Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

25 λεπτά πριν, soctap είπε

Εγώ με 3900 σε gaming δεν ξεπερνώ τους 50 βαθμούς με τίποτα. Πολυ μου φαίνεται το 65c.........

Είναι ζεστός ο 5800x γτ έχει παραπάνω Ρολόγια από τους άλλους, ειναι και 8cores Στο ίδιο ccd

Sos: το fmax για τους κατόχους των asus δεν δουλεύει σωστά 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Luciddream είπε

ο 3900Χ δεν φαίνεται να νοιώθει και τόσο, ο 10900 έχει τα μεγαλύτερα gains από 4 dimms, ο 5900 είναι κάπου στη μέση. 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Herald said:

ο 3900Χ δεν φαίνεται να νοιώθει και τόσο, ο 10900 έχει τα μεγαλύτερα gains από 4 dimms, ο 5900 είναι κάπου στη μέση. 

Πιο κάτω στο βίντεο έχει και πιο συγκεκριμένα benchmarks σε Games για single / dual rank. Εν το μεταξύ μόλις έκανε verify το comment μου εδώ? :D Απο όλες τις μνήμες που είχε να δοκιμάσει βρήκε αυτές. Αν και έχω καιρό να ασχοληθώ, δεν έχουν βγει και πιο φτηνές που μπορουν να φτάσουν τα ίδια clocks?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Luciddream είπε

Πιο κάτω στο βίντεο έχει και πιο συγκεκριμένα benchmarks σε Games για single / dual rank. Εν το μεταξύ μόλις έκανε verify το comment μου εδώ? :D Απο όλες τις μνήμες που είχε να δοκιμάσει βρήκε αυτές. Αν και έχω καιρό να ασχοληθώ, δεν έχουν βγει και πιο φτηνές που μπορουν να φτάσουν τα ίδια clocks?

Βασικά εγώ αν κατάλαβα καλά επειδή τα 2 dimmakia Single rank κλοκάρουν καλύτερα, πάλι τελικά είναι πιο γρήγορα από dual rank. Κατάλαβα λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξερω γιατι λενε οτι πανω απο 4000mhz πεφτει το uclk ,εγω προσωπικα μεχρι τα 4133mhz /2066mhz που μπορεσα και ποσταρα δεν ειδα να συμβαινει κατι τετοιο.

4066.png.39edbb90618f83b5d11984be8bf09750.png

 

PS: Πως μας πετσοκοψε ετσι το copy το νεο aida

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, Herald said:

Βασικά εγώ αν κατάλαβα καλά επειδή τα 2 dimmakia Single rank κλοκάρουν καλύτερα, πάλι τελικά είναι πιο γρήγορα από dual rank. Κατάλαβα λάθος?

Νομίζω οτι απλά είχε αυτές τις μνήμες και  γιαυτό έπαιξε με αυτές. Αν δεις οι ADATA έχουν 4 FPS διαφορά περίπου στην ίδια συχνότητα υπερ του dual rank.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Sos: το fmax για τους κατόχους των asus δεν δουλεύει σωστά

Τι κάνει; Stretching κατευθείαν; Ίσως να θέλει θετικό offset αλλά νομίζω αυτά τα agesa δεν έχουν καν επιλογή offset ακόμα.

Curve Optimizer δοκίμασες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, xtrmsnpr είπε

Όντως είναι. Είπαμε να πανηγυρίσουμε αλλά τα στραβά να τα λέμε.

Αλλά γιατί να είναι μικρότερη η ζήτηση στις vga?? 

Η δική μου εκτίμηση είναι ότι γενικά η AMD έχει θέματα με τους οδηγούς (δύσκολο σε Linux, καθόλου υποστήριξη deep learning). Έτσι, το target group που απευθύνεται είναι μικρότερο από της nvidia. Δεν είναι επεξεργαστές, που είναι παντός καιρού. Αφορά κυρίως ανθρώπους που παίζουν παιχνίδια στα windows. Πολλοί, αλλά λιγότεροι από την nvidia που έχει και άλλες χρήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, petasis said:

Η δική μου εκτίμηση είναι ότι γενικά η AMD έχει θέματα με τους οδηγούς (δύσκολο σε Linux, καθόλου υποστήριξη deep learning).

Δύσκολο σε Linux? Η AMD είναι η μόνη εταιρία που υποστηρίζει σωστά το Linux. Εδώ και μήνες γελάω με τον κόσμο που παλεύει ακόμα και να bootarei με Nvidia.

edit: Κατα τα άλλα συμφωνώ με το comment σου.

Επεξ/σία από Luciddream
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Xoroxronis είπε

Τι κάνει; Stretching κατευθείαν; Ίσως να θέλει θετικό offset αλλά νομίζω αυτά τα agesa δεν έχουν καν επιλογή offset ακόμα.

Curve Optimizer δοκίμασες;

Ρίχνει πολύ τα Ρολόγια σε multi από 4550 σε 4000mhz Στο cinebench που δοκίμασα, επίσης το 1usmus power plan δημιουργεί αστάθεια όταν βάλεις +200mhz Στο auto overclock , το τελευταίο το ψάχνω λίγο τώρα. 

Ποιο είναι το curve optimizer? Δεν έχω τέτοια επιλογή εγώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...