Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

ναι ένα beta από όσο είδα.. θα παίξω λίγο με settings 

περνα το προηγουμενο ,ειναι σαπιο

και μιας και ετρεξα το απολυτο Benchmark  ας το βαλω και αυτο :lol:

https://www.userbenchmark.com/UserRun/38455428

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BlueBlood7 είπε

Asus B550-F Gaming μένουμε στην 1202 ή βάζουμε κάποιο 

το τελευταιο beta με τον νεο agesa δεν ειναι καλο ,δεν ξερω ποιο ακριβος ειναι για την μητρικη σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

το τελευταιο beta με τον νεο agesa δεν ειναι καλο ,δεν ξερω ποιο ακριβος ειναι για την μητρικη σου

Το τελευταίο κανονικό είναι το AGESA V2 PI 1.1.0.0 Patch B

Το προ τελευταίο ΒΕΤΑ είναι AGESA V2 PI 1.1.0.0 Patch C

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, BlueBlood7 είπε

Το τελευταίο κανονικό είναι το AGESA V2 PI 1.1.0.0 Patch B

Το προ τελευταίο ΒΕΤΑ είναι AGESA V2 PI 1.1.0.0 Patch C

εισαι λιγο πισω τοτε ,αν θυμαμαι καλα το c ειναι με το curve optimizer 

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω μια απορία, γιατί δεν έχω ψάξει τόσο με το CO, το κλάσσικό UV, από το all-core negative curve, τί διαφορά έχει (ξαναρωτάω αν ΔΕΝ κάνεις και single core curve)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, johnmt2 είπε

@akoinonitos δες boost που κανει με -13 all core curve με 1.1.19😜

4773.png

Αντε ρε ,φιλε σημερα δοκιμασα και τον 1.2.0.0 και ξανα πισω στον 1.1.0.0 δεν το κουναω απο εδω 

4 λεπτά πριν, papatsonis είπε

έχω μια απορία, γιατί δεν έχω ψάξει τόσο με το CO, το κλάσσικό UV, από το all-core negative curve, τί διαφορά έχει (ξαναρωτάω αν ΔΕΝ κάνεις και single core curve)

χοντρικα το co δινει μεγαλυτερα ρολογια απο το να κανεις απλο undervolt

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Αντε ρε ,φιλε σημερα δοκιμασα και τον 1.2.0.0 και ξανα πισω στον 1.1.0.0 δεν το κουναω απο εδω 

Για πες εμπειρίες από την 1.2.0.0; τι βελτιώσεις δίνει η τελευταία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, johnmt2 είπε

Για πες εμπειρίες από την 1.2.0.0; τι βελτιώσεις δίνει η τελευταία;

τπτ στην ουσια  :lol:

σε εμενα συνεχιζει να μην πεφτει κατω απο 30 βαθμους σε idle οπως και με τον 1.1.9.0, το curve επαιζε -20 χωρις θεμα αλλα τα ρολογια ηταν χειροτερα all core και απο το -10 που εχω με τον 1.1.0.0 , κλασικα στο single αν βαλεις +mhz στο Boost δινει ταση αβερτα για να μην κρασαρει  αλλα για εμενα δεν εχει νοημα να τρωει πανω απο 0.1v για 100Mhz σε single και χειροτερο all core . Bεβαια αυτα στην δικη μου μητρικη σε καποια αλλη δεν ξερω αν θα συμπεριφερεται το ιδιο 

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα,

έχω ένα περίεργο θέμα με έναν 5900Χ που αγόρασα πρόσφατα, το βάζω εδώ γιατί το θέμα αφορά την λειτουργία του επεξεργαστή. Το σύστημα: 

Ryzen 5900x

ASUS Stix B550-E (bios 1401)

GSkill RipjawsV 32GB (2x16GB) 3200MHz DDR4 C14 (F4-3200C14 D-32GVK)

SSD Samsung NVMe M.2 970 Evo Plus 1TB 

Western Digital Blue 2TB SSD M.2 

Evga 980ti (παλιά κάρτα για testing)

Corsair RM 850x

 

Λοιπόν το σύστημα έκανε τυχαία freezarίσματα πολλές φορές, mouse lag ουσιαστικά, ποτέ bsod και ποτέ hard freeze να θέλει reset o υπολογιστής. Είχε την τάση να το κάνει περισσότερο σε idling. Τον πέθανα στο stress testing και τα έβγαλε όλα (10 ώρες AIDA, 4 ώρες prime 95 small ffts, 4 ώρες realbench κτλπ). 

Το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα ήταν οι μνήμες αλλά αυτές ήταν σταθερές στο XMP τους με 35 κύκλους tm5 1 usmus. Επίσης και στο auto τους χαμηλά δεν άλλαζε κάτι με τα freezes. 

Κατάφερα να αναπαράξω το πρόβλημα, σχεδόν τυχαία εκεί που σκάλιζα. Εχοντας ανοιχτό το ryzen master αν όλοι οι πυρήνες μπούν σε sleep τις περισσότερες φορές αν κουνήσεις το mouse εκείνη την στιγμή κολλάει. 

Ψαχνοντας λίγο έπεσα σε ένα πρόβλημα που είχαν οι παλιότεροι ryzen με την διαχείρηση ενέργειας και έτσι άλαξα το Power Supply Idle Control απο auto σε typical και το πρόβλημα φαίνεται να λύθηκε. 

Τι συμβαίνει ακριβώς? Δεν φαίνεται να είναι known issue με τους 5000 και διαβάζω ότι είναι ένα πρόβλημα που είχε λυθεί πολύ καιρό. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ppkstat είπε

Παιδιά καλησπέρα,

έχω ένα περίεργο θέμα με έναν 5900Χ που αγόρασα πρόσφατα, το βάζω εδώ γιατί το θέμα αφορά την λειτουργία του επεξεργαστή. Το σύστημα: 

Ryzen 5900x

ASUS Stix B550-E (bios 1401)

GSkill RipjawsV 32GB (2x16GB) 3200MHz DDR4 C14 (F4-3200C14 D-32GVK)

SSD Samsung NVMe M.2 970 Evo Plus 1TB 

Western Digital Blue 2TB SSD M.2 

Evga 980ti (παλιά κάρτα για testing)

Corsair RM 850x

 

Λοιπόν το σύστημα έκανε τυχαία freezarίσματα πολλές φορές, mouse lag ουσιαστικά, ποτέ bsod και ποτέ hard freeze να θέλει reset o υπολογιστής. Είχε την τάση να το κάνει περισσότερο σε idling. Τον πέθανα στο stress testing και τα έβγαλε όλα (10 ώρες AIDA, 4 ώρες prime 95 small ffts, 4 ώρες realbench κτλπ). 

Το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα ήταν οι μνήμες αλλά αυτές ήταν σταθερές στο XMP τους με 35 κύκλους tm5 1 usmus. Επίσης και στο auto τους χαμηλά δεν άλλαζε κάτι με τα freezes. 

Κατάφερα να αναπαράξω το πρόβλημα, σχεδόν τυχαία εκεί που σκάλιζα. Εχοντας ανοιχτό το ryzen master αν όλοι οι πυρήνες μπούν σε sleep τις περισσότερες φορές αν κουνήσεις το mouse εκείνη την στιγμή κολλάει. 

Ψαχνοντας λίγο έπεσα σε ένα πρόβλημα που είχαν οι παλιότεροι ryzen με την διαχείρηση ενέργειας και έτσι άλαξα το Power Supply Idle Control απο auto σε typical και το πρόβλημα φαίνεται να λύθηκε. 

Τι συμβαίνει ακριβώς? Δεν φαίνεται να είναι known issue με τους 5000 και διαβάζω ότι είναι ένα πρόβλημα που είχε λυθεί πολύ καιρό. 

Χωρις  να έχω ryzen 5000 επειδή γράφεις ότι διαβάζεις ότι είχε λυθεί το προβλημα πολυ καιρό. Εχεις τελευταίο bios ή τελευταίους chipset drivers γιατί αυτά μπορεί να έλυσαν το προβλημα κ αν δε τα έχεις περασμενα λογικό να έχεις θέματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, ppkstat είπε

Παιδιά καλησπέρα,

έχω ένα περίεργο θέμα με έναν 5900Χ που αγόρασα πρόσφατα, το βάζω εδώ γιατί το θέμα αφορά την λειτουργία του επεξεργαστή. Το σύστημα: 

Ryzen 5900x

ASUS Stix B550-E (bios 1401)

GSkill RipjawsV 32GB (2x16GB) 3200MHz DDR4 C14 (F4-3200C14 D-32GVK)

SSD Samsung NVMe M.2 970 Evo Plus 1TB 

Western Digital Blue 2TB SSD M.2 

Evga 980ti (παλιά κάρτα για testing)

Corsair RM 850x

 

Λοιπόν το σύστημα έκανε τυχαία freezarίσματα πολλές φορές, mouse lag ουσιαστικά, ποτέ bsod και ποτέ hard freeze να θέλει reset o υπολογιστής. Είχε την τάση να το κάνει περισσότερο σε idling. Τον πέθανα στο stress testing και τα έβγαλε όλα (10 ώρες AIDA, 4 ώρες prime 95 small ffts, 4 ώρες realbench κτλπ). 

Το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα ήταν οι μνήμες αλλά αυτές ήταν σταθερές στο XMP τους με 35 κύκλους tm5 1 usmus. Επίσης και στο auto τους χαμηλά δεν άλλαζε κάτι με τα freezes. 

Κατάφερα να αναπαράξω το πρόβλημα, σχεδόν τυχαία εκεί που σκάλιζα. Εχοντας ανοιχτό το ryzen master αν όλοι οι πυρήνες μπούν σε sleep τις περισσότερες φορές αν κουνήσεις το mouse εκείνη την στιγμή κολλάει. 

Ψαχνοντας λίγο έπεσα σε ένα πρόβλημα που είχαν οι παλιότεροι ryzen με την διαχείρηση ενέργειας και έτσι άλαξα το Power Supply Idle Control απο auto σε typical και το πρόβλημα φαίνεται να λύθηκε. 

Τι συμβαίνει ακριβώς? Δεν φαίνεται να είναι known issue με τους 5000 και διαβάζω ότι είναι ένα πρόβλημα που είχε λυθεί πολύ καιρό. 

επειδη εχω την ιδια μητρικη με τον ιδιο επεξεργαστη εχω το mice/keyboard στις απο κατω usb ports κοντα στο eternet καλωδιο και δεν μου το εχει παρουσιασει ξανα εδω κανα 2μηνο, bios 1401.

Επεξ/σία από ICE-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...