Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

1 ώρα και 7 λεπτά, εδώ ξεχωρίζουν οι άντρες από τα αγόρια :P

https://youtu.be/0kG-UAX7KyM

Από τότε που βγήκαν τα βίντεο στο ΥΤ, καταστράφηκε η ενημέρωση.

Εκεί που με μια επισκόπηση σε ένα άρθρο που διαρκούσε δτλ., και μια ανάγνωση ελάχιστων λεπτών, μάθαινες αυτό που έψαχνες, τώρα πρέπει να βλέπεις μισή και μια ώρα με άχρηστες πληροφορίες που είτε γνωρίζεις ήδη είτε δεν χρειάζεσαι.

Εγώ είμαι της παλιάς σχολής, σχεδόν ποτέ δεν βλέπω βίντεο για γνώση, τα βρίσκω ανυπόφορα.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδες καλημερα. Μετα απο πολλα χρονια με ιντελ, θα κανω τη μεταβαση σε AMD. Συγκεκριμενα σε 5900x. Απο το παλιο συστημα κρατησα μονο τις μνημες της υπογραφης (και δισκους, κουτι κλπ αλλα ειναι αδιαφορο αυτο) αλλα εχω μπει σε διλημα για τη μητρικη. Στο x570 δεν ξερω ποιες ειναι καλες υλοποιησεις. Με οσο χρονο εχω να διαβασω κατεληξα στην x570 aorus master (οχι οτι καλυτερο στα z390 και z490 αλλα δεν ειχα ποτε κανενα θεμα) και στην asus rog crosshair viii hero wifi. Εχετε καποια εμπεριστατωμενη αποψη για καποια απο τις δυο? Με οσα διαβασα η ζυγαρια παει προς την aorus. Ηταν και η meg ace στις επιλογες αλλα ολοι λενε την aorus αναμεσα τους. Σας ευχαριστω προκαταβολικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

1 ώρα και 7 λεπτά, εδώ ξεχωρίζουν οι άντρες από τα αγόρια :P

https://youtu.be/0kG-UAX7KyM

Εγώ πάντως θα κάνω seek στο σημείο που κάνει 3800 C11 2x8GB

Απορία έχω αν θα παίρνουν τίποτα οι Zen 2 από τόσο χαμηλό latency.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, RTW4ever είπε

Από τότε που βγήκαν τα βίντεο στο ΥΤ, καταστράφηκε η ενημέρωση.

Εκεί που με μια επισκόπηση σε ένα άρθρο που διαρκούσε δτλ., και μια ανάγνωση ελάχιστων λεπτών, μάθαινες αυτό που έψαχνες, τώρα πρέπει να βλέπεις μισή και μια ώρα με άχρηστες πληροφορίες που είτε γνωρίζεις ήδη είτε δεν χρειάζεσαι.

Εγώ είμαι της παλιάς σχολής, σχεδόν ποτέ δεν βλέπω βίντεο για γνώση, τα βρίσκω ανυπόφορα.

Που λέει ότι πρέπει να βλέπεις όλα τα βίντεο; Βγήκε καμία πράξη νομοθετικού περιεχομένου μήπως; Ότι θέλει κάνει ο καθένας, υπάρχουν και κανάλια που τα λένε πιο περιεκτικά και σύντομα όπως και αντίστοιχα άρθρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DIM1000 είπε

Παιδες καλημερα. Μετα απο πολλα χρονια με ιντελ, θα κανω τη μεταβαση σε AMD. Συγκεκριμενα σε 5900x. Απο το παλιο συστημα κρατησα μονο τις μνημες της υπογραφης (και δισκους, κουτι κλπ αλλα ειναι αδιαφορο αυτο) αλλα εχω μπει σε διλημα για τη μητρικη. Στο x570 δεν ξερω ποιες ειναι καλες υλοποιησεις. Με οσο χρονο εχω να διαβασω κατεληξα στην x570 aorus master (οχι οτι καλυτερο στα z390 και z490 αλλα δεν ειχα ποτε κανενα θεμα) και στην asus rog crosshair viii hero wifi. Εχετε καποια εμπεριστατωμενη αποψη για καποια απο τις δυο? Με οσα διαβασα η ζυγαρια παει προς την aorus. Ηταν και η meg ace στις επιλογες αλλα ολοι λενε την aorus αναμεσα τους. Σας ευχαριστω προκαταβολικα.

Και εγώ ψάχνω μητρική, και περιμένω τιμή στην ROG Crosshair VIII Dark Hero: https://rog.asus.com/Motherboards/ROG-Crosshair/ROG-Crosshair-VIII-Dark-Hero-Model/

Δεν έχει ανεμιστηράκι τι τσιπσετ, και λίγο καλύτερη τροφοδοσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, DIM1000 είπε

Παιδες καλημερα. Μετα απο πολλα χρονια με ιντελ, θα κανω τη μεταβαση σε AMD. Συγκεκριμενα σε 5900x. Απο το παλιο συστημα κρατησα μονο τις μνημες της υπογραφης (και δισκους, κουτι κλπ αλλα ειναι αδιαφορο αυτο) αλλα εχω μπει σε διλημα για τη μητρικη. Στο x570 δεν ξερω ποιες ειναι καλες υλοποιησεις. Με οσο χρονο εχω να διαβασω κατεληξα στην x570 aorus master (οχι οτι καλυτερο στα z390 και z490 αλλα δεν ειχα ποτε κανενα θεμα) και στην asus rog crosshair viii hero wifi. Εχετε καποια εμπεριστατωμενη αποψη για καποια απο τις δυο? Με οσα διαβασα η ζυγαρια παει προς την aorus. Ηταν και η meg ace στις επιλογες αλλα ολοι λενε την aorus αναμεσα τους. Σας ευχαριστω προκαταβολικα.

Αν συνηθίσεις το bios της, το οποίο είναι ακατάστατο (οι ίδιες ρυθμίσεις βρίσκονται σε 2-3 διαφορετικά σημεία)... η μητρική είναι θηρίο. Σίγουρα μέσα στο top5 όλων των υλοποιήσεων σε x570 (δεν βάζω μέσα στο top5 την aorus xtreme και godlike γιατί είναι εντελώς overkill)

Την είχα σχεδόν 2 χρόνια με 3800x και 3900x, κανένα παράπονο εκτός του bios που ανέφερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, godslayerxp είπε

Αν συνηθίσεις το bios της, το οποίο είναι ακατάστατο (οι ίδιες ρυθμίσεις βρίσκονται σε 2-3 διαφορετικά σημεία)... η μητρική είναι θηρίο. Σίγουρα μέσα στο top5 όλων των υλοποιήσεων σε x570 (δεν βάζω μέσα στο top5 την aorus xtreme και godlike γιατί είναι εντελώς overkill)

Την είχα σχεδόν 2 χρόνια με 3800x και 3900x, κανένα παράπονο εκτός του bios που ανέφερα.

Ευχαριστώ πολύ! Αν κατάλαβα καλά αναφέρεσαι στην Aorus σωστα? Αν και μόνο απο το bios είναι σιγουρα αυτη. Τα ίδια και στα z390.

 

38 λεπτά πριν, mjmtvman είπε

test test

IMG-48d68b22494fb5c245b532d6434306e4-V.jpg

Περιμένω με αγωνια!!! Αντε να δουμε τιποτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, DIM1000 είπε

Ευχαριστώ πολύ! Αν κατάλαβα καλά αναφέρεσαι στην Aorus σωστα? Αν και μόνο απο το bios είναι σιγουρα αυτη. Τα ίδια και στα z390.

Περιμένω με αγωνια!!! Αντε να δουμε τιποτα!

Αν ψάξεις λίγο πιο πίσω έχω βάλει benchmarks τον δικό μου 5800x σε stock. Είμαι και εγώ περίεργος να δω διαφορά στον 5950x του φίλου @mjmtvman

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, ilif88 είπε

Αν ψάξεις λίγο πιο πίσω έχω βάλει benchmarks τον δικό μου 5800x σε stock. Είμαι και εγώ περίεργος να δω διαφορά στον 5950x του φίλου @mjmtvman

Αυτο περιμένω κι εγω! Μεγειά σου κιολας το θηρίο φίλε μου. Να τον χαρείς. Απλά θέλω να δω που θα καταλήξω. Πρακτικά θέλω τα μέγιστα FPS σε παιχνιδι. Αν gaming optimized πχ είναι ο 5800 θα πάρω αυτον. Αν είναι ο 5900 επίσης. Τέλος θέλω να δω τη διαφορά 5900 με 5950 σε gaming για να αποφασίσω αν αξιζει τη διαφορά τιμης. Ο πιο gaming optimized που εννοείται ξεπερναει τον 10900κ θα είναι η επόμενη μου αγορα.

Επεξ/σία από DIM1000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DIM1000 είπε

Αυτο περιμένω κι εγω! Μεγειά σου κιολας το θηρίο φίλε μου. Να τον χαρείς. Απλά θέλω να δω που θα καταλήξω. Πρακτικά θέλω τα μέγιστα FPS σε παιχνιδι. Αν gaming optimized πχ είναι ο 5800 θα πάρω αυτον. Αν είναι ο 5900 επίσης. Τέλος θέλω να δω τη διαφορά 5900 με 5950 σε gaming για να αποφασίσω αν αξιζει τη διαφορά. Ο πιο gaming optimized που εννοείται ξεπερναει τον 10900κ θα είναι η επόμενη μου αγορα.

Αν δεις τα scores που ανέβασα ακόμα και ο 5800 μου περνάει τον 10900 οπότε νομίζω πλέον η team red είναι μονόδρομος. Λογικά σήμερα το μεσημέρι βγαίνει και το NDA από τους reviewers οπότε θα τα δεις και επίσημα τα νούμερα που πόσταρα χθες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...