Προς το περιεχόμενο

SOS ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΣ ΣΚΛΗΡΟΣ ΤΑ ΕΦΤΥΣΕ!!!


Zoxada

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καθώς έσβηνα ένα τορρεντ  μου έβγαλε ο εξωτερικός σκληρός ότι πρέπει να κάνω διαμόρφωση!!

Φρίκαρα, έκλεισα το utorent έκανα ασφαλή κατάργηση δίσκου, τον ξανασυνέδεσα στον υπολογιστή και τώρα τον βλέπει σαν τοπικό δίσκο. Χωρίς όνομα κλπ..

Θερμή παράκληση όποιος ξέρει ας με βοηθήσει κοντεύω να τρελαθώ! Εχω εκεί μέσα πάνω από 270 gb σειρών που δεν μπορώ να ξαναβρώ!

Σώζεται η κατάσταση;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρόμοια περίπτωση κι εγώ σήμερα (χθες) στις 11:30μ.μ.

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρατήστε τους χωρίς τους ξαναδώσετε ρεύμα, μέχρι να λήξει η σφιχτή καραντίνα. Μετά κάτι θα κάνουμε.
Αν τους δουλέψετε, τους καταδικάζετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, snbblp είπε

Κρατήστε τους χωρίς τους ξαναδώσετε ρεύμα, μέχρι να λήξει η σφιχτή καραντίνα. Μετά κάτι θα κάνουμε.
Αν τους δουλέψετε, τους καταδικάζετε.

Αν υπάρχει πιθανότητα να σωθούν τα αρχεία που είχα μέσα σε παρακαλώ παρά πολύ πες το μου ακόμα κι αν δεν είναι εφικτό τώρα λόγω καραντίνας.

Δεν μπορώ να σου περιγράψω την απελπισία που νιώθω!!!

1 ώρα πριν, Τέρης Α. είπε

Άκυρο, τον επανέφερα με το Hiren's.

Τι ακριβώς συνέβη στη δική σου περίπτωση; Πως τον επανέφερς;;

 

Παιδιά σας παρακαλώ πολύ από χθες έχω βγάλει τα μάτια μου ψάχνωντας στο διαδύκτιο αλλά δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις για να καταλάβω τι ακριβώς έχει συμβεί και αν σώζεται η κατάσταση.

Αν μου τα εξηγήσετε απλά κάτι σκαμπαζω δεν είμαι παντελώς άσχετη.

Σας παρακαλώ οποιοδήποτε βοήθεια είναι πολύτιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατεβάζετε το Hiren’s BootCD PE και αφού κατέβει το γράφετε σε ένα USB stick με το ISO2USB κάνοντας δεξί κλικ πάνω στο αρχείο=>Εκτέλεση ως διαχειριστής και τέλος κλικ στο κουτάκι ''Process''. Όταν τελειώσει η διαδικασία κλείνετε τον υπολογιστή και μετά με το που τον ανοίγετε πατάτε F12 ή όποιο κουμπί ορίζει για ''Boot Device''. Επιλέγετε το στικάκι σας με τα βελάκια του πληκτρολογίου και πατάτε Enter. Περιμένετε 1-2 λεπτά και μετά μας γράφετε τι εμφανίζει.

Ποιο μοντέλο είναι ο δίσκος;

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς έτσι χαλάνε οι σκληροί, απο τη μια στιγμή στην άλλη.

Η βλαβη που έχεις μπορεί να είναι της πλακέτας που τον μετατρέπει σε εξωτερικό είτε ακόμα και του ίδιου του δίσκου, αυτό χωρίς δοκιμές δεν μπορείς να το ξέρεις. Οπότε αν δεν ανοιχτεί να συνδεθεί σαν εσωτερικός δίσκος και έπειτα να δουμε/δεις τι αναγνωρίζει και τι όχι δεν μπορείς να κάνεις πολλά.

Αν τα αρχεία αυτά είναι πλήρως αναντικατάστατα, υπάρχουν εταιρίες ανάκτησης δεδομένων αλλά τσούζει αρκετά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Κατεβάζετε το Hiren’s BootCD PE και αφού κατέβει το γράφετε σε ένα USB stick με το ISO2USB κάνοντας δεξί κλικ πάνω στο αρχείο=>Εκτέλεση ως διαχειριστής και τέλος κλικ στο κουτάκι ''Process''. Όταν τελειώσει η διαδικασία κλείνετε τον υπολογιστή και μετά με το που τον ανοίγετε πατάτε F12 ή όποιο κουμπί ορίζει για ''Boot Device''. Επιλέγετε το στικάκι σας με τα βελάκια του πληκτρολογίου και πατάτε Enter. Περιμένετε 1-2 λεπτά και μετά μας γράφετε τι εμφανίζει.

Ποιο μοντέλο είναι ο δίσκος;

WD είναι δίσκος 500άρης.

Να αναφέρω επίσης κάτι που δεν έγραψα στο αρχικό ποστ λόγω πανικού...  Μου τον είχε δώσει φίλος προ 10ετίας αλλά δεν τον είχα χρησιμοποιήσει ποτέ ως τώρα γιατί τότε δεν τον έβλεπε ο υπολογιστής. Οπότε πιθανών να είχε από τότε κάποιο πρόβλημα.. εν συντομία, τον έβγαλα από τη θήκη του, τον δοκίμασα δούλευε κανονικά, τον ξαναέβαλα στη θήκη του κι έκτοτε τον χρησιμοποιώ. Κάποια στιγμή έκανε κάτι μπιπ-μπιπ μετά σκάλωσε με το utorrent και κλάταρε.

Θα δοκιμάσω αυτό που μου προτείνετε και θα επανέλθω. Απλά δεν έχω στικάκι, έχω άλλο εξωτερικό. Υποθέτω δεν έχει σημασία (;)

υγ: χίλια ευχαριστώ που που απάντησες και ασχολήθηκες μέρα που είναι!

1 ώρα πριν, Τέρης Α. είπε

Κατεβάζετε το Hiren’s BootCD PE και αφού κατέβει το γράφετε σε ένα USB stick με το ISO2USB κάνοντας δεξί κλικ πάνω στο αρχείο=>Εκτέλεση ως διαχειριστής και τέλος κλικ στο κουτάκι ''Process''. Όταν τελειώσει η διαδικασία κλείνετε τον υπολογιστή και μετά με το που τον ανοίγετε πατάτε F12 ή όποιο κουμπί ορίζει για ''Boot Device''. Επιλέγετε το στικάκι σας με τα βελάκια του πληκτρολογίου και πατάτε Enter. Περιμένετε 1-2 λεπτά και μετά μας γράφετε τι εμφανίζει.

Ποιο μοντέλο είναι ο δίσκος;

 

26 λεπτά πριν, Zoxada είπε

Θα δοκιμάσω αυτό που μου προτείνετε και θα επανέλθω. Απλά δεν έχω στικάκι, έχω άλλο εξωτερικό. Υποθέτω δεν έχει σημασία (;)

Και αφού μάζεψα όλο μου το κουράγιο και είπα να το επιχειρήσω... μου βγάζει μνμ ότι θα γίνει φορματ και θα διαγραφούν όλα τα δεδομένα!

Δεν έχω στικάκι ή άλλο εξωτερικό που να είναι κενός. Τι άλλο μπορώ να κάνω υπό αυτές τις συνθήκες;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορείτε να τον συνδέσετε πάλι εσωτερικά για να κάνετε αυτό που πρότεινα;

Τα μπιπ-μπιπ συνήθως είναι κολλημένη κεφαλή. Μπορείτε να δοκιμάσετε το Hard Disk Sentinel (αποσυμπιέστε το και κάντε διπλό κλίκ στο 59ο αρχείο HDSentinel) και να μας στείλετε ένα στιγμιότυπο;

Μέχρι τις 11 θα είμαι διαθέσιμος.

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Μπορείτε να τον συνδέσετε πάλι εσωτερικά για να κάνετε αυτό που πρότεινα;

Τα μπιπ-μπιπ συνήθως είναι κολλημένη κεφαλή. Μπορείτε να δοκιμάσετε το Hard Disk Sentinel (αποσυμπιέστε το και κάντε διπλό κλίκ στο 59ο αρχείο HDSentinel) και να μας στείλετε ένα στιγμιότυπο;

Μέχρι τις 11 θα είμαι διαθέσιμος.

Τι εννοείτε εσωτερικά; Δεν έχω σταθερό υπολογιστή. Είναι λαπτοπ 100χρονών που καίει κάρβουνο αλλά κουτσά στραβά δουλεύει.

Μπορώ να το δοκιμάσω αυτό που λέτε με το hard disk sentinel. Επανέρχομαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δοκιμάστε το και εδώ είμαστε.

57 λεπτά πριν, Zoxada είπε

...εν συντομία, τον έβγαλα από τη θήκη του, τον δοκίμασα δούλευε κανονικά, τον ξαναέβαλα στη θήκη του κι έκτοτε τον χρησιμοποιώ...

Εσείς το είπατε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Μπορείτε να τον συνδέσετε πάλι εσωτερικά για να κάνετε αυτό που πρότεινα;

Τα μπιπ-μπιπ συνήθως είναι κολλημένη κεφαλή. Μπορείτε να δοκιμάσετε το Hard Disk Sentinel (αποσυμπιέστε το και κάντε διπλό κλίκ στο 59ο αρχείο HDSentinel) και να μας στείλετε ένα στιγμιότυπο;

Μέχρι τις 11 θα είμαι διαθέσιμος.

screenshot.png.28a85f5386670e014fd58cb16113ee24.png

 

Εγώ το είπα αλλά μάλλον δεν εκφράστηκα σωστά. Απλά τον έβγαλα από τη θήκη του και τον σύνδεσα με το καλώδιο. Αφού διαπίστωσα ότι δουλεύει και δεν κάνει περίεργους ήχους θεώρησα (ίσως λανθασμένα) οτι δεν έκανε καλή επαφή το καλώδιο και τώρα έστρωσε. Οπότε τον ξαναέβαλα στη θήκη και άρχισα να τον χρησιμοποιώ.

Επεξ/σία από Zoxada
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο δίσκος έχει πρόβλημα. Κάντε τη δοκιμή με το Hiren΄s και βλέπουμε, αλλιώς...

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Ο δίσκος έχει πρόβλημα. Κάντε τη δοκιμή με το Hiren΄s και βλέπουμε, αλλιώς...

Υπάρχει τρόπος να γίνει η δοκιμή χωρίς στικάκι; 

Δεν έχω, μόνο 2 σκληρούς που κι αυτοί δεν είναι κενοί..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...