Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, greg4 είπε

Πραγματικά αδυνατό να καταλάβω την επίθεση στο foxstore... από που νομίζεται ότι φέρνει του επεξεργαστές; Προφανώς μεταπώληση κάνει από το εξωτερικό και οτι τιμή βρει; Δεν είναι κανένα παγκόσμιο hub να κάνει παραγγελίες 10.000 επεξεργαστές απευθείας. Υπάρχει τέραστια έλλειψη σε διαθεσιμότητα και ζήτηση ταυτόχρονα και αυτό ανεβάζει κατακόρυφα τις τιμές. Δεν είναι ότι έχει 10-15 cpu stock το foxstore και τους βγάζει σιγά σιγά για να έχει κέρδος...

Την πιθανότητα να κατηγοροσούμε την AMD η οποία προφανώς έχει κάνει ΤΟ paper launch και δεν υπάρχει επεξεργαστής ούτε για δείγμα σε μεγαζιά κολοσσούς στην Αμερική;

image.png.f5fde17d0216b84c4cdf5705a72148e1.png

πραγματικά και μας πειράζει το foxstore και οι κλέφτες Έλληνες...;

Μας πειράζει (εμένα τουλάχιστον) το ότι τον είχε για παραγγελία 679 και μόλις έφερε κομμάτια τα έβγαλε 889, μετά 785 και πλέον ξανά 675. Πήγε δηλαδή να κάνει μια αρπαχτή, δε τσίμπησε κανείς, ίσως διάβασε ή ενημερώθηκε για τη γκρίνια εδώ και η τιμή επανήλθε στην αρχική (και 4 ευρώ χαμηλότερη).

Ειλικρινά αν δεν γινόταν όλο αυτό ίσως αγόραζα στα 679 ή 675 - αν και προσπαθώ να συγκρατηθώ και να το αποφύγω αφού η σωστή τιμή είναι στα 560 με 580 ευρώ. Όμως μετά από αυτό που έκαναν δε πρόκειται ποτέ να δουν χρήματα από μένα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

52 λεπτά πριν, malakudi είπε

Μας πειράζει (εμένα τουλάχιστον) το ότι τον είχε για παραγγελία 679 και μόλις έφερε κομμάτια τα έβγαλε 889, μετά 785 και πλέον ξανά 675. Πήγε δηλαδή να κάνει μια αρπαχτή, δε τσίμπησε κανείς, ίσως διάβασε ή ενημερώθηκε για τη γκρίνια εδώ και η τιμή επανήλθε στην αρχική (και 4 ευρώ χαμηλότερη).

Ειλικρινά αν δεν γινόταν όλο αυτό ίσως αγόραζα στα 679 ή 675 - αν και προσπαθώ να συγκρατηθώ και να το αποφύγω αφού η σωστή τιμή είναι στα 560 με 580 ευρώ. Όμως μετά από αυτό που έκαναν δε πρόκειται ποτέ να δουν χρήματα από μένα.

 

Και εγώ μερικές φορές στραβώνω με καταστήματα. Θυμάμαι την περσινή black Friday, κατάστημα που μόλις είχε βάλει λευκές συσκευές, μια κουζίνα που την είχε 800 ο ανταγωνισμός, την έβαλε στα 1200 μια βδομάδα πριν. Δεν ξανακοίταξα εκεί ξανά λευκές συσκευές, ούτε από περιέργεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά. Καποιος με 5900 X μπορει να μου πει τι θερμοκρασιες εχει σε idle και σε gaming? Εχει ενας φιλος εδω και 1 μηνα και ειναι απογοητευμενος καθως σε idle ειναι στους 40 βαθμους πανω κατω και σε gaming βαραει και 80.....Η πλακα ειναι οτι παραγγειλα και εγω και σημερα ηρθε στον Κωστοβολο και ο δικος μου και το σκεφτομαι............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, soctap είπε

Καλημέρα παιδιά. Καποιος με 5900 X μπορει να μου πει τι θερμοκρασιες εχει σε idle και σε gaming? Εχει ενας φιλος εδω και 1 μηνα και ειναι απογοητευμενος καθως σε idle ειναι στους 40 βαθμους πανω κατω και σε gaming βαραει και 80.....Η πλακα ειναι οτι παραγγειλα και εγω και σημερα ηρθε στον Κωστοβολο και ο δικος μου και το σκεφτομαι............

Μήπως έβαλε υπερβολική πάστα στον επεξεργαστή ο φίλος σου? Μήπως δεν ακουμπάει καλά η ψύκτρα? Είναι λίγο μεγάλα τα νούμερα.

Επεξ/σία από Παναής
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Παναής είπε

Μήπως έβαλε υπερβολική πάστα στον επεξεργαστή ο φίλος σου? Μήπως δεν ακουμπάει καλά η ψύκτρα? Είναι λίγο μεγάλα τα νούμερα.

Τα εχουμε δει αυτα ειναι οκ. Τωρα θα ξαναβαλουμε παστα το πολυ πολυ και βλεπουμε. Εγω σκεφτομαι να ακυρωσω παντως...δεν ξερω εχω κολλήσει λιγο . Καποιος με 5900 αν μας πει τιποτε

Επεξ/σία από soctap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, soctap είπε

Καλημέρα παιδιά. Καποιος με 5900 X μπορει να μου πει τι θερμοκρασιες εχει σε idle και σε gaming? Εχει ενας φιλος εδω και 1 μηνα και ειναι απογοητευμενος καθως σε idle ειναι στους 40 βαθμους πανω κατω και σε gaming βαραει και 80.....Η πλακα ειναι οτι παραγγειλα και εγω και σημερα ηρθε στον Κωστοβολο και ο δικος μου και το σκεφτομαι............

Δεν ξέρω αν σε βοηθάω, εγώ έχω 5800x κ σε gaming δεν έχω πάνω από 60 βαθμούς! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, soctap είπε

Καλημέρα παιδιά. Καποιος με 5900 X μπορει να μου πει τι θερμοκρασιες εχει σε idle και σε gaming? Εχει ενας φιλος εδω και 1 μηνα και ειναι απογοητευμενος καθως σε idle ειναι στους 40 βαθμους πανω κατω και σε gaming βαραει και 80.....Η πλακα ειναι οτι παραγγειλα και εγω και σημερα ηρθε στον Κωστοβολο και ο δικος μου και το σκεφτομαι............

Εχει pbo enabled? Αν ναι παίζει ρόλο ας δοκιμάσει να το κανει disable και τσεκάρετε θερμοκρασίες. Επισης τι V δουλεύει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, vins είπε

Εχει pbo enabled? Αν ναι παίζει ρόλο ας δοκιμάσει να το κανει disable και τσεκάρετε θερμοκρασίες. Επισης τι V δουλεύει; 

Τα εχει κανει ολα και offset εχει παιξει οι διαφορες ειναι λιγες. Τωρα εχι offset -0,1150 και βαραει 80ρια σε gaming

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, soctap είπε

Τα εχει κανει ολα και offset εχει παιξει οι διαφορες ειναι λιγες. Τωρα εχι offset -0,1150 και βαραει 80ρια σε gaming

1) Ας κάνει ένα reset στα settings, disable pbo και να δει θερμοκρασίες και τάση που δίνει η μητρική. 

2) Ποιο Cooler?

3) Ποια thermal paste?

4) Fan curve stock?

Γενικά πάντως η AMD εχει πει ότι μέχρι 90 δεν είναι πρόβλημα. Ωστοσο περιμένουν όλοι νέα agesa για uv σε ryzen 3 από amd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, vins είπε

1) Ας κάνει ένα reset στα settings, disable pbo και να δει θερμοκρασίες και τάση που δίνει η μητρική. 

2) Ποιο Cooler?

3) Ποια thermal paste?

4) Fan curve stock?

Γενικά πάντως η AMD εχει πει ότι μέχρι 90 δεν είναι πρόβλημα. Ωστοσο περιμένουν όλοι νέα agesa για uv σε ryzen 3 από amd.

1. Εχει γίνει clear cmos

2. Cooler Lian li -case lian li

3. Artic 

4 Stock με curve από motheboard

Επεξ/σία από soctap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, soctap είπε

1. Εχει γίνει clear cmos

2. Cooler Lian li -case lian li

3. Artic 

4 Stock me curve από motheboard

1. Ok

2. Galahad? Ωραίος

3. Οκ

4. Εδώ πρέπει να παίξει γιατί οι περισσότερες αν όχι όλες μητρικές έχουν πολύ ήπια εως άθλια stock settings για zen 3. Ας βάλει σταθερα 50-65% σε εύρος θερμοκρασιών 45-65 και μετά το curve στο 80-90% στους 90 βαθμούς.

Επεξ/σία από vins
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, vins είπε

1. Ok

2. Galahad? Ωραίος

3. Οκ

4. Εδώ πρέπει να παίξει γιατί οι περισσότερες αν όχι όλες μητρικές έχουν πολύ ήπια εως άθλια stock settings για ryzen 3. Ας βάλει σταθερα 50-65% σε εύρος θερμοκρασιών 45-65 και μετά το curve στο 80-90% στους 90 βαθμούς.

Τα εχει πειραξει και τα curve στους ανεμιστηρες θα δουμε την παστα το απογευμα μπορει να εχει μπει παραπανω..... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, soctap είπε

Καλημέρα παιδιά. Καποιος με 5900 X μπορει να μου πει τι θερμοκρασιες εχει σε idle και σε gaming? Εχει ενας φιλος εδω και 1 μηνα και ειναι απογοητευμενος καθως σε idle ειναι στους 40 βαθμους πανω κατω και σε gaming βαραει και 80.....Η πλακα ειναι οτι παραγγειλα και εγω και σημερα ηρθε στον Κωστοβολο και ο δικος μου και το σκεφτομαι............

27/28 idle ,cinbench r20 3 runs max 62c,gaming βλεπω και 72c στο cod cold war,στο wrc9 παιζει στους 68c,οι θερμοκρασιες δεν αλλαζουν ουτε με negative οffset -.0875 ουτε με auto voltages pbo/auto, αυτα με asus b550 e gaming

Μόλις τώρα, ICE-T είπε

27/28 idle ,cinbench r20 3 runs max 62c,gaming βλεπω και 72c στο cod cold war,στο wrc9 παιζει στους 68c,οι θερμοκρασιες δεν αλλαζουν ουτε με negative οffset -.0875 ουτε με auto voltages,το  pbo το εχω στο auto, αυτα με asus b550 e gaming

 

49 λεπτά πριν, soctap είπε

Τα εχει πειραξει και τα curve στους ανεμιστηρες θα δουμε την παστα το απογευμα μπορει να εχει μπει παραπανω..... 

Γυρνα τον στο eco  απο τοRyzen Master προσωρινα μεχρι να βγει καποιο ποιο καινουργιο bios, κραταει το sigle core perfomance boost  και ριχνει το multi σε επιπεδα 3900Χ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, soctap είπε

Καλημέρα παιδιά. Καποιος με 5900 X μπορει να μου πει τι θερμοκρασιες εχει σε idle και σε gaming? Εχει ενας φιλος εδω και 1 μηνα και ειναι απογοητευμενος καθως σε idle ειναι στους 40 βαθμους πανω κατω και σε gaming βαραει και 80.....Η πλακα ειναι οτι παραγγειλα και εγω και σημερα ηρθε στον Κωστοβολο και ο δικος μου και το σκεφτομαι............

Ποτε ειχες παραγγειλει απο κωτσοβολο  και σου ηρθε? εγω περιμενω απο 16/11

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, onemanwrecking είπε

Ποτε ειχες παραγγειλει απο κωτσοβολο  και σου ηρθε? εγω περιμενω απο 16/11

Απο 16/11 παραγγειλα και απο εχθες μου λεει οτι ειναι σε επεξεργασια για αποστολη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...