Προς το περιεχόμενο

Masters IT Management USA


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά σε όσους είναι applicable η ευχή,

Τελευταία με έχει πιάσει μια τρέλα να ξεκινήσω ένα Μεταπτυχιακό στο IT Management. Έχω πτυχίο με άριστα από ΠΑ.ΠΕΙ στην Πληροφορική. Δε θέλω να είναι από Ελλάδα το Μεταπτυχιακό (και δε θέλω να χάνω χρόνο παρακολουθώντας διαλέξεις), και δε θέλω να φύγω στο εξωτερικό αυτή τη στιγμή, γιατί είμαι εργαζόμενος σε μεγάλη εταιρεία σε IT Department. 

Συνεπώς, οι επιλογές μου αυτή τη στιγμή βρίσκονται μόνο σε Online προγράμματα. Ενώ υπάρχουν αρκετά πανεπιστήμια που προσφέρουν κάτι σχετικό σε Masters, απουσιάζουν από αυτή την κατάταξη:

https://www.topuniversities.com/university-rankings/world-university-rankings/2020

Έχω καταλήξει σε κάποια που υπάρχουν στην ανωτέρω κατάταξη και τα κόστη παίζουν από 17000 έως 43000 δολάρια για να τα τελειώσεις. Γενικά είναι ακριβό sport, αλλά θέλω να πιστεύω ότι αξίζει. 4 Αμερική, 1 Καναδά. Σας τα παραθέτω, με τα rankings τους, όχι στην πληροφορική συγκεκριμένα, αλλά γενικά. 

University of Wisconsin - 56
Georgetown - 226
Indiana - Kelley EDX - 312
Colorado State University - 442
Concordia - 462

Έχετε υπόψη άλλα online προγράμματα από γνωστά Πανεπιστήμια; Και στην Ευρώπη δε θα με πείραζε.

Γενικά, μου φαίνονται πολύ περίεργες κάποιες απαιτήσεις που υπάρχουν. π.χ. Ντε και καλά θέλουν TOEFL για να πιστοποιήσεις τα αγγλικά σου, ενώ έχεις C2 από Αμερικανικό Πανεπιστήμιο. Ταυτόχρονα, δεν υπάρχει και τρελή επθυμία να σου λύσουν όλες τις απορίες ή να σου απαντήσουν συγκεκριμένα.

Έχει κανείς χρησιμοποιήσει το WES https://www.wes.org/ ή κάτι αντίστοιχο για το evaluation του πτυχίου του; 

Ας είναι αυτό το μήνυμα η απαρχή μιας ενδιαφέρουσας συζήτησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να πληρώσεις δίδακτρα σε κάποιο πρόγραμμα από τη στιγμή που υπάρχει αυτό:

https://www.su.se/english/search-courses-and-programmes/sprom-1.413331
100% άνευ διδάκτρων για πολίτες ΕΕ.

Απλά έχε υπόψη σου ότι τα προγράμματα του εν λόγω πανεπιστημίου δεν είναι ιδιαίτερα χαλαρά, μιας και είναι απαιτητικά και οι βαθμολογίες είναι γενικά αυστηρές.

Το κακό είναι ότι οι αιτήσεις έχουν κλείσει για τώρα. Ανοίγουν πάλι τον Οκτώβρη για εισαγωγή τον Σεπτέμβρη του 2021.

Οι αιτήσεις γίνονται μέσω αυτής της σελίδας: https://www.universityadmissions.se/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ για την απάντηση,

Πολύ ενδιαφέρον και λογικό να είναι booked ήδη για φέτος. Έχει πολύ καλή παγκόσμια κατάταξη και δωρεάν. Η αλήθεια είναι ότι θεωρητικά σε μαθαίνει πράγματα σχετικά με το Project Management, ενώ εμένα ο μελλοντικός μου στόχος είναι IT Manager, Director, CIO. Έχεις τελειώσει το συγκεκριμένο πρόγραμμα ή γνωρίζεις κάποιον;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και προέρχομαι από άλλο industry, γράφτηκα στο συγκεκριμένο μόνο από περιέργεια - προσωπικό ενδιαφέρον, και επειδή ήμουν ήδη απόφοιτος σε δια ζώσης μάστερ του ίδιου πανεπιστημίου είπα να δοκιμάσω να δω τι παίζει με το distance. 

Περισσότερο για "την πλάκα μου"  το έκανα δηλαδή, και όχι με σκοπό να το χρησιμοποιήσω σε δουλειά IT. Βέβαια, πολλά πράγματα που έμαθα γύρω από Agile πχ. είναι applicable και στη δουλεία μου (accounting).

το τελείωσα πριν 4 περίπου χρόνια, και απ ότι βλέπω έχουν αλλάξει τα μαθήματα. Αν έχεις κάποια απορία που μπορώ να σου λύσω, πες μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, καταλαβαίνω. Project Management σίγουρα μπορεί να αφορά πολλούς κλάδους και όχι μόνο το IT. Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι. Θα εξερευνήσω όλες τις επιλογές μου. Αν καταλήξω σε αυτό, θα σου στείλω. Ας δούμε αν κανένας άλλος φίλος / φίλη έχουν κάτι υπόψη τους. Βέβαια, αυτό που ψάχνω δεν είναι ένα μεταπτυχιακό Computer Science, που υπάρχει στην πλειοψηφία των πανεπιστημίων. Είναι, θεωρώ, αρκετά συγκεκριμένο και όχι τόσο ευρέως επιλεγόμενο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά! Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Γρήγορος και λιγότερο κοστοβόρος. Έχω πάρει το ITIL Foundation, v3 βέβαια, αλλά δεν έχω δει τρόπο εφαρμογής του στη μέχρι τώρα εργασιακή μου εμπειρία. Επίσης, πέρα από PMP, που γενικά είναι γνωστή, δεν ξέρω ποιες από τις υπόλοιπες αξίζει να κυνηγήσεις. 

Οι θέσεις που ανέφερα πως με ενδιαφέρουν δεν κάτι που δεν κυνηγάω άμεσα, καθώς χρειάζομαι κι άλλη εμπειρία για να μπορέσω να διεκδικήσω μελλοντικά. Σκεφτόμουν να βγει το Masters part-time σε ~3,5 χρόνια, με άνεση. 3 Μαθήματα το χρόνο ας πούμε. Και τότε, μαζί με την εμπειρία, ξεκινάς να χτυπάς πόρτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@ΨιτΕυχαριστώ πολύ για την απάντηση. Γνωρίζεις κάποιο πρόγραμμα εξ αποστάσεως που θα μπορούσα να κοιτάξω; 

Επεξ/σία από Zep21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, δε θα έκανα σε Αμερικάνικο πανεπιστήμιο, αν ήμουν στην Ευρώπη, κυρίως λόγω κόστους.

Αλλά αν είσαι αποφασισμένος, κοίτα στα προγράμματα των top πανεπιστήμιων που είναι εξολοκλήρου και σχεδιασμένα για εξ αποστάσεως μάθηση. Για παράδειγμα, το University of Maryland Global Campus είναι μία τέτοια περίπτωση το μητρικό ίδρυμα είναι τοp20 σε CS και Global Campus έχει 70 χρόνια εμπειρία στην εξ αποστάσεως διδασκαλία. 

Υπάρχουν αρκετά παρόμοια ιδρύματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Ψιτ, καλησπέρα. Δεν έχω πρόβλημα με το αν θα είναι Αμερικανικό ή Ευρωπαϊκό το πανεπιστήμιο, απλώς με τα αποτελέσματα από τις αναζητήσεις που έκανα στο Google για online master σε IT Management, μου βγήκαν πολλά no name στην Ευρώπη και την Αμερική, που δε μπορούσα να τα βρω στη λίστα με τα rankings ή ήταν πολύ χαμηλά. Έτσι, πήγα στη λύση πανεπιστημίων που είναι κάπως γνωστά, με βάση τα όσα έχω ακουστά. Δεν έχω ιδιαίτερη γνώση των πανεπιστημίων του εξωτερικού και τα κόστη που παίζουν, καθώς είναι η πρώτη φορά που ψάχνω σοβαρά για να κάνω μεταπτυχιακό. Θεωρούσα, όμως, ότι ένα Αμερικανικό Πανεπιστήμιο θα έμοιαζε πιο φανταχτερό στα μάτια του Έλληνα, τουλάχιστον, εργοδότη. Έχεις κάποια άποψη πάνω στο τελευταίο;

Από χθες, έβαλα την παραπάνω λίστα σε κατάταξη σχετική με Computer Science και τα κοιτάζω ένα ένα σε σχέση με προγράμματα online εκπαίδευσης σε IT Management. 

https://www.topuniversities.com/university-rankings/university-subject-rankings/2020/computer-science-information-systems 

Δεν έχω φτάσει ακόμα στο Maryland, το έχει στο νούμερο 50. Αλλά δε γνώριζα και ότι έχει τόσο μεγάλη εμπειρία στο remote learning. Το κόστος του είναι ικανοποιητικό γενικά, σε σχέση με τα κόστη των προγραμμάτων που είχα γράψει στο πρώτο μήνυμα.

Τα Ευρωπαϊκά που έχω δει μέχρι στιγμής, Oxford, Cambridge, EPFL, ETH, Imperial, UCL, Edinburgh, TUM (το TUM είναι σχεδόν δωρεάν από όσο διάβασα) έχουν online προγράμματα μη σχετικά με IT Management ή δεν έχουν online καθόλου. Οπότε, προσπαθώ να βρω τη βέλτιστη value for money επιλογή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/4/2020 στις 5:10 ΜΜ, rg550 είπε

Καλησπέρα,

Δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να πληρώσεις δίδακτρα σε κάποιο πρόγραμμα από τη στιγμή που υπάρχει αυτό:

https://www.su.se/english/search-courses-and-programmes/sprom-1.413331
100% άνευ διδάκτρων για πολίτες ΕΕ.

Απλά έχε υπόψη σου ότι τα προγράμματα του εν λόγω πανεπιστημίου δεν είναι ιδιαίτερα χαλαρά, μιας και είναι απαιτητικά και οι βαθμολογίες είναι γενικά αυστηρές.

Το κακό είναι ότι οι αιτήσεις έχουν κλείσει για τώρα. Ανοίγουν πάλι τον Οκτώβρη για εισαγωγή τον Σεπτέμβρη του 2021.

Οι αιτήσεις γίνονται μέσω αυτής της σελίδας: https://www.universityadmissions.se/

καλησπέρα, γνωρίζεις εαν υπαρχει κατι αντίστοιχο για "δωρεαν" προγράμματα ή courses απο άλλες ευρωπαικές χώρες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Beorn είπε

καλησπέρα, γνωρίζεις εαν υπαρχει κατι αντίστοιχο για "δωρεαν" προγράμματα ή courses απο άλλες ευρωπαικές χώρες?

Καλησπέρα,

Δωρεάν δίδακτρα σε δια ζωσης προγράμματα έχει σίγουρα η Δανία και σε σε κάποια αντικείμενα και η Νορβηγία. Για εξ' αποστάσεως προγράμματα άνευ διδάκτρων, δυστυχώς δεν γνωρίζω κάτι εκτός των Σουηδικών πανεπιστημίων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...