Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, soctap είπε

Απο 16/11 παραγγειλα και απο εχθες μου λεει οτι ειναι σε επεξεργασια για αποστολη

Εμενα μου λεει αναμενουμε αναμενουμε παραδοση προιοντος στις αποθηκες μας , με ξεχασανε λογικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, onemanwrecking είπε

Ποτε ειχες παραγγειλει απο κωτσοβολο  και σου ηρθε? εγω περιμενω απο 16/11

 

37 λεπτά πριν, soctap είπε

Απο 16/11 παραγγειλα και απο εχθες μου λεει οτι ειναι σε επεξεργασια για αποστολη

5600Χ, από 17/11 σε αναμονή διαθεσιμότητας για να το φέρει ο προμηθευτής στις αποθήκες. Ακόμα περιμένω για την οποιαδήποτε ενημέρωση. Δεν το έχω ακυρώσει ακόμα, μόνο και μόνο γιατί δεν υπάρχει άλλη επιλογή, τουλάχιστον όχι στα 375 ευρώ που το είχα παραγγείλει. Αν το φέρουν κάποια στιγμή έχει καλώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, nzeppos είπε

 

5600Χ, από 17/11 σε αναμονή διαθεσιμότητας για να το φέρει ο προμηθευτής στις αποθήκες. Ακόμα περιμένω για την οποιαδήποτε ενημέρωση. Δεν το έχω ακυρώσει ακόμα, μόνο και μόνο γιατί δεν υπάρχει άλλη επιλογή, τουλάχιστον όχι στα 375 ευρώ που το είχα παραγγείλει. Αν το φέρουν κάποια στιγμή έχει καλώς.

Αλλαξε απο αναμονη διαθεσιμοτητας σε αυτη την κατασταση. 

image.png.b13e6895e412e7ff172c9d1f552a0d79.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, soctap είπε

Καλημέρα παιδιά. Καποιος με 5900 X μπορει να μου πει τι θερμοκρασιες εχει σε idle και σε gaming? Εχει ενας φιλος εδω και 1 μηνα και ειναι απογοητευμενος καθως σε idle ειναι στους 40 βαθμους πανω κατω και σε gaming βαραει και 80.....Η πλακα ειναι οτι παραγγειλα και εγω και σημερα ηρθε στον Κωστοβολο και ο δικος μου και το σκεφτομαι............

Στην αρχή τον είχα με την παλιά μου ψύκτρα, Cryorig H7. Καλή για τον 6700k αλλά με τον 5900 idle ήμουν κάπου στους 40c και gaming βάραγε 90άρια και έκανε σαν αεροπλάνο. 

Τώρα είμαι με Arctic Liquid Freezer II 280 και είναι κομπλέ. Idle με 20c θερμοκρασία δωματίου έχω δει ακόμα και 26c αλλά γενικά παίζει low 30s.

Σε gaming πλέον peak πλέον το πολύ 80c να έχω δει αλλά 1ον είναι στιγμιαίο spike και όχι sustained και 2ον αυτό είναι με ambient θερμοκρασία κοντά στους 30 (don't ask) και το ac να βαράει ζεστό αέρα στο intake του AIO 😛

Αυτά με όλα στοκ και PBO off. Average θερμοκρασία αναλόγως το game από 60κάτι μέχρι άντε high 60s. 

Παραδόξως, ακόμα και με την H7, σε οτι stress test έκανα, δεν ανέβαινε πάνω από 75 αν θυμάμαι καλά, με εξαίρεση το stress του CPUZ που και τώρα είναι ότι πιο βαρύ έχω βρει, που με H7 έφτανε ~85 και τώρα αν το αφήσω ώρα μέχρι και ~73. 

Ο φίλος σου όταν λέει 80 τι εννοεί? Μήπως εννοεί απλά spike? Γιατί αυτό φυσιολογικό μου φαίνεται. Ας δει μέσο όρο θερμοκρασιών στο Hwinfo. Άνοιγμα game, reset τον μετρητή και κάνα μισάωρο παιχνίδι τουλάχιστον. Γιατί κι εγώ τα peaks κοιτούσα μέχρι που βλέπω έναν τύπο στο Reddit να λέει ότι παίζει με 62c και του λέω τι λες ρε μαλάκα ρε μπρο και μου λέει ότι εννοεί average. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, soctap είπε

1. Εχει γίνει clear cmos

2. Cooler Lian li -case lian li

3. Artic 

4 Stock με curve από motheboard

Στο curve μήπως έχει κάνει πατατα και έχει βάλει positive? Γτ αλλιώς δεν εξηγείται αν έχει βάλει καλά την ψυκτρα

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Στο curve μήπως έχει κάνει πατατα και έχει βάλει positive? Γτ αλλιώς δεν εξηγείται αν έχει βάλει καλά την ψυκτρα

Σημερα θα δειξει.........Το απογευμα θα του βαλω παστα και θα δω και αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα 668-669 διαθέσιμος σε κάποια καταστήματα στο skroutz ο 5900Χ. Και το κατάστημα της Αλεπούς τον έριξε στα 649, ειλικρινά αν δε με είχαν τσαντίσει με την τιμή στα 889 θα τον είχα αγοράσει τώρα. Η τιμή 649 πρέπει να είναι η φθηνότερη στην Ευρώπη για διαθέσιμο κομμάτι.

edit: και στα 925 διαθέσιμος ο 5950Χ

Επεξ/σία από malakudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το αστείο είναι πως το καπέλο είναι standard 100 ευρώ περίπου ανεξάρτητα του πόσο κάνει η CPU. Όμως άλλο είναι ένα καπέλο 100 ευρώ στα 820 που έπρεπε να κάνει ο 5950Χ και άλλο 100 ευρώ στα 560 που έπρεπε να κάνει ο 5900X. Στη μία περίπτωση είναι 13% καπέλο στην τιμή, στην δεύτερη είναι 18%.

edit: Ακόμα και τον 5800Χ κι αυτόν με καπέλο σχεδόν 100 ευρώ τον πουλάνε, αντί για 461 στα 553. 20% - ακόμα παραπάνω δηλαδή.

Επεξ/σία από malakudi
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O 5600X στα 380κάτι ετοιμοπαράδοτος, με επόμενη τιμή τα 440κάτι, πώς μας φαίνεται?

Να πούμε πάλι για νόμο προσφοράς-ζήτησης και πως τα καημένα τα μαγαζιά βγάζουν στα ηλεκτρονικά ένα 2-5% μόνο και για αυτό...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

O 5600X στα 380κάτι ετοιμοπαράδοτος, με επόμενη τιμή τα 440κάτι, πώς μας φαίνεται?

Να πούμε πάλι για νόμο προσφοράς-ζήτησης και πως τα καημένα τα μαγαζιά βγάζουν στα ηλεκτρονικά ένα 2-5% μόνο και για αυτό...?

307 ευρώ έπρεπε να έχει χωρίς "καπέλα". Στα 383 έχει 25% καπέλο. Όμορφα. Στα 440 δε συζητάω τι καπέλο έχει, μεξικάνικο XXL.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες βράδυ σκρουτζομάγαζο του Περιστερίου είχε (υποτίθεται) άμεσα διαθέσιμο 5600Χ στα 380. Τώρα έχει πάει ξαφνικά στα 445 και εξακολουθεί να είναι το πιο φτηνό...

Το μόνο καλό στην όλη ιστορία είναι ότι έχουν ξαναρχίσει να εμφανίζονται μαγαζιά με κάποια διαθεσιμότητα (έστω και στις παραπάνω τιμές), όταν την περασμένη εβδομάδα το Σκρουτζ δεν είχε κανένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.bestprice.gr/item/2156351449/amd-ryzen-5-5600x-box-with-wraith.html?qo=5600x&fbclid=IwAR0q5J7EZXWb4ZiiafZ-WIpA-9dRBJ6FWVqJzGjLuzggi3y4WAwZ6zTT6P4

βουλγάρικα μαγαζιά στο bestprice...ροντέο θα γίνει η αγορά 347€ ο 5600x

image.png.0af4e3f0d799932934417269bd2163c5.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...