Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

57 λεπτά πριν, xtrmsnpr είπε

Report στην amd! Θα σας φάνε τους κωδικούς και θα το αφήσετε?

Ναι, θα τους φάνε για να τους πουλήσουν.

Ρε τι ακούμε εδώ μέσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, nikpoth είπε

Με τα πολλά μου έστειλε για την κάρτα γραφικών

Τυχερος εισαι.

Εγω ακομα στο περιμενε ειμαι(βεβαια δεν πηρα τηλεφωνο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xtrmsnpr είπε

Report στην amd! Θα σας φάνε τους κωδικούς και θα το αφήσετε?

FREQUENTLY ASKED QUESTIONS & ANSWERS

Information about AMD Promotional Offers

I purchased my product from a participating seller, but did not receive a coupon code. Can you send me a coupon code?

No, you must contact your seller to request your coupon code. Please note that sometimes a seller may not provide a redeemable code until after the initial return period. Coupon codes are valid while supplies last. If you do not see the promotion on your retailer’s website, the promotion may either have been exhausted or the retailer may not be participating.

Δεν βρίσκεις ακρη εύκολα γενικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostas7837aek είπε

Ναι, θα τους φάνε για να τους πουλήσουν.

Ρε τι ακούμε εδώ μέσα. 

πρέπει να είσαι καινούργιος στην Ελλάδα, καλώς ήρθες!

2 λεπτά πριν, nikpoth είπε

FREQUENTLY ASKED QUESTIONS & ANSWERS

Information about AMD Promotional Offers

I purchased my product from a participating seller, but did not receive a coupon code. Can you send me a coupon code?

No, you must contact your seller to request your coupon code. Please note that sometimes a seller may not provide a redeemable code until after the initial return period. Coupon codes are valid while supplies last. If you do not see the promotion on your retailer’s website, the promotion may either have been exhausted or the retailer may not be participating.

Δεν βρίσκεις ακρη εύκολα γενικά.

Βρε όχι να τους πεις να στο δώσει η amd..Το μαγαζί να τους καταγγείλεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σχετικά με τους κωδικους της amd και το Πλαίσιο ΑΝ έχετε κοντά σας κατάστημα περαστε από εκεί με την απόδειξη κ μιληστε τους. Δε θυμάμαι να ήταν με την 5700 xt ή παλιοτερα με την  rx 580 (νομίζω τότε 2 χρόνια +)  κ το παλικάρι έστειλε mail μπροστά μου στον υπάλληλο στα κεντρικά κ 1-2 μέρες μετά πηρα το κωδικό στο mail μου 

 

Προφανώς αναλογα σε ποιον θα πεσεις κ αυτή τη περίοδο δε θα ειναι κ ευκολο απλά δίνω ιδέες. 

 

Όσο για τη λήξη της προσφορας έχω την αίσθηση ότι θα σας καλυψει το Πλαίσιο κ θα σας δώσει κουπόνι της επόμενης προσφορας. Μη βασίζεστε παντως δε δουλευω στο Πλαίσιο αλλά 3 φορές με τα κουπόνια (580,5700xt, 3600x)  πάντα έβγαλα άκρη έστω κ 1 μήνα + μετά 

 

(Γιατί να πρεπει να ασχοληθείς τόσο πολυ ενώ θα έπρεπε όλα να ειναι αυτόματα κ άμεσα είναι άλλο θέμα βέβαια) 

Επεξ/σία από nickk0kkav
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/1/2021 στις 5:13 ΜΜ, nzeppos είπε

Το τελευταίο είναι το 7C91vA53(Beta version) με AGESA 1.1.9.0 (30/12), που δεν ξέρω πόσο "stable" είναι αλλά ίσως δεν χάνω τίποτα να το δοκιμάσω. Τις μνήμες ούτε που τις πείραξα, μόνο ενεργοποίησα το XMP profile #1 από τα 2 που έχει το BIOS και αν θυμάμαι καλά το CPU-Z τις έδειχνε στα 1800 (δηλ. 3600).

Θα το τσεκάρω πάλι σε λίγο, με και χωρίς XMP βγάζοντας screenshots. Όντας μη ιδιαίτερα σχετικός στο αντικείμενο, άλλη ερώτηση που έχω είναι: το XMP χρειάζεται οπωσδήποτε για να πιάσουν την ονομαστική τους ταχύτητα;

Δεν με ενδιαφέρει το overlock ή να κάθομαι να πειράζω ρεύματα, latencies κλπ. Θεωρητικά οι μνήμες είναι 3600-16-19-19-39 από τη μαμά τους, οπότε αυτές οι επιδόσεις αναφέρονται σε XMP ή οχι; Αν όχι, τότε τι κερδίζω ενεργοποιώντας το XMP; Έριξα ένα πολύ γρήγορο γκουγκλάρισμα αλλά δεν έβγαλα άκρη, θα το ξανακοιτάξω το βράδυ αν είναι. Θυμάμαι όμως πως όταν τσέκαρα το SPD του CPU-Z χωρίς να έχω ενεργοποιήσει το XMP,  μου έδειχνε διάφορες συχνότητες και η υψηλότερη ήταν πάλι η 1800.

Για την ιστορία οι μνήμες είναι οι https://www.gskill.com/product/165/326/1562840211/F4-3600C16D-32GTZNCTrident-Z-NeoDDR4-3600MHz-CL16-19-19-39-1.35V32GB-(2x16GB)

Επανέρχομαι για να κλείσω το παραπάνω θέμα, που ούτως ή άλλως δεν είναι άμεσα σχετιζόμενο με τους 5000. Χωρίς να αλλάξω κάτι, εδώ και 2-3 μέρες κάθε φορά που έβαζα MSFS είχα crackling/popping audio από συγκεκριμένες κάμερες την ώρα του παιχνιδιού (το γνωστό τυχαίο χρούτσου-χρούτσου κάθε λίγα δευτερόλεπτα/λεπτά). Όταν δε έβαζα να ακούσω μέσω USB headset η κατάσταση γινόταν ακόμα χειρότερη, αφού ο ήχος όλου του συστήματος (όχι μόνο του MSFS) κοβόταν εντελώς για δευτερόλεπτα. Στην αρχή υποψιάστηκα θέμα με GPU botteleneck (σταθερό usage στο 100%) ή/και με κόλλημα του ReLive Streaming που συμπτωματικά δοκίμασα για πρώτη φορά την περίοδο περίπου που εμφανίστηκαν τα προβλήματα.

Με τις πολλές δοκιμές φάνηκε ότι δεν είναι θέμα που προκαλείται από το MSFS αλλά γινόταν και στα Windows χωρίς να τρέχει το παιχνίδι και με σχετικά τυχαίο τρόπο, κυρίως όμως όταν ζοριζόταν το μηχάνημα έστω και ελάχιστα (πχ. άλλαζα γρήγορα tabs στον browser). Αποδείχθηκε ότι ήταν θέμα του XMP και των WHEA-Logger errors που ανέφερα στο παραπάνω post. Μόλις απενεργοποίησα  το XMP αμέσως έστρωσαν τα πάντα, ωστόσο δεν ήταν λύση αφού (απαντώντας στο ερώτημά μου), το profile πρέπει οπωσδήποτε να είναι ενεργοποιημένο, διαφορετικά η μνήμη παραμένει στα 2100 και πάνε τζάμπα οι επιπλέον δυνατότητές της.

Η λύση ήταν το beta firmware της MSI, το changelog του οποίου απλώς αναφέρει το upgrade σε AGESA 1.1.9.0. Μετά την αναβάθμιση και την επανενεργοποίηση του XMP 2.0, τα WHEA-Logger errors φαίνονται να έχουν εξαφανιστεί μαζί με τα προβλήματα στον ήχο. Αν βέβαια το beta βγάλει κάποιο άλλο κουσούρι, θα φανεί στο μέλλον.

ps: άλλο πρόβλημα που είχα ήταν συνεχόμενοι και τυχαίοι ήχοι σαν να βαζω-βγάζω συσκευές USB. Τελικά κατάφερα να εντοπίσω ότι η αιτία βρισκόταν στη σύνδεση μεταξύ Corsair PSU και USB header της μητρικής και συγκεκριμένα στο iCUE service. Ένα ένα λύνονται τα προβλήματα και στρώνεται το PC.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε και το AGESA V2 PI 1.2.0.0 μόλις βγει. Στην δική μου περίπτωση, είχα memory errors σε linux, ανεξάρτητα ταχύτητας (ακόμα και σε 2666). Με το 1.2 λύθηκαν όλα. Κόβει λίγο σε επιδόσεις, αλλά εμένα μου έκανε σταθερό το σύστημα (128GB ram /3600).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο συχνά κυκλοφορεί νέα revisions επεξεργαστών η AMD.  Διαβάζω παράπονα για υψηλές θερμοκρασίες του 5800X και κάπου άκουσα ότι ένα νέο revision θα βελτιώσει την κατάσταση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update: Nvidia and Intel deny involvement | Polish source claims Nvidia and Intel worked together to block the marketing of premium AMD Ryzen 4000 laptops with high-end GPUs in 2020

 

https://www.notebookcheck.net/Polish-source-claims-Nvidia-and-Intel-worked-together-to-block-the-marketing-of-premium-AMD-Ryzen-4000-laptops-with-high-end-GPUs-in-2020-Nvidia-officially-denies-involvement.515615.0.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/1/2021 στις 9:24 ΠΜ, Fat MacGyver είπε

Πόσο συχνά κυκλοφορεί νέα revisions επεξεργαστών η AMD.  Διαβάζω παράπονα για υψηλές θερμοκρασίες του 5800X και κάπου άκουσα ότι ένα νέο revision θα βελτιώσει την κατάσταση 

Τι θερμοκρασίες δηλαδή και κάτω από ποιες συνθήκες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, mrbictor είπε

Τι θερμοκρασίες δηλαδή και κάτω από ποιες συνθήκες;

  • Running BOINC computations (on World Community Grid projects) results in 90 °C at 4.45 GHz. That's toasty.

Με Noctua NH-D15s

 

 

Επεξ/σία από Fat MacGyver
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...