Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 minutes ago, nzeppos said:

 Ωραία, κάτι αντίστοιχο έχω διαβάσει κι εγώ και άρα πιστεύω  αξίζει να περιμένω για διαθεσιμότητα στους 5600X, ειδικά αφού θα ήθελα να τον συνδυάσω με νέα GPU που δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα (3060 όταν βγει ή τις νέες Radeon). Θεωρητικά φαντάζομαι πως όταν φέρουν τους 5600X περισσότερα μαγαζιά, θα πλησιάσει κάπως  η τιμή την MSRP. 350 δεν δίνω πάντως, ακόμα κι αν καταφέρω να γλυτώσω το ΦΠΑ.

Αν δεις τις τιμές στο skroutz πάντως ο 3700x έφτασε το MSRP τον Μάρτιο του 2020 (8 μήνες μετά). ο 3600x τον Ιανουάριο του 2020(6 μήνες μετά). Αν μπορεις να περιμένεις τόσο για 50 ευρώ κανε το. Εκτός και αν θες να πάρεις τους πιο δυνατους CPU που και εγώ τους λιγουρεύομαι.

Επεξ/σία από Luciddream
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΟΚ thanks και στους δύο, νομίζω είστε αρκετά κατατοπιστικοί. Από τη μία δεν θέλω να περιμένω 6-8 μήνες ή έστω μέχρι το Πάσχα, από την άλλη το σκέφτομαι να δώσω τα πολλά λεφτά του 5800 (ακόμα και αν τον πάρω χωρίς ΦΠΑ). Δεν κάνω χρήση στο PC που να δικαιολογεί τέτοια έξοδα (τα παραπάνω cores/threads δεν θα μου κάνουν διαφορά), ούτε και θέλω να μπω στο τριπάκι να πουλήσω μετά από Χ μήνες και να αγοράσω κάτι άλλο για να μετριάσω το κόστος.

Αν ο 5800 έχει τόσο μεγάλη διαφορά από τον 5600 και είναι future proof ώστε να με βγάλει για τις δουλειές μου για αρκετά χρόνια, όπως τώρα ο αρχαίος i5-2500k που ακόμα βαστάει, να το δω σαν μακροπρόθεσμη επένδυση και να το σκεφτώ περισσότερο. Αν όμως είναι να μου δώσει ένα <5% για παιχνίδια σε 1440p (ειδικά για το MSFS2020 και για κάποια όχι απαιτητικά online racing sims στα 120 fps που παίζουν ακόμα και με PC αντίκα), τότε δεν αξίζει αφού σχεδόν οτιδήποτε άλλο το παίζω στις τρεις κονσόλες. Υπό αυτό το σκεπτικό τα 350 του 5600X είναι μια χαρά.

ps: νομίζω ότι το παρακάτω benchmark που μόλις βρήκα τελειώνει οποιαδήποτε κουβέντα για Ryzen 3000. Στα 4k λογικά η διαφορά δεν θα είναι τόσο μεγάλη, αλλά εγώ θα πάω μέχρι 1440p μεσοπρόθεσμα.

Clipboard01

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι ακόμα με i5-2500k είναι το καλύτερο upgrade path να πας σε 5600x, ζηλεύω όσους το κάνουν, αν και εγώ έδωσα τον 2500κ μου και πήγα σε 2700x πριν 2 χρόνια και έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος. Απλά δεν ξέρω αν θα κρατήσει 10 χρόνια ο 5600x γιατί ο ανταγωνισμός είναι τόσο μεγάλος πλέον που θα βγουν πολυ πιο δυνατοί CPUs, οπότε μπορεί να δούμε και πιο απαιτητικά Games στο μέλλον. Όταν η Intel μιλάει για 1.4nm μέχρι το 2029 προβλέπεται μεγάλος πόλεμος 😛

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Luciddream είπε

Ο 3700x είναι ξεπερασμένος CPU όπως ήταν ο 2700x μετά απο 1,5 χρόνο. Αν δεν θέλει να το καταλάβει η AMD πρόβλημα της. Εγώ 300 ευρώ για CPU παλιας γενιάς δεν δίνω πάντως. Αν πάρει support η μητρική μου μάλλον θα πάω σε 5000 σειρά, αλλιώς μάλλον θα περιμένω την επόμενη γενιά. Ο 5600x με τον 3700x έχουν διαφορά 20+ FPS σε Gaming και σε multithreading δεν έχουν και τεράστια διαφορά.

O 3900 είναι νομίζω η πιο συμφέρουσα αγορά αυτή την περίοδο, ο 5600 είναι καλός τώρα στα παιχνίδια αλλά λίγος μελλοντικά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nick0lis είπε

O 3900 είναι νομίζω η πιο συμφέρουσα αγορά αυτή την περίοδο, ο 5600 είναι καλός τώρα στα παιχνίδια αλλά λίγος μελλοντικά. 

Μέχρι να είναι λίγος θα αλλάξεις cpu.αλλα μέχρι τότε αν συνδυαστεί με δυνατή κάρτα θα σπέρνει έναντι του 3900 σε αναλυσεις κάτω του 4κ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τη δική μου και μόνο περίπτωση θα σταθώ σε αυτό που λέει ο billeiros, ότι λογικά θα περάσει καιρός μέχρι να μου χρειαστεί κάτι ισχυρότερο μιας και το upgrade πρακτικά το κάνω για να παίξω άμεσα MSFS και προβλέπω ότι δεν θα με ενδιαφέρει το 4k gaming για τα επόμενα αρκετά χρόνια (θα χρειαστεί ακόμα μεγαλύτερη επένδυση στις οθόνες ώστε να αναβαθμίσω το υπάρχον setup της 27άρας 1440@60 και της 34άρας 1080@144 ultrawide). Μέχρι τότε είτε ο 3900, είτε ο 5600 θα έχουν παλιώσει και θα υπάρχει κάτι καλύτερο.

Επιπλέον να φανταστώ ότι μιλάμε για μεταχειρισμένο 3900, γιατί αν το foxstore ή το msystems ή τα υπόλοιπα έχουν όντως απόθεμα 5600 πριν το τέλος του μήνα στις τιμές που υπόσχονται, τότε αυτός σίγουρα θα είναι φθηνότερος από καινούριο 3900.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, nzeppos είπε

Για τη δική μου και μόνο περίπτωση θα σταθώ σε αυτό που λέει ο billeiros, ότι λογικά θα περάσει καιρός μέχρι να μου χρειαστεί κάτι ισχυρότερο μιας και το upgrade πρακτικά το κάνω για να παίξω άμεσα MSFS και προβλέπω ότι δεν θα με ενδιαφέρει το 4k gaming για τα επόμενα αρκετά χρόνια (θα χρειαστεί ακόμα μεγαλύτερη επένδυση στις οθόνες ώστε να αναβαθμίσω το υπάρχον setup της 27άρας 1440@60 και της 34άρας 1080@144 ultrawide). Μέχρι τότε είτε ο 3900, είτε ο 5600 θα έχουν παλιώσει και θα υπάρχει κάτι καλύτερο.

Επιπλέον να φανταστώ ότι μιλάμε για μεταχειρισμένο 3900, γιατί αν το foxstore ή το msystems ή τα υπόλοιπα έχουν όντως απόθεμα 5600 πριν το τέλος του μήνα στις τιμές που υπόσχονται, τότε αυτός σίγουρα θα είναι φθηνότερος από καινούριο 3900.

Έτσι.πολυ σωστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, noFEARgr είπε

Δεν σώζεται ουτε με oc η ίντελ 

"when I say AIR cooling all I mean is air going through the cooler, its a liquid cooler............"   

wtf ???? 

AAXAxaxXAxAXaxxaXAXXAXAxXAxaXAxXAxAXA

 

2 ώρες πριν, nzeppos είπε

ΟΚ thanks και στους δύο, νομίζω είστε αρκετά κατατοπιστικοί. Από τη μία δεν θέλω να περιμένω 6-8 μήνες ή έστω μέχρι το Πάσχα, από την άλλη το σκέφτομαι να δώσω τα πολλά λεφτά του 5800 (ακόμα και αν τον πάρω χωρίς ΦΠΑ). Δεν κάνω χρήση στο PC που να δικαιολογεί τέτοια έξοδα (τα παραπάνω cores/threads δεν θα μου κάνουν διαφορά), ούτε και θέλω να μπω στο τριπάκι να πουλήσω μετά από Χ μήνες και να αγοράσω κάτι άλλο για να μετριάσω το κόστος.

Αν ο 5800 έχει τόσο μεγάλη διαφορά από τον 5600 και είναι future proof ώστε να με βγάλει για τις δουλειές μου για αρκετά χρόνια, όπως τώρα ο αρχαίος i5-2500k που ακόμα βαστάει, να το δω σαν μακροπρόθεσμη επένδυση και να το σκεφτώ περισσότερο. Αν όμως είναι να μου δώσει ένα <5% για παιχνίδια σε 1440p (ειδικά για το MSFS2020 και για κάποια όχι απαιτητικά online racing sims στα 120 fps που παίζουν ακόμα και με PC αντίκα), τότε δεν αξίζει αφού σχεδόν οτιδήποτε άλλο το παίζω στις τρεις κονσόλες. Υπό αυτό το σκεπτικό τα 350 του 5600X είναι μια χαρά.

ps: νομίζω ότι το παρακάτω benchmark που μόλις βρήκα τελειώνει οποιαδήποτε κουβέντα για Ryzen 3000. Στα 4k λογικά η διαφορά δεν θα είναι τόσο μεγάλη, αλλά εγώ θα πάω μέχρι 1440p μεσοπρόθεσμα.

Clipboard01

Στην θέση σου θα κοίταγα και τον Core i7 10700 τον απλό όχι τον Κ, ξεκινά από τα 300 ευρώ και είναι 8C 16T, 65W TDP και έχει και Cooler.

https://www.skroutz.gr/s/23502278/Intel-Core-i7-10700-Box.html?from=catspan

 

Επεξ/σία από Aten-Ra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jmirko15 είπε

Πάντως, δεν ξέρω πως λένε κάποιοι πως η AMD έκανε paper launch σαν την Nvidia, όταν το μισό forum έχει πάρει 5000..

Μπορείς να μου φέρεις τον 5950Χ που έχω πληρώσει; Γιατί το πλαίσιο ζορίζεται...

1 ώρα πριν, purif είπε

Έπεσε παραγγελιά από Γερμανία μαζί με τη μητρική και είμαι πλεόν στην δυσάρεστη θέση της αναμονής...😢

alternate.jpg

Alternate; Και εγώ θέλω μια dark, αλλά φοβάμαι την αγορά από Γερμανία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jmirko15 είπε

Πάντως, δεν ξέρω πως λένε κάποιοι πως η AMD έκανε paper launch σαν την Nvidia, όταν το μισό forum έχει πάρει 5000..

To paper launch δεν έχει να κάνει μόνο με το αν αγόρασες αλλά και σε τι τιμή αγόρασες. Γιατί ντάξει, και nvidia βρίσκεις κάρτες ετοιμοπαράδοτες αν δεν σε ενδιαφέρει το MSRP. Έχει το mg manager μια 3090 στα 14.000€ για παράδειγμα 😛 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, petasis είπε

Μπορείς να μου φέρεις τον 5950Χ που έχω πληρώσει; Γιατί το πλαίσιο ζορίζεται...

Ας τον αγόραζες πιο νωρίς; Εξωτερικό είδα μερικούς σε διαθεσιμότητα πάντως..

 

13 λεπτά πριν, Herald είπε

To paper launch δεν έχει να κάνει μόνο με το αν αγόρασες αλλά και σε τι τιμή αγόρασες. Γιατί ντάξει, και nvidia βρίσκεις κάρτες ετοιμοπαράδοτες αν δεν σε ενδιαφέρει το MSRP. Έχει το mg manager μια 3090 στα 14.000€ για παράδειγμα 😛 

Όχι. Το paper launch έχει να κάνει ξεκάθαρα για την ποσότητα του προϊόντος. Η Nvidia δεν είχε ποσότητα, ασχέτως με τις τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

5950x.Stock cinebech r20 9750,61 βαθμοί

Pbo 10750 κ 90 βαθμοί

Μάλλον δεν αξίζει νασχοληθείς

Μνήμες 3600 cl 14-15-15-30,latency 58.3

Μνήμες 4000(if 2000)16-17-36 latency 59.3

Xmp 3600 cl 16 latency 60.4

Στη tomahawk με το επίσημο bios,δεν έχω βάλει ακόμα το beta

Αν έχει κάποιος οδηγίες για amd νέουπα είμαι όλος αυτιά.Αλλά απότι βλέπω stock κ καθάρισες.Το latency normal είναι;

Επεξ/σία από Matrix7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Luciddream είπε

Αν δεις τις τιμές στο skroutz πάντως ο 3700x έφτασε το MSRP τον Μάρτιο του 2020 (8 μήνες μετά). ο 3600x τον Ιανουάριο του 2020(6 μήνες μετά). Αν μπορεις να περιμένεις τόσο για 50 ευρώ κανε το. Εκτός και αν θες να πάρεις τους πιο δυνατους CPU που και εγώ τους λιγουρεύομαι.

Τον 3700x τον αγόρασα day one λίγο κατω από 300€ χωρίς φπα, που ήταν πολύ κοντά στα 329$ msrp προ φόρων.

Μόλις σκάσουν οι επόμενοι Intel και περάσουν μπροστά στο gaming με ένα 10%, ξαφνικά θα πάει στα 300€ ο 5800x και ο 8core Intel (που θα ειναι και ο μεγαλύτερος) θα παίζει στα 550€.

Το gaming tax παντα ήταν ακριβό, είναι λίγα τα κομμάτια, πέφτουν πάντα οι enthusiasts που πληρώνουν όσο όσο και στην τελική καλά κάνουν τα μαγαζιά που ζητάνε, αφού θα τα πάρουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...