Προς το περιεχόμενο

SOS ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΣ ΣΚΛΗΡΟΣ ΤΑ ΕΦΤΥΣΕ!!!


Zoxada

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν τα αρχεία είναι αναντικατάστατα τότε υπομονή, υπάρχουν διαδικασίες για να σωθούν τα περισσότερα. Όχι σπασμωδικές κινήσεις και βιασύνη. Άφησε τον στην άκρη και μην το σκέφτεσαι. Όταν τα πράγματα καλυτερέψουν τον πας σε ειδικό και σου κάνει ανάκτηση. Μην τον σκαλίζεις, το πιθανότερο είναι να κάνεις μεγαλύτερη ζημιά. Τα ματζούνια που προτείνονται εδώ λειτουργούν πολλές φορές όταν κάποιος ξέρει. Αλλά ότι και να σου προτείνουμε στο τέλος εσύ θα υποστείς τις συνέπειες. Καλά τα φόρουμ αλλά στο τέλος κανείς δεν λογοδοτεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλησπέρα. είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα με έναν segate 4tb εξωτερικό όπου είχα σειρές ταινίες τα πάντα.δυστυχως αφού τον έκλεισα την επόμενη μέρα μου βγάζει διαμόρφωση του σκληρή.εκανα τα πάντα έβαλα το hiresboot,linux ενώ τα έβρισκε όλα όταν έκανα αντιγραφη και επικόλληση σε άλλον δίσκο μου έβγαζε σφάλμα.ειδα διαφορα πράγματα στο YouTube όπως να έχει κολλήσει η βελόνα στα platters.τεσπα από τα πολλά ανοίγω τον δίσκο μήπως είχε κολλήσει αλλα η βελόνα ήταν στην θέση της.μετα όταν τον ξανασυνδεσα έπαψε να τον βρίσκει.ειχα νευριάσει τόσο πολύ με τον εαυτό μου που δεν τα είχα back up .τώρα θέλω  α πιστεύω όταν μαζέψω λεφτά να τον πάω στην ανακτηση να τα σώσω γιατί δεν πρόκειται να τα ξαναβρώ τόσο υλικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά τι να κάνω τελικά δεν ξέρω;;;

Από τη μία μου λέτε να τον αφήσω στην άκρη και από την άλλη ο Τέρης Α. είναι ο μόνος που ασχολήθηκε και προσπάθησε να βοηθήσει. Θέλω να πιστεύω ότι ξέρει τι μου λέει ο άνθρωπος.

Δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να απευθυνθώ σε ειδικό. Το καλύτερο που μπορώ να κάνω (από οικονομικής άποψης) είναι πάρω έναν καινούριο σκληρό και να προσπαθήσω να σώσω ότι σώζεται. Με βοήθεια και καθοδήγηση από κάποιον που ξέρει. Προς θεού δεν ζητάω εγγυήσεις από κανέναν σας και η ευθύνη είναι δική μου το ξέρω αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Zoxada είπε

Βρε παιδιά τι να κάνω τελικά δεν ξέρω;;;

Από τη μία μου λέτε να τον αφήσω στην άκρη και από την άλλη ο Τέρης Α. είναι ο μόνος που ασχολήθηκε και προσπάθησε να βοηθήσει. Θέλω να πιστεύω ότι ξέρει τι μου λέει ο άνθρωπος.

Δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να απευθυνθώ σε ειδικό. Το καλύτερο που μπορώ να κάνω (από οικονομικής άποψης) είναι πάρω έναν καινούριο σκληρό και να προσπαθήσω να σώσω ότι σώζεται. Με βοήθεια και καθοδήγηση από κάποιον που ξέρει. Προς θεού δεν ζητάω εγγυήσεις από κανέναν σας και η ευθύνη είναι δική μου το ξέρω αυτό.

Διάβασε το τρίτο μήνυμα στο θρεντ.

Αν ο δίσκος έχει σοβαρά προβλήματα αλλά δεν χρειάζεται μεταμόσχευση κεφαλών, κάτι θα κάνουμε. Πάντα δωρεάν φυσικά. Αλλά μην τους βγάζετε τα μάτια και τους στέλνετε μετά, γιατί δεν έχω πλέον ούτε καθαρό θάλαμο, ούτε ανταλλακτικά. Μόνο ειδικούς controllers και τα σχετικά προγράμματα. Αυτή τη δουλειά κάναμε 25+ χρόνια, αλλά μας τσάκισε η Eurobank.

  • Like 5
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, link_z είπε

Αν τα αρχεία είναι αναντικατάστατα τότε υπομονή, υπάρχουν διαδικασίες για να σωθούν τα περισσότερα. Όχι σπασμωδικές κινήσεις και βιασύνη. Άφησε τον στην άκρη και μην το σκέφτεσαι. Όταν τα πράγματα καλυτερέψουν τον πας σε ειδικό και σου κάνει ανάκτηση. Μην τον σκαλίζεις, το πιθανότερο είναι να κάνεις μεγαλύτερη ζημιά. Τα ματζούνια που προτείνονται εδώ λειτουργούν πολλές φορές όταν κάποιος ξέρει. Αλλά ότι και να σου προτείνουμε στο τέλος εσύ θα υποστείς τις συνέπειες. Καλά τα φόρουμ αλλά στο τέλος κανείς δεν λογοδοτεί.

Οφείλω να συμφωνήσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην απελπίζεσαι μια μέθοδος δωρεάν ανορθόδοξη μεν αλλά 100% αποτελεσματική 😀 είναι η εξής:

  1. Προμηθεύσου ενα καινούργιο εξωτερικο σκληρό δίσκο με μεγαλύτερη χωρητικότητα απο τον προβληματικό (ο συγκεκριμένος που έχει πρόβλημα δεν επισκευάζεται, ετσι και αλλιώς είναι τελειωμένος)
  2. Προμηθεύσου ενα ψυκτικό σπρει απο φαρμακείο (για χτυπήματα στο ποδόσφαιρο)
  3. Βάλε τον προβληματικό δίσκο στη κατάψυξη (συντήρηση αν έχεις δυνατή) για κανα δεκάλεπτο/τέταρτο.
  4. Εχεις ήδη συνδεμένο σε μια θύρα usb τον κανούργιο (ας τον πούμε δίσκο Α).
  5. Βγάζεις απο το ψυγείο τον προβληματικό δίσκο (ας τον πούμε δίσκο Β) και τον συνδέεις αμέσως σε μια άλλη θύρα usb.
  6. Λογικά θα μπορείς να δεις τον προβληματικό δίσκο Β οπότε μη χάνοντας χρόνο ξεκινάς αντιγραφή όλων των αρχείων σου στον καινούργιο δίσκο Α.
  7. Σε τακτά χρονικά διαστήματα ψεκάζεις προσεκτικά μόνο τον προβληματικό δίσκο Β με το ψυκτικό σπρέι μέχρι να ολοκληρωθεί η αντιγραφή.

Η μέθοδος είναι προσωπικά  δοκιμασμένη τρεις φορές με 100% επιτυχία !  Πριν προλάβει κάποιος κακεντρεχής να σχολιάσει αρνητικά, όλα έχουν την λογική τους εξήγηση στην Φυσική !

Με την ψύξη προκαλείς συστολή των μετάλλων ώστε να μπορεί να περιστραφεί η κεφαλή του δίσκου, με το σπρει παρατείνεις σε χαμηλα επίπεδα την θερμοκρασία για να μην ξανακολλήσει η κεφαλή.  Απλά το κρίσιμο στοιχείο είναι ο χρόνος όλα πρέπει να γίνουν γρήγορα και συντονισμένα, δεν θα έχεις πολλές ευκαιρίες μια δύο φορές θα δουλέψει το κόλπο.  Καλή επιτυχία :)

 

Επεξ/σία από molot12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πρόβλημα με τους HDD δεν είναι οι βλάβες τους, αλλά ο πανικός που αυτές οι βλάβες προκαλούν. Αυτός συνήθως οδηγεί σε βιαστικές και παράλογες υπό άλλες συνθήκες αντιδράσεις, που επιδεινώνουν τα προβλήματα, και καθιστούν την ανάκτηση - συχνά - πλέον αδύνατη.

Πάμε τα βασικά:

Πρόβλημα;
1. ΑΜΕΣΗ διακοπή λειτουργίας.
2. Κάτσε αναπαυτικά.
3. πάρε βαθιά ανάσα. Πιες νεράκι.
4. σκέψου και σχεδίασε πως θα το αντιμετωπίσεις. Αν δεν ξέρεις, ρώτησε.
5. θυμήσου πως για κάθε λεπτό λειτουργίας του δίσκου από εδώ και μετά, του κόβεις μήνες. Μαζί χάνεις και ένα τεράστιο τμήμα των αρχείων σου.

33 λεπτά πριν, molot12 είπε

Μην απελπίζεσαι μια μέθοδος δωρεάν ανορθόδοξη μεν αλλά 100% αποτελεσματική 😀 είναι η εξής:

  1. Προμηθεύσου ενα καινούργιο εξωτερικο σκληρό δίσκο με μεγαλύτερη χωρητικότητα απο τον προβληματικό (ο συγκεκριμένος που έχει πρόβλημα δεν επισκευάζεται, ετσι και αλλιώς είναι τελειωμένος)
  2. Προμηθεύσου ενα ψυκτικό σπρει απο φαρμακείο (για χτυπήματα στο ποδόσφαιρο)
  3. Βάλε τον προβληματικό δίσκο στη κατάψυξη (συντήρηση αν έχεις δυνατή) για κανα δεκάλεπτο/τέταρτο.
  4. Εχεις ήδη συνδεμένο σε μια θύρα usb τον κανούργιο (ας τον πούμε δίσκο Α).
  5. Βγάζεις απο το ψυγείο τον προβληματικό δίσκο (ας τον πούμε δίσκο Β) και τον συνδέεις αμέσως σε μια άλλη θύρα usb.
  6. Λογικά θα μπορείς να δεις τον προβληματικό δίσκο Β οπότε μη χάνοντας χρόνο ξεκινάς αντιγραφή όλων των αρχείων σου στον καινούργιο δίσκο Α.
  7. Σε τακτά χρονικά διαστήματα ψεκάζεις προσεκτικά μόνο τον προβληματικό δίσκο Β με το ψυκτικό σπρέι μέχρι να ολοκληρωθεί η αντιγραφή.

Η μέθοδος είναι προσωπικά  δοκιμασμένη τρεις φορές με 100% επιτυχία !  Πριν προλάβει κάποιος κακεντρεχής να σχολιάσει αρνητικά, όλα έχουν την λογική τους εξήγηση στην Φυσική !

Με την ψύξη προκαλείς συστολή των μετάλλων ώστε να μπορεί να περιστραφεί η κεφαλή του δίσκου, με το σπρει παρατείνεις σε χαμηλα επίπεδα την θερμοκρασία για να μην ξανακολλήσει η κεφαλή.  Απλά το κρίσιμο στοιχείο είναι ο χρόνος όλα πρέπει να γίνουν γρήγορα και συντονισμένα, δεν θα έχεις πολλές ευκαιρίες μια δύο φορές θα δουλέψει το κόλπο.  Καλή επιτυχία :)

Η ψύξη λειτουργεί μόνο σε δύο περιπτώσεις:
1. Διάκενα στους τριβείς (κουζινέτα) υποσυστήματος κεφαλών, λόγω ηλικίας και ωρών λειτουργίας.
2. Διάκενα στους τριβείς του κινητήρα σερβο του δίσκου (και την κατά συνέπεια έκκεντρη περιστροφή ή ταλάντευσή του).

Η ψύξη σκοτώνει τον δίσκο. Παράγει ανομοιόμορφη μαγνητική επιφάνεια στα πλατό, και αν αυτό γίνει πχ με κατάψυξη, καταστρέφει ακόμα και το low level του κατασκευαστή. Ασε που κάνει συμπύκνωση υγρασίας και αποκόλληση κεφαλών... Μετά από την προτεινόμενη διαδικασία ανάγνωσης με ψύξη, είτε πετύχει είτε όχι, ο δίσκος θεωρείται νεκρός και πάει για καταστροφή και ανακύκλωση.

Αν θέλετε, με ακούτε.

Επεξ/σία από snbblp
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mpazoykas είπε

καλησπέρα. είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα με έναν segate 4tb εξωτερικό όπου είχα σειρές ταινίες τα πάντα.δυστυχως αφού τον έκλεισα την επόμενη μέρα μου βγάζει διαμόρφωση του σκληρή.εκανα τα πάντα έβαλα το hiresboot,linux ενώ τα έβρισκε όλα όταν έκανα αντιγραφη και επικόλληση σε άλλον δίσκο μου έβγαζε σφάλμα.ειδα διαφορα πράγματα στο YouTube όπως να έχει κολλήσει η βελόνα στα platters.τεσπα από τα πολλά ανοίγω τον δίσκο μήπως είχε κολλήσει αλλα η βελόνα ήταν στην θέση της.μετα όταν τον ξανασυνδεσα έπαψε να τον βρίσκει.ειχα νευριάσει τόσο πολύ με τον εαυτό μου που δεν τα είχα back up .τώρα θέλω  α πιστεύω όταν μαζέψω λεφτά να τον πάω στην ανακτηση να τα σώσω γιατί δεν πρόκειται να τα ξαναβρώ τόσο υλικό. 

Έλεος, πως ανοίγει κάποιος ένα δίσκο; Χρειάζεται ειδικός θάλαμος για αυτή τη δουλειά και εξειδικευμένο άτομο. Μην κάνετε ότι βλέπεται στο YouTube. Ο καθένας προβάλει τη βλακεία του δια πάσα νόσο και πάσα μαλακία. Καλό το YouTube ίσως για καμμιά τιραμισού και αν δηλαδή. Έφτιαξε η γυναίκα μου ένα ιαπωνικό γλυκό και γίναμε Γιαπωνέζοι για να το φάμε, στραβώσανε τα μάτια μας. Δύο μέρες μετά ακόμη χαμομήλι πίνουμε.

Επεξ/σία από link_z
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Οφείλω να συμφωνήσω.

Κι εγώ συμφωνώ αλλά δυστυχώς τα οικονομικά μου δεν μου επιτρέπουν να απευθυνθώ σε ειδικό. Γι αυτό και είπα να δοκιμάσω την τύχη μου και να ζητήσω βοήθεια από εδώ.

Απ' ότι κατάλαβα χωρίς αποθηκευτικό χώρο δεν μπορώ να κάνω τίποτα έτσι κι αλλιώς... οπότε θα προμηθευτώ έναν καινούριο σκληρό και όοοποτε έρθει θα επανέλθω, Κι αν υπάρχει διάθεση από κάποιον να βοηθήσει να ανακτήσω ότι μπορώ θα ήμουν ευγνώμων.

 

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις, ιδιαίτερα  που ανεχτήκατε την ασχετοσύνη μου με υπομονή και ευγένεια.

Καλή Ανάσταση Και καλό Πάσχα εύχομαι!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mpazoykas είπε

καλησπέρα. είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα με έναν segate 4tb εξωτερικό όπου είχα σειρές ταινίες τα πάντα.δυστυχως αφού τον έκλεισα την επόμενη μέρα μου βγάζει διαμόρφωση του σκληρή.εκανα τα πάντα έβαλα το hiresboot,linux ενώ τα έβρισκε όλα όταν έκανα αντιγραφη και επικόλληση σε άλλον δίσκο μου έβγαζε σφάλμα.ειδα διαφορα πράγματα στο YouTube όπως να έχει κολλήσει η βελόνα στα platters.τεσπα από τα πολλά ανοίγω τον δίσκο μήπως είχε κολλήσει αλλα η βελόνα ήταν στην θέση της.μετα όταν τον ξανασυνδεσα έπαψε να τον βρίσκει.ειχα νευριάσει τόσο πολύ με τον εαυτό μου που δεν τα είχα back up .τώρα θέλω  α πιστεύω όταν μαζέψω λεφτά να τον πάω στην ανακτηση να τα σώσω γιατί δεν πρόκειται να τα ξαναβρώ τόσο υλικό. 

Βρε φίλε mpazoykas... Ο δίσκος πέθανε την ώρα που τον άνοιξες. Παρέδωσε πνεύμα πάνω στο χειρουργείο, στα χέρια σου.
Συλλυπητήρια. Να ζήσεις να τον θυμάσαι.
Μην δώσεις άσκοπα λεφτά, δεν γίνεται πλέον.

Πέταξέ τον.

Επεξ/σία από snbblp
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, snbblp είπε

Βρε φίλε mpazoykas... Ο δίσκος πέθανε την ώρα που τον άνοιξες. Παρέδωσε πνεύμα πάνω στο χειρουργείο, στα χέρια σου.
Συλλυπητήρια. Να ζήσεις να τον θυμάσαι.
Μην δώσεις άσκοπα λεφτά, δεν γίνεται πλέον.

Πέταξέ τον.

Νταξει κοιτα αυτο δεν ειναι απολυτο, τον ανοιξες και πεθανε δηλαδη.

Προφανως ξερεις το αντικειμενο καλα αλλα υπαρχουν και εξαιρεσεις.

Θυμαμαι μια φορα ενας 2.5 seagate 160gb (ή 320 δεν θυμαμαι) που ειχε bad sectors πριν κανω την πλακα μου μαζι του ( θα εξηγησω σε λιγο χαχα) τον ανοιξα οπως ολους, αλλα ημουν περιεργος για ποσο θα δουλεψει. Τον ειχα ανοιχτο και εβλεπα την βελονα να πηγαινει πανω κατω να διαβαζει αρχεια κτλ και δουλευε κανονικοτατα(με τα προβληματα που ειχε και πριν βεβαια) πραγμα που με εξεπληξε. Ε λοιπον τον αφησα 2 ωρες ανοιχτο, σε δωματιο οχι καθαρο εννοειται, και ετρεχε κανονικα αντεγραφα αρχεια κτλ. Μετα τον βιδωσα παλι και τον εβαλα στην ακρη, πριν τον βιδωσω κοιταξα τα platters κατω απο φως και κυριολεκτικα εβλεπα την σκονη πανω χαχα. Τον ειχα ξεχασει για καμποσους μηνες και οταν τον ειδα παλι καποια στιγμη δεν θυμομουν οτι ηταν αυτος(οταν εχεις 10δες δισκους τα χανεις χαχα) αλλα μολις ειδα οτι ηταν ξεβιδωμενος τον θυμηθηκα, για πλακα τον συνδεσα και επαιζε ακομα!  Και μαλιστα αντεγραφε και διαβαζε αρχεια κανονικα! Με τοση σκονη μεσα!

Ε μετα οπως κανω παντα εβγαλα την κεφαλη πηρα τους μαγνητες (πολυ χρησιμοι τους εχω για να κραταω βιδες οταν ξεβιδωνω πραγματα, κολλανε στο μεταλλικο συρταρι οποτε δεν τους χανω κιολας χαχα εχω δεκαδες :P ) και μετα τον εβαλα μπρος ζωγραφισα λιγο πανω με ενα κατσαβιδι οπως γυριζε και μετα σκουπιδια.

Βεβαια μου εχει τυχει και αυτο που λες να ανοιξω δισκο και μετα απο 5 λεπτα που δουλευε ανοιχτος αποχαιρέτησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Apostol. είπε

Νταξει κοιτα αυτο δεν ειναι απολυτο, τον ανοιξες και πεθανε δηλαδη.

Προφανως ξερεις το αντικειμενο καλα αλλα υπαρχουν και εξαιρεσεις.

Θυμαμαι μια φορα ενας 2.5 seagate 160gb (ή 320 δεν θυμαμαι) που ειχε bad sectors πριν κανω την πλακα μου μαζι του ( θα εξηγησω σε λιγο χαχα) τον ανοιξα οπως ολους, αλλα ημουν περιεργος για ποσο θα δουλεψει. Τον ειχα ανοιχτο και εβλεπα την βελονα να πηγαινει πανω κατω να διαβαζει αρχεια κτλ και δουλευε κανονικοτατα(με τα προβληματα που ειχε και πριν βεβαια) πραγμα που με εξεπληξε. Ε λοιπον τον αφησα 2 ωρες ανοιχτο, σε δωματιο οχι καθαρο εννοειται, και ετρεχε κανονικα αντεγραφα αρχεια κτλ. Μετα τον βιδωσα παλι και τον εβαλα στην ακρη, πριν τον βιδωσω κοιταξα τα platters κατω απο φως και κυριολεκτικα εβλεπα την σκονη πανω χαχα. Τον ειχα ξεχασει για καμποσους μηνες και οταν τον ειδα παλι καποια στιγμη δεν θυμομουν οτι ηταν αυτος(οταν εχεις 10δες δισκους τα χανεις χαχα) αλλα μολις ειδα οτι ηταν ξεβιδωμενος τον θυμηθηκα, για πλακα τον συνδεσα και επαιζε ακομα!  Και μαλιστα αντεγραφε και διαβαζε αρχεια κανονικα! Με τοση σκονη μεσα!

Ε μετα οπως κανω παντα εβγαλα την κεφαλη πηρα τους μαγνητες (πολυ χρησιμοι τους εχω για να κραταω βιδες οταν ξεβιδωνω πραγματα, κολλανε στο μεταλλικο συρταρι οποτε δεν τους χανω κιολας χαχα εχω δεκαδες :P ) και μετα τον εβαλα μπρος ζωγραφισα λιγο πανω με ενα κατσαβιδι οπως γυριζε και μετα σκουπιδια.

Βεβαια μου εχει τυχει και αυτο που λες να ανοιξω δισκο και μετα απο 5 λεπτα που δουλευε ανοιχτος αποχαιρέτησε.

Από 1Τ και πάνω, με το   που θα τον ανοίξεις, είναι για πρέσα και ανακύκλωση. Η πυκνότητα εγγραφής είναι πλέον ασύλληπτη και οι διαστάσεις των κεφαλών απειροελάχιστες. Παλιά λέγαμε το γνωστό "σαν να ρίχνεις ένα αεροπλάνο στον τοίχο". Τώρα είναι πλέον σαν να ρίχνεις ένα βουνό πάνω στο αεροπλάνο.
Τεσσάρη δίσκο άνοιξε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρόνια πολλά παιδιά χριστός ανέστη.με υγεία.

όσον αφορά τον δίσκο έχετε δίκιο τον άνοιξα επειδή νευρίασε με τον εαυτό μου που δεν τα είχα σε άλλον δίσκο.τωρα για τον αν πέθανε,όπως είπε και ο φίλος από πάνω είχα ανοίξει παλαιότερα έναν δίσκο τον είχα ανοίξει αλλα τον είχα σε ανακτηση στην Θεσσαλονίκη  εκτός και αν ήμουν τυχερός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, snbblp είπε

Από 1Τ και πάνω, με το   που θα τον ανοίξεις, είναι για πρέσα και ανακύκλωση. Η πυκνότητα εγγραφής είναι πλέον ασύλληπτη και οι διαστάσεις των κεφαλών απειροελάχιστες. Παλιά λέγαμε το γνωστό "σαν να ρίχνεις ένα αεροπλάνο στον τοίχο". Τώρα είναι πλέον σαν να ρίχνεις ένα βουνό πάνω στο αεροπλάνο.
Τεσσάρη δίσκο άνοιξε!

Χαχα ναι εχεις δικιο οι συγχρονοι ειναι τερμα ευαισθητοι.

4αρη εχω μονο εναν wd gold datacenter, τωρα που τους ξαναεβγαλαν, ελπιζω να μην τον ανοιξω ποτε τον συγκεκριμενο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Apostol. είπε

Χαχα ναι εχεις δικιο οι συγχρονοι ειναι τερμα ευαισθητοι.

4αρη εχω μονο εναν wd gold datacenter, τωρα που τους ξαναεβγαλαν, ελπιζω να μην τον ανοιξω ποτε τον συγκεκριμενο!

Οσα χρόνια κάναμε ανάκτηση, δεν έτυχε ποτέ να μου φέρουν gold. Νομίζω, αλλά χωρίς να είμαι σίγουρος, ότι αυτοί είναι αερίου. Αντε τώρα να τον ξαναγεμίσεις ήλιον... Οσο πάει και δυσκολεύει το παιχνίδι. Θυμάμαι όταν αρχίσαμε, δουλεύαμε με 10 ίντσες scsi 5ΜΒ MicropΩlis... Λίγο αργότερα με 20Mb RLL... Οχι μόνο τους άνοιγες σε κανονική ατμόσφαιρα, αλλά τους λάδωνες τα βηματικά των κεφαλών, και τους καθάριζες σαν τα τζάμια!

Αντε τώρα να ανοίξεις 500άρη χύμα, κι άμα ζήσει σφύρα μου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...