο μου αρεσει τοσο με χαλαει το τοοσο πολυ πλαστικο. Fractal meshify μου αρεσει παρα πολυ αλλα οπως και στα αλλα σ ολα κατι με χαλαει σ αυτο ειναι η προσοψη 😕 και ξεχασα να το παραθεσω. ειναι κ αυτο στους contenders

Επεξ/σία από grifind
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, grifind είπε

οσο το κοιταω τοσο πιο κοντα στο P600S παω χαχαχα

Το P600S ειναι εκνευριστικά πανεμορφο ενω το Η500  εναι κακασχημο και επιβλητικό  😋 με κατι ανεμιστηρουκλες ΝΑ !!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, poulaki1976 είπε

Το P600S ειναι εκνευριστικά πανεμορφο ενω το Η500  εναι κακασχημο και επιβλητικό  😋 με κατι ανεμιστηρουκλες ΝΑ !!!

καταληγω σε p600s vs Lian Li o11 dynamic😁

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ στην αναζήτηση κουτιού είμαι γιατί το σκέφτομαι όταν βγούνε και οι b550 μητρικές. 

Μου άρεσε πολύ το H500p για τους τεράστιους ανεμιστήρες. 

Όσο βλέπω το p600s νομίζω δεν έχω μάτια για άλλο. Το βασικό είναι ότι έχω το pc στο υπνοδωμάτιο και με τα panel μπροστά δεν θα ακούγεται καθόλου. Έχει πολλές θέσεις για δίσκους που αυτό είναι μεγάλο + στην βασική του έκδοση. Αυτό που με χαλάει όμως είναι η έλλειψη argb ανεμιστήρες. Οπότε θα πρέπει να μπει το χέρι στην τσέπη και πάμε πάνω από 200€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/4/2020 στις 1:22 ΜΜ, grifind είπε

Καλησπέρα!
΄Έπειτα από πολύ κάψιμο, δε μπορώ να καταλήξω με τίποτα σε case ερχόμενος απο Phanteks Enthoo Pro στο τωρινό build μου. Ο λόγος που θέλω άλλο case είναι προφανώς τα looks. Το enthoo pro ειναι τρομερό αλλά έχει πολύ μικρό και μαύρο τζάμι σε σχέση με τα 2019-2020 cases και γενικα δε δείχνει τόσο το build. 

Το build που περιμένω τα parts και ψάχνω case είναι το εξής:
CPU: Ryzen 9 3900X
MOBO: Asus ROG STRIX X570-E
RAM: Tridentz RGB 16gb (2modules) 3600MHz
CPU Cooler: Corsair H115i RGB PRO XT
GPU: RTX 2080 SUPER MSI GAMING X- TRIO
NVMe:adata 8200 pcie4
SSD: 2 x EVO pro 120
HDD: 2x WD black 2tb

Case budget 250 ευρώ.
Είμαι μεταξύ Phantenks P600S, Evolv X
Lian Li pc011 dynamic - αλλά εκεί θα πάω για 360 AIO κατι σε Kraken x27 η cm ML360 rgb
Coolermaster h500m mesh
Corsair 460X
Corsair 450D - old schoolιά
Υπάρχει και το Phanteks enthoo Μ το οποίο είναι ολόιδιο με το δικό μου απλά με full glass panel αλλά δε θα ήθελα να πάρω το ίδιο κουτί.


Γνώμες-απόψεις?

το p400a (εχει εκδοση με rgb και χωρις) το εχεις δει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

το p400a (εχει εκδοση με rgb και χωρις) το εχεις δει?

το ειδα αλλα μου φαινεται πολυ φθηνο σε σχεση με τα υπολοιπα 😕 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, grifind είπε

το ειδα αλλα μου φαινεται πολυ φθηνο σε σχεση με τα υπολοιπα 😕 

100 ευρω για 5 κομματια σιδερο και ενα γυαλι δε το λες φτηνο... παντως μονο απο κοντα μπορεις να τα συγκρινεις, στις φωτο οποιο κουτι και να δεις δε βγαζεις ακρη, που ειναι ενα προβλημα διοτι αντε να βρεις σε "βιτρινα" ακριβα κουτια υπολογιστη στην ελλαδα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

100 ευρω για 5 κομματια σιδερο και ενα γυαλι δε το λες φτηνο... παντως μονο απο κοντα μπορεις να τα συγκρινεις, στις φωτο οποιο κουτι και να δεις δε βγαζεις ακρη, που ειναι ενα προβλημα διοτι αντε να βρεις σε "βιτρινα" ακριβα κουτια υπολογιστη στην ελλαδα..

κι ομως τα 100 ευρω πλεον με τα κρητηρια που κοιταμε ειναι τα "φθηνα" ολα οσα ανεφερα ειναι 150+ μεχρι και 220. απλα στο ενα μου αρεσει το γυαλι, στο αλλο το αλουμινιο, στο αλλο τα ανεμηστηρια και παει λεγοντας. και η μεγαλυτερη ξενερα ειναι οτι στα πιο ομορφα τυπου Lian Li pc -o11 θελεις ανετα 9 RGB fans για να δειξουν.. και ως γνωστων 9 corsair fans = 110-120 ευρω Χ3.... αγοραζεις καινουργιο πισι με λιγα λογια

γι αυτο θεωρω το p600s Πιο τιμιο για τα λεφτα του γιατι με 3-4 fans εισαι ομορφος!

Επεξ/σία από grifind
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω, επειδή έχω σχεδόν 20 χρόνια να αλλάξω κουτί και μάλλον θα πάω για το p600s. Για να βάλω μετά argb ανεμιστήρες, απλά τους βάζω στον controller που έχει; και από το software του το ελέγχεις. Η θέλει άλλο rgb  controller? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/4/2020 στις 5:09 ΜΜ, lefstef είπε

Να ρωτήσω, επειδή έχω σχεδόν 20 χρόνια να αλλάξω κουτί και μάλλον θα πάω για το p600s. Για να βάλω μετά argb ανεμιστήρες, απλά τους βάζω στον controller που έχει; και από το software του το ελέγχεις. Η θέλει άλλο rgb  controller? 

Οχι δεν ειναι rgb  controller... ειναι fan  controller

Στις 20/4/2020 στις 3:36 ΜΜ, Lezantas26 είπε

παντως μονο απο κοντα μπορεις να τα συγκρινεις, στις φωτο οποιο κουτι και να δεις δε βγαζεις ακρη

ετσι ακριβως φιλε μου, μονο οταν χτισεις ενα p600s θα καταλαβεις την ανωτεροτητα του....ακομα και το pc-O11 dynamic μοιαζει σαν ενας γυαλινος τρυπημενος τενεκες μπροστα του 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...