Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Chaos3X είπε

Καλύτερη από 5600Χ?

Για εμένα την δεδομένη στιγμή που είναι πιο φθηνός από 5600x την θεωρώ καλύτερη, απόψεις είναι αυτές 

Tων φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν μαγειρεύουν :lol:

1.png.9d293b1b0eb3e283de93db2059845903.png

Ps: memory info: απο οσα εχω δει απο φιλο το καλύτερο latency σε 5xxx το παίρνεις κάπου στα 3866mhz όσο ανεβαίνεις προς τα 4000mhz ανεβαινει.

 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

32 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Για εμένα την δεδομένη στιγμή που είναι πιο φθηνός από 5600x την θεωρώ καλύτερη, απόψεις είναι αυτές 

Tων φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν μαγειρεύουν :lol:

1.png.9d293b1b0eb3e283de93db2059845903.png

Ps: memory info: απο οσα εχω δει απο φιλο το καλύτερο latency σε 5xxx το παίρνεις κάπου στα 3866mhz όσο ανεβαίνεις προς τα 4000mhz ανεβαινει.

Τι μνήμες έχεις και παίζεις 4000 με 3700Χ; 1:1 είσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Tων φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν μαγειρεύουν

Ετοιμασίες βλέπω, με γειες!

Η πλάκα είναι ενώ ποτέ δε σκεφτόμουν για πάνω απο 8/16, είναι τόσο ξεφτίλα η διαφορά με τον 5900, και τόσο τσιμπημένος ο 5800 που με βλέπω τελικά για 5900.

*Παίδες μπορεί κάποιος που έχει ήδη 5000 και strix να επιβεβαιώσει αν λειτουργεί ήδη το fmax; Θα το καταλάβετε εύκολα απ τις τιμές του edc. Στο hwinfo θα παίρνει την τιμή του tdc, και στο RM θα είναι 0.

Spoiler

yEB7mS3.jpg

 

Επεξ/σία από Xoroxronis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Spartan117 είπε

pbo.PNG.648dfd15c5db475e9eed028819a58b65.PNG

^ PBO

Το performance είναι ανάλογο όμως ; Γιατί έχω δει βιντεάκια ότι με pbo ενώ η συχνότητα είναι μεγαλύτερη η απόδοση είναι χειρότερη η ίδια με στοκ . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Το performance είναι ανάλογο όμως ; Γιατί έχω δει βιντεάκια ότι με pbo ενώ η συχνότητα είναι μεγαλύτερη η απόδοση είναι χειρότερη η ίδια με στοκ . 

Είναι ανάλογο στο single core αλλά δεν είναι 100% σταθερό με stock voltage.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dem είπε

Απροξιμάτελι, με 3600 και 16αρια σφιχτά θα χάνουμε πολύ σε σχέση με 3800-4000 στα zen3 ; 

Θα υπάρχει σίγουρα διαφορά αφού το IF τρέχει με το memory clock.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, dem είπε

Απροξιμάτελι, με 3600 και 16αρια σφιχτά θα χάνουμε πολύ σε σχέση με 3800-4000 στα zen3 ; 

Θα το βάλεις 3866+ και στην ανάγκη ανεβάζεις τα primary timings κρατώντας τα subs σφικτά. Αν είναι σαν τους Zen 2 και δεν κερδίζουν τίποτα σχεδόν από τα primaries θα έχεις σχεδόν μηδενική χασούρα λόγω πιο χαλαρών tCL/tRCD. Θα έχεις όμως την αύξηση απόδοσης που έρχεται με το υψηλότερο FCLK.

Επεξ/σία από kkatzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλορίζικες οι αγορές σας στους νέους 5000 . Να ρωτήσω σχετικά με τα ανεβοκατεβασματα στις θερμοκρασίες έχει αλλάξει κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, johnmt2 είπε

Αυτή την msi παραγγειλα και εγώ δείχνει φρέσκια και έχει όλα τα premium ακριβότερων μητρικών πάνω της. Και για τα vrms της ακουγονται πολύ θετικά σχόλια

Φαίνεται ότι έχει θέμα η σειρά x570 της MSI με το τελευταίο bios στους χρονισμούς των μνημών , πάνω από 3200 δεν postari καν από ότι διαβάζω στα forums , Δεν ξέρω αν και ποτε θα βγει κάποιο bios fix !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...