Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραία, ευχαριστώ πολύ. Θα τα βάλω κι αυτά στα υπ' όψιν μήπως προλάβω να διαβάσω κριτικές και αποφασίσω να τα πάρω καθαρά για θέμα ελάττωσης κόστους. Δεν καίγομαι για υδρόψυξη, αλλά λέω μήπως στο νέο PC δοκιμάσω κάτι καινούριο που δεν το έχω ξανακάνει ποτέ και μάλιστα χωρίς πολύ κόπο (βλ. όσο πιο plug 'n' play γίνεται, δεν είμαι για να μπλέκω περισσότερο). Αφού απέρριψα τις Kraken λόγω κόστους, ίσως κοιτάξω αυτές που έβαλες αν μπορούν να μειώσουν το θόρυβο.

Πρακτικά τα requirements είναι: εύλογο κόστος (κάτω από 100), αξιόπιστη/δοκιμασμένη λύση (πολλά καλά reviews), χαμηλός θόρυβος, εύκολη εγκατάσταση.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Για ψύκτρα θα έλεγα αυτή: https://www.skroutz.gr/s/19983369/Scythe-Fuma-2.html? αλλά αφου θέλεις να διαθέσεις παραπάνω θα κοίταγα και υδρόψυξη:https://www.skroutz.gr/s/20848927/Arctic-Liquid-Freezer-II-240.html? ή την 280: https://www.skroutz.gr/s/20848986/Arctic-Liquid-Freezer-II-280.html?

@nzeppos είδες που στο είπα και γω για την Arctic Liquid Freezer II 240?

και εμένα ο σοφός λερος μου την πρότεινε, την έψαξα λίγο και κατέληξα εκεί.Χωράει και στο κουτί!

40 λεπτά πριν, nzeppos είπε

Ωραία, ευχαριστώ πολύ. Θα τα βάλω κι αυτά στα υπ' όψιν μήπως προλάβω να διαβάσω κριτικές και αποφασίσω να τα πάρω καθαρά για θέμα ελάττωσης κόστους. Δεν καίγομαι για υδρόψυξη, αλλά λέω μήπως στο νέο PC δοκιμάσω κάτι καινούριο που δεν το έχω ξανακάνει ποτέ και μάλιστα χωρίς πολύ κόπο (βλ. όσο πιο plug 'n' play γίνεται, δεν είμαι για να μπλέκω περισσότερο). Αφού απέρριψα τις Kraken λόγω κόστους, ίσως κοιτάξω αυτές που έβαλες αν μπορούν να μειώσουν το θόρυβο.

Πρακτικά τα requirements είναι: εύλογο κόστος (κάτω από 100), αξιόπιστη/δοκιμασμένη λύση (πολλά καλά reviews), χαμηλός θόρυβος, εύκολη εγκατάσταση.

κοίτα, αν θες να μειώσεις το κόστος μην πάρεις καν ψύκτρα για τον 5600x, έχει την δική του. Αλλιώς συμφωνώ με το κάτι καινούργιο, έτσι το σκέφτηκα και εγω για την υδρόψυξη και τα παιδιά μου πρότειναν αυτή!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, nzeppos είπε

Η Tomahawk είναι δοκιμασμένη και σίγουρο vfm. Οι 3600C16 θεωρώ πως είναι μια χαρά για gaming, αν και φαντάζομαι για να μιλάς για 64GB λογικά θα έχεις συγκεκριμένες απαιτήσεις.

Για cooler, παραδοσιακά παίρνω Noctua, αλλά για το νέο PC μάλλον θα πάω προς τον Be Quiet Dark Rock Pro 4 έτσι για αλλαγή και επειδή παίρνει καλές κριτικές από παντού. Διαφορετικά Noctua NH-D15, λογικά με δύο ανεμιστήρες για push-pull, εννοείται ελεγχόμενους από fan controller (μου έχει περισσέψει ένας NZXT Sentry 3 που έχει κουμπωμένα κάπου 7-8 fans).

Τα παραπάνω όμως είναι για 5600X που έχει αρκετά χαμηλότερο TDP από τον 5900 (65W vs 105W, ενώ ο τελευταίος μπορεί να πιάσει ακόμα και διπλάσιο peak) και με τη λογική ότι γενικά δεν έχω σκοπό να του κάνω εκτεταμένο overclocking ή κάτι αντίστοιχο (η Tomahawk δεν είναι ιδανική για τέτοιες δουλειές ούτως ή άλλως).

Κάποια στιγμή από περιέργεια κοίταξα τον Kraken Z73 αλλά μετά είδα και την τιμή, οπότε πήγα πάσο. Αυτή τη στιγμή τρέχει αξιοπρεπές Black Friday deal για τον Z63 στο Amazon (180 λίρες).

Έβαλα την Dark Rock Pro 4 μιας και δε έχω ξαναπεράσει υδρόψυξη και τη φοβάμαι λίγο :P (Plus τσιμπάνε αρκετά σε euro)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, jmirko15 είπε

Έβαλα την Dark Rock Pro 4 μιας και δε έχω ξαναπεράσει υδρόψυξη και τη φοβάμαι λίγο :P (Plus τσιμπάνε αρκετά σε euro)

image.png.43d7d7205e2383373eedde8797652045.png

image.png.7759400fa9d2013f1ddedc15481ad988.png

Επεξ/σία από leros2004
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jmirko15 είπε

Από άποψη θορύβου κτλ; 5900X θα μπει πάνω (στην χειρότερη 5800Χ) ελπίζω να είναι ΟΚ! Thanks!

έβαλα και 2ο screenshot 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, jmirko15 είπε

Έβαλα την Dark Rock Pro 4 μιας και δε έχω ξαναπεράσει υδρόψυξη και τη φοβάμαι λίγο :P (Plus τσιμπάνε αρκετά σε euro)

αφού ίδια τιμή με την Arctic Liquid Freezer II 240 έχει..πώς τσιμπάνε παραπάνω?
τέτοιο καρμπιρατέρ πάντως δεν βάζω στο pc μου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, leros2004 είπε

image.png.43d7d7205e2383373eedde8797652045.png

image.png.7759400fa9d2013f1ddedc15481ad988.png

Ισχύει. Τρελό vfm η Fuma2, αποδοτική και αθόρυβη το ξέρω γιατί την έχω, δεν έχει να ζηλέψει κάτι από τις ακριβότερες και πιο ογκώδεις ψύκτρες του διαγράμματος (βλ.NH-D15). Επίσης σε αυτά τα λεφτά υπάρχει και η https://www.skroutz.gr/s/25390396/Arctic-Freezer-50-Dual-Tower.html που είναι και αυτή VFM. (είμαστε λίγο off-topic ε;)

Επεξ/σία από chrisde
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, leros2004 είπε

έβαλα και 2ο screenshot 

Έλα ρε μια χαρά! Το μόνο κακό είναι πως πρέπει να την πάρω από εδώ πφφ..

 

8 λεπτά πριν, xtrmsnpr είπε

αφού ίδια τιμή με την Arctic Liquid Freezer II 240 έχει..πώς τσιμπάνε παραπάνω?
τέτοιο καρμπιρατέρ πάντως δεν βάζω στο pc μου...

Την Dark Rock Pro 4 την βρίσκω από 60eu ενώ την Arctic στα 80eu

Spoiler

Επειδή εγώ ξεκίνησα το off topic (sorry) μέχρι τώρα είμαι εδώ. Απλώς θα ακυρώσω την Dark Rock αν είναι. Οι RAM είναι out of stock οπότε περιμένω.. Θα ψάξω και μια για PSU και το στέλνω.

subGSC7.png

 

Επεξ/σία από jmirko15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με τα 84 ευρώ που εχει η arctic liquid freezer ii 280 στο Σκρουτζ  είναι the best value + performance που υπάρχει.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ θα συνεχίσω για ελάχιστα ακόμα το off topic, μιας και υπό μία έννοια είναι σχετικό με τους 5000. Καλή μου φαίνεται η Arctic Liquid Freeded ii 280 που λέτε, αλλά δεν μου αρέσουν αυτά τα 37dB που βλέπω στο δεύτερο benchmark. Μεταξύ των 5-8 βαθμών θερμοκρασίας και της ησυχίας, εγώ προτιμώ το δεύτερο. Είστε ευπρόσδεκτοι να μου αλλάξετε γνώμη μιας και ψήνει μια vfm υδρόψυξη ούτως ή άλλως.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, nzeppos είπε

Εγώ θα συνεχίσω για ελάχιστα ακόμα το off topic, μιας και υπό μία έννοια είναι σχετικό με τους 5000. Καλή μου φαίνεται η Arctic Liquid Freeded ii 280 που λέτε, αλλά δεν μου αρέσουν αυτά τα 37dB που βλέπω στο δεύτερο benchmark. Μεταξύ των 5-8 βαθμών θερμοκρασίας και της ησυχίας, εγώ προτιμώ το δεύτερο. Είστε ευπρόσδεκτοι να μου αλλάξετε γνώμη μιας και ψήνει μια vfm υδρόψυξη ούτως ή άλλως.

Είναι ΜΑΧ στροφές ρε συ. Στις 1700 στροφές ενώ οι 3 αερόψυκτρες είναι στις 1000. Δεν χρειάζεται να ανεβάσεις τόσο τις στροφές. Οποιοσδήποτε ανεμιστήρας σε αυτές τις στροφές προκαλεί θόρυβο.

Επεξ/σία από BlueBlood7
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω μια Corsair A70 που πιάνει 2000rpm 66dB και αυτή τη στιγμή η CPU είναι στους 60-70 βαθμούς με το fan controller να γυρίζει τα ανεμιστήρια σχεδόν στο 80%, περίπου στις 1600-1680rpm. Δεν το λέω και ιδιαίτερα ήσυχο αλλά τελοσπάντων αντέχεται. Οπότε εντάξει θα ψηθώ για αυτή που λέτε.

edit: μάλλον τον 360 με τα 12άρια ανεμιστήρια γιατί ο 280 υποψιάζομαι δεν ταιριάζει στο πάνω μέρος του HAF X.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, kkatzos είπε

Όχι, δεν είδαμε αυτό.

Καλές επιλογές.

Οι μνήμες πρέπει να είναι Micron Rev B. dual rank. Πολύ δυνατές (καλύτερες από Rev E.)

Τι είδαμε τότε; Γιατί μπορεί να έχω καταλάβει λάθος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...