Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, ppkstat είπε

@mrbictor Πέρα από το AIDA, το μηχάνημα τι κάνει σε άλλα cpu heavy stress test, πχ prime95? Oι μνήμες ποιες είναι?

To ξέρω ότι μάλλον δεν θα σε βοηθήσει πολύ αλλά κάποτε σε εντελώς διαφορετική πλατφόρμα (sandybridge) είχα αντιμετωπίσει ένα πολύ παρόμοιο πρόβλημα. Οι ram έβγαζαν ότι stress test υπάρχει και ο επεξεργαστής κανένα. Πίστευα ότι ήταν ο επεξεργαστής προφανώς αλλά όταν άλλαξαν οι μνήμες το μηχάνημα δούλευε χωρίς πρόβλημα. Στην συνέχεια οι μνήμες δοκιμάστηκαν σε άλλο μηχάνημα και επίσης δούλευαν οκ. Ότι θες μπορεί να συμβεί.  

Επίσης οι μνήμες είναι στο QVL? 

Σπανίως ενημερώνεται το QVL. Δεν είναι έμπιστο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, BlueBlood7 είπε

Σπανίως ενημερώνεται το QVL. Δεν είναι έμπιστο.

Ναι δεν είναι, αλλά 'γίνεται' έμπιστο μόλις προσπαθήσεις να κάνεις δύσκολο RMA σε Ελληνικό κατάστημα 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, elpenor είπε

Η αλλαγή από 1Τ σε 2Τ επηρεάζει μόνο το latency και το throughput της μνήμης, όχι το IF από όσο ξέρω.

Αφού πέρασες αυτά τα test τότε είναι αρκετά πιθανό το ζήτημα έχει να κάνει λιγότερο με τις μνήμες και περισσότερο με τον IMC του επεξεργαστή. Ίσως να έχει σχέση με τη θερμοκρασία που ανεβαίνει μέσα στο κουτί και ζεσταίνει και τις μνήμες.

Τι μνήμες/cpu/mb/cpu cooler/case έχεις; Δοκίμασες με κάποιο άλλο bios (κατά προτίμηση όχι beta). Έχεις τέρμα τα ανεμιστηράκια του κουτιού όταν τρέχεις το stress test;

Δείξε αν μπορείς ένα screenshot από Zen Timings. Πόσο ρεύμα δίνεις στο SoC; Δοκίμασε να το αυξήσεις λίγο.

CPU: Ryzen 7 5800X / DARK ROCK PRO 4
MB: ASUS ROG B550-F
RAM: G.SKILL 3600C18D-16GTZRX

BIOS είμαι στο τελευταίο non-beta, τα προηγούμενα δεν έχουν υποστήριξη για Zen3 νομίζω. Γενικά τα πάντα είναι στοκ εκτός απο τις μνήμες (που ειναι σε XMP), δεν έχω πειράξει κατι άλλο. 

Επίσης θερμοκρασίες φαίνονται μια χαρά (CPU ~75C), άλλωστε το AIDA κρατάει 1 λεπτο μεχρι να σταματήσει.

 

32 λεπτά πριν, ppkstat είπε

@mrbictor Πέρα από το AIDA, το μηχάνημα τι κάνει σε άλλα cpu heavy stress test, πχ prime95? Oι μνήμες ποιες είναι?

To ξέρω ότι μάλλον δεν θα σε βοηθήσει πολύ αλλά κάποτε σε εντελώς διαφορετική πλατφόρμα (sandybridge) είχα αντιμετωπίσει ένα πολύ παρόμοιο πρόβλημα. Οι ram έβγαζαν ότι stress test υπάρχει και ο επεξεργαστής κανένα. Πίστευα ότι ήταν ο επεξεργαστής προφανώς αλλά όταν άλλαξαν οι μνήμες το μηχάνημα δούλευε χωρίς πρόβλημα. Στην συνέχεια οι μνήμες δοκιμάστηκαν σε άλλο μηχάνημα και επίσης δούλευαν οκ. Ότι θες μπορεί να συμβεί.  

Επίσης οι μνήμες είναι στο QVL? 

Δεν εχω δοκιμάσει αλλο stress test, εκτος απο benchmark (cinebench R23), θα δοκιμάσω και με prime95.

Οι μνήμες είναι στο QLV.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρέξε ένα small fft να δεις τι γίνεται. Αν δεν έχει πρόβλημα αστο να τρέξει κανα τέραρτο και πρόσεξε τις θερμοκρασίες. 

Το cinebench 1 pass το βγάζει? Δοκίμασε και σε λούπα, νομίζω γίνεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο cinebench το άφησα έβγαλε 6-7 loop χωρίς πρόβλημα. Το prime95 έβγαλε 13 test σε 19min με 0 error, 0 warning. Οι θερμοκρασίες στο τελος ήταν 80C.

Υπάρχει περίπτωση να εχει θέμα το AIDA?

 

Screenshot 2020-12-16 163644.png

ZenTimings_Screenshot.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mrbictor είπε

CPU: Ryzen 7 5800X / DARK ROCK PRO 4
MB: ASUS ROG B550-F
RAM: G.SKILL 3600C18D-16GTZRX

BIOS είμαι στο τελευταίο non-beta, τα προηγούμενα δεν έχουν υποστήριξη για Zen3 νομίζω. Γενικά τα πάντα είναι στοκ εκτός απο τις μνήμες (που ειναι σε XMP), δεν έχω πειράξει κατι άλλο. 

Επίσης θερμοκρασίες φαίνονται μια χαρά (CPU ~75C), άλλωστε το AIDA κρατάει 1 λεπτο μεχρι να σταματήσει.

 

Δεν εχω δοκιμάσει αλλο stress test, εκτος απο benchmark (cinebench R23), θα δοκιμάσω και με prime95.

Οι μνήμες είναι στο QLV.

Άνοιξε το hwinfo64 ,αν δεν το έχεις κατέβασε το ,έχε το ανοιχτό κάνοντας ότι κάνεις στην καθημερινότητα σου ,κοίταζε στο τέλος της σελίδας του hwinfo αν θα σου βγάλει windows hardware errors που σχετιζονται με το uncore frequency . Αν σου βγάλει τότε δεν φταίει τπτ απλά περιμένεις το bios που το διορθωνει.

 

Ποια έκδοση του aida έχεις την τελευταία?

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι βγάζει cinebech, small ffts και tm5 αλλά όχι AIDA βρωμάει λίγο. Στην θέση σου θα συνέχιζα το testing. Κανα 2ωρο real bench και αν το βγάλει μετά prime blend για κάποιο πιο μεγάλο διάστημα. Αυτοί που είναι πιο σχετικοί με ryzen σίγουρα θα σου πουν κάτι παραπάνω. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατέβασα τις μνήμες στα 3400MHz και έτρεξε το AIDA 35min χωρίς πρόβλημα.

Υπάρχει όντως θεμα για everyday use στα 3600 εάν το AIDA βγάζει error?
Να το αφήσω στα 3400?

Edit: Για να δοκιμάσω να κατεβάσω τα timings απο CL18 σε CL17 ποιες τιμές απο τις παρακάτω πρεπει να αλλάξω;

Υ.Γ το screenshot ειναι τυχαίο, οχι από το δικο μου μηχάνημα.

Screenshot 2020-12-16 222222.png

Επεξ/σία από mrbictor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα παρέλαβα τον 5900Χ περιμένω τη hero, όπως λέει το amazon και αν είμαι τυχερός να παραλάβω μέχρι τις 05/01 καλά θα είναι…
Σχετικά με τη ram έχω  ένα σετ  gskill b-die 2x8 3200 cl14 και μια σκέψη είναι είτε να πάρω άλλο ένα ίδιο σετ αν και όταν το βρω διαθέσιμο  για 4χ8 ή να πάρω κάποια στιγμή αργότερα  ένα άλλο κομπλέ κιτ 4χ8 3600 gskill b-die πάλι που έχω βάλει στο μάτι 

Το θέμα είναι ότι κανένα από τα 2 σετ είτε αυτό που έχω και λέω να το διπλασιάσω ή το άλλο που ίσως αγοράσω δεν είναι στο qvl, δεν τα βρήκα ούτε στα qvl άλλων mobo που κοίταξα όταν έψαχνα…
Γενικά οι ryzen πως τα πάνε με τα single rank b-die? Είναι μεγάλο ρίσκο η αγορά ραμ που δεν είναι στο qvl? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Deu164 είπε

Σήμερα παρέλαβα τον 5900Χ περιμένω τη hero, όπως λέει το amazon και αν είμαι τυχερός να παραλάβω μέχρι τις 05/01 καλά θα είναι…
Σχετικά με τη ram έχω  ένα σετ  gskill b-die 2x8 3200 cl14 και μια σκέψη είναι είτε να πάρω άλλο ένα ίδιο σετ αν και όταν το βρω διαθέσιμο  για 4χ8 ή να πάρω κάποια στιγμή αργότερα  ένα άλλο κομπλέ κιτ 4χ8 3600 gskill b-die πάλι που έχω βάλει στο μάτι 

Το θέμα είναι ότι κανένα από τα 2 σετ είτε αυτό που έχω και λέω να το διπλασιάσω ή το άλλο που ίσως αγοράσω δεν είναι στο qvl, δεν τα βρήκα ούτε στα qvl άλλων mobo που κοίταξα όταν έψαχνα…
Γενικά οι ryzen πως τα πάνε με τα single rank b-die? Είναι μεγάλο ρίσκο η αγορά ραμ που δεν είναι στο qvl? 

Η μικρή μου εμπειρία μου έχει δείξει ότι όλα τα θέματα με τα QVL κλπ αφορούν την Hynix και τα φτηνότερα die της Samsung. Όταν πρόκειται για b-die ή rev. e καμία μητρική/επεξεργαστής δεν έχει πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

thanks οι ram που έχω είναι 3200 14-14-14-34 / 1.35v
Στο intel σύστημα που έχω τώρα παίζουν δοκιμασμένες χωρίς errors 
3600 14-14-14-34 / 1.45v
3600 15-15-15-34 / 1.40v
3600 16-16-16-36 / 1.35v
3733 15-15-15-34 / 1.45v
3733 16-16-16-36 / 1.40v
Ποιο πάνω δεν τραβάει ο mc του cpu να δοκιμάσω για stable

Όλα τα παραπάνω εκτός από δοκιμές με stress tests και bemchmarks  είναι και δοκιμασμένα σε καθημερινή χρήση για μήνες χωρίς να είχα κανένα θέμα ποτέ 

Πόσο διαφορετικό μπορεί να είναι ένα ίδιο set? π.χ. να παίξει 3600 16-16-16-36 / αντί για 1.35v στα 1.4 ή να χρειαστεί στο xmp λίγο fine tuning το ρεύμα … ok δεν έγινε και κάτι

Επεξ/σία από Deu164
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Deu164 είπε

thanks οι ram που έχω είναι 3200 14-14-14-34 / 1.35v
Στο intel σύστημα που έχω τώρα παίζουν δοκιμασμένες χωρίς errors 
3600 14-14-14-34 / 1.45v
3600 15-15-15-34 / 1.40v
3600 16-16-16-36 / 1.35v
3733 15-15-15-34 / 1.45v
3733 16-16-16-36 / 1.40v
Ποιο πάνω δεν τραβάει ο mc του cpu να δοκιμάσω για stable

Όλα τα παραπάνω εκτός από δοκιμές με stress tests και bemchmarks  είναι και δοκιμασμένα σε καθημερινή χρήση για μήνες χωρίς να είχα κανένα θέμα ποτέ 

Πόσο διαφορετικό μπορεί να είναι ένα ίδιο set? π.χ. να παίξει 3600 16-16-16-36 / αντί για 1.35v στα 1.4 ή να χρειαστεί στο xmp λίγο fine tuning το ρεύμα … ok δεν έγινε και κάτι
 

Αν έχω καταλάβει καλά στα 4 stick αρχίζει να παίζει ρόλο το binning του IMC του επεξεργαστή και η μητρική. Πιστεύω πάντως ότι αργότερα θα σου απαντήσουν άλλα members που έχουν εμπειρία με τέτοιες δοκιμές γιατί εγώ δεν έχω, απλά ότι έχω διαβάσει.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά δεν άντεξα και χτύπησα τον 5900X από το Πλαίσιο στα 639 ετοιμοπαράδοτο. Η φθηνότερη τιμή αυτή τη στιγμή και μάλιστα από το Πλαίσιο.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σαν να έχει αρχίσει να ανεβαίνει ελαφρώς η διαθεσιμότητα πάντως, καθώς έχουν εμφανιστεί διάφορα μαγαζιά όταν τις προηγούμενες εβδομάδες δεν υπήρχε τίποτα. Μετά την πανωλεθρία του απαράδεκτου Κωτσόβολου, παρήγγειλα τον 5600Χ το απόγευμα από το γνωστό αλεπουδομαγαζί στα 347 (επιβεβαίωσα την άμεση διαθεσιμότητα με τηλέφωνο). Λίγη ώρα αργότερα ανέβηκε ένα 20άρι πάνω. Τώρα αν και πότε θα παραλάβω είναι άλλη ιστορία.

Δεν είναι μόνο οι επεξεργαστές όμως. Κοιτάζοντας τα υπόλοιπα εξαρτήματα, είδα ότι σε σχέση με τις τιμές που είχα σημειώσει πριν μερικές εβδομάδες οι μητρικές έχουν πάει +20 ευρώ πάνω, οι μνήμες +40 κ.ο.κ. Μάλλον είναι κακή περίοδος να κάνει κάποιος οποιαδήποτε αγορά.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, elpenor είπε

Η μικρή μου εμπειρία μου έχει δείξει ότι όλα τα θέματα με τα QVL κλπ αφορούν την Hynix και τα φτηνότερα die της Samsung. Όταν πρόκειται για b-die ή rev. e καμία μητρική/επεξεργαστής δεν έχει πρόβλημα.

Η δικιά μου Samsung λεει το CPUZ και ουτε το XMP δεν παίζει απροβλημάτιστα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...