Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

περνα το τελευταιο stable biοs της μητρικης σου ,σε τι συχνοτητα εχεις τις μνημες σου?

Το τελευταίο είναι το 7C91vA53(Beta version) με AGESA 1.1.9.0 (30/12), που δεν ξέρω πόσο "stable" είναι αλλά ίσως δεν χάνω τίποτα να το δοκιμάσω. Τις μνήμες ούτε που τις πείραξα, μόνο ενεργοποίησα το XMP profile #1 από τα 2 που έχει το BIOS και αν θυμάμαι καλά το CPU-Z τις έδειχνε στα 1800 (δηλ. 3600).

Θα το τσεκάρω πάλι σε λίγο, με και χωρίς XMP βγάζοντας screenshots. Όντας μη ιδιαίτερα σχετικός στο αντικείμενο, άλλη ερώτηση που έχω είναι: το XMP χρειάζεται οπωσδήποτε για να πιάσουν την ονομαστική τους ταχύτητα;

Δεν με ενδιαφέρει το overlock ή να κάθομαι να πειράζω ρεύματα, latencies κλπ. Θεωρητικά οι μνήμες είναι 3600-16-19-19-39 από τη μαμά τους, οπότε αυτές οι επιδόσεις αναφέρονται σε XMP ή οχι; Αν όχι, τότε τι κερδίζω ενεργοποιώντας το XMP; Έριξα ένα πολύ γρήγορο γκουγκλάρισμα αλλά δεν έβγαλα άκρη, θα το ξανακοιτάξω το βράδυ αν είναι. Θυμάμαι όμως πως όταν τσέκαρα το SPD του CPU-Z χωρίς να έχω ενεργοποιήσει το XMP,  μου έδειχνε διάφορες συχνότητες και η υψηλότερη ήταν πάλι η 1800.

Για την ιστορία οι μνήμες είναι οι https://www.gskill.com/product/165/326/1562840211/F4-3600C16D-32GTZNCTrident-Z-NeoDDR4-3600MHz-CL16-19-19-39-1.35V32GB-(2x16GB)

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, nzeppos είπε

Το τελευταίο είναι το 7C91vA53(Beta version) με AGESA 1.1.9.0 (30/12), που δεν ξέρω πόσο "stable" είναι αλλά ίσως δεν χάνω τίποτα να το δοκιμάσω. Τις μνήμες ούτε που τις πείραξα, μόνο ενεργοποίησα το XMP profile #1 από τα 2 που έχει το BIOS και αν θυμάμαι καλά το CPU-Z τις έδειχνε στα 1800 (δηλ. 3600).

Θα το τσεκάρω πάλι σε λίγο, με και χωρίς XMP βγάζοντας screenshots. Όντας μη ιδιαίτερα σχετικός στο αντικείμενο, άλλη ερώτηση που έχω είναι: το XMP χρειάζεται οπωσδήποτε για να πιάσουν την ονομαστική τους ταχύτητα; Δεν με ενδιαφέρει το overlock ή να κάθομαι να πειράζω ρεύματα, latencies κλπ. Θεωρητικά οι μνήμες είναι 3600-16-19-19-39 από τη μαμά τους, οπότε αυτές οι επιδόσεις αναφέρονται σε XMP ή οχι; Αν όχι, τότε τι κερδίζω ενεργοποιώντας το XMP; Έριξα ένα πολύ γρήγορο γκουγκλάρισμα αλλά δεν έβγαλα άκρη, θα το ξανακοιτάξω το βράδυ αν είναι.

Για την ιστορία οι μνήμες είναι οι https://www.gskill.com/product/165/326/1562840211/F4-3600C16D-32GTZNCTrident-Z-NeoDDR4-3600MHz-CL16-19-19-39-1.35V32GB-(2x16GB)

βαλε το προηγουμενο απο αυτο το bios που λες και θα διορθωθει το προβλημα σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το προηγούμενο έχω. 7C91vA4 με AGESA 1.1.0.0. Γι' αυτό μίλησα για "stable", γιατί δεν ψήνομαι ιδιαίτερα να βάλω beta BIOS. Νομίζω σε αυτή τη φάση η ερώτηση είναι αν βγάζει το ίδιο error χωρίς XMP και αν τελικά το XMP κάνει ορατή διαφορά στο performance.

Πιθανώς απλοϊκές ερωτήσεις, απλώς δεν μπορώ να τσεκάρω τώρα, γιατί περιμένω να ξεμπερδέψω τη δουλειά πριν αρχίσω το σκάλισμα του PC.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, nzeppos είπε

Το προηγούμενο έχω. 7C91vA4 με AGESA 1.1.0.0. Γι' αυτό μίλησα για "stable", γιατί δεν ψήνομαι ιδιαίτερα να βάλω beta BIOS. Νομίζω σε αυτή τη φάση η ερώτηση είναι αν βγάζει το ίδιο error χωρίς XMP και αν τελικά το XMP κάνει ορατή διαφορά στο performance.

Πιθανώς απλοϊκές ερωτήσεις, απλώς δεν μπορώ να τσεκάρω τώρα, γιατί περιμένω να ξεμπερδέψω τη δουλειά πριν αρχίσω το σκάλισμα του PC.

Αν χωρίς το XMP δεν πειράξεις κάτι, και αφήσεις τις ρυθμίσεις στο αυτόματο, ναι θα έχεις σημαντική πτώση στις επιδόσεις. Θα σου τρέχουν οι μνήμες κάτω από 3000 MHz. Η δική μου μητρική π.χ. τρέχει τις μνήμες στα 2666. Σε ένα πρόγραμμα που έτρεχα έβλεπα κάπου 25% πτώση στις επιδόσεις (από 47 δευτερόλεπτα στα 2666, σε 39 δευτερόλεπτα στα 3600).

Τώρα μπορείς να δοκιμάσεις με τις προκαθορισμένες ρυθμίσεις και να πειράξεις μόνο ταχύτητα και τάση, ανάλογα με τα χαρακτηριστικά της μνήμης σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, nzeppos είπε

Άσχετο. Έχει τύχει να δει κανένας τούτο εδώ το μήνυμα στον event viewer των Windows;

Έκανα ένα check χθες για άσχετο λόγο και το είδα, είχε πετάξει κοντά 15 χιλιάδες τέτοια λάθη σε 5 ώρες. Λίγο που έψαξα για πρόσφατα issues είδα ότι μάλλον έχει να κάνει με το συνδυασμό AMD 3000/5000 και μνήμης που τρέχει σε XMP. Άλλοι το έλυσαν με BIOS update, άλλοι δεν βρήκαν άκρη.

Δεν υπήρχε κάποιο προφανές impact όσες ώρες καθόμουν στο PC, απλώς μου έκανε εντύπωση η συχνότητα του λάθους. Όλως τυχαίως χθες ήταν η πρώτη μέρα που ενεργοποίησα το XMP, οπότε δεν ξέρω αν το έκανε και πριν (τα λάθη γέμισαν το event log και δεν μπορώ να δω προηγούμενες μέρες). Θα ξανατσεκάρω σήμερα χωρίς XMP.

Και εμενα στο τωρινο μου συστημα(zen2/x470)σε xmp ειχα μπλε οθονες.

Το θεμα μου λυθηκε με το να περασω μονος μου τα νουμερα του xmp στο bios. 

Ηταν δυστηχως αρκετα συχνο το θεμα αυτο στα ρυζια να μην δουλευει δηλαδη παντα το xmp,ειδικα σε παλιοτερους επεξεργαστες/μητρικες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, θα την έχω υπ' όψιν μου και αυτή τη λύση. Αν φυσικά παρουσιαστεί, γιατί μέχρι στιγμής δεν έχω δει κάτι περίεργο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, vins είπε

Μου σκάει ειδοποίηση από εθνική για 10% με go4more σε αγορές Κώτσο. Λέω αρχές του μήνα 349€ τον είχε τον 5600x, -35€ το 10% = 314€ . Ε βάζεις και να τον πάρεις από μη σκρουτζομάγαζο, οκ!

ΑΜ ΔΕ... μπαίνω και βλέπω αρχική 399€!!! 😂😂😂

Δεν παίρνει παζάρι? Μέχρι προχτές είχε, κι έπεφτε πάλι στα 349.

edit: Δεν υπάρχει καν στον Κώτσο.

Υπάρχει τώρα αλλού στα <320 (με υποχρεωτικά μτφ), αλλά για 14ημέρες.

Επεξ/σία από Πέτρος
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Δεν παίρνει παζάρι? Μέχρι προχτές είχε, κι έπεφτε πάλι στα 349.

edit: Δεν υπάρχει καν στον Κώτσο.

Υπάρχει τώρα αλλού στα <320 (με υποχρεωτικά μτφ), αλλά για 14ημέρες.

Spoiler

Πού? Ελλάδα?

Το βρήκα, άμα ξεκίνησε ένας, ελπίζω να δούμε κι από αλλού!

Επεξ/σία από vins
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/1/2021 στις 11:55 ΠΜ, nzeppos είπε

Άσχετο. Έχει τύχει να δει κανένας τούτο εδώ το μήνυμα στον event viewer των Windows;

Έκανα ένα check χθες για άσχετο λόγο και το είδα, είχε πετάξει κοντά 15 χιλιάδες τέτοια λάθη σε 5 ώρες. Λίγο που έψαξα για πρόσφατα issues είδα ότι μάλλον έχει να κάνει με το συνδυασμό AMD 3000/5000 και μνήμης που τρέχει σε XMP. Άλλοι το έλυσαν με BIOS update, άλλοι δεν βρήκαν άκρη.

Δεν υπήρχε κάποιο προφανές impact όσες ώρες καθόμουν στο PC, απλώς μου έκανε εντύπωση η συχνότητα του λάθους. Όλως τυχαίως χθες ήταν η πρώτη μέρα που ενεργοποίησα το XMP, οπότε δεν ξέρω αν το έκανε και πριν (τα λάθη γέμισαν το event log και δεν μπορώ να δω προηγούμενες μέρες). Θα ξανατσεκάρω σήμερα χωρίς XMP.

WHEA error/ 19, με το XMP, που δουλεύουν οι μνήμες σου (οι οποίες λογικά είναι sync με το IF), πρέπει να είναι πάνω από 3200/1600IF, για αυτό. Είναι bug στο AGESA 1.1.0.0 για IF >1600 (παθών και εγώ), λογικά εφόσον είναι correctable, απλώς θα σου ρίξει την απόδοση. Αν δεν θες να το βλέπεις.. βάζεις τα σφιχτότερα timings που μπορείς από ryzen mem calc (με imported το report από Thaipoon), στα 3200 και το αφήνεις έτσι, μέχρι να βγει BIOS με 1.1.0.0 patch D, ή νεότερο. Έξω διάβασα -να λένε- ότι περιέργως σε 1900ΙF π.χ.  είχε λιγότερα WHEA error από 1700 π.χ. (δεν έκατσα να κάνω δοκιμές, τις άφησα 1600/3200 και τέλος)

Επεξ/σία από papatsonis
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ κάτι αντίστοιχο με το δικό σου βρήκα, συν κάποιους που ισχυρίζονται ότι το διόρθωσαν βάζοντας το Soc στα 1,0v αντί για 1,1. Όπως και να έχει είναι σίγουρα θέμα bios και το κάνει είτε με XMP 1, είτε με 2 (που είναι πιο σωστό για τις μνήμες μου). Οπότε υπομονή μέχρι να το φτιάξουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, nzeppos είπε

Κι εγώ κάτι αντίστοιχο με το δικό σου βρήκα, συν κάποιους που ισχυρίζονται ότι το διόρθωσαν βάζοντας το Soc στα 1,0v αντί για 1,1. Όπως και να έχει είναι σίγουρα θέμα bios και το κάνει είτε με XMP 1, είτε με 2 (που είναι πιο σωστό για τις μνήμες μου). Οπότε υπομονή μέχρι να το φτιάξουν. 

Επειδή είναι θέμα AGESA, δεν νομίζω ότι θα υπάρξει διαφορά με χαμηλότερη τάση. Επειδή γενικά είμαι του downvolting, το έχω δοκιμάσει και πολύ χαμηλά, αλλά δεν άλλαξε κάτι. Και επίσης μιας και αναφέρεις για 1.1 vsoc, ειδικά αν δεν παίξεις ψηλά IF, δεν υπάρχει λόγος για να το "ψήνεις"..

π.χ. είμαι με τις παρακάτω τάσεις.

Vsoc.png

Επεξ/σία από papatsonis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα μπλέ το Λιζάκι, φόρος τιμής στην Intel της καρδιά μας ? 

Ps: Παρακαλούνται οι χρήστες (ξέρουν αυτοί) να εφοδιαστούν με ηρεμιστικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...