Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλή χρονιά σε όλους με υγεία και δημιουργία!

Περιμένω κουτί ( be quiet silent base 802)

Μητρική (gigabyte b550 aorus pro v2)και ξεκινάω το build .

Η χρήση του θα ειναι κυρίως για μουσική παραγωγή.Θέλω να τσεκάρω πως τα πάει ο 5900x με latency σε ήχο.

Διαβάζοντας, είδα ότι οι 5000 series amd είναι αποδοτικότεροι σ´οτι έχει να κάνει με εφαρμογές ήχου σε σχέση με τους 3000 λόγω γαμηλότερου inter core latency, αλλα και καλύτερων single core επιδόσεων.

Καλά και απροβλημάτιστα builds εύχομαι σε οσους φτιάχνετε νεα pc’s ,αυτούς τους χαλεπούς καιρούς.

B4EA5CCE-30AD-47D0-A7DA-C7516138A463.jpeg

Επεξ/σία από thanos686
  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, tsadler είπε

ωστοσο η ερωτηση μου ηταν η παραπανω. δεν ειναι τοσο το μεγεθος της μνημης αλλα με πιο combo απο τα τρια που παρεθεσα θα αποδωσει καλυτερα ο 5600x.

 

Ναι αυτο σου λεμε οτι για την περιπτωση σου αφου δεν μπορεις να πας σε 32gb 3600/cl16,πας στην 2ρη καλυτερη επιλογη που ειναι τα 32gb 3200cl16.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτούσα τώρα διάφορα benchmarks σε (cpu-monkey, guru3d, overclock3d, etc) και βλέπω ότι ο 5900x που έχω σκοράρει συστηματικά 5% πιο κάτω, stock vs stock (έκτος από την ram που την έχω 3600MHz CL16-16-16-36). Τι μπορεί να παίζει?

Για παράδειγμα στο CinebenchR15 ο 5900x(stock) παίρνει περίπου 3700 σε MT και 270 σε ST, ενώ εγώ παίρνω MT 3464 και ST 256

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mkp είπε

Κοιτούσα τώρα διάφορα benchmarks σε (cpu-monkey, guru3d, overclock3d, etc) και βλέπω ότι ο 5900x που έχω σκοράρει συστηματικά 5% πιο κάτω, stock vs stock (έκτος από την ram που την έχω 3600MHz CL16-16-16-36). Τι μπορεί να παίζει?

Για παράδειγμα στο CinebenchR15 ο 5900x(stock) παίρνει περίπου 3700 σε MT και 270 σε ST, ενώ εγώ παίρνω MT 3464 και ST 256

Ποια μητρική έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, thanos686 είπε

Καλή χρονιά σε όλους με υγεία και δημιουργία!

Περιμένω κουτί ( be quiet silent base 802)

Μητρική (gigabyte b550 aorus pro v2)και ξεκινάω το build .

Η χρήση του θα ειναι κυρίως για μουσική παραγωγή.Θέλω να τσεκάρω πως τα πάει ο 5900x με latency σε ήχο.

Διαβάζοντας, είδα ότι οι 5000 series amd είναι αποδοτικότεροι σ´οτι έχει να κάνει με εφαρμογές ήχου σε σχέση με τους 3000 λόγω γαμηλότερου inter core latency, αλλα και καλύτερων single core επιδόσεων.

Καλά και απροβλημάτιστα builds εύχομαι σε οσους φτιάχνετε νεα pc’s ,αυτούς τους χαλεπούς καιρούς.

B4EA5CCE-30AD-47D0-A7DA-C7516138A463.jpeg

πολύ μαρέσουν αυτές οι εικόνες. Εγώ πάντα πάω κομμάτι κομμάτι και δεν έχω βγάλει ποτέ :P 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Sakiz105 είπε

πολύ μαρέσουν αυτές οι εικόνες. Εγώ πάντα πάω κομμάτι κομμάτι και δεν έχω βγάλει ποτέ :P 

Κάνω αρκετή υπομονή είναι η αλήθεια.Κάνω ερευνα αγοράς και μαζεύω τα parts εδώ και ενα μήνα περίπου! Δέν ειμαι κι ο πιο υπομονετικός άνθρωπος γενικά😝 ,αλλά δεν εχω αλλη επιλογή δεδομένης της κατάστασης της αγοράς.

Επεξ/σία από thanos686
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο. Έχει τύχει να δει κανένας τούτο εδώ το μήνυμα στον event viewer των Windows;

Αναφορά σε κείμενο

A corrected hardware error has occurred.
Reported by component: Processor Core
Error Source: Unknown Error Source
Error Type: Bus/Interconnect Error
Processor APIC ID: 0

Έκανα ένα check χθες για άσχετο λόγο και το είδα, είχε πετάξει κοντά 15 χιλιάδες τέτοια λάθη σε 5 ώρες. Λίγο που έψαξα για πρόσφατα issues είδα ότι μάλλον έχει να κάνει με το συνδυασμό AMD 3000/5000 και μνήμης που τρέχει σε XMP. Άλλοι το έλυσαν με BIOS update, άλλοι δεν βρήκαν άκρη.

Δεν υπήρχε κάποιο προφανές impact όσες ώρες καθόμουν στο PC, απλώς μου έκανε εντύπωση η συχνότητα του λάθους. Όλως τυχαίως χθες ήταν η πρώτη μέρα που ενεργοποίησα το XMP, οπότε δεν ξέρω αν το έκανε και πριν (τα λάθη γέμισαν το event log και δεν μπορώ να δω προηγούμενες μέρες). Θα ξανατσεκάρω σήμερα χωρίς XMP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου σκάει ειδοποίηση από εθνική για 10% με go4more σε αγορές Κώτσο. Λέω αρχές του μήνα 349€ τον είχε τον 5600x, -35€ το 10% = 314€ . Ε βάζεις και να τον πάρεις από μη σκρουτζομάγαζο, οκ!

ΑΜ ΔΕ... μπαίνω και βλέπω αρχική 399€!!! 😂😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, vins είπε

Μου σκάει ειδοποίηση από εθνική για 10% με go4more σε αγορές Κώτσο. Λέω αρχές του μήνα 349€ τον είχε τον 5600x, -35€ το 10% = 314€ . Ε βάζεις και να τον πάρεις από μη σκρουτζομάγαζο, οκ!

ΑΜ ΔΕ... μπαίνω και βλέπω αρχική 399€!!! 😂😂😂

Αυτή τη στιγμή το πλαίσιο τον εχει στη χαμηλότερη τιμή! Ρε που καταντήσαμε!🤣

Λιγο υπομονή και θα πέσει κι άλλο η τιμή μέσα στο μήνα πιστεύω.

Επεξ/σία από thanos686
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, thanos686 είπε

Αυτή τη στιγμή το πλαίσιο τον εχει στη χαμηλότετη τιμή! Ρε που καταντήσαμε!🤣

Λιγο υπομονή και θα πέσει κι άλλο η τιμή μέσα στο μήνα πιστεύω.

Αλεπού ετοιμοπαραδοτο στα 343€ (bestprice). Ψηλά ομως...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, nzeppos είπε

Άσχετο. Έχει τύχει να δει κανένας τούτο εδώ το μήνυμα στον event viewer των Windows;

Έκανα ένα check χθες για άσχετο λόγο και το είδα, είχε πετάξει κοντά 15 χιλιάδες τέτοια λάθη σε 5 ώρες. Λίγο που έψαξα για πρόσφατα issues είδα ότι μάλλον έχει να κάνει με το συνδυασμό AMD 3000/5000 και μνήμης που τρέχει σε XMP. Άλλοι το έλυσαν με BIOS update, άλλοι δεν βρήκαν άκρη.

Δεν υπήρχε κάποιο προφανές impact όσες ώρες καθόμουν στο PC, απλώς μου έκανε εντύπωση η συχνότητα του λάθους. Όλως τυχαίως χθες ήταν η πρώτη μέρα που ενεργοποίησα το XMP, οπότε δεν ξέρω αν το έκανε και πριν (τα λάθη γέμισαν το event log και δεν μπορώ να δω προηγούμενες μέρες). Θα ξανατσεκάρω σήμερα χωρίς XMP.

περνα το τελευταιο stable biοs της μητρικης σου ,σε τι συχνοτητα εχεις τις μνημες σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/1/2021 στις 2:10 ΠΜ, Steliosviper είπε

G.Skill Flare X 16GB DDR4-3200MHz (F4-3200C14D-16GFX) - Skroutz.gr

Παίζουν άνετα ως 3800 16 1.4v

Αν τις είχε αγοράσει κάποιος κάποτε σε χαμηλή τιμή ναι. Τώρα δεν αξίζει. Είναι πανάκριβες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...