Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, tsadler είπε

Σε ευχαριστω για την απαντηση. 

Προσπαθω να πετυχω το sweet spot:

1.  οπου υπαρχει διαθεσιμο προιον εστω με καποιες μερες καθυστερηση

2.να υπαρχει στην support list της μητρικης μου ( msi mag x570 tomahawk). ( αυτο δεν ξερω κατα ποσο σημασια εχει, κυριως με ενδιαφερει να υπαρχει διαθεσιμο xmp που να το αναγνωριζει η μητρικη) 

3, η τιμη να κινηθει απο 90-110 ευρω

 

Στην τιμή που ψάχνεις μπορείς να βρείς μέχρι 3200C14. Ουσιαστικά είναι ίδια με τα 3600c16, απλά θα χρειαστεί να τα πειράξεις με το χέρι για να πάνε 3600c14. Δεν είναι δύσκολο. Αλλιώς πας σε 3800c18. Με το support της μητρικής δεν νομίζω να έχεις θέμα, κατά 99% ότι μνήμη και να πάρεις θα δουλεύει. 

Εγώ πήρα μνήμες εκτός support list για την b550 aorus master και δουλέψαν χωρίς κιχ..

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πεταμενα λεφτα ειναι αυτου του ειδους οι μνημες για καποιον ο οποιος οπως λεει δεν θελει πολλα πολλα.

Σε αυτα τα χρηματα ξεκινανε οι 32GB 3200Cl16μνημες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Fulgore είπε

Πεταμενα λεφτα ειναι αυτου του ειδους οι μνημες για καποιον ο οποιος οπως λεει δεν θελει πολλα πολλα.

Σε αυτα τα χρηματα ξεκινανε οι 32GB 3200Cl16μνημες.

προσωπικα ,αν και δεν εχω μεγαλο ευρος απαιτησεων, θα ηθελα για την επομενη πενταετια να εχω ενα συστημα που να στεκεται καλα και να παρω ενα καλο ποσοτο επιδοσεων γιατι εκανα ενα καλο συνδυασμο μνημης/επεξεργαστη εντος του προυπολογσμου μου

δυστυχως δεν εχω το θεωρητικο υποβαθρο να κρινω χρονισμους, ταχυτητες αλλα και ουτε να καταλαβω αν αυτο το ποσοστο βελτιωσης θα μου ειναι αντιληπτο η οχι. 

αρα το ερωτημα μου ειναι:

για τον ryzen 5600x, ποια απο τα παρακατω θα μας εδινε καλυτερη αποδοση απο την CPU μας?

* (προφανως υπαρχουν και αλλοι παραγοντς που πρεπει να ληφθουν υποψιν, αλλα ας μεινουμε λιγο στα παρακατω)

1. 3200Mhz με cl16, dual rank, 32 gb (2χ16)

2. 3600Mhz με cl16, single rank, 16gb (2χ8)

3. 3600Mhz, με cl18, dual rank, 32gb (2x16 η 4x8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, tsadler είπε

 

To 1 υποθετοντας οτι ειναι φθηνοτερο απο το 3.

Εχει πεσει μεγαλη ραδιο αρβυλλα τον τελευταιο καιρο(ειδικα 2019-2020 με Bdie) και παει ο κοσμος και δινει μια περιουσια για μνημες ram που δεν χρειαζεται νομιζοντας οτι θα δει τεραστιες διαφορες,που φυσικα και δεν βλεπει και ποτε.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, tsadler είπε

προσωπικα ,αν και δεν εχω μεγαλο ευρος απαιτησεων, θα ηθελα για την επομενη πενταετια να εχω ενα συστημα που να στεκεται καλα και να παρω ενα καλο ποσοτο επιδοσεων γιατι εκανα ενα καλο συνδυασμο μνημης/επεξεργαστη εντος του προυπολογσμου μου

δυστυχως δεν εχω το θεωρητικο υποβαθρο να κρινω χρονισμους, ταχυτητες αλλα και ουτε να καταλαβω αν αυτο το ποσοστο βελτιωσης θα μου ειναι αντιληπτο η οχι. 

αρα το ερωτημα μου ειναι:

για τον ryzen 5600x, ποια απο τα παρακατω θα μας εδινε καλυτερη αποδοση απο την CPU μας?

* (προφανως υπαρχουν και αλλοι παραγοντς που πρεπει να ληφθουν υποψιν, αλλα ας μεινουμε λιγο στα παρακατω)

1. 3200Mhz με cl16, dual rank, 32 gb (2χ16)

2. 3600Mhz με cl16, single rank, 16gb (2χ8)

3. 3600Mhz, με cl18, dual rank, 32gb (2x16 η 4x8)

Η χρήση του υπολογιστή ποια θα είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρασα το A85 (AGESA 1.9.0.0) στην X570 Unify. Η απόδοση γενικά έχει πέσει και δε μπορώ να φτάσω στα σκορ που είχα με το A82 (AGESA 1.8.0.0) αλλά ΟΚ θα το αφήσω μέχρι το επόμενο BIOS. Η βασική παρατήρηση είναι πως σε stock, σε single core πλέον δε πάει πάνω από 4950, ενώ με το A82 πήγαινε. Προφανώς κάτι άλλαξαν εκεί. Το νορμάλ είναι βέβαια να πηγαίνει ως 4950 που είναι και το spec του. Έτσι όμως το CB20 score έπεσε στο 631-632 (από 640-641).

Στα PBO/curve κτλ δε κατάφερα να φτάσω πάνω από 8810 (με το A82 είχα 8930).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, malakudi είπε

Πέρασα το A85 (AGESA 1.9.0.0) στην X570 Unify. Η απόδοση γενικά έχει πέσει και δε μπορώ να φτάσω στα σκορ που είχα με το A82 (AGESA 1.8.0.0) αλλά ΟΚ θα το αφήσω μέχρι το επόμενο BIOS. Η βασική παρατήρηση είναι πως σε stock, σε single core πλέον δε πάει πάνω από 4950, ενώ με το A82 πήγαινε. Προφανώς κάτι άλλαξαν εκεί. Το νορμάλ είναι βέβαια να πηγαίνει ως 4950 που είναι και το spec του. Έτσι όμως το CB20 score έπεσε στο 631-632 (από 640-641).

Στα PBO/curve κτλ δε κατάφερα να φτάσω πάνω από 8810 (με το A82 είχα 8930).

 

Τα spec του είναι 4.8ghz , στον νέο agesa η τάση σε single ειδικά δεν πέφτει όσο έπεφτε στον προηγούμενο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Η χρήση του υπολογιστή ποια θα είναι?

1. Gaming, οχι συχνο αλλα με οτι μπορει να δωσει μια 3060ti σε 1080 προς το παρον και σε 2Κ στο μελλον. θα ηθελα να δοκιμασω καποιους απαιτητικους τιτλους στο μελλον. Δεν κυνηγαω ομως τα 5 fps

2. 3d design σε Fusion360 για 3d printing

3. video editing βασικου επιπεδου, ισω αργοτερα και after effects 

4. δουλεια γραφειου, καθημερινο browsing κτλ

δεν με ενδιαφερει το oc. 

δεν θα αλλαξω συστημα σιγουρα για την επομενη πενταετια. Απο αποψη αναβαθμισης, θα κριθει μελλοντικα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsadler είπε

1. Gaming, οχι συχνο αλλα με οτι μπορει να δωσει μια 3060ti σε 1080 προς το παρον και σε 2Κ στο μελλον. θα ηθελα να δοκιμασω καποιους απαιτητικους τιτλους στο μελλον. Δεν κυνηγαω ομως τα 5 fps

2. 3d design σε Fusion360 για 3d printing

3. video editing βασικου επιπεδου, ισω αργοτερα και after effects 

4. δουλεια γραφειου, καθημερινο browsing κτλ

δεν με ενδιαφερει το oc. 

δεν θα αλλαξω συστημα σιγουρα για την επομενη πενταετια. Απο αποψη αναβαθμισης, θα κριθει 

https://www.skroutz.gr/s/22195847/Crucial-Ballistix-Black-32GB-DDR4-3600MHz-BL2K16G36C16U4B.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, tsadler είπε

αρα το ερωτημα μου ειναι:

για τον ryzen 5600x, ποια απο τα παρακατω θα μας εδινε καλυτερη αποδοση απο την CPU μας?

* (προφανως υπαρχουν και αλλοι παραγοντς που πρεπει να ληφθουν υποψιν, αλλα ας μεινουμε λιγο στα παρακατω)

1. 3200Mhz με cl16, dual rank, 32 gb (2χ16)

2. 3600Mhz με cl16, single rank, 16gb (2χ8)

3. 3600Mhz, με cl18, dual rank, 32gb (2x16 η 4x8)

πραγματι το ποσο που θα ηθελα να διαθεσω ειναι 90-110 ευρω. 

ωστοσο η ερωτηση μου ηταν η παραπανω. δεν ειναι τοσο το μεγεθος της μνημης αλλα με πιο combo απο τα τρια που παρεθεσα θα αποδωσει καλυτερα ο 5600x.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, tsadler είπε

πραγματι το ποσο που θα ηθελα να διαθεσω ειναι 90-110 ευρω. 

ωστοσο η ερωτηση μου ηταν η παραπανω. δεν ειναι τοσο το μεγεθος της μνημης αλλα με πιο combo απο τα τρια που παρεθεσα θα αποδωσει καλυτερα ο 5600x.

 

Μονο το μέγεθος μπορεί να κάνει την διαφορά σε βίντεο editing ,όχι ως προς το πώς θα αποδίδει ο επεξεργαστή σου αλλά στο ότι κάποιες εφαρμογές απαιτούν μνήμη αρκετη

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tsadler είπε

1. 3200Mhz με cl16, dual rank, 32 gb (2χ16)

2. 3600Mhz με cl16, single rank, 16gb (2χ8)

3. 3600Mhz, με cl18, dual rank, 32gb (2x16 η 4x8)

To 2o θα έχει καλύτερες επιδόσεις. Το αν θα φανεί στην πράξη όμως είναι αμφίβολο. Η ταχύτητα της μνήμης θα κάνει πρακτική διαφορά όταν πιέζεται ο επεξεργαστής. Με την 3060ti που στοχεύεις σε 1080p ίσως δείς μικρές διαφορές μεταξύ των 3 μνημών ανάξιες λόγου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...