Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, mrbictor είπε

Η δικιά μου Samsung λεει το CPUZ και ουτε το XMP δεν παίζει απροβλημάτιστα..

Ναι, όπως είπα τα φτηνότερα die της Samsung (3600/18 κλπ) έχουν πολλά προβλήματα, τα b-die (3600/16-16-16) είναι που δεν έχω δει να έχουν... όπως και τα Micron rev.e.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, nzeppos είπε

Σαν να έχει αρχίσει να ανεβαίνει ελαφρώς η διαθεσιμότητα πάντως, καθώς έχουν εμφανιστεί διάφορα μαγαζιά όταν τις προηγούμενες εβδομάδες δεν υπήρχε τίποτα. Μετά την πανωλεθρία του απαράδεκτου Κωτσόβολου, παρήγγειλα τον 5600Χ το απόγευμα από το γνωστό αλεπουδομαγαζί στα 347 (επιβεβαίωσα την άμεση διαθεσιμότητα με τηλέφωνο). Λίγη ώρα αργότερα ανέβηκε ένα 20άρι πάνω. Τώρα αν και πότε θα παραλάβω είναι άλλη ιστορία.

Δεν είναι μόνο οι επεξεργαστές όμως. Κοιτάζοντας τα υπόλοιπα εξαρτήματα, είδα ότι σε σχέση με τις τιμές που είχα σημειώσει πριν μερικές εβδομάδες οι μητρικές έχουν πάει +20 ευρώ πάνω, οι μνήμες +40 κ.ο.κ. Μάλλον είναι κακή περίοδος να κάνει κάποιος οποιαδήποτε αγορά.

PSU επίσης, GPU είναι γεια σου κτλ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά καλησπέρα.Σε φίλου pc, msi 450 tomahawk max μπαίνει κανονικά ο 5600x? αν και ακόμα απ'οτι είδα στο σάιτ τους,δεν έχει βγει κάποιο bios update.Αλλά θέλω να πω είναι θέμα χρόνου έτσι δεν είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, jmirko15 είπε

PSU επίσης, GPU είναι γεια σου κτλ..

PSU ευτυχώς έχω από πριν, είναι το μόνο που δεν χρειάζομαι. Αλλά οι GPUs όντως είναι μια τραγωδία. Έλεγα να πάρω 5700ΧΤ λόγω της γνωστής κατάστασης με τις 6000 αλλά από τα 450-480 έχει πάει 600+. Μέχρι να πέσουν δεν παίρνω τίποτα. Σάμπως και τα υπόλοιπα που παρήγγειλα θα έρθουν σύντομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nzeppos είπε

PSU ευτυχώς έχω από πριν, είναι το μόνο που δεν χρειάζομαι. Αλλά οι GPUs όντως είναι μια τραγωδία. Έλεγα να πάρω 5700ΧΤ λόγω της γνωστής κατάστασης με τις 6000 αλλά από τα 450-480 έχει πάει 600+. Μέχρι να πέσουν δεν παίρνω τίποτα. Σάμπως και τα υπόλοιπα που παρήγγειλα θα έρθουν σύντομα.

Εγώ έχω αφήσει να υπάρχει μία 1660 super που είχα παραγγείλει πριν από κανά μήνα (;) στα 220eu περίπου.. Το Amazon λέει Ιαν-Φεβ. Μέχρι τότε βλέπουμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, malakudi είπε

Τελικά δεν άντεξα και χτύπησα τον 5900X από το Πλαίσιο στα 639 ετοιμοπαράδοτο. Η φθηνότερη τιμή αυτή τη στιγμή και μάλιστα από το Πλαίσιο.

Ετσι είναι, γκρίνια γκρίνια αλλά στο τέλος με τα μούτρα ... :P 

Είναι σαν την γκόμενα που μας φτύνει και την βρίζουμε και μόλις μας κοιτάξει πετάμε σαν χελιδονάκι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Ετσι είναι, γκρίνια γκρίνια αλλά στο τέλος με τα μούτρα ... :P 

Είναι σαν την γκόμενα που μας φτύνει και την βρίζουμε και μόλις μας κοιτάξει πετάμε σαν χελιδονάκι 

Από το μαγαζί της Αλεπούς πάντως που τον είχε 1-2 μέρες στα 609 δεν αγόρασα (χτες τον είχε 659, σήμερα 629,  χρηματιστήριο κατάντησε). Από τα 659 στα 889 και όταν δε πουλήθηκε στα 609 είναι κάτι που απλώς δε το δέχομαι. Το Πλαίσιο τον είχε από την αρχή 699 και τώρα έπεσε στα 639.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, malakudi είπε

Από το μαγαζί της Αλεπούς πάντως που τον είχε 1-2 μέρες στα 609 δεν αγόρασα (χτες τον είχε 659, σήμερα 629,  χρηματιστήριο κατάντησε). Από τα 659 στα 889 και όταν δε πουλήθηκε στα 609 είναι κάτι που απλώς δε το δέχομαι. Το Πλαίσιο τον είχε από την αρχή 699 και τώρα έπεσε στα 639.

Καλά το μαγαζί της Αλεπούς... είναι μεγάλο θέμα που θέλει δικό του thread :P 
Τυχαίνει να ξέρω υψηλά ιστάμενο άτομο από εκεί που δεν έχουμε και τις καλύτερες σχέσεις, αλλά όταν είδε ότι παίρνουμε review samples από μεγάλα ονόματα στο κανάλι, απευθείας να μου στείλει για να κάνουμε συνεργασία και να προωθούμε "προσφορές" (ο θεός να τις κάνει) στα socials μας.

Γενικά είναι 2-3 μαγαζάκια (ονόματα δεν λέμε), που έχουνε φτιάξει γερό λόμπι και μέχρι και αξιολογήσεις ρίχνουν στο skroutz (όσα από αυτά είναι εκεί) για προϊόντα που πουλάνε πολύ και δεν τους συμφέρει να κακολογηθούν. Προσωπική και πρόσφατη εμπειρία το από πάνω. 

Επεξ/σία από kostas_anes
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/12/2020 στις 7:14 ΜΜ, mrbictor είπε

Edit: Για να δοκιμάσω να κατεβάσω τα timings απο CL18 σε CL17 ποιες τιμές απο τις παρακάτω πρεπει να αλλάξω;

Δεν είναι τόσο απλό.

Στις 16/12/2020 στις 7:14 ΜΜ, mrbictor είπε

Κατέβασα τις μνήμες στα 3400MHz και έτρεξε το AIDA 35min χωρίς πρόβλημα.

Υπάρχει όντως θεμα για everyday use στα 3600 εάν το AIDA βγάζει error?
Να το αφήσω στα 3400?

Εφόσον έχεις περάσει διάφορα stress test και δεν έχεις θέμα αλλά έχεις πρόβλημα με τη συχνότητα της μνήμης βάλε το XMP κανονικά, στα 3600. Μετά πήγαινε και βάλε το DRAM (ή DIMM) voltage στο 1.38V. Μπορεί να είσαι τυχερός και να δουλεύουν όλα ρολόι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, duffyduck είπε

B450 TOMAHAWK MAX

Εδω και δυο εκδοσεις BIOS υποστηριζει τη σειρα 5000

image.png

ok thanks,τα είδα αυτά αλλά δε βγάζεις άκρη άμα δεν ξέρεις τι γράφουν.Που πήγε το παλιό cpu support lol,εκεί δεν είναι ενημερωμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, malakudi είπε

Αν έχει κανείς το συνδυασμό Zen 3 και MSI X570 Unify, ποιο BIOS να βάλω; Το A70 ή το A82 beta;

A82 beta ... Δεν δουλεύει βέβαια το curve στον cpu (πολύ ασταθές), αλλά τουλάχιστον έκαναν αρκετή δουλειά για τα whea errors (εγώ δεν έχω κανένα πια με μνήμες 3800fast / IF 1900)

 

Επεξ/σία από godslayerxp
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, kkatzos είπε

Δεν είναι τόσο απλό.

Εφόσον έχεις περάσει διάφορα stress test και δεν έχεις θέμα αλλά έχεις πρόβλημα με τη συχνότητα της μνήμης βάλε το XMP κανονικά, στα 3600. Μετά πήγαινε και βάλε το DRAM (ή DIMM) voltage στο 1.38V. Μπορεί να είσαι τυχερός και να δουλεύουν όλα ρολόι.

Δοκίμασα μεχρι 1,39V και τίποτα. Μετα εκανα update τους drivers της GPU (Adrenalin 20.12.1) και τρέχει το AIDA μια χαρα...

Πως επηρέαζαν οι drivers της GPU το stress test της CPU & RAM δεν καταλαβαίνω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/12/2020 στις 9:59 ΜΜ, jmirko15 είπε

PSU επίσης, GPU είναι γεια σου κτλ..

Τί έχει παιχτεί με τα PSU;
Ψάχνω 750άρι Seasonic ή EVGA και δεν υπάρχει ούτε για δείγμα :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...