Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως μπράβο, με έχετε βάλει και σκαλίζω τις RAM, 2 χρόνια μετά που τις πήρα, μόνο και μόνο για να πω ότι κάνω κάτι και να μην πάω να τα δώσω όλα (και την οθόνη) και πάρω Tomahawk Χ570/5900Χ/6800ΧΤ και μετά να γκρινιάζω ότι κάνουν 2 μήνες να έρθουν 😛 

Με'γεια σε όλους.

Επεξ/σία από GeorgeMan
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα κατευθείαν με το που άνοιξαν οι παραγγελίες 5900x από δύο μαγαζιά. Το ένα με ενημέρωσε Σάββατο πρωί ότι θα παραλάβω μεταξύ xmas και πρωτοχρονιάς (που δεν θα'μαι καν εδώ) και οι άλλοι σήμερα το πρωί μου είπαν "κάπου στο Γενάρη". Τσίμπησα λοιπόν τον πιτσιρικά στα 275€ και δεν το λέω ούτε του παπά.. (μεταξύ μας εεε)

 

IMG_20201109_120156.jpg

  • Like 16
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Delijohn είπε

Πήρα κατευθείαν με το που άνοιξαν οι παραγγελίες 5900x από δύο μαγαζιά. Το ένα με ενημέρωσε Σάββατο πρωί ότι θα παραλάβω μεταξύ xmas και πρωτοχρονιάς (που δεν θα'μαι καν εδώ) και οι άλλοι σήμερα το πρωί μου είπαν "κάπου στο Γενάρη". Τσίμπησα λοιπόν τον πιτσιρικά στα 275€ και δεν το λέω ούτε του παπά.. (μεταξύ μας εεε)

IMG_20201109_120156.jpg

Nice! Καλοδούλευτος!

Χωρίς ΦΠΑ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, Zengar Zombolt είπε

Ryzen 5 5600x στα 399€ σε μεγάλη "πλαισιωμένη"αλυσίδα.......

Γελάει ο κόσμος.

νομιζω σε λιγο καιρο θα παει η τιμη γυρω στα 300-330 ελλαδα 

επειδη ψαχνω συνεχεια idealo   και αλλες μηχανες αναζητης γερμανια κλπ  τον εχω δει και 299 ευρω 2 τεμαχια αλλα δεν προβαλα ουτε να κανω log in  υπαρχει και στα 310 αλλα δεν στελνουν νομιζω ελλαδα https://geizhals.de/?fs=ryzen+5600x&hloc=at&hloc=de&in=

 

Επεξ/σία από hondakkias31
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, jmirko15 είπε

Nice! Καλοδούλευτος!

Χωρίς ΦΠΑ;

Ευχαριστώ αδερφέ! Κανονική τιμή είναι με 3 χρόνια εγγύηση. Εδώ Ελβετία το ΦΠΑ είναι 7.7%. Συνάντησα ένα παλικαράκι και μου τον έδωσε σε τσάντα σφραγισμένο με απόδειξη και ημερομηνία παραλαβής 2 ώρες αφού άνοιξαν οι παραγγελίες. Άρα μάλλον δούλευε μέσα στο μαγαζί κ τον τσίμπησε για πάρτη του. Ειδικά όταν μου είπε ότι τον δίνει στην ίδια τιμή, του είπα να βρεθούμε άμεσα και τον κέρασα κι ένα καφέ. Και τη 3080 την πήρα υποτίθεται "ανοιγμένη" από το μαγαζί και η τιμή ήταν κοντά στο msrp.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Delijohn είπε

Ευχαριστώ αδερφέ! Κανονική τιμή είναι με 3 χρόνια εγγύηση. Εδώ Ελβετία το ΦΠΑ είναι 7.7%. Συνάντησα ένα παλικαράκι και μου τον έδωσε σε τσάντα σφραγισμένο με απόδειξη και ημερομηνία παραλαβής 2 ώρες αφού άνοιξαν οι παραγγελίες. Άρα μάλλον δούλευε μέσα στο μαγαζί κ τον τσίμπησε για πάρτη του. Ειδικά όταν μου είπε ότι τον δίνει στην ίδια τιμή, του είπα να βρεθούμε άμεσα και τον κέρασα κι ένα καφέ. Και τη 3080 την πήρα υποτίθεται "ανοιγμένη" από το μαγαζί και η τιμή ήταν κοντά στο msrp.

Αυτά είναι!! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Delijohn είπε

Ευχαριστώ αδερφέ! Κανονική τιμή είναι με 3 χρόνια εγγύηση. Εδώ Ελβετία το ΦΠΑ είναι 7.7%. Συνάντησα ένα παλικαράκι και μου τον έδωσε σε τσάντα σφραγισμένο με απόδειξη και ημερομηνία παραλαβής 2 ώρες αφού άνοιξαν οι παραγγελίες. Άρα μάλλον δούλευε μέσα στο μαγαζί κ τον τσίμπησε για πάρτη του. Ειδικά όταν μου είπε ότι τον δίνει στην ίδια τιμή, του είπα να βρεθούμε άμεσα και τον κέρασα κι ένα καφέ. Και τη 3080 την πήρα υποτίθεται "ανοιγμένη" από το μαγαζί και η τιμή ήταν κοντά στο msrp.

Τελικα η ελβετια δεν ειναι μονο οικονομικος πραδεισος αλλα και παραδεισος του Hw :lol:

Kαλοδουλευτα !

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Herald είπε

Μαν, εγώ από επόχες R7 1700 που παίρνανε 1ghz OC πάντα με OC σύγκρινα. Πληρώνεις παραπάνω για k CPU, με OC θα συγκρίνεις, αλλιώς πάμε στον 10400f που έχει και 200€ λιγότερα από τον 5600x. Άλλοι είναι που συγκρίνουν κάθε φορά ανάλογα το πως συμφέρει την αγαπήμενη τους εταιρεία. 

Ο 5600 από όσο έχω δεί δεν έχει περιθώρια OC, στο hwunboxed έδειξε 0.7% αύξηση επιδόσεων στο gaming και χασούρα σε cinebench. Τρίχες δηλαδή. 

Προσωπικά τους θέωρω άχρηστους CPU και τους 2. Για να πας σε 6/12 σημαίνει οτι είσαι on budget, που σημαίνει δεν θα κοτσάρις 3090. Οπότε υπάρχουν ΠΟΛΥ φτηνότερες επιλόγες. 3600 / 10400f, για ποιό **ύστη λόγο να πάρεις 350€ 6/12 CPU? Άντε ο 10600k έχει ένα νόημα αν θες high end gaming με όσο το δυνατόν χαμηλότερο budget, αφού παίρνει κλόκια. Ο 5600 τι ρόλο βαράει όμως? 

ΥΓ1. Τώρα συνειδητοποιώ πως με την τιμή που έχει, κοστίζει όσο ο 10700k. Είναι στα ίδια σε gaming και πίσω σε productivity....Αντε αμα έχει ξεμείνει κανείς με 2nd gen ryzen και b450 / x470 mobo θα είχε νόημα, αλλά θα πρέπει να περιμένει τα bios. Αστεία πράματα.

Οι κάτοχοι z370 μητρικών κ μια αιωνιότητα να περιμένουν για bios από ιντελ δε θα κουμπωσουν ποτέ επεξεργαστή ανάλογων επιδόσεων των 5000 series.οι b450-x470 userς σε κάνα μήνα θα χαρούν. Αλλά εσύ τα βλέπεις όπως είναι είπαμε τα πραγματα.

Και τι είναι αυτά που γράφεις για μηδαμινό κέρδος από oc .Σε εφαρμογές που απαιτουν πυρήνες μια χαρά κερδίζουν όλοι με all core oc.Σε gaming τα ίδια με ιντελ.κ ο 10900 αν κλειδωθεί all core στα 5-5.1-5.2 κι αυτός χάνει λόγω του πιο κάτω single καθώς auto φτάνει 5.3

Επεξ/σία από billeiros
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...