Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

image.png.167c199b7b07fb7845d09cd3df6c1e0e.png

image.png.2810ab120c265cfb6c6a0224a86f8da2.png

αν και γενικά πέφτει η τιμή όσο περνάει ο καιρός, παραμένει ακριβούλης σε σχέση με το msrp.
Μπακαλίστικά μπορούμε να πούμε ότι τον Φεβρουάριο θα τον βρίσκουμε κάτω από 400(κάτω από το msrp βασικά 449) αν δέσουμε ότι στοκάρουν τα μαγαζιά και πέφτει (φιξ-δεδομένο) κατά 70€ το μήνα ή λεω χαζά και να μην κάνω τέτοια όνειρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά ήταν αυτό που είπα παραπάνω. Η MSI X570 Unify αναφέρει μεγαλύτερες τιμές ρεύματος από αυτές που δίνει στη CPU, τουλάχιστο με το A82 BIOS. Ευτυχώς μπορείς να το κάνεις tweak στο BIOS και να ορίσεις πόσα Amp αντιστοιχούν στη μέγιστη τιμή του SVI2 interface για την αναφορά του ρεύματος στη CPU από το motherboard. Βάζοντας την τιμή 216 Amp το power reporting deviation πλέον είναι 99-100% και η απόδοση είναι η παρακάτω:

cb20_5900x.jpg.3c30373ff2582cba2b3ff0b0b0a6165e.jpg

edit: Η ρύθμιση για όποιον ενδιαφέρεται είναι στο:

Advanced CPU Configuration -> CPU VDD_Soc Current Optimization -> το αλλάζουμε από Auto σε Custom Setting -> Εμφανίζεται η επιλογή CPU VDD Full scale current και θέτουμε την τιμή 216 ή 217 Α αντί για auto.

 

Πάνω από 1900 IF δε μπουτάρει (error 07)

 

Επεξ/σία από malakudi
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, malakudi είπε

Τελικά ήταν αυτό που είπα παραπάνω. Η MSI X570 Unify αναφέρει μεγαλύτερες τιμές ρεύματος από αυτές που δίνει στη CPU, τουλάχιστο με το A82 BIOS. Ευτυχώς μπορείς να το κάνεις tweak στο BIOS και να ορίσεις πόσα Amp αντιστοιχούν στη μέγιστη τιμή του SVI2 interface για την αναφορά του ρεύματος στη CPU από το motherboard. Βάζοντας την τιμή 216 Amp το power reporting deviation πλέον είναι 99-100% και η απόδοση είναι η παρακάτω:

cb20_5900x.jpg.3c30373ff2582cba2b3ff0b0b0a6165e.jpg

edit: Η ρύθμιση για όποιον ενδιαφέρεται είναι στο:

Advanced CPU Configuration -> CPU VDD_Soc Current Optimization -> το αλλάζουμε από Auto σε Custom Setting -> Εμφανίζεται η επιλογή CPU VDD Full scale current και θέτουμε την τιμή 216 ή 217 Α αντί για auto.

 

Πάνω από 1900 IF δε μπουτάρει (error 07)

 

Και να μπουταρε ,θα σου έβγαζε whe οπότε δεν θα είχε νόημα, μάλλον η msi το έχει κόψει επίτηδες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα reinstall chipset drivers και το Ryzen Balanced δεν υπάρχει πια. Όμως με το balanced των Windows δε βλέπω τα cores στα 2200MHz στο hwinfo64, είναι μεταξύ 3300 και 3600. Στο Ryzen Master βέβαια φαίνονται σαν sleeping. Στο Linux κανονικά όπως και με τον 3900Χ το idle frequency αναφέρεται 2200. Είναι νορμάλ αυτό στα Windows όπως είναι τώρα και γιατί βγάλανε το Ryzen Balanced;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, malakudi είπε

Έκανα reinstall chipset drivers και το Ryzen Balanced δεν υπάρχει πια. Όμως με το balanced των Windows δε βλέπω τα cores στα 2200MHz στο hwinfo64, είναι μεταξύ 3300 και 3600. Στο Ryzen Master βέβαια φαίνονται σαν sleeping. Στο Linux κανονικά όπως και με τον 3900Χ το idle frequency αναφέρεται 2200. Είναι νορμάλ αυτό στα Windows όπως είναι τώρα και γιατί βγάλανε το Ryzen Balanced;

Πλέον όλα τα plans ειναι ίδια,  αν θες να πέφτουν πιο χαμηλά τα Ρολόγια πας στις ρυθμίσεις των windows ,(οχι πίνακα ελεγχου) ,παροχή ενέργειας αν θυμάμαι καλά λέγεται και σου έχει μια μπάρα οικονομία, μέτριες επιδόσεις και μέγιστες επιδόσεις, την βάζεις στην οικονομία και πέφτουν χαμηλότερα τα Ρολόγια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Πλέον όλα τα plans ειναι ίδια,  αν θες να πέφτουν πιο χαμηλά τα Ρολόγια πας στις ρυθμίσεις των windows ,(οχι πίνακα ελεγχου) ,παροχή ενέργειας αν θυμάμαι καλά λέγεται και σου έχει μια μπάρα οικονομία, μέτριες επιδόσεις και μέγιστες επιδόσεις, την βάζεις στην οικονομία και πέφτουν χαμηλότερα τα Ρολόγια

Πέφτει 3300 με αυτό, στο μεσαίο είναι 3600 και στο full είναι 3675 . Πριν μου απεγκαταστήσει το ryzen balanced, έπεφτε στο 2200. Δε ξέρω αν κάνει κάποια ουσιαστική διαφορά γιατί το Ryzen Master δείχνει σε sleep τα cores, απλώς το αναφέρω σαν διαφορά με πριν.

Η CPU σε διάφορα compute workloads που κάνω είναι 20% πιο γρήγορη σε σχέση με τον 3900X ενώ είναι σημαντικά πιο κρύα. Δεν έχω παίξει ακόμα με PBO αλλά πιστεύω θα πάρει τουλάχιστον άλλο ένα 10% ενώ ο 3900X με το ζόρι έπαιρνε 4-5%

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, malakudi είπε

Πέφτει 3300 με αυτό, στο μεσαίο είναι 3600 και στο full είναι 3675 . Πριν μου απεγκαταστήσει το ryzen balanced, έπεφτε στο 2200. Δε ξέρω αν κάνει κάποια ουσιαστική διαφορά γιατί το Ryzen Master δείχνει σε sleep τα cores, απλώς το αναφέρω σαν διαφορά με πριν.

Η CPU σε διάφορα compute workloads που κάνω είναι 20% πιο γρήγορη σε σχέση με τον 3900X ενώ είναι σημαντικά πιο κρύα. Δεν έχω παίξει ακόμα με PBO αλλά πιστεύω θα πάρει τουλάχιστον άλλο ένα 10% ενώ ο 3900X με το ζόρι έπαιρνε 4-5%

Δοκίμασε curve optimizer /negative 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Δοκίμασε curve optimizer /negative 

Κάψιμο. Ενεργοποιούμε και PBO limits μαζί με αυτό; Κατάφερα 8950 CB20 με τη συχνότητα να παίζει περίπου 4550-4575, έβαλα -10 all cores, 220/120/150 PBO limits, scalar 1X, +150 MHz boost. Η θερμοκρασία όμως χτύπησε 78C. Δεν αξίζει για +5%, στοκ έχω 8530 με 62C

Χάος από επιλογές που δε καταλαβαίνεις απόλυτα τι επηρεάζει τι.

edit: πόσταρα και στο O/C thread, συνεχίζουμε εκεί μη χαλάμε το νήμα εδώ.

Επεξ/σία από malakudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πόσες μέρες θα κάνει η acs να μου φέρει τον επεξεργαστή ; 

Απο χτες περιμένει στο κατάστημα την παραλαβή του.

Επεξ/σία από nick0lis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nick0lis είπε

Πόσες μέρες θα κάνει η acs να μου φέρει τον επεξεργαστή ; 

Απο χτες περιμένει στο κατάστημα την παραλάβει του.

στήνω τον υπολογιστή ενός φίλου..άκου ιστορία.

Παραγγείλαμε αρχές Δεκέμβρη 4/12,
σχεδόν όλα τα εξαρτήματα τα πήραμε από eshop (δική του επιλογή για να μην ψάχνει πολλά μαγαζιά και περιμένει δέματα από παντού τέσπα)-στοκάρε το τροφοδοτικό μόλις ΧΘΕΣ 28/12 ήταν το μόνο που ήταν σε έλλειψη! ( θα τα έστειλαν λογικά σήμερα υποθέτω δεν τον έχω ρωτήσει.)

Τον επεξεργαστή τον πήραμε από το mgmanager, ήταν το αμέσως φθηνότερο μαγαζί που βρήκαμε στο skroutz, μιας και μέχρι να κάνει παραγγελία το παιδί είχε εξαντληθεί από το μαγαζί (eurosupplies )που είχαμε διαλέξει στην αρχή. Ο επεξεργαστής έγινε ριστοκ μια βδομάδα μετά την παραγγελία, αφού δεν ήταν εν τέλει άμεσα διαθέσιμος όπως έλεγε το site, όταν πήραν να τον ενημερώσουν ότι έχει έρθει στο μαγαζί, του είπαν ότι περιμένουν την ACS να πάει να τον πάρει για να το στείλουν, πέρασε 1.5 βδομάδα από αυτή την επικοινωνία όταν του πήγε sms ότι ξεκίνησε για Μυτιλήνη επιτέλους και ήρθε χθες. Περιμένουμε τα πράγματα από eshop για να στηθεί επιτέλους το μηχάνημα..

btw δεν πάνε καλά! Ο επεξεργαστής ( Ryzen 5 3400G ) που πήραμε, κόστιζε 187€ (ενώ όταν τον πρωτοκοιτάξαμε και δε προλάβαμε στο eurosupplies τον είχε 164€) και τώρα κοστίζει 316🤪

image.png.7471ed93885ee0a6da0b6cf6b9d8937f.png

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...