Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 ώρες πριν, mrbictor είπε

Αυτο το 4+4 νομιζω ειναι το standard 8-pin. Το motherboard τωρα εχει 12V 8-pin + 4-pin

Inkedb550_LI.jpg

Ναι το 4+4pin είναι το στάνταρ 8pin.

Έχεις την Asus STRIX B550-F GAMING WIFI (αν βλέπω καλά). Στο manual (σελίδα 1-10) γράφει:
 

Αναφορά σε κείμενο

 

• DO NOT connect the 4-pin power plug only. The motherboard may overheat under heavy usage.

Ensure to connect the 8-pin power plug, or connect both the 8-pin and 4-pin power plugs.

 

Οπότε (όπως σου είπε και ο Deu164) σύνδεσε το 8pin και δεν θα έχεις πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, TopCLR είπε

Ναι το 4+4pin είναι το στάνταρ 8pin.

Έχεις την Asus STRIX B550-F GAMING WIFI (αν βλέπω καλά). Στο manual (σελίδα 1-10) γράφει:
 

Οπότε (όπως σου είπε και ο Deu164) σύνδεσε το 8pin και δεν θα έχεις πρόβλημα.

Ευχαριστώ @TopCLR, την διαβασα την συγκεκριμένη παραγραφο γι'αυτο και αρχισα να χρησιμοποιω το PC, απλα ήθελα να βεβαιωθω και να μαθω τι χρησιμότητα του επιπλεον 4-pin.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι θυμάμαι κάθε +12v pin στο EPS μπορεί να τροφοδοτήσει μέχρι και 8Amps δηλαδή 96Watts (με την προϋπόθεση ότι τα καλώδια έχουν τη σωστή διατομή και το τροφοδοτικό είναι ικανό)
Με βάση ότι στα EPS connectors τα μισά είναι +12v και τα άλλα μισά γειώσεις (-)
8pin (ή 4pin + 4pin) = 4* 96W = 384W
4pin = 2 * 96W = 192W


 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, ilos είπε

Η asus είδα έβγαλε agesa 1.1.8.0 με SAM support. Όποιος έχει zen3 και 6800 series ας το δοκιμάσει να μας πει.😁

Μπλοκ στο τρολλ 😝

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Deu164 είπε

Από ότι θυμάμαι κάθε +12v pin στο EPS μπορεί να τροφοδοτήσει μέχρι και 8Amps δηλαδή 96Watts (με την προϋπόθεση ότι τα καλώδια έχουν τη σωστή διατομή και το τροφοδοτικό είναι ικανό)
Με βάση ότι στα EPS connectors τα μισά είναι +12v και τα άλλα μισά γειώσεις (-)
8pin (ή 4pin + 4pin) = 4* 96W = 384W
4pin = 2 * 96W = 192W


 

9A για τα στάνταρ 18AWG καλώδια με αύξηση θερμοκρασίας σε λογικά πλαίσια, 12A για 16AWG καλώδια που βρίσκεις συνήθως σε μεγάλα τροφοδοτικά. To ίδιο το connector αν έχει τα μικρά pins είναι στα 8-9Α, αν έχει τα completely solid πάει στα 14A. 

Δεδομένα ακριβείας τα παραπάνω γιατί έχω φτιάξει ATX breakout board για έναν PSU loader που φτιάχνω στα 1600W. 

Επεξ/σία από kostas_anes
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mrbictor είπε

Ούτε 2 λεπτά δεν έβγαλα με το XMP profile στα 3600MHz. Χωρίς το XMP δεν φαίνεται να υπαρχει πρόβλημα. Μπορώ να κάνω κάποιο troubleshooting?

Εγώ στη θέση σου θα έτρεχα πρώτα 35 κύκλους TestMem5 1usmus profile. Έτσι θα δεις αν το πρόβλημα είναι στις RAM και θα μπορέσεις ανάλογα με το error code να δεις πως θα το λύσεις.

Κάποιοι θα σου πουν ότι 35 κύκλοι είναι υπερβολή όμως εγώ όταν έφτασα τις RAM στα όρια πολλές φορές είχα error μετά τον 29ο. Προσωπικά τρέχω 50 κύκλους.

Το AIDA εγώ το τρέχω αφού είμαι σίγουρος ότι οι RAM είναι 100% σταθερές για να τεστάρω τον IMC την στιγμή που στρεσάρεται το CPU.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, elpenor είπε

Εγώ στη θέση σου θα έτρεχα πρώτα 35 κύκλους TestMem5 1usmus profile. Έτσι θα δεις αν το πρόβλημα είναι στις RAM και θα μπορέσεις ανάλογα με το error code να δεις πως θα το λύσεις.

Κάποιοι θα σου πουν ότι 35 κύκλοι είναι υπερβολή όμως εγώ όταν έφτασα τις RAM στα όρια πολλές φορές είχα error μετά τον 29ο. Προσωπικά τρέχω 50 κύκλους.

Το AIDA εγώ το τρέχω αφού είμαι σίγουρος ότι οι RAM είναι 100% σταθερές για να τεστάρω τον IMC την στιγμή που στρεσάρεται το CPU.

Αλλαξα το power plan απο High Performance σε Balanced και έτρεξε για 5 λεπτά το AIDA64, πρόοδος!

Επίσης το MemTest έτρεξε χωρίς προβλημα μεχρι 200% με 0 errors και όλο το βράδυ θα βαλω το TestMem5.

Cynebench τρέχει μια χαρά, premiere pro και gaming επίσης μια χαρα. Περίεργο πρόβλημα.

Στο φόρουμ του AIDA64 για παρόμοιο πρόβλημα προτείνουν την αλλαγή του Command Rate (tCR) απο 1T σε 2T, αλλα αυτό εάν δεν κανω λαθος αλλάζει το ratio μεταξύ infinity fabric και RAM μειώνοντας την απόδοση, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mrbictor είπε

Αλλαξα το power plan απο High Performance σε Balanced και έτρεξε για 5 λεπτά το AIDA64, πρόοδος!

Επίσης το MemTest έτρεξε χωρίς προβλημα μεχρι 200% με 0 errors και όλο το βράδυ θα βαλω το TestMem5.

Cynebench τρέχει μια χαρά, premiere pro και gaming επίσης μια χαρα. Περίεργο πρόβλημα.

Στο φόρουμ του AIDA64 για παρόμοιο πρόβλημα προτείνουν την αλλαγή του Command Rate (tCR) απο 1T σε 2T, αλλα αυτό εάν δεν κανω λαθος αλλάζει το ratio μεταξύ infinity fabric και RAM μειώνοντας την απόδοση, σωστά;

Το testmem5 να το τρέξεις με 1usmus profile.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, elpenor είπε

Το testmem5 να το τρέξεις με 1usmus profile.

Πέρασε και το TestMem5 χωρίς error με 1usmus profile και 35 κύκλους.

To AIDA64 συνεχίζει τα δικά του, καμία ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, mrbictor είπε

Στο φόρουμ του AIDA64 για παρόμοιο πρόβλημα προτείνουν την αλλαγή του Command Rate (tCR) απο 1T σε 2T, αλλα αυτό εάν δεν κανω λαθος αλλάζει το ratio μεταξύ infinity fabric και RAM μειώνοντας την απόδοση, σωστά;

Η αλλαγή από 1Τ σε 2Τ επηρεάζει μόνο το latency και το throughput της μνήμης, όχι το IF από όσο ξέρω.

5 ώρες πριν, mrbictor είπε

Πέρασε και το TestMem5 χωρίς error με 1usmus profile και 35 κύκλους.

To AIDA64 συνεχίζει τα δικά του, καμία ιδέα;

Αφού πέρασες αυτά τα test τότε είναι αρκετά πιθανό το ζήτημα έχει να κάνει λιγότερο με τις μνήμες και περισσότερο με τον IMC του επεξεργαστή. Ίσως να έχει σχέση με τη θερμοκρασία που ανεβαίνει μέσα στο κουτί και ζεσταίνει και τις μνήμες.

Τι μνήμες/cpu/mb/cpu cooler/case έχεις; Δοκίμασες με κάποιο άλλο bios (κατά προτίμηση όχι beta). Έχεις τέρμα τα ανεμιστηράκια του κουτιού όταν τρέχεις το stress test;

Δείξε αν μπορείς ένα screenshot από Zen Timings. Πόσο ρεύμα δίνεις στο SoC; Δοκίμασε να το αυξήσεις λίγο.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mrbictor Πέρα από το AIDA, το μηχάνημα τι κάνει σε άλλα cpu heavy stress test, πχ prime95? Oι μνήμες ποιες είναι?

To ξέρω ότι μάλλον δεν θα σε βοηθήσει πολύ αλλά κάποτε σε εντελώς διαφορετική πλατφόρμα (sandybridge) είχα αντιμετωπίσει ένα πολύ παρόμοιο πρόβλημα. Οι ram έβγαζαν ότι stress test υπάρχει και ο επεξεργαστής κανένα. Πίστευα ότι ήταν ο επεξεργαστής προφανώς αλλά όταν άλλαξαν οι μνήμες το μηχάνημα δούλευε χωρίς πρόβλημα. Στην συνέχεια οι μνήμες δοκιμάστηκαν σε άλλο μηχάνημα και επίσης δούλευαν οκ. Ότι θες μπορεί να συμβεί.  

Επίσης οι μνήμες είναι στο QVL? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...