Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, GoMaR είπε

Αυτο σου λεει..τα δυο πινακια εχουν φυγει. Δεν υπαρχουν 😛

sorry δεν το προσεξα 

ναι τοτε δεν ξερω αν γινεται απο καποιον εξειδικευμενο πιθανων και οχι

https://www.insomnia.gr/profile/329973-roulis37/content/page/2/?type=forums_topic_post

αν και παλιοτερα κατι ειχα δει στο forum

Επεξ/σία από hondakkias31
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, hondakkias31 είπε

sorry δεν το προσεξα 

ναι τοτε δεν ξερω αν γινεται απο καποιον εξειδικευμενο πιθανων και οχι

https://www.insomnia.gr/profile/329973-roulis37/content/page/2/?type=forums_topic_post

αν και παλιοτερα κατι ειχα δει στο forum

Δεν είναι του παιδιού που το ποσταρε αν δεν κάνω λαθος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, hondakkias31 είπε

με πολυ προσοχη και ενα τσιμπιδακι τα φερνεις και ενα καλο κινητο με ζοομ 

και αν τεχνικος με εργαλεια φανταζομαι ακομα πιο ευκολα και πιο δυσκολες περιπτωσεις

(η φωτο ειναι απο τι καταλαβα δεν ειναι απο δικο σου ε?)

Όχι καλέ..αφού είναι άλλο προφίλ εκεί. Αν είχα πάθει τέτοιο πράγμα θα είχα πεθάνει από την στεναχώρια μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο 5900x είναι διαθέσιμος στο https://www.mindfactory.de/product_info.php/AMD-Ryzen-9-5900X-12x-3-70GHz-So-AM4-WOF_1380728.html

Edit: 'Ηταν για περίπου 3 λεπτά ...

Επεξ/σία από apostolosapok
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, apostolosapok είπε

Ο 5900x είναι διαθέσιμος στο https://www.mindfactory.de/product_info.php/AMD-Ryzen-9-5900X-12x-3-70GHz-So-AM4-WOF_1380728.html

Edit: 'Ηταν για περίπου 3 λεπτά ...

'Ασχετο. Το mindfactory στελνει Ελλάδα? Νόμιζα πως είχε σταματήσει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, xtrmsnpr said:

Καλημέρα με μια σκέψη του 

Να ρωτήσω κάτι εγώ, είναι συνηθισμένο να στραβώνουν τα συγκεκριμένα pinakia απο λάθος τοποθέτηση? Όταν το είδα μου θύμισε το APU που μου είχαν φέρει στραβωμένο σε σφραγισμένο κουτί. Είναι στο ίδιο σημείο απλά εμένα ήταν λες και ηταν στραβωμένα με απόλυτη ακρίβια, σε αυτον βλέπω μερικά πινάκια κοιτάνε σε άλλες κατευθύνσεις.

Βρήκα και την αρχική απάντηση της AMD όταν προσπάθησα να κάνω RMA, μετά τους έκραξα και το δεχτήκαν να μου τον αλλάξουν, αλλά ήταν και φτηνό APU. Απο τότε όταν αγοράζω CPU ζητάω να τον ανοίγουν μπροστά μου.

Quote

As per AMD policy, the bent pins will cover under physical damage.

This limited warranty does not cover damages due to external causes, including improper use, problems with electrical power, accident, neglect, alteration, repair, improper installation, or improper testing.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα πέσει γερό ραβδί με τους Zen4 διαβάζω το 2022 😆

Αναφορά σε κείμενο

"(Given) the maturity of the x86 architecture now, the answer has to be, kind of, all of the above. If you looked at our technical document on Zen 3, it was this long list of things that we did to get that 19% (IPC gain). Zen 4 is going to have a similar long list of things, where you look at everything from the caches, to the branch prediction, (to) the number of gates in the execution pipeline. Everything is scrutinized to squeeze more performance out".

"Certainly (manufacturing) process opens an additional door for us to (obtain) better performance-per-watt and so on, and we'll take advantage of that as well".

Read more: https://www.tweaktown.com/news/76162/amd-talks-zen-4-cpus-after-3-stomps-all-over-intels-best/index.html

 

Επεξ/σία από nick0lis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nick0lis είπε

Θα πέσει γερό ραβδί με τους Zen4 διαβάζω το 2022 😆

Το θέμα είναι πως θα σταθούν τα 10nm τους τότε σε σχέση με τα TSMC 5nm. Από πλευράς αρχιτεκτονικής δε τη φοβάμαι την intel θα έχει δυνατό ipc λογικά, απλά θα πέσει marketing και θα πας πλασάρει το big/small design με τα extra 8 αδύναμα cores χωρίς HT, σαν 16c/24t και καλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nick0lis είπε

Θα πέσει γερό ραβδί με τους Zen4 διαβάζω το 2022 😆

 

Αν ανεβάζει κατά 20+% το STP κάθε γενιάς και προσθέτει εντολές, ναι θα τα πάρει όλα παραμάζωμα .

19 λεπτά πριν, ilos είπε

Το θέμα είναι πως θα σταθούν τα 10nm τους τότε σε σχέση με τα TSMC 5nm. Από πλευράς αρχιτεκτονικής δε τη φοβάμαι την intel θα έχει δυνατό ipc λογικά, απλά θα πέσει marketing και θα πας πλασάρει το big/small design με τα extra 8 αδύναμα cores χωρίς HT, σαν 16c/24t και καλά.

Τα ασύμμετρα Cores προσωπικά δεν τα χωνεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάμεσα σε αυτές τις 2 μητρικές από πλαίσιο πιο είναι καλύτερη γι 5900x ;

https://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/anavathmisi-pc/mitrikes-kartes/gigabyte-motherboard-x570-gaming-x-x570-am4-ddr4-_3269159
 

https://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/anavathmisi-pc/mitrikes-kartes/asus-motherboard-prime-x570-p-x570-am4-ddr4-_3321681
 

καλα και αυτοί από 200 στα 350 η επόμενη μητρική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ilos είπε

Το θέμα είναι πως θα σταθούν τα 10nm τους τότε σε σχέση με τα TSMC 5nm. Από πλευράς αρχιτεκτονικής δε τη φοβάμαι την intel θα έχει δυνατό ipc λογικά, απλά θα πέσει marketing και θα πας πλασάρει το big/small design με τα extra 8 αδύναμα cores χωρίς HT, σαν 16c/24t και καλά.

Απλά δεν θα σταθούν 😁

1 ώρα πριν, adtakhs είπε

Αν ανεβάζει κατά 20+% το STP κάθε γενιάς και προσθέτει εντολές, ναι θα τα πάρει όλα παραμάζωμα .

Μην σου πω 50% το STP, + πρόσθετες εντολές. Ο Ζεν4 θα είναι θηρίο.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Luciddream είπε

Να ρωτήσω κάτι εγώ, είναι συνηθισμένο να στραβώνουν τα συγκεκριμένα pinakia απο λάθος τοποθέτηση? Όταν το είδα μου θύμισε το APU που μου είχαν φέρει στραβωμένο σε σφραγισμένο κουτί. Είναι στο ίδιο σημείο απλά εμένα ήταν λες και ηταν στραβωμένα με απόλυτη ακρίβια, σε αυτον βλέπω μερικά πινάκια κοιτάνε σε άλλες κατευθύνσεις.

Βρήκα και την αρχική απάντηση της AMD όταν προσπάθησα να κάνω RMA, μετά τους έκραξα και το δεχτήκαν να μου τον αλλάξουν, αλλά ήταν και φτηνό APU. Απο τότε όταν αγοράζω CPU ζητάω να τον ανοίγουν μπροστά μου.

Έχω αγοράσει Intel Pentium από επίσημο εισαγωγέα Ελλάδας και έλειπε το CPU σε σφαγιασμένο κουτί. 🤪

 

Shit happens 😁

3 ώρες πριν, ilos είπε

Το θέμα είναι πως θα σταθούν τα 10nm τους τότε σε σχέση με τα TSMC 5nm. Από πλευράς αρχιτεκτονικής δε τη φοβάμαι την intel θα έχει δυνατό ipc λογικά, απλά θα πέσει marketing και θα πας πλασάρει το big/small design με τα extra 8 αδύναμα cores χωρίς HT, σαν 16c/24t και καλά.

Μετά τους Rocket πάει κατευθείαν στα 7nm αν δεν κάνω λάθος στο Desktop το 2022.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Matrix7 είπε

5950x.Stock cinebech r20 9750,61 βαθμοί

Pbo 10750 κ 90 βαθμοί

Μάλλον δεν αξίζει νασχοληθείς

Μνήμες 3600 cl 14-15-15-30,latency 58.3

Μνήμες 4000(if 2000)16-17-36 latency 59.3

Xmp 3600 cl 16 latency 60.4

Στη tomahawk με το επίσημο bios,δεν έχω βάλει ακόμα το beta

Αν έχει κάποιος οδηγίες για amd νέουπα είμαι όλος αυτιά.Αλλά απότι βλέπω stock κ καθάρισες.Το latency normal είναι;

Παιδιά να διορθώσω το χθεσινό post για μη δίνω λάθος πληροφορίες.

Μετά από repaste με kryonaut με μία kraken x73

5950x 

Cinebench r20 stock 10200 3.8 all core 49βαθμοί

Pbo 11700 score 4.425 all core 79 βαθμοί

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...