Προς το περιεχόμενο

Nonda zus obd στα 8.42 ευρώ


panosdOUG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
22 ώρες πριν, tryf3 είπε

Σκαναρα με nonda κανένα σφάλμα. Σκαναρα με vcds σφάλμα στο maf. Αν δε βρίσκει ούτε τα σφάλματα τότε πραγματικά είναι για πέταμα.

Πρεπει να ειναι πατατα το μηχανακι. Μου τα βγαζει ολα οκ ενω υπαρχει σχεδον σιγουρα σφαλμα. Δυστυχως δεν εχω προσβαση σε αλλο μηχανακι. Βγαζει και κατι ασχετα, πχ ελεγχει και βλεπει οκ την πιεση του (υδραυλικου προφανως) τιμονιου, ενω το τιμονι ειναι ηλεκτρικο. Παραμυθι φοβαμαι οτι ειναι. Ο σκοπος τους μηπως ειναι να μαζευουν προσωπικα δεδομενα  των 1-2 εκατομ.  ατομων με ολα αυτα που ζηταει, mail gps on, tracking, car model κλπ, για εκμετάλλευση και πωληση τους;

Υπαρχει εστω και ενας εδω μεσα που του εβγαλε εστω εναν κωδικο σφαλματος;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 359
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, lefta_yparxoun είπε

Ευχαριστώ πολύ, ειδικά για την ανάλυση της φωτογραφίας. Να ανεβάσω κι εγώ μία φωτό από το κινητό μου. Έλιωσε όλο το μπροστά μέρος, Δείτε παρακαλώ:

160826284_OBDfail.jpg.749e2c98f6290676cd74dbf773e56d5d.jpg

Μια χαρά ανάλυση έχει η φωτογραφία. Στην επισύναψη  στο forum έπεσε αυτόματα.

Τα odb2 scanner όταν μπαίνουν στην φύσα έχουν πάντα τάση και κατανάλωση.  Το  αμάξι ήταν κλειδωμένο  σε υπόγειο πάρκιν.  Προφανώς το εσωτερικό τροφοδοτικό του (12v στα 5V) τα έπαιξε, κάποια αντίσταση πήρε φωτιά και έγινε ότι έγινε.

Σημ Το ODB2 scanner που κάηκε δεν είναι αυτό του θέματος.  Ο λόγος που το ανέφερα, είναι για επιστήσω την προσοχή σας, να μην τα αφήνετε μόνιμα επάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, anivas11 είπε

Σημ Το ODB2 scanner που κάηκε δεν είναι αυτό του θέματος.  Ο λόγος που το ανέφερα, είναι για επιστήσω την προσοχή σας, να μην τα αφήνετε μόνιμα επάνω.

Εδώ και 2 χρόνια έχω μόνιμα πάνω και OBD2 scanner και gps locator, no problems.

Το OBD2 έχει on/off κι όταν δεν το χρησιμοποιώ είναι κλειστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, anivas11 είπε

Μια χαρά ανάλυση έχει η φωτογραφία. Στην επισύναψη  στο forum έπεσε αυτόματα.

Ανέβασέ την κάπου αλλού να την δούμε, Ανέβασε 2-3 μια και είναι κολλητού σου το αυτοκίνητο σίγουρα θα μπορείς να βρεις 2-3 καλές να καταλάβουμε κι εμείς που έχουμε μια μικρή αμφιβολία

 

5 ώρες πριν, matrixxx είπε

Πρεπει να ειναι πατατα το μηχανακι. Μου τα βγαζει ολα οκ ενω υπαρχει σχεδον σιγουρα σφαλμα. Δυστυχως δεν εχω προσβαση σε αλλο μηχανακι. Βγαζει και κατι ασχετα, πχ ελεγχει και βλεπει οκ την πιεση του (υδραυλικου προφανως) τιμονιου, ενω το τιμονι ειναι ηλεκτρικο. Παραμυθι φοβαμαι οτι ειναι. Ο σκοπος τους μηπως ειναι να μαζευουν προσωπικα δεδομενα  των 1-2 εκατομ.  ατομων με ολα αυτα που ζηταει, mail gps on, tracking, car model κλπ, για εκμετάλλευση και πωληση τους;

Υπαρχει εστω και ενας εδω μεσα που του εβγαλε εστω εναν κωδικο σφαλματος;

Διαβάστε τις κριτικές στο amazon όλοι αυτό λένε ότι δεν βγάζει κανένα σφάλμα 

https://www.amazon.com/nonda-Wireless-Bluetooth-Real-Time-Dashboard/dp/B077B3FLHV

Επεξ/σία από lefta_yparxoun
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, lefta_yparxoun είπε

Ανέβασέ την κάπου αλλού να την δούμε, Ανέβασε 2-3 μια και είναι κολλητού σου το αυτοκίνητο σίγουρα θα μπορείς να βρεις 2-3 καλές να καταλάβουμε κι εμείς που έχουμε μια μικρή αμφιβολία

Διαβάστε τις κριτικές στο amazon όλοι αυτό λένε ότι δεν βγάζει κανένα σφάλμα 

https://www.amazon.com/nonda-Wireless-Bluetooth-Real-Time-Dashboard/dp/B077B3FLHV

Αν ανάβει το λαμπάκι της μηχανής και δεν βρίσκει error, κάτι δεν πάει καλά προφανώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ανέφερα και σε προηγούμενο ποστ μου.  Αυτό του θέματος και σε εμένα δεν βγάζει κανένα σφάλμα. Έκανα αναφορά και αρνητική κριτική αλλά δεν πήρα ποτέ απάντηση.

Εν το μεταξύ έχω αυτό που δίνει δωρεάν η mercedes αλλά δεν μπορώ να βρω εφαρμογή που να το δουλεύει πέρα από τη δικιά τους.  Αυτό έχει το πρόβλημα - πέρα από τις ελάχιστες πληροφορίες που δίνει- ότι όταν είναι ενεργή η εφαρμογή του ΔΕΝ λειτουργεί σωστά η σύνδεση με την ανοιχτή ακρόαση του εργοστασιακού ραδιοφώνου.  Τους ακούω και με ακούνε με σπασίματα και διακοπές. Μόλις το ξε-μπριζώσω όλα ΟΚ.

 

MB-OBD.jpg

Επεξ/σία από papars
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
23 ώρες πριν, anivas11 είπε

Μια χαρά ανάλυση έχει η φωτογραφία. Στην επισύναψη  στο forum έπεσε αυτόματα.

test photo 2210x834 pixels

Spoiler

1448507884_foruploadinso.png.072bf20b45c27d19d14f88ca449f31dd.png

2ο τεστ 1.2ΜΒ 3729χ2122

 

Spoiler

meaning-52-dashboard-indicators-warning-lights-4.png.bb333797405b518c108279ab56474803.png

 

Μπα, πιθανον κατι εκανες λαθος, ισως πχ ανεβασες κανενα tumbnail και οχι την φωτογραφια την ιδια. Δοκιμασε ξανα με edit στο "αρχικο" σχολιο σου αν θες. Αν συμβαινει το ιδιο ξανα και ειναι πχ τιποτα 20-30MP η φωτογραφια σου, μικρυνε την πχ στα 7MP οπως η παραπανω στο 2ο σποιλερ πριν την ανεβασεις, μηπως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν αναμονή παραλαβής και διαβάζοντας όλα αυτά που γράφετε, να ρωτήσω εγώ εάν υπάρχει κάποιο δοκιμασμένο obd που να κάνει δουλειά κι αν έχει και διακόπτη on/off για να είναι μόνιμα συνδεδεμένο πάνω, χωρίς να κάνει ζημιά; Είμαι κάτοχος Skoda Octavia 4 RS-ABT. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/9/2020 στις 5:18 ΜΜ, matrixxx είπε

Πρεπει να ειναι πατατα το μηχανακι. Μου τα βγαζει ολα οκ ενω υπαρχει σχεδον σιγουρα σφαλμα. Δυστυχως δεν εχω προσβαση σε αλλο μηχανακι. Βγαζει και κατι ασχετα, πχ ελεγχει και βλεπει οκ την πιεση του (υδραυλικου προφανως) τιμονιου, ενω το τιμονι ειναι ηλεκτρικο. Παραμυθι φοβαμαι οτι ειναι. Ο σκοπος τους μηπως ειναι να μαζευουν προσωπικα δεδομενα  των 1-2 εκατομ.  ατομων με ολα αυτα που ζηταει, mail gps on, tracking, car model κλπ, για εκμετάλλευση και πωληση τους;

Υπαρχει εστω και ενας εδω μεσα που του εβγαλε εστω εναν κωδικο σφαλματος;

Ήρθε κ το δικό μου. Έχω ένα σφάλμα με τον αερόσακο που το είχαν φτιάξει στο συνεργείο πριν έναν μήνα (ανέφεραν ότι ήταν ενός sensor κόλλημα και όχι πρακτικά του αερόσακου). Μετά από 3 μέρες εμφανίστηκε πάλι. Το Zus δεν το βρίσκει. Το αυτοκίνητο, μοντέλο (Suzuki Ignis του 2007)  δεν υπήρχε στη λίστα, και πρόσθεσα την ονομασία μόνος μου. Πέρα από το αρχικό πρότυπο,/standar , ίσως κάποιες από τις διαγνώσεις να σχετίζονται με επεκτάσεις του πρότυπου κατά μοντέλο αυτοκινήτου/Vendor  π.χ όπως και σε άλλους τομείς , π.χ στα modems με το TR-069. Ήρθε και η  απάντηση της Juliet από το support τους ->

Αναφορά σε κείμενο
Thank you so much for claiming the ZUS Smart Vehicle Health Monitor from our campaign. The device diagnoses and pulls data from the vehicle using OBD II protocols and, as you may not know, car manufacturers, apply different kinds of OBD II protocols in different makes and models. We are trying our best to develop and test our products to make the device & app compatible with most of the vehicles, however, we can't guarantee full coverage. 
 
Besides this, some manufactures apply exclusive protocols for the OBD-II device to read fault codes, in this situation, third-party tools would probably not be able to read fault codes or special codes.
 
Is the check engine light on your vehicle on? What's your vehicle make and model and year?
 
The device can only detect CEL related issues.
 
 
 
You can go to the Safety Center and click "Scan", if the issues are detected, you will see the "Clear Codes" option on the bottom of the issue details page


Ξέρει κανένας αν τα δεδομένα είναι σε συνεχόμενη raw ροή ή έχει αμφίδρομη επικοινωνία (πέραν του διαγνωστικού τομέα) με κάποιο interval για να λαμβάνει και αποτυπώσει τις ζητούμενες πληροφορία ? (διότι παρατήρησα ότι υπάρχει μια αισθητή βραδύτητα στην αποτύπωση της πληροφορίας στο κινητό (RPM/speed ) .

Μια βασική αδυναμία της εφαρμογής στο κινητό είναι ότι δεν υπάρχει η δυνατότητα Export του ιστορικού των μετρήσεων προς Email .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με mail που ήρθε, η προσφορά λήγει οριστικά στις 25/9.

Spoiler

 

Free Vehicle Health Monitor Giveaway Program Ends in 7 Days

Hi all,

We are happy to announce that over 1.3 million units have been claimed via our Free ZUS Smart Vehicle Health Monitor campaign worldwide. Our goal to make more people driving safer is fulfilled. Thus, our Free Vehicle Health Monitor giveaway campaign will end on Sep 25.

After that, the price of the ZUS Smart Vehicle Health Monitor will be back to €50.60 which was the retail price at Walmart.

This email is to remind our community about the ending of this program. If you do need a free car tech to save you €4217.18+ on car expenses, please act now.

Free Giveaway Ends in 7 Days

 

 

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/9/2020 στις 11:39 ΠΜ, rtfm είπε

Επιβεβαιώνω ότι όποιος παραγείλει τώρα για Ελλάδα αποστέλετε απο το Bedfordshire UK οπότε δεν υπάρχει θέμα με τελωνείο.

Και γιατί να το παραγγείλεις τώρα; Δεν έχεις διαβάσει το θέμα;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...