Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Δεν ξέρω ακόμα μιας και απλά μου έστελνε νούμερα, όταν με το καλό παραλαβω θα το ψαξω. Το μόνο σίγουρο είναι ότι μέχρι τα 2000mhz if μένει στο 1:1 από τα 2033mhz Και πάνω αλλάζει αυτόματα σε 1:2

Όλα είναι θέμα του πόσα διατίθεται κάποιος να δώσει. Πλέον ολα τα cpu intel/amd είναι δυνατά στο gaming Οπότε λύσεις υπάρχουν για όλους νομιζω

Ααα δε θα ισοπεδώνουμε έτσι την κυριαρχία της amd! Θα το γράφουμε συνέχεια για να μην μπορούν να κοιμηθούν τα βράδια οι φανμποης!

Η amd έχει τους καλύτερους επεξεργαστες! Και είναι μονόδρομος η αγορά τους!

😝

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 ώρες πριν, petasis είπε

στον threadripper 2920X που έχω (πάλι το μέγιστο που σηκώνει, 128 GB επίσης)

αν δεν κάνω λάθος οι περισσότεροι (αν όχι όλοι) νηματοσχίστες, παίρνουν έως 1tb μνήμη, οπότε μήπως σε περιορίζει η μητρική σου..; Πάω στοίχημα ότι σε μια zenith ii alpha έχω δει 256gb παλιά στο τέξας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Lelosxxx είπε

καλισπερα πηρε κανεις απο αυτο το καταστημα?

Εγώ δε το γνωρίζω καν το κατάστημα αυτό. (Οπότε δεν το εμπιστεύομαι)

Απλώς το έριξα εδώ για τις τιμές ότι παίζουν και πιο φθηνά αποτι έχουν λίγο εμφανιστεί. Μην πάρω κανέναν στο λαιμό μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως είναι απίστευτο το ότι η amd πέρασε την Ίντελ στο gaming !! Νομίζω μερικοί δεν έχουν καταλάβει για τι κατόρθωμα πέτυχε η amd😉 η Ίντελ κυριαρχούσε στο gaming από το πολύ μακρινό 2006 με τους core 2 duo μέχρι και τον προηγούμενο μήνα😂 

Της αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στην amd ,όχι μόνο την πέρασε αλλά έχει στην αγορά CPUs με περισσότερα cores πολύ καλύτερο efficiency ακόμα και σε σύγκριση με τους zen 2!! Στην κυριολεξία ξεπέρασαν κάθε προσδοκία ! Και το ακόμα απίστευτο είναι του χρόνου θα λανσάρει CPUs στα 5νμ 🔥🔥🔥

Επεξ/σία από nikos5800
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Delijohn είπε

αν δεν κάνω λάθος οι περισσότεροι (αν όχι όλοι) νηματοσχίστες, παίρνουν έως 1tb μνήμη, οπότε μήπως σε περιορίζει η μητρική σου..; Πάω στοίχημα ότι σε μια zenith ii alpha έχω δει 256gb παλιά στο τέξας

Μπορεί, αλλά όταν το έστησα δεν υπήρχαν ακόμα τα 32 GB dimms. Οπότε και οι x399 μητρικές μέχρι 128 GB ανέφεραν. Ίσως πάει και παραπάνω.

9 ώρες πριν, sakis han είπε

Αν και δεν ειχα σκοπο να τον παρω τωρα (αφου εχω ηδη τον 3950Χ) στο τελος δεν αντισταθηκα!

Α, εσύ πήρες τον τελευταίο, και τώρα λέει 1-3 εργάσιμες; 😄

Ήταν όντως ετοιμοπαράδοτος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, nikos5800 είπε

Πάντως είναι απίστευτο το ότι η amd πέρασε την Ίντελ στο gaming !! Νομίζω μερικοί δεν έχουν καταλάβει για τι κατόρθωμα πέτυχε η amd😉 η Ίντελ κυριαρχούσε στο gaming από το πολύ μακρινό 2006 με τους core 2 duo μέχρι και τον προηγούμενο μήνα😂 

Της αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στην amd ,όχι μόνο την πέρασε αλλά έχει στην αγορά CPUs με περισσότερα cores πολύ καλύτερο efficiency ακόμα και σε σύγκριση με τους zen 2!! Στην κυριολεξία ξεπέρασαν κάθε προσδοκία ! Και το ακόμα απίστευτο είναι του χρόνου θα λανσάρει CPUs στα 5νμ 🔥🔥🔥

Εντάξει δεν θέλει μεγάλη προσπάθεια όταν η μια σε κάθε νέα σειρά έχει βελτίωση και η άλλη απαντάει με το ίδιο cpu σε συσκευασία avengers και μάλιστα χωρίς το παιχνίδι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο hardware unboxed που είδα λίγο πάντως, μοιρασμένα τα είδα τα games. Σε αρκετά είναι ο 10900Κ μπροστά έστω και λίγο και σε άλλα οι zen3. Μόνο στο Death Stranding είναι πολύ μπροστά οι zen 3 και σε 1-2 ακόμη είναι αρκετά μπροστά απ' ότι θυμάμαι, τα υπόλοιπα μοιρασμένα..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Ασφαλή συμπεράσματα δεν βγάζεις αν δεν είναι 240p. Στο 360p πέφτει μπουκαλάκι από την καρτα... Καλά δεν τα έχω μάθει να τα λέω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nikos5800 είπε

Πάντως είναι απίστευτο το ότι η amd πέρασε την Ίντελ στο gaming !! Νομίζω μερικοί δεν έχουν καταλάβει για τι κατόρθωμα πέτυχε η amd😉 η Ίντελ κυριαρχούσε στο gaming από το πολύ μακρινό 2006 με τους core 2 duo μέχρι και τον προηγούμενο μήνα😂 

Της αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στην amd ,όχι μόνο την πέρασε αλλά έχει στην αγορά CPUs με περισσότερα cores πολύ καλύτερο efficiency ακόμα και σε σύγκριση με τους zen 2!! Στην κυριολεξία ξεπέρασαν κάθε προσδοκία ! Και το ακόμα απίστευτο είναι του χρόνου θα λανσάρει CPUs στα 5νμ 🔥🔥🔥

Ε γι'αυτό το έγραψα. Πόσα έλεγαν για την amd, ποσταραν και την πτώχευση κάποιες σελίδες πιο πίσω που είχε δημοσιευτεί πριν κάνα 5αρι χρόνια. Δεν είναι μικρό κατόρθωμα. Τώρα ο ανταγωνισμός μόνο καλό στην εξέλιξη της τεχνολογίας θα κάνει, μεταξύ των δύο εταιρειών. Γιατί από τιμές μας κάψανε και οι δύο, ειδικά η amd την είδε χαλίφης πλέον 😁 και το πάει τρένο το παραδακι.

Προς όφελος της τεχνολογίας μόνο καλά νέα είναι αυτά.

25 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Εντάξει δεν θέλει μεγάλη προσπάθεια όταν η μια σε κάθε νέα σειρά έχει βελτίωση και η άλλη απαντάει με το ίδιο cpu σε συσκευασία avengers και μάλιστα χωρίς το παιχνίδι

Το ξανά ζεσταμενο φαγητό όλοι ξέρουμε τι νόστιμο που είναι, ΝΟΤ!

10 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

γιατί είπαμε τεσταρουν σε τόσο χαμηλές αναλύσεις? 

21 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Στο hardware unboxed που είδα λίγο πάντως, μοιρασμένα τα είδα τα games. Σε αρκετά είναι ο 10900Κ μπροστά έστω και λίγο και σε άλλα οι zen3. Μόνο στο Death Stranding είναι πολύ μπροστά οι zen 3 και σε 1-2 ακόμη είναι αρκετά μπροστά απ' ότι θυμάμαι, τα υπόλοιπα μοιρασμένα..

Γιάννη δε θα λες τέτοια πράγματα εδώ 😝

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Σωστό CPU review, eliminate the GPU bottleneck και μετά βλέπεις το πραγματικό κενό μεταξύ των CPUs.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το testing σε τόσο χαμηλές αναλύσεις έχει κάποιο νόημα απλά για να δούμε τις διαφορές στα cpu αφού υπάρχει τέρμα cpu bottleneck. Μόνο φιλοσοφικό ενδιαφέρον βέβαια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Στο hardware unboxed που είδα λίγο πάντως, μοιρασμένα τα είδα τα games. Σε αρκετά είναι ο 10900Κ μπροστά έστω και λίγο και σε άλλα οι zen3. Μόνο στο Death Stranding είναι πολύ μπροστά οι zen 3 και σε 1-2 ακόμη είναι αρκετά μπροστά απ' ότι θυμάμαι, τα υπόλοιπα μοιρασμένα..

Mοιρασμενα  δεν τα λες , μονο ο 10900K στεκεται στα ιδια  οι υπολοιποι ειναι αρκετα πιο κατω

Average.png.a59a95fb5a85263da24205b6c92c4220.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Mοιρασμενα  δεν τα λες , μονο ο 10900K στεκεται στα ιδια  οι υπολοιποι ειναι αρκετα πιο κατω

Average.png.a59a95fb5a85263da24205b6c92c4220.png

Ναι αλλά 5800Χ vs 10900K ποιον παίρνεις; Πιο ακριβός ο 10900Κ αλλά με +2c/4t και μπορείς να πουσάρεις και μνήμες πάνω από 4000 αν σε ενδιαφέρει αυτή η φάση. Απλά το σκεπτικό μου είναι ότι με την αύξηση +50 που έκανε η AMD στους zen3 δεν είναι πλέον η ξακάθαρα value επιλογή όπως πριν. Δες και 10600Κ vs 5600X ας πούμε. Ή 5800X vs 10700K, +100 ευρώ πάνω ο 5800Χ για +5% επιδόσεις, και όλα αυτά για το πολύ μικρό ποσοστό του κόσμου που παίζει 1080p με 2080Τi ξέρω 'γω..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Ναι αλλά 5800Χ vs 10900K ποιον παίρνεις; Πιο ακριβός ο 10900Κ αλλά με +2c/4t και μπορείς να πουσάρεις και μνήμες πάνω από 4000 αν σε ενδιαφέρει αυτή η φάση. Απλά το σκεπτικό μου είναι ότι με την αύξηση +50 που έκανε η AMD στους zen3 δεν είναι πλέον η ξακάθαρα value επιλογή όπως πριν. Δες και 10600Κ vs 5600X ας πούμε. Ή 5800X vs 10700K, +100 ευρώ πάνω ο 5800Χ για +5% επιδόσεις, και όλα αυτά για το πολύ μικρό ποσοστό του κόσμου που παίζει 1080p με 2080Τi ξέρω 'γω..

Εγώ δεν μίλησα με βάση την τιμή, μόνο για το performance ,άλλωστε είπαμε 10700k vfm πλεον

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...