Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, mjmtvman είπε

Nda

Έχεις υπογράψει κάποιο NDA? Καλοπροαίρετα ρωτάω δεν ειρωνεύομαι σε καμία περίπτωση. Ήξερα ότι τα NDA αφορούν τα review samples όχι για τα commercial προιόντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 λεπτά πριν, ilif88 είπε

Έχεις υπογράψει κάποιο NDA? Καλοπροαίρετα ρωτάω δεν ειρωνεύομαι σε καμία περίπτωση. Ήξερα ότι τα NDA αφορούν τα review samples όχι για τα commercial προιόντα.

εχει NDA το 3Dmark για αυτο δεν μπαινω στην καταταξη

ειδες που το λινκ δεν σας το εμφανίζει

Χωρίς τίτλο.png

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mjmtvman είπε

εχει NDA το 3Dmark για αυτο δεν μπαινω στην καταταξη

ειδες που το λινκ δεν σας το εμφανίζει

Χωρίς τίτλο.png

Σε σχέση με τον 10980x πως τον βλέπεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/10/2020 στις 10:11 ΠΜ, GeorgeMan είπε

Πώς να γνωρίζει αφού δεν έχουν κυκλοφορήσει ακόμα 😅 https://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/anavathmisi-pc/epeksergastes/amd-cpu-ryzen-5-5600x-am4-4-6ghz-35mb_3575802 Θεώρησε αυτό ως το άνω άκρο τιμών. Εγώ θεωρώ πως θα παίξουν στα 330-360 και θα πέσουν στα 280-310 μόλις έρθει αρκετό στοκ. Δεν προβλέπεται μεγάλη πτώση πριν την έλευση των επόμενων Intel, του χρόνου το Πάσχα (?) 

Βέβαια όλα αυτά είναι απλώς προσωπικές εκτιμήσεις, δεν γνωρίζουμε τίποτα ούτε είμαστε μελλοντολογοι 😛

Αν βγει με 330 ο 5600X τον αγοράζω χτες. Αλλά δεν νομίζω ότι θα ξεκινήσει τόσο χαμηλά.

Επεξ/σία από nik5163
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Σε σχέση με τον 10980x πως τον βλέπεις?

ειναι σε πολυ αρχικο σταδιο για γενικη συγκριση

π.χ FS

10980 με αζωτο στα 6,0 best combined 19500

5950x με aio στα 44,25 εχω 21500

R15

5950x με aio στα 44,25 εχω score 5000

10980x μονο με μονοβαθμιο εφτανα 5000

 

παντως εχω εντυπωσιαστει πολυ με τον 5950x

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 minutes ago, nik5163 said:

Αν βγει με 330 ο 5600X τον αγοράζω χτες. Αλλά δεν νομίζω ότι θα ξεκινήσει τόσο χαμηλά.

Ε εντάξει ειδικά ο 5600Χ πόσο παραπάνω να πάει; Ήδη εδώ και 1+ χρόνο βγάζουν στα 7nm, τα yields έχουν βελτιωθεί, αλλά το μικρό μοντέλο (όπως και ο 3600 πέρσι) το έβρισκες σχεδόν στο MSRP ακόμα και αμέσως μετά το λανσάρισμα.

Πχ 7/7/2019 λανσαρίστηκε ο 3600 στα 199, εγώ τον πήρα στα 211 μία εβδομάδα μετά με άμεση διαθεσιμότητα και από μέτριο προς ακριβό μαγαζί. :-) 

Τώρα για τα higher end μοντέλα ίσως είναι λίγο χειρότερη η κατάσταση, αλλά πάντως πιστεύω πως δε θα δούμε τις τραγικότητες των καρτών γραφικών καθώς δεν πήγαν σε 7mn+ node, η παραγωγή έχει στρώσει, το node είναι ώριμο, το κανάλι διανομής υπάρχει, δεν εμπλέκεται κάποιο άλλο εργοστάσιο (πχ AIBs, μνήμες, άλλα υλικά, PCBs κλπ) έτσι ώστε συνδυαστικά να πάει κάτι στραβά.

Απλά δεν θα τους τα στάξω τώρα, αλλά μόλις χρειαστώ κι άλλη CPU power. Δεν κάνω επαγγελματική χρήση στο οικιακό PC, ούτε παίζω competitive online για να θέλω 200fps. Οπότε σε 1 χρόνο από τώρα και βλέπουμε... Ίσως και αφότου λανσαριστεί το ΑΜ5 να κοτσάρω έναν 5900X/5950X, αν μέχρι τότε αποδίδει ικανοποιητικά ο 3600. Τα 300ευρα (κατ ελάχιστον) για 6 core να τα βάλουν εκεί που ξέρουν. :-) 

Σε άλλα νέα, τα reviews τι ώρα σκάνε μύτη? :D 

Επεξ/σία από GeorgeMan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, DIM1000 είπε

Πότε ληγει το nda? εντύπωση μου κανει που δεν τους βλέπω σε κανενα Ελληνικό κατάστημα πλην πλαισιου.

στις 4 αν θυμαμαι καλα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, DIM1000 είπε

Πότε ληγει το nda? εντύπωση μου κανει που δεν τους βλέπω σε κανενα Ελληνικό κατάστημα πλην πλαισιου.

Φίλε σε όλα τα launch έτσι γίνεται συνήθως. Ο επίσημος εισαγωγέας παραλαμβάνει Χ κομμάτια και τα δίνει σε συγκεκριμένα μαγαζιά (επίσημοι διανομείς) και τα τιμολογούν βάσει του επίσημου διανομέα με την συγκεκριμένη τιμή. Αν περιμένεις να τον βρεις σε σκρουτζομάγαζα (άμεσα) σε αρκετά ανταγωνιστική τιμή σε σχέση με αυτή των επισήμων διανομέων θεωρώ πως θα καθυστερήσεις. Τα παραπάνω είναι άποψή μου και το πως έχω δει να κινείται η αγορά σε launches . Αν βάλεις στην εξίσωση και 2 παράγοντες α) τα παγκόσμια προβλήματα στις διανομές λόγω Covid-19 και β) την μεγάλη ζήτηση που πιθανόν να υπάρχει λόγω των leaks της απόδοσης των CPU τότε η προμήθεια των σκρουτζομάγαζων γίνετα ακόμα πιο δύσκολη. Επαναλαμβάνω τα παραπάνω είναι η δική μου οπτική αναφορικά με την κίνηση της αγοράς και ίσως κάνω λάθος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

My AM4 socket is ready.

10 λεπτα μειναν, ψαχνω σε γερμανικά γιατι το 19 με το 3900x καηκα απο ελλαδα τους πρωτους 2 μηνες που εψαχνα (οχι πλαισιο με τα 200ευρω καπελο)

Επεξ/σία από acalm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...