Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Fulgore είπε

To ελεγαν με βαση τις μετρήσεις που εδειξαν απο συγκεκριμένα παιχνίδια σε 2080ti(αντιστοιχη της 3070).

Aπο το review του ιδιου το οποιο εγινε με rtx 3090 :lol:

1500056722_tomshardware.png.e64fd322018b7da0288737ca93da317f.png

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Να τον δωσεις να παρεις 9900K αν θες το κλυτερο Gaming cpu, αφου αυτον βγαζει πρωτο

Ειρωνικό το σχολιο ενώ εγώ δεν το εννοούσα έτσι...

Το θέμα είναι ότι βγήκε νέα γενιά κ την διαφήμισαν σαν το καλύτερο gaming cpu κ βλέπω ότι είναι στα ίδια με 9900k k 10900k...

Οπότε μάλλον δεν ισχύει κ μόλις βγουν οι series 11 Intel λογικά θα περάσουν αρκετά μπροστά όπως ήταν μέχρι στιγμής με τους zen 3000 series.

Να δηλώσω ότι δεν είμαι σε κανενός το στρατόπεδο.

Ασχολούμαι για hobby πλέον με τα pc κ έχω κ amd k Intel.

Όπως κ nvidia k amd gpu.

Το τελευταίο που ποσταρες δεν το είχα δει...

Αν όντως ισχύει το site είναι αναξιόπιστο....

Επεξ/σία από isaias1983
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Aπο το review του ιδιου το οποιο εγινε με rtx 3090 :lol:

1500056722_tomshardware.png.e64fd322018b7da0288737ca93da317f.png

Nαι αλλα εδώ έχει άλλα παιχνίδια, στο άλλο έχει 13 εδώ 8. Λογικό είναι ανάλογα τα παιχνίδια να αλλάζει το απότελεσμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Nαι αλλα εδώ έχει άλλα παιχνίδια, στο άλλο έχει 13 εδώ 8. Λογικό είναι ανάλογα τα παιχνίδια να αλλάζει το απότελεσμα. 

Εδω εβγαλε 9900k πανω απο ολους θες να το συζητησουμε αληθεια τωρα?

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Nαι αλλα εδώ έχει άλλα παιχνίδια, στο άλλο έχει 13 εδώ 8. Λογικό είναι ανάλογα τα παιχνίδια να αλλάζει το απότελεσμα. 

Η διαφορά είναι πολύ μεγάλη....20fps στα 8 games average...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, isaias1983 είπε

Ειρωνικό το σχολιο ενώ εγώ δεν το εννοούσα έτσι...

Το θέμα είναι ότι βγήκε νέα γενιά κ την διαφήμισαν σαν το καλύτερο gaming cpu κ βλέπω ότι είναι στα ίδια με 9900k k 10900k...

Οπότε μάλλον δεν ισχύει κ μόλις βγουν οι series 11 Intel λογικά θα περάσουν αρκετά μπροστά όπως ήταν μέχρι στιγμής με τους zen 3000 series.

Να δηλώσω ότι δεν είμαι σε κανενός το στρατόπεδο.

Ασχολούμαι για hobby πλέον με τα pc κ έχω κ amd k Intel.

Όπως κ nvidia k amd gpu.

Οχι φιλε μου εγω απανταω στο ποστ σου ,μας βαζεις ενα συγκριτικο που βγαζει τον 9900k καλυτερο cpu ,να το πουλησεις να παρεις τον 9900k αν θες το καλυτερο

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

Οχι φιλε μου εγω απανταω στο ποστ σου ,μας βαζεις ενα συγκριτικο που βγαζει τον 9900k καλυτερο cpu ,να το πουλησεις να παρεις τον 9900k αν θες το καλυτερο

Αν είχε 20fps παραπάνω ο 9900k από τους υπόλοιπους έννοειται κ θα τον έπαιρνα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, isaias1983 είπε

Αν είχε 20fps παραπάνω ο 9900k από τους υπόλοιπους έννοειται κ θα τον έπαιρνα...

Αν θες να σου απαντησω σοβαρα δεν εχει κανενα νοημα να αλλαξεις cpu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ήθελα να πω με το αρχικό μου ποστ....αν τελικά αξίζει η μετάβαση...

Γτ όταν βγηκαν τα πρώτα reviews εντυπωσιάστηκα κ ετοιμαζομουν να τα δώσω κ να πάω σε 5900x...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, isaias1983 είπε

Το θέμα είναι ότι βγήκε νέα γενιά κ την διαφήμισαν σαν το καλύτερο gaming cpu κ βλέπω ότι είναι στα ίδια με 9900k k 10900k...

ΕΙναι στα ιδια με 10900κ,το οποιο μεταφραζεται οτι σε καποια παιχνιδια ειναι μπροστα,σε καποια αλλα πισω.

Στην πραξη βεβαια και οι 2 αποδίδουν πανω κατω το ιδιο σε αυτη τη χρηση,δηλαδη στα παιχνιδια,κατι που μεχρι και περυσι δεν ισχυε,μιας και οπως μπορεις να δεις ακομα και στο παραπανω τελευταιο γραφημα,οι zen 2(ryzen 3000)ηταν πισω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Εδω εβγαλε 9900k πανω απο ολους θες να το συζητησουμε αληθεια τωρα?

Aν δεις individually τα benchmarks βγάζουν νόημα. Τρέχει εντελώς καινούργια παιχνίδια που δεν υπήρχαν στο review του 5900x (dirt 5 / ac valhala). Στο dirt ειδικά ας πούμε για κάποιο λόγο ο 9900k βγαίνει πάνω από 10900k και καταλήγουμε σε αυτά τα νούμερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Herald είπε

Aν δεις individually τα benchmarks βγάζουν νόημα. Τρέχει εντελώς καινούργια παιχνίδια που δεν υπήρχαν στο review του 5900x (dirt 5 / ac valhala). Στο dirt ειδικά ας πούμε για κάποιο λόγο ο 9900k βγαίνει πάνω από 10900k και καταλήγουμε σε αυτά τα νούμερα. 

δλδ θες να πιστεψω οτι ο 9900k στο dirt σε 4κ βγαζει 6fps πανω απο τους αλλους? Αν εσυ το πιστευεις αυτο τοτε παω πασο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Herald είπε

Aν δεις individually τα benchmarks βγάζουν νόημα. Τρέχει εντελώς καινούργια παιχνίδια που δεν υπήρχαν στο review του 5900x (dirt 5 / ac valhala). Στο dirt ειδικά ας πούμε για κάποιο λόγο ο 9900k βγαίνει πάνω από 10900k και καταλήγουμε σε αυτά τα νούμερα. 

Μήπως είναι το κρυφό όπλο της Intel, ο 9900KSSS;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@isaias1983

Δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα από αυτό το review για τους παρακάτω λόγους:

α. Ανάλογα με το ποια παιχνίδια έχει διαλέξει θα υπάρχουν διαφορετικά αποτελέσματα.

β. Όταν βγάζεις μέσο όρο και δεν δείχνεις το κάθε παιχνίδι ξεχωριστά μπορεί μέσα να υπάρχει ένα κακογραμμένο παιχνίδι που να είναι πχ ιδιαίτερα AMD friendly και να έχει τόσο μεγάλη διαφορά που να βγάλει το μέσο όρο υπέρ της AMD ενώ στα άλλα 12 να είναι μπροστά η Intel.

γ. Ανάλογα με τις μνήμες που θα βάλεις στο κάθε σύστημα θα δεις διαφορετικά αποτελέσματα. Αν πχ βάλεις αυτές που λέει ότι υποστηρίζει η κάθε εταιρεία (πχ 2933Mhz για Intel και 3200Mhz για AMD) θα δώσεις ένα προβάδισμα στην AMD, αν βάλεις 3200Mhz σε όλους θα δώσεις προβάδισμα στην Intel αφού κάνει λιγότερο scale στα περισσότερα Mhz, αν βάλεις σε όλους 4000Mhz θα δώσεις προβάδισμα στην AMD αφού είναι το ανώτατο όριο που κάνει scale, αν βάλεις ότι καλύτερο στο κάθε σύστημα (πχ super tight timings 6000Mhz στον Intel και 4000Mhz στον AMD) θα έχεις ένα αποτέλεσμα που δεν θα έχει σχέση με τις μνήμες που έχει ο απλός κόσμος.

δ. Αντίστοιχα με τις RAM είναι και το CPU tuning, αν βάλεις limits στους Intel και τρέξεις stock τους AMD θα βγει πάνω μάλλον η AMD, αν βγάλεις τα limits από τους Intel και βάλεις PBO στους AMD θα έχεις μάλλον παρόμοιες επιδόσεις, αν κάνεις ένα συντηρητικό OC και στους δύο θα έχει λογικά ένα μικρό προβάδισμα η Intel ενώ η AMD μπορεί να έχει χειρότερα αποτελέσματα από stock, αν κάνεις το καλύτερο OC που μπορείς και στους δύο και έχεις ένα πολύ καλό bin από Intel και ότι καλύτερο υπάρχει σε ψύξη μπορεί η Intel να ανοίξει την αρκετά την ψαλίδα αλλά πάλι θα έχεις ένα αποτέλεσμα που δεν θα έχει σχέση με αυτό που θα δει ο απλός κόσμος.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην αγχώνεστε βρε, τόσα μπεργκερ που έχει φάει ο θωμάς-χαρντγουερ από την ιντελ παίζει μέχρι το 2050 να βγάζει τον 9900 πρώτο στα παιχνίδια 😁

Επεξ/σία από nick0lis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...