Προς το περιεχόμενο

βοηθεια με στησιμο υπολογιστη


93lakispwr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα παιδια !! οπως αναφερω και στην περιγραφη θελω να στησω καινουργιο υπολογιστη απο την αρχη !! εχω επιλεξει καποια κομματια και θα σας τα παραθεσω σε screenshot παρακατω . ο υπολογιστης θελω να εχει αρκετα καλο επεξεργαστη και κατεληξα στον RYZEN 9 με 12 πυρηνες , εχω την δυνατοτητα να τα δωσω τα λεφτα αυτα καθως ασχολουμε με virtual mashines και Decompress Files... αυτο που δεν κανω στον υπολογιστη ειναι να μην παιζω καθολου παιχνιδια και δεν με απασχολει να παρω ξεχωριστη καρτα γραφικων .. αν θα μπορουσα να το αποφυγω θα ημουν ενταξει . η ερωτηση μου ειναι η μητρικη που διαλεξα ASROCK B450M STEEL LEGEND RETAIL εχει ενσωματωμενη καρτα γραφικων ? η θα πρεπει να αγορασω ξεχωριστα και αν ναι θα μπορω να παιζω στο  youtube ενα video με 4κ αναλυση  χωρις προβληματα πχ γτ μονο αυτο θα κανω αν χρειαστει καποια στιγμη .τιποτε παραπανω η οθονη που διαλεξα ειναι η AOC G2590VXQ 24.5'' LED FULL HD .

στην περιπτωση που χρειαζεται καρτα εχω κατα νου αυτη VGA MSI RADEON RX560 AERO ITX 4G OC 4GB GDDR5 PCI-E RETAIL μεχρι 150ευρω max  αλλα στην παρουσα φαση θα ηθελα να το αποφυγω οπως σας ειπα .

σας παραθετω τα κομματια εντελη παρακατω θα χαρω να ακουσω μια γνωμη και την συμβουλη σας . τα κομματια θα αγοραστουν ολα απο e-shop . ευχαριστω πολυ !!

 

Screenshot_2020-04-17 Wishlist E-shop gr.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έχουν γραφικά οι μεγάλοι ryzen.Μπορείς να πάρεις μία gt1030, βλέπεις video.
επίσης είναι λίγο ρίσκο να βάλεις αυτό το cpu στη συγκεκριμένη μητρική.Για κάποιο λόγο έχει χειρότερα vrm κι από τη δική μου ab350m pro4.
Καλύτερα σε κάτι τέτοιο.
https://www.skroutz.gr/s/19368199/Asus-Prime-X570-P.html
Kόψε αν θες από ssd,1tb παίρνεις σε αυτά τα λεφτά,κουτί και μνήμες ίσως,αν είσαι με συγκεκριμένο budget.
Γενικότερα,το e-shop είναι λίγο ακριβό.Το θες από ένα κατάστημα; Στημένο από αυτούς κλπ;
Τέλος,σίγουρα σου φτάνουν 16 ram? Ανέφερες virtual machines...

Επεξ/σία από countass
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστω για την απαντηση σου !! κοιταξα και αλλου πχ shop66 αλλα μεγαλη διαφορα δεν εχουν μιλαμε για της ταξεως 30 - 40 ευρω .. ψωνιζω χρονια απο εκει και ειμαι ευχαριστημενος .

αρα χρειαζομαι και καρτα γραφικων απο οτι καταλαβαινω... και γιατι εχει θυρα hdmi η μητρικη τοτε αυτο δεν καταλαβαινω . κ επισης ξερω οτι καποιοι επεξεργαστες εχουν γραφικα αλλα δεν ηξερα τι γινεται με τις μητρικες τελικα αν εχουν κατι ενσωματωμένο επανω τους.

δεν θελω να ξεφυγω πολυ σε μητρικη .μου φαινονται πολλα τα 180 .  οποτε εκει λεω να παιξω και βρηκα και μια πιο προσφατη https://www.skroutz.gr/s/20085845/MSI-B450-A-Pro-Max.html#reviews

νομιζω οτι ειναι λιγο καλυτερη .

βεβαια αν δεις γραφει εκει Onboard Κάρτα Γραφικών . εχει δεν εχει θα με καλυψει η παω στην λυση που μου προτεινες. ?

για αρχη ειμαι οκ με τα 16 ναι αργοτερα σιγουρα θα παρω αλλες δυο .!!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ σωστά στα λεει παραπάνω ο countass
Οπωσδήποτε χρειάζεσαι μια πολλή φτηνή κάρτα γραφικών. 
Σχεδόν ολες οι μητρικές για ΑΜD γραφουν Onboard Κάρτα Γραφικών και εχουν πανω θήρες οπως vga hdmi dp κτλ και αυτό γιατι υπάρχουν στo ΑΜ4 socket 7-8 επεξεργαστές που έχουν ενσωματωμένο chip γραφικών που εξυπηρετούν αυτές οι θήρες που βλέπεις.  Για καταλάβεις πολύ εύκολα ποιος επεξεργαστής εχεις ενσωματωμένα γραφικά εχει στο ονομα του ενα G ή GE στο τελος πχ:  AMD ATHLON 200GE , AMD RYZEN 3 3200G οτι επεξεργαστής δεν εχει κατι η εχει Χ στο τέλος δεν εχει γραφικά και θες ξεχωριστή κάρτα γραφικών πχ AMD RYZEN 5 3600, AMD RYZEN 9 3900X

Η πιο vfm B450 που υπαρχει με διάφορα είναι η  MSI B450 Tomahawk Max
Αλλα δεν ειναι σωστό να βάλεις έναν τόσο μεγάλο cpu το Β450 εινια για την σειρα 3000 max για 3600-3600Χ-3700Χ και στους Χ να μην κάνεις κάποιο overclocking
Απο την στιγμή που πας σε 3900Χ είναι σωστό να πας Χ570 μητρική. Γιατι αν βάλεις τον 3900Χ σε Β450 ειναι σαν να βάζεις εναν κινητήρα Ferrari σε ενα Yugo 
Και εκτός απο την Asus Prime X570-P που πρωτινέ ο countass εγω θα εβαζα μια πιο vfm με καλύτερα vrm την Asus TUF Gaming X570-Plus
Και απο την στιγμή που πας σε X570 πας σε εναν δισκο  PCI Express Gen4  τον Gigabyte Aorus NVMe Gen4 500GB που ειναι 50% πιο γρήγορος απο τον 970Εvo+   λογο pci ex 4

Ναι ξέρω σου ανεβάζω το budget 100-150€ αλλα η παρόμοια που ταιριάζει ειναι :τα μεταξωτά βρακιά(3900χ) θέλουν και επιδέξιους κώλους (Χ570) 😉
Αλλα μπορεις να αγοράσεις σε αλλα μαγαζιά και να γλυτώσεις και αυτα τα 100€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

100 η μητρική,500 ο επεξεργαστής,είναι δυσανάλογο.θεωρητικα τον σηκώνει,στην πράξη θα δείξει,εμείς σε προειδοποιήσαμε πάντως.θα σου ξαναπροτεινω να κόψεις από αλλού για να πάρεις τη μητρική που σου είπα,ουτε η tomahawk ενδείκνυται.αν επιμένεις τουλάχιστον βάλε 3-4 fans να φυσάνε εκεί μέσα γιατί αναμένεται καυτό το καλοκαίρι για τη μητρική.

Επεξ/σία από countass
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σας ευχαριστω πολυ παιδια για τις συμβουλες σας !! με βοηθησατε αρκετα !! την 1030 την εχω σιγουρακι που μου προτεινε ο countass... θα παω σιγουρα σε x570 αλλα δεν ξερω ακομη σε ποια απο τις 2 που μου προτεινατε η μια ειναι στα 240Ε και η αλλη στα 160Ε με υποστηριξη pcie 4.0 θα εχουν μεγαλη διαφορα μεταξυ τους και στην αποδοση του επεξεργαστη ?

vasiliou για τον δισκο ελεγα αν παω σε pcie 4.0 να παρω την MSI X570-A Pro

αν ομως παω στην Asus TUF  να αφησω τον samsung . τι λετε ?

βεβαια να μου πεις δεν θα ειναι μεγαλες οι διαφορες 50 πανω 50κατω απο καταστημα σε καταστημα .

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, 93lakispwr είπε

σας ευχαριστω πολυ παιδια για τις συμβουλες σας !! με βοηθησατε αρκετα !! την 1030 την εχω σιγουρακι που μου προτεινε ο countass... θα παω σιγουρα σε x570 αλλα δεν ξερω ακομη σε ποια απο τις 2 που μου προτεινατε η μια ειναι στα 240Ε και η αλλη στα 160Ε με υποστηριξη pcie 4.0 θα εχουν μεγαλη διαφορα μεταξυ τους και στην αποδοση του επεξεργαστη ?

vasiliou για τον δισκο ελεγα αν παω σε pcie 4.0 να παρω την MSI X570-A Pro

αν ομως παω στην Asus TUF  να αφησω τον samsung . τι λετε ?

βεβαια να μου πεις δεν θα ειναι μεγαλες οι διαφορες 50 πανω 50κατω απο καταστημα σε καταστημα .

 

Υπάρχει και αυτη που ειναι χωρίς wifi https://www.skroutz.gr/s/19382993/Asus-TUF-Gaming-X570-Plus.html
Η MSI οσο καλή ηταν στο Β450 τοσο μας τα χάλασε στο Χ570 αρα την ξεχνάμε. 😔
Οσο αναφορα τις Αsus εχουν μια διαφορα ~50 η Prime με την Τuf  και αυτο γιατι η Tuf εχει αλλη δομή στα vrm με έμφαση στον επεξεργαστής &  2 παραπάνω sata που αν βάλεις nvme τα θες γιατι χάνεις 2 & usb-c .
Eπισης αν δεις οι τιμές εχουν παρει την ανηφόρα λογο κορωνοιου δηλαδή οτι διαλέξεις σήμερα , αν το έπαιρνες αρχες Μαρτίου θα ηταν σίγουρα 50-100€ φθηνότερο.

Και ξαναλέω αν πάρεις 480€ δεν λεει να τον βάλεις σε μια μητρική με 100-150€ δεν συμβαδίζουν.
Αν παλι δεν θες να ξοδέψεις πολλα παρε εναν 3600Χ 195€ με μια Β450 120€  ή εναν 3700Χ 300€ κ μια φτηνή Χ570   170€   και εννοείτε οχι overclocking

Μια σύνθεση με υποχώρηση σε psu, case, & monitor  

image.png.1b5d57bc03b5b1c3d9f6363be74a7cbd.png

Επεξ/σία από vasiliou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστω πολυ ησουν κατατοπιστικοτατος θα μεινω στο 3900x τελικα με tuf . και ας πληρωσω και κατι παραπανω - καπου κερδιζεις καπου χανεις ετσι ειναι η ζωη!... χρονια πολλα και καλη ανασταση ευχομαι !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...