Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Hobby λεγεται βασικα.

Οπως ολοι αυτοι που τρεχουν dayt one να παρουν τις νεες κονσολες χωρις νεα παιχνιδια ή οι αλλοι που αγοραζουν κινητα επισης πολυ συχνα και παει λεγοντας.

Η ακομα πιο απλα να στο θεσω,για να αναβαθμιζε καποιος που εχει πραγματικα αναγκη cpu και Gpu,επρεπε να κραταει αυτα που εχει για πααααααρα πολλα χρονια.

Αν το παμε με την κυριολεκτικη εννοια το παραπανω,τοτε θα επρεπε να ειχαμε μεινει στους παλιους 4πυρηνους i7 ή ακομα και τους FX,αφου μια χαρα κανουν την δουλεια τους για τον περισσοτερο κοσμο που δεν εχει τρελες απαιτησεις,ουτε υπερ καρταρες γραφικων ή πανακριβα monitor.

Δεν διαφωνω οτι ειναι χομπι αλλα απο την στιγμη που καποιος χανει τον υπνο του που λεει ο λογος και το μονο του ενδιαφερον ειναι αυτο μαλλον μιλαμε για εθισμο.Ακριβως επειδη μια χαρα κανουν την δουλεια τους και παλιοτερα συστηματα ειναι αρκετος λογος να κανεις υπομονη και δεν μιλαω προσωπικα αλλα γενικα.Και εγω γουσταρω αναβαθμισεις κτλ αλλα το κανω στο χρονο που με βολευει και δε με καιει να γινεται αμεσα τοσο πολυ που να ειμαι 24/7 πανω απο το pc κανοντας refresh για το ποτε θα βρω καπου κατι διαθεσιμο.Δεν ξερω ισως επειδη εγω τα βλεπω χαλαρα τα πραγματα μου φαινεται περιεργο οταν ο κοσμος κανει ετσι για πραγματα που μπορει να τα παρει λιγο αργοτερα δεν ειναι οτι θα ληξουν και θα ξινισουν στην πορεια τα hardware αν δεν τα παρεις κοντα στο launch.Μιλαω καθαρα για ατομα που εχουν συστημα και μαλιστα περσινα μοντελα ειτε επεξεργαστες ειτε καρτες..Το θεωρω περιττο να κλαιγεσαι για διαθεσιμοτητες λες και εχεις κανενα συστημα προπολεμικο που δεν θα μπορεσεις να κανεις την δουλεια σου στους επομενους 3-4 μηνες λογω μικρης διαθεσιμοτητας.

Τεσπα το ληγω ισως εγω τα εχω παρει πολυ χαλαρα τα πραγματα και ζω σε αλλη εποχη και για αυτο γραφω οτι γραφω δεν εξηγειται αλλιως.

Επεξ/σία από icenex
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κάθε ένας το βλέπει και το ζει διαφορετικά ανάλογα με το πόσο πάθος έχει πάνω σε αυτό το αντικείμενο. το σωστό είναι να υπάρχει μέτρο σε όλα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν κάποιος έχει τα λεφτά και θέλει κάτι καμιά φορά επιδρα σε επικίνδυνο βαθμό το όλο θέμα της μη διαθεσιμότητας στην ψυχολογια .συμφωνώ.κ εγώ κουράστηκα αλλά στάθηκα τυχερός εντέλει.το msrp στο οποίο ψώνισα όμως κ τα δυο κομμάτια μου φτιάξε την ψυχολογια

Η τεχνολογία προχωράει πολύ γρήγορα κ άλλο να πάρεις κάτι day one και να το ευχαριστηθεις και άλλο μετά από 3-4 μήνες...εκεί ξενερώνεις

Επεξ/σία από billeiros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, billeiros είπε

Όταν κάποιος έχει τα λεφτά και θέλει κάτι καμιά φορά φτανει σε επικίνδυνο βαθμό το όλο θέμα της μη διαθεσιμότητας στην ψυχολογια .συμφωνώ.κ εγώ κουράστηκα αλλά στάθηκα τυχερός εντέλει.το msrp στο οποίο ψώνισα όμως κ τα δυο κομμάτια μου φτιάξε την ψυχολογια

Η τεχνολογία προχωράει πολύ γρήγορα κ άλλο να πάρεις κάτι day one και να το ευχαριστηθεις και άλλο μετά από 3-4 μήνες...εκεί ξενερώνεις

Στους 3-4 μήνες αρχίζουν οι φήμες για το καινούργιο μοντέλο, ξενερώνεις :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι να είναι ευχαριστημένοι στο τέλος όλοι. Οι τιμές των Zen2 πρέπει να πέσουν κοντά στο μισό τα χριστούγεννα για να ακολουθήσει τις τιμές των Zen+ χρονολογικά. Σε 1,5 χρόνο να πέσει και η σειρά 5000. Όποιος θέλει να δίνει 1000+ ευρώ όταν κυκλοφορούν οι CPU ας το κάνει, είτε επειδή είναι εθισμένος είτε επειδή το χρειάζεται. Αλλά αν δεν πέφτουν οι τιμές δεν βλέπω τον λόγο καν να ασχολούμαι προσωπικά, είμαστε κοντά στο σημείο που δεν θα υπάρχει τίποτα VFM είτε σε CPU είτε σε GPU, και σε αυτό φταίει μόνο η έλλειψη ανταγωνισμού. Θα μπαίνω μόνο για να διαβάζω τα σχόλια των άλλων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Herald είπε

Στους 3-4 μήνες αρχίζουν οι φήμες για το καινούργιο μοντέλο, ξενερώνεις :P 

Έτσι.δυο χρόνια με το ζόρι κρατάει κάθε σειρά γραφικων (1 και κατι περίπου των cpu).καλως η κακώς καποιοι θέλουμε λόγω τρέλλας να αγοράζουμε κατευθειαν.αν είναι να τα παίρνουμε μετά από κάνα εξάμηνο τι να το κάνω...

Αυτό όμως που χει γίνει είναι μια αηδία κ μισή.Φτασαμε στο σημείο να τους παρακαλάμε για να τους ακουμπήσουμε τα λεφτά μας.Ενω θα πρεπε να συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο.επισης τα μαγαζιά εκμεταλλευονται όποιον μπορέσουν....Για τους scalper τι να πω....ξεφτίλα η όλη κατάσταση γενικότερα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, hondakkias31 είπε

ποιον ειχες πριν

ειδες διαφορα στα παιχνιδια 

σε τι αναλυση εισε?

Αρχές καραντίνας πήδηξα από 1700x σε 3700x κι είδα μεγάλη διαφορά. Τότε είχα 5700x και μετά 2080s κι είδα μεγάλο ξεμπούκωμα. Εδώ και σχεδόν ένα μήνα είμαι χωρίς pc και παίζω σε geforce now :P ανάμεσα σε δυο σπίτια.. 
Για διαφορές θα σου πω ελπίζω αύριο, μια και η μητρική μου είναι στο δρόμο.. την πήρα σήμερα. Δεν είμαι καν σπίτι μου αυτές τις μέρες, οπότε θα γυρίσω αύριο με τη 3080 υπό μάλης να στήσω.
Εδώ και 3 χρόνια έπαιζα σε 3440*1400@100Hz (ρίχνοντας κάποια settings ώστε να μένω πάνω από 60fps τουλάχιστον στα βαριά παιχνίδια) που ισούται στο περίπου με 4k@60 (σε ιπποδύναμη που θες). Απλά σε άλλο θέμα ένα παιδί (δε μπορώ να βρω το ποστ) είπε κάτι σοφό που τα λέει όλα:

Για να μη σκάμε για bottlenecks κι άλλες αηδίες, ας πάρουμε μια ΠΙΟ καλή κάρτα, έναν οποιονδήποτε επεξεργαστή των τελευταίων 2-3 ετών και να αναβαθμίσουμε σε 4K. 

Αυτό με παρακίνησε να πάω σε παραπάνω ανάλυση και η καλή μου τύχη με την 3080 που ακόμα δεν το πιστεύω ότι τη βρήκα από το πουθενά.

Έχω ακόμα το ultrawide panel και αυτές τις μέρες θα έρθει να το πάρει ο επόμενος αγαπητικός της... κι είμαι σε ουρά αναμονής για μια oled 4k@120Hz. Οπότε ελπίζω να δω διαφορές και στα 2 panel.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω εδώ μέσα τί λέτε για το κάθε πότε αλλάζετε hardware και παθαίνω πλάκα!
Είχα τον 2500k κοντά 10 χρόνια..τώρα άλλαξα cpu το 2020 και αυτό επειδή δεν την πάλευα με το rendering.
Κάρτες γραφικών προσπαθώ ανά 3 χρόνια, πλέον θα τα περάσω τα 3 τον Γενάρη και δεν βλέπω φως στο τούνελ με τις τιμές εκεί που είναι.
Αλλά είμαι οκ.
 

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, icenex είπε

Τεσπα το ληγω ισως εγω τα εχω παρει πολυ χαλαρα τα πραγματα και ζω σε αλλη εποχη και για αυτο γραφω οτι γραφω δεν εξηγειται αλλιως.

Ερωτηση. Σε ενδιαφερει για αμεση αγορα καποιου Zen3 επεξεργαστη(ή καρτας γραφικων)? Αν οχι ,τοτε πηρες απαντηση στο γιατι τα βλεπεις ετσι απλα τα πραγματα .

Και εγω πχ δεν εχω σκοπο να αγορασω day one κονσολα,και βλεπω σαν και σενα ''εκ του ασφαλους'' τους αλλους να σφαζονται στα διπλα θεματα για το αν θα παραλάβουν day one ή οχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, xtrmsnpr είπε

Διαβάζω εδώ μέσα τί λέτε για το κάθε πότε αλλάζετε hardware και παθαίνω πλάκα!
Είχα τον 2500k κοντά 10 χρόνια..τώρα άλλαξα cpu το 2020 και αυτό επειδή δεν την πάλευα με το rendering.
Κάρτες γραφικών προσπαθώ ανά 3 χρόνια, πλέον θα τα περάσω τα 3 τον Γενάρη και δεν βλέπω φως στο τούνελ με τις τιμές εκεί που είναι.
Αλλά είμαι οκ.
 

ίδια φάση και γω.

3570Κ κάνα 4άρι χρόνια, μετάβαση σε 8600Κ προ 2ετίας και μάλιστα μεταχειρισμένα με εγγυήσεις και οι 2 πλατφόρμες.

πάροτι πολύ θα γούσταρα τη φάση να γευτώ και γω την κορυφή της AMD με έναν 5600Χ και να βγω με πράσινο βρακάκι και τατού AMD στο στήθος σε φορουμ πικ, μένω με τον 8600Κ και την Ζ370 γιατί ειλικρινά δεν υπάρχει κάτι που δε κάνει καλά το υπάρχον σετάπ. Ειδικά τώρα που μπήκαν και οι NvMe στο παιχνίδι σχεδόν δε προλαβαίνεις το PC στο 90% των περιπτώσεων που θα του κουμπώσεις. Προφανώς βέβαια είναι και θέμα ηλικίας και διαθέσιμου χρόνου αλλά και στυλ ενασχόλησης και διαθέσιμων χρημάτων.

κακά τα ψέμματα. σε γενικές γραμμές και το γενικό μέσο όρο ακόμα και ένας επεξεργαστής μητρική κάρτα 3ετίας πίσω μια χαρά τούμπανο κάνει τη δουλειά του και σήμερα και άνετα κάποιος "πηδάει" και τις φετινές εξελίξεις αλλά και για όλο το 2021.

κάποιοι κάνουμε τις αλλαγές για μικρότερη χασούρα πουλώντας τα παλιά όσο ακόμα κρατάνε τιμές ψάχνοντας το καλύτερο timing, ακριβώς για να γλιτώσουμε κάνα ευρώ κάνοντας τη πλάκα μας και τα γούστα μας πάνω στα pc.

σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση ή έχεις τη τσέπη και δε σε νοιάζει το κόστος αλλαγής και η διαδικασία, είτε κάθεσαι στα αυγά σου ικανοποιημένος που τα κάνεις όλα όπως πρέπει δίχως να χάνεις τον ύπνο σου επειδή πλέον το cpu σου έφυγε τρεις γενιές πίσω.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ενώ σε idle είναι αρκετά ποίο δροσερός σε σχέση με 3χχχ , σε load είμαι ζεστός πολύ. Παίζω τωρα game στους 65c .  Έχω βέβαια αέρα στην λούπα, τον ακούω. Ίσος κ όχι καλή τοποθέτηση πάστας από βιασύνη. Θα δούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...