Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, nikpoth είπε

All core πάνω από 4,5 δεν έχω δει. Δοκίμασα disable το pbo και είναι σα να μην άλλαξε τίποτα από auto. Ίδια τάση σε όλα ίδια ρολόγια single k multi. Παίζει με τούς 5χχχ το auto να είναι disable?? Πάντως έχει πολύ παιχνίδι το θέμα. Ότι πρέπει για καραντίνα!! 

Πάντα το auto ήταν off ,ωστόσο ο 5800x δεν παίρνει σχεδόν τπτ με pbo σε multi το βλέπεις και από τις θερμοκρασίες που είναι στο Θεό. Σε single 4850 είναι στοκ ,το pbo δεν θα σου δώσει σε single , αν θες να παρεις σε single βάλε to max core override clock +100-200, εμένα stable είναι +100-150 δλδ 4950-5000mhz single από εκεί και πάνω τρώω κρασαρισματα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Πάντα το auto ήταν off ,ωστόσο ο 5800x δεν παίρνει σχεδόν τπτ με pbo σε multi το βλέπεις και από τις θερμοκρασίες που είναι στο Θεό. Σε single 4850 είναι στοκ ,το pbo δεν θα σου δώσει σε single , αν θες να παρεις σε single βάλε to max core override clock +100-200, εμένα stable είναι +100-150 δλδ 4950-5000mhz single από εκεί και πάνω τρώω κρασαρισματα.

Χωρις PBO τόσο βγάζει στο CPU-Ζ (όλα stock στoν 5800X)

cpuz_stock.JPG.323d0b1395bb80b362ada763106b51a1.JPG

Με καλύτερες θερμοκρασίες, μάλλον το PBO θέλει ακόμα δουλειά στην 5xxx σειρά. Το έκλεισα και εγώ για τώρα.

Επεξ/σία από Spartan117
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Spartan117 είπε

Χωρις PBO τόσο βγάζει στο CPU-Ζ (όλα stock στoν 5800X)

cpuz_stock.JPG.323d0b1395bb80b362ada763106b51a1.JPG

Με καλύτερες θερμοκρασίες, μάλλον το PBO θέλει ακόμα δουλειά στην 5xxx σειρά. Το έκλεισα και εγώ για τώρα.

Εσενα έχει επιλογή στο amd overclocking για curve optimizer ? Eίδα κάποιες msi το έχουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες χωρίς pbo ο 5800 είναι με 142PPT και 95TDC. Τα πιάνει αυτά σε κάποια εφαρμογή για να βοηθήσει το pbo;

Βάζω τα cb20 και απ τους 4 με τα stock limits που εξηγούνται και τα temps.

 

Ο 5600 περιορίζεται από το 88PPT και θα κάνει 4400/1.2V+

Spoiler

5600.jpg

 

O 5800 δεν περιορίζεται από κάτι και θα βαρέσει 4600/1.3V+

Spoiler

5800.jpg

 

O 5900 περιορίζεται από το TDC 95A και θα κάνει 4300/1.18V+

Spoiler

5900.jpg

 

O 5950 περιορίζεται full από το TDC 95A και θα κάνει 4000/1.05V+

Spoiler

5950.jpg

 

Νομίζω αν αφεθούν ελεύθεροι όπως ο 5800 όλοι θα μπουστάρουν στο θεό με 1.3V+. Λίγο καλύτερα temps θα έχουν οι 6cores/CCD.

PBO που να κάνει διαφορά στα 8/16 θα δούμε όταν και αν βγει 5700x με 65w tdp.

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Xoroxronis είπε

Παίδες χωρίς pbo ο 5800 είναι με 142PPT και 95TDC. Τα πιάνει αυτά σε κάποια εφαρμογή για να βοηθήσει το pbo;

Βάζω τα cb20 και απ τους 4 με τα stock limits που εξηγούνται και τα temps.

Ο 5600 περιορίζεται από το 88PPT και θα κάνει 4400/1.2V+

  Απόκρυψη περιεχομένων

5600.jpg

O 5800 δεν περιορίζεται από κάτι και θα βαρέσει 4600/1.3V+

  Απόκρυψη περιεχομένων

5800.jpg

O 5900 περιορίζεται από το TDC 95A και θα κάνει 4300/1.18V+

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

5900.jpg

O 5950 περιορίζεται full από το TDC 95A και θα κάνει 4000/1.05V+

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

5950.jpg

Νομίζω αν αφεθούν ελεύθεροι όπως ο 5800 όλοι θα μπουστάρουν στο θεό με 1.3V+. Λίγο καλύτερα temps θα έχουν οι 6cores/CCD.

PBO που να κάνει διαφορά στα 8/16 θα δούμε όταν και αν βγει 5700x με 65w tdp.

Σωστός,  πέρα από την κατανάλωση δεν σε κόβει τπτ άλλο στα limits. Όμως αν αφήσεις το ppt ελεύθερο οι θερμοκρασίες φτάνουν κοντά στους 90. Εγώ θέλω να δοκιμάσω από περιέργεια να κόψω λίγο τα limits να δω τι συμπεριφορά θα εχει

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Σωστός,  πέρα από την κατανάλωση δεν σε κόβει τπτ άλλο στα limits. Όμως αν αφήσεις το ppt ελεύθερο οι θερμοκρασίες φτάνουν κοντά στους 90. Εγώ θέλω να δοκιμάσω από περιέργεια να κόψω λίγο τα limits να δω τι συμπεριφορά θα εχει

Θεωρητικά τουλάχιστον στους 3000 ο αλγόριθμος του boost δουλεύει καλύτερα όταν βλέπει 80-90% του PPT. Εγώ στον 3700 το PPT το βάζω 130, αν το βάλω 1000 ξέρω γω και βλέπει ο αλγόριθμος 20% μπουσταρει χειρότερα.

Ίσως να κάνει και κάποια άλλη αλλαγή έκτος απ τα limits κάπου το bios που να δημιουργεί overvoltage. Η τάση είναι ίδια με και χωρίς pbo; 

*Τελικά δεν έχουν βάλει ακόμα curve optimizer στην x570-i;

Επεξ/σία από Xoroxronis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Xoroxronis είπε

Θεωρητικά τουλάχιστον στους 3000 ο αλγόριθμος του boost δουλεύει καλύτερα όταν βλέπει 80-90% του PPT. Εγώ στον 3700 το PPT το βάζω 130, αν το βάλω 1000 ξέρω γω και βλέπει ο αλγόριθμος 20% μπουσταρει χειρότερα.

Ίσως να κάνει και κάποια άλλη αλλαγή έκτος απ τα limits κάπου το bios που να δημιουργεί overvoltage. Η τάση είναι ίδια με και χωρίς pbo; 

Τσιμπάει λίγο παραπάνω με pbo σε εμενα. Έχει τόσο καλό performance που δεν έχει κανένα νόημα να κάτσει κάνεις να ψαχτει με το pbo. 

Μόλις τώρα, bebius είπε

Aυτό το max overdrive clock είναι επιλογή στις 5xx μητρικές;

Όχι , υπάρχει και στις παλιές, θα το βρεις ανάλογα την μητρική και με άλλο όνομα 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Xoroxronis είπε

Θεωρητικά τουλάχιστον στους 3000 ο αλγόριθμος του boost δουλεύει καλύτερα όταν βλέπει 80-90% του PPT. Εγώ στον 3700 το PPT το βάζω 130, αν το βάλω 1000 ξέρω γω και βλέπει ο αλγόριθμος 20% μπουσταρει χειρότερα.

Ίσως να κάνει και κάποια άλλη αλλαγή έκτος απ τα limits κάπου το bios που να δημιουργεί overvoltage. Η τάση είναι ίδια με και χωρίς pbo; 

*Τελικά δεν έχουν βάλει ακόμα curve optimizer στην x570-i;

Όχι δεν έχουν βάλει ακόμα τπτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Όχι δεν έχουν βάλει ακόμα τπτ

Αυτός εδώ έχει, αλλά είναι στην καινούργια dark hero.

https://www.overclock.net/threads/ryzen-9-5950x-curve-optimizer-to-5-1-ghz-pbo-and-overclocking.1774434/

 

Υποτίθεται όμως ότι αυτό το έχει το agesa 1.1.0.0 οπότε θα έπρεπε να το έχουν όλες. Το πάει σιγά η Asus..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες,επειδή σήμερα ήρθε ο 5950 αλλά με amd έχω να ασχοληθώ πολλάαααα χρόνια.Το dram optimizer φαντάζομαι δεν κάνει με τους 5000 ε;Επίσης από oc,αν πάω all core χάνω σε gaming,σωστά?Οπότε μένω με pbo ή τελείως στοκ?Έχω άλλες επιλογές;

Βλέπω για curve optimizer,εγώ μέχρι σήμερα έβαζα vcore κ multiplier κ τέλος😉

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Matrix7 είπε

Παίδες,επειδή σήμερα ήρθε ο 5950 αλλά με amd έχω να ασχοληθώ πολλάαααα χρόνια.Το dram optimizer φαντάζομαι δεν κάνει με τους 5000 ε;Επίσης από oc,αν πάω all core χάνω σε gaming,σωστά?Οπότε μένω με pbo ή τελείως στοκ?Έχω άλλες επιλογές;

Βλέπω για curve optimizer,εγώ μέχρι σήμερα έβαζα vcore κ multiplier κ τέλος😉

Ποια μητρική και ποιες μνήμες έχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...