Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Στο cinebench που δοκίμασα, επίσης το 1usmus power plan δημιουργεί αστάθεια όταν βάλεις +200mhz Στο auto overclock , το τελευταίο το ψάχνω λίγο τώρα. 

Ποιο είναι το curve optimizer? Δεν έχω τέτοια επιλογή εγώ.

Οι 5000 δε χρησιμοποιούν power plan. Πρέπει να βγάλεις chipset drivers και 1usmus και να ξαναεγκαταστήσεις chipset για να δει το windows plan σωστά. Το Curve Optimizer πρέπει να είναι στο AMD Overclocking menu. Αλλάζεις το VF-curve.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, nikpoth είπε

Θα χρειαστεί νήμα για μνήμες κ σκορ, σε αυτό εδώ χάνονται όλα , έχει από κάρτες γραφικών μέχρι μόνο γκρίνια για τιμές..

Έννοια σου ;)

3 λεπτά πριν, Xoroxronis είπε

Οι 5000 δε χρησιμοποιούν power plan. Πρέπει να βγάλεις chipset drivers και 1usmus και να ξαναεγκαταστήσεις chipset για να δει το windows plan σωστά. Το Curve Optimizer πρέπει να είναι στο AMD Overclocking menu. Αλλάζεις το VF-curve.

Θα τα τσεκάρω θενκς

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, godslayerxp είπε

Εργαλείο! Αύριο θα έχω και γω έναν 5800x

Vram / Vsoc ;
Είσαι σταθερός εκεί;

Κατσε περιμενε εχω κι αλλο

4066.png.42b559591c2e3ad835c25f762937fa8d.png

Σταθερο ειναι αλλα εχω δωσει οτι νομιζω σε τασεις ,1.125v soc ,1.050vddp/vddg ,1.5ram

Αυτο πoυ βλεπω ειναι οτι οι υψηλές τιμες σε If ριχνουν την αποδοση σε βαρυ Multi φαση cinebech ,ακομα τα ψαχνω. Στο single core ειναι σταθερο με auto overclock μεχρι +100mhz δλδ 4950mhz απο εκει και πανω τρωω καρασαρισματα. Το pbo μου φαινεται να εχει θεματακια προς το παρον και το εχω Off.

cb20.png.f14e41a755611b7f4c38da247f3fd60d.png

 

 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 21
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Κατσε περιμενε εχω κι αλλο

4066.png.42b559591c2e3ad835c25f762937fa8d.png

Σταθερο ειναι αλλα εχω δωσει οτι νομιζω σε τασεις ,1.125v soc ,1.050vddp/vddg ,1.5ram

Αυτο πoυ βλεπω ειναι οτι οι υψηλές τιμες σε If ριχνουν την αποδοση σε βαρυ Multi φαση cinebech ,ακομα τα ψαχνω. Στο single core ειναι σταθερο με auto overclock μεχρι +100mhz δλδ 4950mhz απο εκει και πανω τρωω καρασαρισματα. Το pbo μου φαινεται να εχει θεματακια προς το παρον και το εχω Off.

cb20.png.f14e41a755611b7f4c38da247f3fd60d.png

ΝΑΙ ΡΕ!

Και έλεγα να σε "πικάρω" που δέν έκανες 50ns get

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Σταθερο ειναι αλλα εχω δωσει οτι νομιζω σε τασεις ,1.125v soc ,1.050vddp/vddg ,1.5ram

Πολύ δυνατός!
Εμένα ο στόχος μου θα είναι να βρω το σουίτ σποτ στα 4000/2000if για 24/7. Αν δω ότι οι τάσεις είναι υψηλές θα κάτσω στο 3800 που ήμουν και με τον 3800x

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, godslayerxp είπε

Πολύ δυνατός!
Εμένα ο στόχος μου θα είναι να βρω το σουίτ σποτ στα 4000/2000if για 24/7. Αν δω ότι οι τάσεις είναι υψηλές θα κάτσω στο 3800 που ήμουν και με τον 3800x

Ακόμα δεν έχω ασχοληθεί με τα 3800mhz αλλά νομίζω ότι κάπου εκεί θα είναι το sweet spot σε multi βλέπω δεν τραβάει με 2000mhz if.Θα το κοιτάξω σε λίγο 

https://browser.geekbench.com/v4/cpu/15867905

https://browser.geekbench.com/v4/cpu/15867905.gb4

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Δεν ξερω γιατι λενε οτι πανω απο 4000mhz πεφτει το uclk ,εγω προσωπικα μεχρι τα 4133mhz /2066mhz που μπορεσα και ποσταρα δεν ειδα να συμβαινει κατι τετοιο.

4066.png.39edbb90618f83b5d11984be8bf09750.png

PS: Πως μας πετσοκοψε ετσι το copy το νεο aida

να ρωτησω κατι

το write γιατι ειναι τοσο χαμηλοτερο απο τους 2700 σειρα και εχει καποια επιπτωση σε καποιες επιδοσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, hondakkias31 είπε

να ρωτησω κατι

το write γιατι ειναι τοσο χαμηλοτερο απο τους 2700 σειρα και εχει καποια επιπτωση σε καποιες επιδοσεις?

Μετά τους zen 2 το έχουν κάνει μισό, όχι δεν εχει επιπτωσεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

Ακόμα δεν έχω ασχοληθεί με τα 3800mhz αλλά νομίζω ότι κάπου εκεί θα είναι το sweet spot σε multi βλέπω δεν τραβάει με 2000mhz if.Θα το κοιτάξω σε λίγο 

https://browser.geekbench.com/v4/cpu/15867905

https://browser.geekbench.com/v4/cpu/15867905.gb4

Το σεταρισμα στις μνήμες είναι με το dram calculator η δικιά σου δουλειά; Ο 5800 πόσο maximum boost πιάνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Δεν ξερω γιατι λενε οτι πανω απο 4000mhz πεφτει το uclk ,εγω προσωπικα μεχρι τα 4133mhz /2066mhz που μπορεσα και ποσταρα δεν ειδα να συμβαινει κατι τετοιο.

4066.png.39edbb90618f83b5d11984be8bf09750.png

PS: Πως μας πετσοκοψε ετσι το copy το νεο aida

Υπάρχει περίπτωση η flare x να ανεβαίνουν στα 2000 ή όνειρα θερινής νυχτός...😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, johnmt2 είπε

Το σεταρισμα στις μνήμες είναι με το dram calculator η δικιά σου δουλειά; Ο 5800 πόσο maximum boost πιάνει;

Δικό μου ,stock 4850mhz

Μόλις τώρα, Steliosviper είπε

Υπάρχει περίπτωση η flare x να ανεβαίνουν στα 2000 ή όνειρα θερινής νυχτός...😂

Μπορεί 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Luciddream είπε

Δύσκολο σε Linux? Η AMD είναι η μόνη εταιρία που υποστηρίζει σωστά το Linux. Εδώ και μήνες γελάω με τον κόσμο που παλεύει ακόμα και να bootarei με Nvidia.

edit: Κατα τα άλλα συμφωνώ με το comment σου.

Εγώ αν δεν ασχολούμουν με την μάθηση, θα μου έκανε και ο nouvau (και οι ενσωματωμένες gpu). Μετά έχει διανομές που παραβιάζουν το gpl και έχουν τους οδηγούς της nvidia (ubuntu) και διάαφορες που τους έχουν σε ανεπίσημα αποθετήρια (fedora). Εύκολα τους βάζεις και στις 2 διανομές. ΑΜΔ κάρτα δεν είχα ποτέ, δεν ξέρω πώς μπαίνουν.

Επεξ/σία από petasis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 minutes ago, petasis said:

Εγώ αν δεν ασχολούμουν με την μάθηση, θα μου έκανε και ο nouvau (και η ενσωματωμένες gpu). Μετά έχει διανομές που παραβιάζουν το gpl και έχουν τους οδηγούς της nvidia (ubuntu) και διάαφορες που τους έχουν σε ανεπίσημα αποθετήρια (fedora). Εύκολα τους βάζεις και στις 2 διανομές. ΑΜΔ κάρτα δεν είχα ποτέ, δεν ξέρω πώς μπαίνουν.

Οι drivers της AMD είναι ενσωματωμένοι στον Linux kernel, δεν χρειάζεται να μπουν απο κάπου. Απλά ξεκινάς την διανομή και δουλεύει, έτοιμος να παίξεις Games, Video με HW acceleration, κτλπ. Η Nvidia δεν έχει βγάλει ακόμα drivers για τον τελευταίο Kernel (5.9.x) εδώ και κανα μήνα, ενώ όπου να ναι θα κυκλοφορήσει ο 5.10 Kernel. Για να μην μπω σε λεπτομέριες για Wayland support κτλπ. Από όσο ξέρω η 6800 θα έχει και Rocm support απο Day 1 που δίνει καλύτερο GPGPU performance και APIs, οπότε ενισχύεται ακόμα σαν επιλογή.

p.s: Διανομές με αρχαίο Kernel δεν με απασχολούν προσωπικά και δεν νομίζω ότι έχουν κάποια θέση σε μή server workstations, τώρα γιατί τις χρησιμοποιεί ο κόσμος δεν έχω ιδέα.

Επεξ/σία από Luciddream
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...