Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, Jelistech είπε

Εισαι με τα καινούργια CPU? Δεν γνωρίζω άμα είναι ο συνδυασμός των Zen 3 που δημιουργεί το πρόβλημα!

με 3700x ειμαι και δεν ειχα κανενα προβλημα και στα πρoηγουμενα beta που εβγαζε η msi...

image.png.a6d7b3fdf124c4ea4785a8b7ea65de45.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Herald είπε

Don''t buy it λέει. Επίσης λέει οτι ο 10700 είναι καλύτερο VFM και τον προτείνει....

Καλέ έχουν πλάκα της ιντελ οι αρραβωνιαριδες, από κάπου πρέπει να βρουν να βγάλουν αφρούς. Προσπερνάνε τελείως το γεγονός ότι η amd πάτησε με την μπότα της και τους έθαψε στην λάσπη. Τόσα χρόνια αβαβα η φάση, τώρα μόνο κλάμα. Η πλάκα είναι ότι μπορείς να τους τρολαρεις τόσο γλυκά για το πώς έγειρε το τραπέζι. Δεν είδες πως παρουσιάζει το βίντεο του?

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

Της υπογραφης tridentz f4-3600c16d gtzr ,οχι δεν ειναι 1:1 ειναι 1:2 .4000mhz ram ,1900mhz if ,1000mhz uclk

και ο spartan117 msi x570 εχει αλλα τις πηγε 4000Mhz

Για gaming και εγω αυτο ειπα πιο πισω. Αλλα αν η τιμη του 5600x ερθει στα ισια της μαλλον δεν θα ειναι

γτ δεν πανε πανω απο 3600?

Εντάξει δεν αγοράζουμε όλοι επεξεργαστές για gaming.. Ήμουν κοντά 10 χρόνια με τον i5 2500k, ναι τα 5 κυρίως χρόνια που ήμουν πιο μικρός επαιζα κυρίως, μετά που έπιασα το video editing, και το rendering έπεφτε βροχή κάπου είπα ωπα, βαριέμαι υπερβολικά να περιμένω να κάνει δουλειά του ο επεξεργαστής,και να μαξαρει και να μη μπορώ να κάνω πολλά στον υπολογιστή επάνω. Οπότε πριν κάνα χρόνο είχα μαζέψει κάποια χρήματα αλλά δεν έφταναν να πάρω τον 3700 και πήγα στον 3600, στην πορεία είπα θα μαζέψω κάτι στην άκρη εκτός εξόδων να πάω στον 3700, όπως ήρθαν τα πράγματα δεν έγινε καμία αγορά. Και να μη πω ψέματα, επειδή φίλος ήθελε καιρό τώρα να πάρει νέο υπολογιστή τα ψάχναμε παρέα, κυρίως περισσότερο εγώ επειδή δεν ήξερε και τόσο και επέμενα μήνες να πάει " στο μέλλον" όπως του έλεγα χαριτολογώντας, με τους ryzen.. κολλημένος με την intel, έλεγε ότι έχουμε διαβάσει, θερμοκρασίες,να για την απόδοση του 1 πυρήνα και τέτοια. Και πλέον ασχολούμαι με συστήματα GIS, όπου την θέλουμε την δύναμη ενός καλού υπολογιστή οσο να ναι. Με τα πολλά όταν έπιασαν και έβγαιναν σιγά σιγά για την νέα γενιά ryzen και του τα έδειχνα, εντυπωσιάστηκα τόσο πολύ που τον ζήλεψα και πούλησα ότι είχα από την προηγούμενη γενιά για να πάω στην νέα. Εν τέλει έχουμε μείνει αμανατοι, λόγω τιμών και περιμένουμε 🤣🤣 και οι 2. Εκείνος με τα πολλά υποχώρησε και κοιτάζει μόνο τον 5600 που θέλει να στήσει σύστημα για να παίζει το νέο flight sim μόνο, ενώ εγώ δεν αλλάζω από τον 5800 για τον λόγο που είπα πριν.

Αλλά το βίντεο αυτό, βγήκε για να βγει, για να ακούσουμε μια κλαψα θεωρώ.

 

Επεξ/σία από xtrmsnpr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, xtrmsnpr είπε

Καλέ έχουν πλάκα της ιντελ οι αρραβωνιαριδες, από κάπου πρέπει να βρουν να βγάλουν αφρούς. Προσπερνάνε τελείως το γεγονός ότι η amd πάτησε με την μπότα της και τους έθαψε στην λάσπη. Τόσα χρόνια αβαβα η φάση, τώρα μόνο κλάμα. Η πλάκα είναι ότι μπορείς να τους τρολαρεις τόσο γλυκά για το πώς έγειρε το τραπέζι.

Εντάξει δεν αγοράζουμε όλοι επεξεργαστές για gaming.. Ήμουν κοντά 10 χρόνια με τον i5 2500k, ναι τα 5 κυρίως χρόνια που ήμουν πιο μικρός επαιζα κυρίως, μετά που έπιασα το video editing, και το rendering έπεφτε βροχή κάπου είπα ωπα, βαριέμαι υπερβολικά να περιμένω να κάνει δουλειά του ο επεξεργαστής,και να μαξαρει και να μη μπορώ να κάνω πολλά στον υπολογιστή επάνω. Οπότε πριν κάνα χρόνο είχα μαζέψει κάποια χρήματα αλλά δεν έφταναν να πάρω τον 3700 και πήγα στον 3600, στην πορεία είπα θα μαζέψω κάτι στην άκρη εκτός εξόδων να πάω στον 3700, όπως ήρθαν τα πράγματα δεν έγινε καμία αγορά. Και να μη πω ψέματα, επειδή φίλος ήθελε καιρό τώρα να πάρει νέο υπολογιστή τα ψάχναμε παρέα, κυρίως περισσότερο εγώ επειδή δεν ήξερε και τόσο και επέμενα μήνες να πάει " στο μέλλον" όπως του έλεγα χαριτολογώντας, με τους ryzen.. κολλημένος με την intel, έλεγε ότι έχουμε διαβάσει, θερμοκρασίες,να για την απόδοση του 1 πυρήνα και τέτοια. Και πλέον ασχολούμαι με συστήματα GIS, όπου την θέλουμε την δύναμη ενός καλού υπολογιστή οσο να ναι. Με τα πολλά όταν έπιασαν και έβγαιναν σιγά σιγά για την νέα γενιά ryzen και του τα έδειχνα, εντυπωσιάστηκα τόσο πολύ που τον ζήλεψα και πούλησα ότι είχα από την προηγούμενη γενιά για να πάω στην νέα. Εν τέλει έχουμε μείνει αμανατοι, λόγω τιμών και περιμένουμε 🤣🤣 και οι 2. Εκείνος με τα πολλά υποχώρησε και κοιτάζει μόνο τον 5600 που θέλει να στήσει σύστημα για να παίζει το νέο flight sim μόνο, ενώ εγώ δεν αλλάζω από τον 5800 για τον λόγο που είπα πριν.

Αλλά το βίντεο αυτό, βγήκε για να βγει, για να ακούσουμε μια κλαψα θεωρώ.

κανε υπομονη λιγο καιρο και θα ισιωσουν οι τιμες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, xtrmsnpr είπε

Καλέ έχουν πλάκα της ιντελ οι αρραβωνιαριδες, από κάπου πρέπει να βρουν να βγάλουν αφρούς. Προσπερνάνε τελείως το γεγονός ότι η amd πάτησε με την μπότα της και τους έθαψε στην λάσπη. Τόσα χρόνια αβαβα η φάση, τώρα μόνο κλάμα. Η πλάκα είναι ότι μπορείς να τους τρολαρεις τόσο γλυκά για το πώς έγειρε το τραπέζι. Δεν είδες πως παρουσιάζει το βίντεο του?

To hwunboxed αρραβωνιάρης της Intel? Από που και ως πού. Την γνώμη του είπε ο άνθρωπος, αφού ο 10700 όντως είναι καλύτερο vfm

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Ρε παιδια τι ακριβως δεν καταλαβαινετε ορισμενοι?

Ο 5800X σαν καινουργιος επεξεργαστης στην αγορα εχει υψηλη αρχικη τιμη 500+ευρω.

Ο αντιστοιχος 8πυρηνος i7 της intel,κυκλοφορει σχεδον μισο χρονο στην αγορα και εχει πολυ καλυτερη διαθεσιμοτητα και αρα και χαμηλοτερη τιμη 350-370+ευρω.

Αν καποιος θελει value for money 8πυρηνο ,η AMd εξακολουθει να εχει την καλυτερη προταση που ακουει στο ονομα 3700X των 275+ευρω.

Διαλεγει ο καθενας τι απαιτησεις εχει και αγοραζει αναλογα.

Εδώ γιατί δεν κράζεις τα 500plus?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, billeiros είπε

Εδώ γιατί δεν κράζεις τα 500plus?

Τι ακριβως εννοεις δεν κραζω τα 500+?

Απο την παρουσιαση του προηγουμενου μηνα εχω τονισει την κακη τιμη και του 5800x και του 5600x......

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Τι ακριβως εννοεις δεν κραζω τα 500+?

Απο την παρουσιαση του προηγουμενου μηνα εχω τονισει την κακη τιμη και του 5800x και του 5600x......

Τώρα κατάλαβες γιατί το λέω φανταζομαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

κανε υπομονη λιγο καιρο και θα ισιωσουν οι τιμες.

Ναι :) αυτό κάνω. Αλλοι δεν κάνουν και κλαίνε σε βίντεα

35 λεπτά πριν, billeiros είπε

Εδώ γιατί δεν κράζεις τα 500plus?

Ε αυτό καταλαβαίνω εγώ πάντως.,

Δεν είναι απλώς μια γνώμη όταν έχεις ένα κανάλι μεγάλο και έχεις μεγάλη απήχηση, επηρεάζει αυτό.

Γνώμες έχουν εμείς, εσύ , εγώ, ο fulgore και οι υπόλοιποι που μιλάμε εδώ. Εμείς θα τα πούμε, θα διαφωνήσουμε, θα συμφωνήσουμε, αυτοί στα κανάλια ασκούν πίεση σε όσους τους ακούνε. 

Έκανα λαθος quote να με σχωρατε η κούραση φταίει. Του @Herald ήθελα να ταγκαρω το μνμτ.

Επεξ/σία από xtrmsnpr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Herald είπε

Don''t buy it λέει. Επίσης λέει οτι ο 10700 είναι καλύτερο VFM και τον προτείνει....

Μα δεν γίνεται να προτείνει κάτι τέτοιο, αυτός είναι ''κοκκινοφρουρός'', έτσι δεν λένε εδώ στο Insomnia ? 

 

52 λεπτά πριν, Zendicus είπε

Παιδιά σε skroutzομάγαζα από πότε πιστεύετε θα αρχίσουμε να βλέπουμε Zen 3?

Για τσέκαρε εδώ: 

xartorixtra.gr

vlepotigialamou.gr

2 ώρες πριν, Jelistech είπε

Φαίνεται ότι έχει θέμα η σειρά x570 της MSI με το τελευταίο bios στους χρονισμούς των μνημών , πάνω από 3200 δεν postari καν από ότι διαβάζω στα forums , Δεν ξέρω αν και ποτε θα βγει κάποιο bios fix !

ε βαλε μας κανα λινκ να μάθουμε και εμεις, μη τα κρατάτε για τον εαυτό σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, leros2004 είπε

Μα δεν γίνεται να προτείνει κάτι τέτοιο, αυτός είναι ''κοκκινοφρουρός'', έτσι δεν λένε εδώ στο Insomnia ? 

Nτάξει, μία αδυναμία την έχει. Το έβλεπες και απτη φάτσα του, χαιρόταν όταν έριχνε παστουρμάδες ο ryzen στα Intel. Δεν είναι κακό, και εγώ το έχω αυτό :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Herald είπε

Nτάξει, μία αδυναμία την έχει. Το έβλεπες και απτη φάτσα του, χαιρόταν όταν έριχνε παστουρμάδες ο ryzen στα Intel. Δεν είναι κακό, και εγώ το έχω αυτό :P 

Ναι αλλά αυτή η αδυναμία δεν επηρεάζει τη σταθερή πορεία/γνώμη του.

Απο την άλλη μπορεί να έχει και το κλασσικό σύνδρομο που θέλει πάντα να είναι με την αδύναμη ομάδα :P 
Και εγώ έτσι είμαι στο ποδόσφαιρο πάντως...
Στη τεχνολογία είμαι πάντα με την τσέπη μου... 

 

Επεξ/σία από leros2004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Μα δεν γίνεται να προτείνει κάτι τέτοιο, αυτός είναι ''κοκκινοφρουρός'', έτσι δεν λένε εδώ στο Insomnia ? 

Για τσέκαρε εδώ: 

xartorixtra.gr

vlepotigialamou.gr

ε βαλε μας κανα λινκ να μάθουμε και εμεις, μη τα κρατάτε για τον εαυτό σας

https://forum-en.msi.com/index.php?threads/meg-x570-unify-doesnt-post-with-ram-anything-higher-than-3200mhz-with-a-ryzen-5800x.349509/

https://www.reddit.com/r/MSI_Gaming/comments/jpcxk4/response_from_msi_support_regarding_xmp_profiles/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, billeiros είπε

Τώρα κατάλαβες γιατί το λέω φανταζομαι

Και εγω καταλαβες γιατι δεν με εχεις δει με 5800x ή 5900x οπως ειχα πει παλιοτερα,παρολο που υπαρχουν ''διαθεσιμοι''απο το Πλαισιο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Και εγω καταλαβες γιατι δεν με εχεις δει με 5800x ή 5900x οπως ειχα πει παλιοτερα,παρολο που υπαρχουν ''διαθεσιμοι''απο το Πλαισιο.

Άσε τις μλκιες εσύ! Μάζεψε φράγκα, όπως κάνω και εγώ και θα πάρουμε μόλις νιώσουν οι τιμές!

 

AMD Ryzen 5000 Zen 3 Desktop CPUs Reportedly Running on A320 & X370 Motherboards, B450 Support Already Added By ASUS & Gigabyte

Επεξ/σία από xtrmsnpr
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Jelistech είπε

καλα να παθει η βρωμο Msi που scalppαρει καρτες :lol:

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...