Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

31 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Ε θα πουν ότι κλοκάρονται καλύτερα :P Και κλασσικά όσοι το λένε αυτό έχουν αέρα ψύκτρες του 30ευρου. Όπως και για τα fps που λένε, ενώ έχουν κάρτες των 200 ευρώ..

  • 5GHz pcmr club! Suck that AMD!
  • But, I have 442fps @720p low and a 3900x user has 405fps. So Mine is better!
  • Yeah 3900x has better perf than the 10900k but the latter lacks 2 cores so it's not a fair compensation
  • What could possibly be the need for a user for 16 cores?  10 cores (η το αντίστοιχο top end  Intel chip) is what you ever need 

Και η κωμωδία συνεχίζεται....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Kαλά μωρέ αφήστε την Intel. Το θέμα είναι ποιός θα πάει να αναβαθμίσει σε zen3 - Χ570/Β550 μία γενιά πριν το AM5, DDR5, USB4.... Κυρίως εκείνοι που έχουν ήδη Χ570. Γιατί θα χάσουν πολύ στην μεταπώληση μετά. Όπως και με τα B450 τώρα, καμία διαφορά με  3ετίας B350  πρακτικά.... Και πρότεινα σε φίλο σύστημα με B450, και το έστησε, ελάχιστα πριν βγουν οι ανακοινώσεις.....  με λίγα ευρώ παραπάνω έπαιρνε X570 έστω και οικονομικό.... τί κρίμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, nicksoti είπε

Kαλά μωρέ αφήστε την Intel. Το θέμα είναι ποιός θα πάει να αναβαθμίσει σε zen3 - Χ570/Β550 μία γενιά πριν το AM5, DDR5, USB4.... Κυρίως εκείνοι που έχουν ήδη Χ570. Γιατί θα χάσουν πολύ στην μεταπώληση μετά. Όπως και με τα B450 τώρα, καμία διαφορά με  3ετίας B350  πρακτικά.... Και πρότεινα σε φίλο σύστημα με B450, και το έστησε, ελάχιστα πριν βγουν οι ανακοινώσεις.....  με λίγα ευρώ παραπάνω έπαιρνε X570 έστω και οικονομικό.... τί κρίμα!

Με ενα μεσοσταθμικο 15% καλυτερες επιδόσεις και με την επόμενη γενιά σε DDR5 που μεχρι να στρωσει συχνοτητες και timmings θελουμε 3-4 χρονακια αν κρινουμε απο την μεταβαση DDR3->DDR4 αρκετοι θα κανουν την κινηση.

Εκτος αν νομιζει καποιος οτι DDR5 θα ειναι φτηνες και καλες day 1...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το θέμα είναι ότι AM5 μόνο με DDR5 θα έχεις επιλογή. θες δεν θες, DDR5  πας ή προηγούμενη γενιά cpu. Που εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα, πάντα 1-2 γενιές πίσω είμαι, γενικά μιλώ.

Επεξ/σία από nicksoti
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, nikos5800 είπε

Με τους zen 3 επίσημα πλέον η amd θα περάσει μπροστά και στο gaming ,να δω μετά τι άλλη καραμέλα θα βρουν να πουν οι υποστηρικτές της Ίντελ😀

Προς το παρόν πανηγυρίζουν για το 5%-10% καλύτερες επιδόσεις στο gaming 😀

Πώς θα περάσει μπροστά στο gaming? Με το 15% στο ipc?

@adtakhs υπεραισιόδοξο σε βρίσκω. 15-17% σε ipc λέει και λίγο παραπάνω σε γενική απόδοση, δεν το βλέπω πάνω από 20% γενική αύξηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα και μόνο να την ισοφαρισει σε επιδόσεις gaming την intel μου φτάνει.ετσι κι αλλιώς σε όλα τα υπόλοιπα την έχει αφήσει πολύ πίσω.εγω θα το ξαναπώ.αν δεν αλλάξει πλεύση η ιντελ την βλέπω να το κλείνει το μαγαζί στα επόμενα 2-3 χρονια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, billeiros είπε

Εμένα και μόνο να την ισοφαρισει σε επιδόσεις gaming την intel μου φτάνει.ετσι κι αλλιώς σε όλα τα υπόλοιπα την έχει αφήσει πολύ πίσω.εγω θα το ξαναπώ.αν δεν αλλάξει πλεύση η ιντελ την βλέπω να το κλείνει το μαγαζί στα επόμενα 2-3 χρονια

Αύριο να σταματήσει να υπάρχει το gaming στα pc, η Intel δεν το κλείνει το μαγαζί, πόσο μάλλον αν πάρει ακόμα ένα ποσοστό η AMD στους hardcore gamers και στους enthusiasts.

Δες τα αποτελέσματα του 2020 όταν κλείσει με τους Zen 2 που πάνε τρένο σε πωλήσεις, με τα καινούρια ανταγωνιστικά laptop, με τους ανταγωνιστικούς servers και θα δεις ότι η Intel πάλι κερδισμένη θα είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/5/2020 στις 8:58 ΠΜ, akoinonitos είπε

Πώς θα περάσει μπροστά στο gaming? Με το 15% στο ipc?

@adtakhs υπεραισιόδοξο σε βρίσκω. 15-17% σε ipc λέει και λίγο παραπάνω σε γενική απόδοση, δεν το βλέπω πάνω από 20% γενική αύξηση. 

Λίγα είναι ? Βάλε και λίγο μεγαλύτερες συχνότητες +μικρότερο latency και αυτό είναι! δεν θέλει και πολύ ,οι διαφορές τους είναι ελάχιστες ,δες τον 3300χ vs 7700k ,

Απλά η amd κάτι πρέπει να κάνει επιτέλους με τις συχνότητες, η Ίντελ είναι ιδη out of the box στα 5.3ghz και ας καταναλώνει και 300watt δεν πειράζει, επεξεργαστής είναι δεν παθαινει τίποτα 

Επεξ/σία από nikos5800
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να κάνει το παραμικρό με τις συχνότητες, δεν υπάρχει λόγος.

Αν η Intel θέλει να κατέβει λιθογραφία για να έχει τα όποια πλεονεκτήματα κλπ, θα κατέβει και σε συχνότητες υποχρεωτικά.

Η AMD, από τη στιγμή που βγάζει το ίδιο chiplet σε όλη τη σειρά της, από υπερελαφρά μέχρι και servers, με την ίδια ουσιαστικά αρχιτεκτονική, δεν γίνεται να ξεπεράσει τα όρια που ορίζονται από αυτή/τα nm.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Από τίμες ξέρουμε τι θα παιχτεί? Μην πάρει την ανιούσα φοβάμαι, τώρα με ενιαίο 8core ccx. 

Αυτό το σκεφτόμουν και εγώ ;) Θα έχει ενδιαφέρον 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Πέτρος είπε

Αν η Intel θέλει να κατέβει λιθογραφία για να έχει τα όποια πλεονεκτήματα κλπ, θα κατέβει και σε συχνότητες υποχρεωτικά.

To αυτο. Ξεχαστε τα 5.3GHz @7nm

1 ώρα πριν, CometRyzen είπε

Από τίμες ξέρουμε τι θα παιχτεί? Μην πάρει την ανιούσα φοβάμαι, τώρα με ενιαίο 8core ccx. 

Prepare your anus  🤣. Θα πεσει αρμεγμα και ελαφρυ χουφτωμα με περίπτωση δαχτυλου αμα ειναι 20% improved 

Για να γελασουμε λιγο

Spoiler

 

 

Επεξ/σία από narta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως τελικά η AMD θα δώσει beta AGESA για παλαιότερα chipset και η κάθε εταιρεία θα αποφασίσει αν και πως θα το κάνει. Η MSI σίγουρα θα το κάνει στις Max εφ' όσον συμβεί αυτό, μένει να δούμε αν θα επεκταθεί και σε άλλα μοντέλα. Η ASUS σίγουρα δε θα το κάνει, εκτός αν το κάνουν όλοι οι άλλοι και μείνει μόνη της δακτυλοδεικτούμενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...