Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Ναι αλλά 5800Χ vs 10900K ποιον παίρνεις; Πιο ακριβός ο 10900Κ αλλά με +2c/4t και μπορείς να πουσάρεις και μνήμες πάνω από 4000 αν σε ενδιαφέρει αυτή η φάση. Απλά το σκεπτικό μου είναι ότι με την αύξηση +50 που έκανε η AMD στους zen3 δεν είναι πλέον η ξακάθαρα value επιλογή όπως πριν. Δες και 10600Κ vs 5600X ας πούμε. Ή 5800X vs 10700K, +100 ευρώ πάνω ο 5800Χ για +5% επιδόσεις, και όλα αυτά για το πολύ μικρό ποσοστό του κόσμου που παίζει 1080p με 2080Τi ξέρω 'γω..

Με αυτή τη λογική γιατί μέχρι πριν βγουν οι ryzen 5000 που ήταν ακριβώς το αντίθετο...λέγατε ιντελ δαγκωτο!! που είχαν οι ιντελ το καπέλο +100 +150 με 5% διάφορα...?

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Papanikolis είπε

Με αυτή τη λογική γιατί μέχρι πριν βγουν οι ryzen 5000 που ήταν ακριβώς το αντίθετο...λέγατε ιντελ δαγκωτο!! που είχαν οι ιντελ το καπέλο +100 +150 με 5% διάφορα...?

Με παρεξήγησες, δεν επιχειρηματολογώ υπέρ της Intel, απλά κουβέντα κάνουμε. Προσωπικά ποτέ δεν έλεγα intel δαγκωτό. Βασικά έγινε αυτό ακριβώς που είπες, με τους zen 3 έχουν αντιστραφεί εντελώς τα πράγματα, δίνεις δηλαδή παραπάνω χρήματα για πολύ μικρές διαφορές σε gaming σενάρια που αφορούν πολύ λίγο κόσμο. Φυσικά σε productivity είναι τούμπανοι οι zen3 όμως..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Papanikolis είπε

Με αυτή τη λογική γιατί μέχρι πριν βγουν οι ryzen 5000 που ήταν ακριβώς το αντίθετο...λέγατε ιντελ δαγκωτο!! που είχαν οι ιντελ το καπέλο +100 +150 με 5% διάφορα...?

Να τα μας τα 5%. Ποια 5% ρε συ, σε όλα τα reviews από 20 έως 30% είναι η διαφορά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Με παρεξήγησες, δεν επιχειρηματολογώ υπέρ της Intel, απλά κουβέντα κάνουμε. Προσωπικά ποτέ δεν έλεγα intel δαγκωτό. Βασικά έγινε αυτό ακριβώς που είπες, με τους zen 3 έχουν αντιστραφεί εντελώς τα πράγματα, δίνεις δηλαδή παραπάνω χρήματα για πολύ μικρές διαφορές σε gaming σενάρια που αφορούν πολύ λίγο κόσμο. Φυσικά σε productivity είναι τούμπανοι οι zen3 όμως..

Δεν σε παρεξήγησα, ούτε το είπα κακοπροαίρετα! εννοείται κουβέντα κάνουμε! 😅 Δεν είμαι από αυτούς που θα φανατιστω ή θα τσακωθω για τεχνολογικά πράγματα... Προσωπικά κοιτάω αν κάνει στις ανάγκες μου, τι μου αρέσει, πόσο κοστίζει, κ το παίρνω... Έχω δοκιμάσει κ τους δύο intel - Ryzen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
15 minutes ago, Herald said:

Να τα μας τα 5%. Ποια 5% ρε συ, σε όλα τα reviews από 20 έως 30% είναι η διαφορά. 

Βοήθησε κι η 3090, με 2080Ti δεν νομίζω ότι βλέπαμε τόση διαφορά, ασχέτως αν υπήρχε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, elpenor είπε

Και στα 830€ ο 5950X ( https://www.foxstore.gr/index.php?route=product/product&product_id=105929 )

plaisio στα 949€ ( https://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/anavathmisi-pc/epeksergastes/amd-cpu-ryzen-9-5950x-am4-4-9ghz-72mb_3575772 )

Εγώ έχω ψωνίσει 1-2 φορές και το έχω προτείνει σε αρκετούς γνωστούς που ήθελαν συναρμολόγηση και δόσεις. Κάποιες φορές καθυστέρησαν 2-3 μέρες αλλά κατά τα άλλα άψογοι.

Επικοινώνησα μαζί τους, 5 5950Χ έφεραν, και έφυγαν ήδη. Δεν ξέρουν πότε θα ξαναέχουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Thresh είπε

Βοήθησε κι η 3090, με 2080Ti δεν νομίζω ότι βλέπαμε τόση διαφορά, ασχέτως αν υπήρχε.

Αρκετά reviews έχω την εντύπωση ακόμα με την 2080ti γίνονται. 

Λογικά να το δείς δεν βγάζει νόημα. Η AMD ήταν 5% πίσω, έβγαλε CPU 20% καλύτερους στο gaming, και τώρα είναι στα ίδια με 10900k :P It does not compute. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Ναι αλλά 5800Χ vs 10900K ποιον παίρνεις; Πιο ακριβός ο 10900Κ αλλά με +2c/4t και μπορείς να πουσάρεις και μνήμες πάνω από 4000 αν σε ενδιαφέρει αυτή η φάση. Απλά το σκεπτικό μου είναι ότι με την αύξηση +50 που έκανε η AMD στους zen3 δεν είναι πλέον η ξακάθαρα value επιλογή όπως πριν. Δες και 10600Κ vs 5600X ας πούμε. Ή 5800X vs 10700K, +100 ευρώ πάνω ο 5800Χ για +5% επιδόσεις, και όλα αυτά για το πολύ μικρό ποσοστό του κόσμου που παίζει 1080p με 2080Τi ξέρω 'γω..

Μεταξύ 10600Κ και 5600Χ, η επιλογή είναι ξεκάθαρη πλέον.
 

 

spacer.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Aten-Ra είπε

Μεταξύ 10600Κ και 5600Χ, η επιλογή είναι ξεκάθαρη πλέον.
 

spacer.png

Σχολιάστηκε και στο άλλο θέμα πάντως, θέμα ρολογιών είναι. Έχει "χαμηλό" boost ο 10600ας, στο κλασσικό τάλιρο λογικά στα ίδια θα είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Herald είπε

Σχολιάστηκε και στο άλλο θέμα πάντως, θέμα ρολογιών είναι. Έχει "χαμηλό" boost ο 10600ας, στο κλασσικό τάλιρο λογικά στα ίδια θα είναι.

Maximum Turbo έχει 4.8GHz, που τα είδες τα χαμηλά ρολόγια ??

+ ότι έχει διπλάσιο TDP και έρχεται χωρίς Cooler.

Επεξ/σία από Aten-Ra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Maximum Turbo έχει 4.8GHz, που τα είδες τα χαμηλά ρολόγια ??

+ ότι έχει διπλάσιο TDP και έρχεται χωρίς Cooler.

Aυτό είναι το single Core turbo. Η διαφορά στο πινακάκι που μας έβαλες είναι χοντρικά 10%. Ο 10600 πάει all core στα 4.5. Στα 5ghz είναι 10% πάνω, όσο δηλαδή και η διαφορά στα framerate. Οπότε τις ίδιες επιδόσεις έχουν χοντρικά. 

Χώρις Cooler ε? Ντάξει, με τα 100€ λιγότερα που κοστίζει πάρε ένα :P 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
8 minutes ago, Herald said:

Αρκετά reviews έχω την εντύπωση ακόμα με την 2080ti γίνονται. 

Λογικά να το δείς δεν βγάζει νόημα. Η AMD ήταν 5% πίσω, έβγαλε CPU 20% καλύτερους στο gaming, και τώρα είναι στα ίδια με 10900k :P It does not compute. 

Του techspot πάντως είναι με 3090.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Thresh είπε

Του techspot πάντως είναι με 3090.

Nαι, άλλα sites δεν προλάβανε να τρέξουν όλα τα συστήματα με 3090 οπότε έχουν 2080ti, όπως TPU και guru3d και νομίζω και το gnexus

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...