Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ερωτηση. Σε ενδιαφερει για αμεση αγορα καποιου Zen3 επεξεργαστη(ή καρτας γραφικων)? Αν οχι ,τοτε πηρες απαντηση στο γιατι τα βλεπεις ετσι απλα τα πραγματα .

Και εγω πχ δεν εχω σκοπο να αγορασω day one κονσολα,και βλεπω σαν και σενα ''εκ του ασφαλους'' τους αλλους να σφαζονται στα διπλα θεματα για το αν θα παραλάβουν day one ή οχι.

Και καρτα γραφικων και κονσολα (επεξεργαστη για την ωρα δεν καιγομαι απλα παρακολουθω τις εξελιξεις) με ενδιαφερει απλα δεν καιγομαι να παρω την καρτα με καπελο αφου μια χαρα κανω την δουλεια μου με την 2070s και το ps5 αν και δεν εχει τιτλο που να με καιει στο launch θα μπορουσα να παιξω τιτλους του ps4 με καλυτερο framerate καλη ωρα το bloodborne που το εχω ακομη στην ζελατινα και ειδικα αυτο που εχει θεμα με πολλα frame drops στο 4 και ομως ακομη και εκει με βλεπεις κανω υπομονη και δεν ειναι το θεμα οικονομικο απλα το θεωρω κατι περιττο την δεδομενη στιγμη να χανω το χρονο και να χαλιεμαι ψαχνοντας εδω και εκει για να βρω καρτα η κονσολα και να με εχουν στο περιμενε.Χιλιες φορες να περιμενω να φτιαξει η διαθεσιμοτητα παρα αυτο το πραγμα.Εμ να χαλιεμαι ψυχολογικα εμ να τους δωσω και καπελο οσον αφορα pc hardware..

Δηλαδη ειναι καλυτερα το να ψαχνεις ολο το ιντερνετ μπας και βρεις μια καρτα σε λογικη τιμη η επεξεργαστη και να κινεις θεους και ουρανους για να αποκτησεις ενα απο αυτα.Χαρα στο κουραγιο σε ορισμενα μελη που το κανουν και βαζουν γνωστους απο εδω και εκει ή προπαραγγελιες σε χιλια μερη εγω προσωπικα δε θελω να χανω το χρονο μου σε τετοια πραγματα προτιμω να κανω την δουλεια μου με το υπαρχων συστημα και μια μερα οταν με το καλο φτιαξουν οι διαθεσιμοτητες να παω απο μαγαζι να παρω αυτο που θελω και οχι να με εχουν στο περιμενε πχ 1 μηνα και να παραγγελνω οποιαδηποτε υλοιποιηση υπαρχει εκει εξω μονο και μονο επειδη ειναι διαθεσιμη.Δεν ξερω ετσι σκεφτομαι εγω και απλα εχω μαθει να μην ειναι ανυπομονος γιατι ποτε δεν μου βγηκε σε καλο και ειδικα σε αγορες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
7 hours ago, jmirko15 said:

Το θέμα είναι να μπορέσουμε να βάλουμε 4x16GB και να είναι συνολικά 4 "ranks".. :P

Έχουν βγει 16ρια single rank. ;)

Παιδιά και κάνα IF 2000 δοκιμάστε :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, greekfragma είπε

ίδια φάση και γω.

3570Κ κάνα 4άρι χρόνια, μετάβαση σε 8600Κ προ 2ετίας και μάλιστα μεταχειρισμένα με εγγυήσεις και οι 2 πλατφόρμες.

πάροτι πολύ θα γούσταρα τη φάση να γευτώ και γω την κορυφή της AMD με έναν 5600Χ και να βγω με πράσινο βρακάκι και τατού AMD στο στήθος σε φορουμ πικ, μένω με τον 8600Κ και την Ζ370 γιατί ειλικρινά δεν υπάρχει κάτι που δε κάνει καλά το υπάρχον σετάπ. Ειδικά τώρα που μπήκαν και οι NvMe στο παιχνίδι σχεδόν δε προλαβαίνεις το PC στο 90% των περιπτώσεων που θα του κουμπώσεις. Προφανώς βέβαια είναι και θέμα ηλικίας και διαθέσιμου χρόνου αλλά και στυλ ενασχόλησης και διαθέσιμων χρημάτων.

κακά τα ψέμματα. σε γενικές γραμμές και το γενικό μέσο όρο ακόμα και ένας επεξεργαστής μητρική κάρτα 3ετίας πίσω μια χαρά τούμπανο κάνει τη δουλειά του και σήμερα και άνετα κάποιος "πηδάει" και τις φετινές εξελίξεις αλλά και για όλο το 2021.

κάποιοι κάνουμε τις αλλαγές για μικρότερη χασούρα πουλώντας τα παλιά όσο ακόμα κρατάνε τιμές ψάχνοντας το καλύτερο timing, ακριβώς για να γλιτώσουμε κάνα ευρώ κάνοντας τη πλάκα μας και τα γούστα μας πάνω στα pc.

σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση ή έχεις τη τσέπη και δε σε νοιάζει το κόστος αλλαγής και η διαδικασία, είτε κάθεσαι στα αυγά σου ικανοποιημένος που τα κάνεις όλα όπως πρέπει δίχως να χάνεις τον ύπνο σου επειδή πλέον το cpu σου έφυγε τρεις γενιές πίσω.

Και πάλι για cpu μου φαίνονται λίγα τα χρόνια αλλά ναι. Και εγώ πούλησα ότι πήρα, γιατί τα πήρα αναγκαστικά γιατί καιγόταν ο κωλος μου να τα έχω για να βγει ένα πρότζεκτ που έληγε τέλος Γενάρη. Μετά έφυγα Ισπανία για δουλειά και έμειναν αχρησιμοποίητα για 3 μήνες. Τώρα η αναβάθμιση που θα κάνω θα με πάει πάλι 10 χρόνια με τον επεξεργαστή (5800x) ελπίζω.

Καλά χιλιάρικα και εδω: 

AMD Radeon RX 6800 allegedly 1.5x faster than GeForce RTX 3090 in cryptocurrency mining

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια λιγο ασχετη ερωτηση : Στις κεντρικες ειδησεις του σαιτ εβγαλαν review για ryzen σειρα 5 ? Εννοω τους καινουριους τωρα...

Εχω παει πολύ πισω και δεν βρισκω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Dudadidos είπε

Μια λιγο ασχετη ερωτηση : Στις κεντρικες ειδησεις του σαιτ εβγαλαν review για ryzen σειρα 5 ? Εννοω τους καινουριους τωρα...

Εχω παει πολύ πισω και δεν βρισκω...

είναι παιδιά της ιντελ εδώ καλέ!  Δεν αγαπούν την amd.Πέφτουν από τα σύννεφα ακόμα από το τι έγινε 😁😁 αλλά από κάτω βρίσκεται η su να τους πιάσει.

Zen 3 is sold out everywhere but AMD’s Frank Azor says it was not a paper launch

Επεξ/σία από xtrmsnpr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
7 hours ago, jmirko15 said:

Σίγουρα αλλά με τι τιμές :P

Ε φαντάζομαι αν θέλεις 64 γιγα μνήμη δεν τα θέλεις για παιχνιδάκια, θα σου βγάζει δουλειά το μηχάνημα. Κι εγώ για γλυκειά έχω άλλο μηχάνημα με 64 γιγα ram ecc, εδώ και 5 χρόνια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, xtrmsnpr είπε

είναι παιδιά της ιντελ εδώ καλέ!  Δεν αγαπούν την amd.Πέφτουν από τα σύννεφα ακόμα από το τι έγινε 😁😁 αλλά από κάτω βρίσκεται η su να τους πιάσει.

Zen 3 is sold out everywhere but AMD’s Frank Azor says it was not a paper launch

Επειδή ΕΙΝΑΙ paper launch, ας μας πουν πόσους ακριβώς 5950 και 5900 έστειλαν σε όλη την Ευρώπη. Έτσι, να μάθουμε...Έστειλαν πάνω από 1000 κομμάτια ανά cpu;

Το ίδιο θα γίνει και με τις κάρτες (αν και εκεί η ζήτηση θα είναι απείρως μικρότερη).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
22 minutes ago, petasis said:

Το ίδιο θα γίνει και με τις κάρτες (αν και εκεί η ζήτηση θα είναι απείρως μικρότερη).

Νομίζεις 😜 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, petasis είπε

Επειδή ΕΙΝΑΙ paper launch, ας μας πουν πόσους ακριβώς 5950 και 5900 έστειλαν σε όλη την Ευρώπη. Έτσι, να μάθουμε...Έστειλαν πάνω από 1000 κομμάτια ανά cpu;

Το ίδιο θα γίνει και με τις κάρτες (αν και εκεί η ζήτηση θα είναι απείρως μικρότερη).

Όντως είναι. Είπαμε να πανηγυρίσουμε αλλά τα στραβά να τα λέμε.

Αλλά γιατί να είναι μικρότερη η ζήτηση στις vga?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, GeorgeMan είπε

Ε φαντάζομαι αν θέλεις 64 γιγα μνήμη δεν τα θέλεις για παιχνιδάκια, θα σου βγάζει δουλειά το μηχάνημα. Κι εγώ για γλυκειά έχω άλλο μηχάνημα με 64 γιγα ram ecc, εδώ και 5 χρόνια...

Πλέον έχω ένα PC και για τα 2. Ας υπάρξει availability σε όλα μέχρι το τέλος του χρόνου και βλέπουμε xD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, xtrmsnpr είπε

είναι παιδιά της ιντελ εδώ καλέ!  Δεν αγαπούν την amd.Πέφτουν από τα σύννεφα ακόμα από το τι έγινε 😁😁 αλλά από κάτω βρίσκεται η su να τους πιάσει.

Zen 3 is sold out everywhere but AMD’s Frank Azor says it was not a paper launch

Φιλε δεν ειναι αστειο να αποσιωπας αυτη την ειδηση που βουηξε ο τοπος και μαλιστα σε αυτο το σαιτ πο υποτιθεται οτι ειναι τεχνολογικο και εβγαλε ειδηση για το εμβολιο του covid... Μας δουλευουν εδωμεσα ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, nikpoth είπε

Πάντως ενώ σε idle είναι αρκετά ποίο δροσερός σε σχέση με 3χχχ , σε load είμαι ζεστός πολύ. Παίζω τωρα game στους 65c .  Έχω βέβαια αέρα στην λούπα, τον ακούω. Ίσος κ όχι καλή τοποθέτηση πάστας από βιασύνη. Θα δούμε.

Εγώ με 3900 σε gaming δεν ξεπερνώ τους 50 βαθμούς με τίποτα. Πολυ μου φαίνεται το 65c.........

Επεξ/σία από soctap
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...