Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Με την ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφοορα οτι αυτοι που βαζουν 1αστερι δεν τον εχουν αγορασει. Αρα απο την στιγμη που δεν εχουν προσωπικη αποψη για το προιον,κακως βαζουν την οποιαδηποτε κριτικη,ειτε 5αστερια,ειτε 1.

Μεγαλη μαγκια σε αυτο εχει κανει το Amazon που σου εχει απο διπλα ενημερωση για το ποιος εχει αγορασει το προιον που αφηνει κριτικη και ποιος οχι.

Η το Steam στο οποιο κριτικη αν δεν εχεις αγορασει το παιχνιδι ολως τυχαιως δεν μπορεις να αφησεις.

Μα αυτό που λές είναι άσχετο με αυτό που λέει ο φίλος όμως. Δεν συμφωνώ οτι αν δεν έχεις αγοράσει δεν μπορείς να εκφέρεις άποψη, μιας και υπάρχουν 150 reviews και απλά βλέπoντας τα ξέρεις καλύτερα πως αποδίδει το CPU από κάποιον που το έχει και δεν έχει τα reviews. Aλλά ξαναλέω, αυτό είναι άλλο θέμα

Ο φίλος μας διαφωνεί με τα 1αστέρα, όχι επειδή δεν έχουν αγοράσει. Άμα ήταν 5άστερα δεν θα είχε πρόβλημα.

Επεξ/σία από Herald
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 hour ago, Herald said:

Μα αυτό που λές είναι άσχετο με αυτό που λέει ο φίλος όμως. Δεν συμφωνώ οτι αν δεν έχεις αγοράσει δεν μπορείς να εκφέρεις άποψη, μιας και υπάρχουν 150 reviews και απλά βλέπωντας τα ξέρεις καλύτερα πως αποδίδει το CPU από κάποιον που το έχει και δεν έχει τα reviews. Aλλά ξαναλέω, αυτό είναι άλλο θέμα

Ο φίλος μας διαφωνεί με τα 1αστέρα, όχι επειδή δεν έχουν αγοράσει. Άμα ήταν 5άστερα δεν θα είχε πρόβλημα.

κάτσε να στο βάλω με ss, μήπως καταλάβεις ποιο είναι το πρόβλημα, γιατί παραφράζεις και τι λέω!
 

image.png.92f512f0dd5dece718f48359137fc04b.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο πρώτο σου ποστ που σχολίασα δεν έγραφες κάτι για αγορά. Ούτε και ξέρεις αν και ποιός από αυτούς που κάνουν σχόλια αγόρσασαν, δικό σου συμπέρασμα είναι αυτό. 

Επεξεργαστής είναι, δεν είναι παιχνίδι. Βλέποντας τα reviews ξέρεις πως αποδίδει καλύτερα από αυτόν που τον έχει, γιατί απλά υπάρχουν 250 reviews. Οπότε ποιό είναι το πρόβλημα με το αν έχεις / δεν έχεις αγοράσει? 3080 δεν έχω αγοράσει αλλά ξέρω ακριβώς πως αποδίδει

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, johnmt2 είπε

τα 4000 σαν χρονισμος στις μνημες ειναι το ιδανικο για τους 5000? επισης ισχυει οντως οτι οι 5900 5950 θα εχουν υψηλοτερο latency λογο των παραπανω chiplets?

Κοιτα να στο εξηγεησω λιγο γτ δεν μπορω να σου απαντησω με ενα ναι η οχι. Οι ryzen εχουν το infinty fabric που ειναι το Link που συνδεει τα ccds και το μεγαλο io chip οπθυ βρισκεται ο Memory controler. Tο if οσο πιο ψηλα τοσο το καλυτερο για το latency και γενικα για την συνολικη αποδοση του επεξεργαστη. Τωρα εχουμε τρεις παραμετρους που πρεπει να τρεχουν στην ιδια συχνοτητα για να παρεις το απόλυτο. Το Infinity fabric (fclk) την συχνοτητα του  imc (uclk) και την συχνοτητα της μνημης/2 (memclk). Ολα αυτα θα πρεπει να τρεχουν στην ιδια συχνοτητα για να μην εχει Penalty στο latency. Mεχρι τους 3xxx το καλυτερο που μπορουσες να πετυχεις ηταν τα 1900Mhz στο infinity fabric οποτε να εχεις τις μνημες στα 3800mhz. Καποιοι 5xxx απο οτι εχουμε δει μπορουν να ξεπερασουν τα 1900Mhz στον If ,ενας φιλος μου εστειλε ss με If 2033 ακα 4066Mhz στις μνημες, οποτε θα ειναι αναλογα το κομματι ποσο θα μπορεις να φτασεις.

Αν ο if τερματιζει ας πουμε στα 1900mhz και εσυ βαλει τις μνημες στα 4000mhz δλδ δεν ειναι συγχρονισμενα ,η συχνοτητα του imc(uclk) θα πεσει στο μισο του memclock (4000/2)  δλδ στα 1000mhz με αποτελεσμα να εχεις πολυ μεγαλο Latency.

Τωρα αν θα εχουν μεγαλυτερο latency οσοι ειναι με  2 ccds δεν ξερω να σου απαντησω αν δεν δουμε νουμερα ,η θα ειναι τα ιδια η θα εχουν πολυ μικρη διαφορα πιστευω

9 λεπτά πριν, Herald είπε

Στο πρώτο σου ποστ που σχολίασα δεν έγραφες κάτι για αγορά. Ούτε και ξέρεις αν και ποιός από αυτούς που κάνουν σχόλια αγόρσασαν, δικό σου συμπέρασμα είναι αυτό. 

Επεξεργαστής είναι, δεν είναι παιχνίδι. Βλέποντας τα reviews ξέρεις πως αποδίδει καλύτερα από αυτόν που τον έχει, γιατί απλά υπάρχουν 250 reviews. Οπότε ποιό είναι το πρόβλημα με το αν έχεις / δεν έχεις αγοράσει? 3080 δεν έχω αγοράσει αλλά ξέρω ακριβώς πως αποδίδει

 

15 λεπτά πριν, xtrmsnpr είπε

κάτσε να στο βάλω με ss, μήπως καταλάβεις ποιο είναι το πρόβλημα, γιατί παραφράζεις και τι λέω!
Καλή αποφοίτηση από το λύκειο ε

image.png.92f512f0dd5dece718f48359137fc04b.png

Ρε παιδες τσακωθειτε σε Pm καλυτερα

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Στο πρώτο σου ποστ που σχολίασα δεν έγραφες κάτι για αγορά. Ούτε και ξέρεις αν και ποιός από αυτούς που κάνουν σχόλια αγόρσασαν, δικό σου συμπέρασμα είναι αυτό. 

Επεξεργαστής είναι, δεν είναι παιχνίδι. Βλέποντας τα reviews ξέρεις πως αποδίδει καλύτερα από αυτόν που τον έχει, γιατί απλά υπάρχουν 250 reviews. Οπότε ποιό είναι το πρόβλημα με το αν έχεις / δεν έχεις αγοράσει? 3080 δεν έχω αγοράσει αλλά ξέρω ακριβώς πως αποδίδει

image.png.a28ac5e0b1eefb2d2f072f582a2d0de3.png

έλα τα λεμε όμως γιατι κάνουμε άσκοπη κουβέντα, δε γίνεται να παίζουμε με τις λέξεις.

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

 

Ρε παιδες τσακωθειτε σε Pm καλυτερα

ο κυριος τσακώνεται, της μπαναστασης,εγω σταματάω εδώ.Οι υπόλοιποι τα λέμε στα skroutzοreviews

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,

 

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω τον νεο 5900x.Μπορείτε να μου παραθέσετε κάποια site απο εξωτερικό (εκτός απο αμαζον που κοιταω) που μπορώ να κοιτάω μήπως γίνει διαθέσιμος?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, nikpoth είπε

5800x στα..549.. φαρμακεία... Για κάρτα τα είχα αλλά αφού μας έχουν τρελάνει φέτος.

Εγω ευτυχως γλυτωσα το φπα ,αλλιως θα περιμενα να πεσει η τιμη

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, nikpoth είπε

5800x στα..549.. φαρμακεία... Για κάρτα τα είχα αλλά αφού μας έχουν τρελάνει φέτος.

να σε παρηγορησω λιγο.. εγω που ειρωνευτικα το 600 του πλαισιου.. δεν αντεξα στην θεα του αμεσα διαθεσιμο και τα εσταξα! :P

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, johnmt2 είπε

να σε παρηγορησω λιγο.. εγω που ειρωνευτικα το 600 του πλαισιου.. δεν αντεξα στην θεα του αμεσα διαθεσιμο και τα εσταξα! :P

Και καλά έκανες για μένα. Δεν μας έχουν μείνει κ πολλά γούστα για να περνάμε καλά. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...