Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, LIGHT1NG είπε

ναι αξίζει να πάρεις τον 5600Χ αντί για τον 3600. 

Προφανως και δεν αξιζει 140Ε διαφορα για τον 5600Χ εναντι του 3600.

Αν τα δωσεις σε καρτα αυτα,παιρνεις ενα μοντελο παραπανω και οι διαφορες θα ειναι πολυ μεγαλυτερες.

Μιλαμε για 10-15% διαφορα σε αποδοση αναλογα το παιχνιδι και διαφορα σε τιμη σχεδον +70%.Και δε παιρνεις καν παραπανω cores.

Οταν πεσει στα 250Ε ο 5600Χ,τοτε το συζηταμε.

Επεξ/σία από Dantε
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 ώρες πριν, panagiotis54 είπε

ασε ρε φιλε γιατι αν σου πω μπορει να δεις πως ειναι πιο κοντα στην αλωση της Πολης απο οτι στο 2021....
 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

αρχαιο ιντελ sandy bridge i5-2400

 

Αν έπρεπε να πάρεις σήμερα που μιλάμε, value for money είναι ο 10400f με μια σαπιο/φθηνή z490. 

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχα κι εγώ το δίλημμα 3600 vs 5600 πριν μερικούς μήνες, αλλά επέλεξα τον τελευταίο μόνο και μόνο επειδή βρήκα benchmarks συγκεκριμένα για το MSFS που έβγαζαν σημαντική διαφορά υπέρ του 5600 (+10 fps ή κάτι τέτοιο που για τον εν λόγω τίτλο είναι τεράστιο νούμερο). Δεδομένου ότι η αναβάθμιση γινόταν κατά 90% λόγω MSFS, το δίλημμα λύθηκε αφ' εαυτού. Αν ήταν κάτι μικρότερο, τότε πιθανότατα θα είχα πάρει τον 3600.

Σε άλλες εφαρμογές όμως η διαφορά μπορεί είναι μικρότερη, οπότε τελικά παίζει ρόλο για ποιο λόγο θέλει κάποιος τη CPU και πόσο τον τρώει ψυχολογικά να αναβαθμίσει σε κάτι πολύ καινούριο και ενδεχομένως πιο future-proof.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σκέφτομαι τον 5600Χ για απόσυρση του 1700, μόνο για τα γούστα να τον βάλω στην Χ370.

Με το μαύρο χάλι που επικρατεί στην αγορά γενικά (και με την κατακόρυφη πτώση στην όρεξη για gaming), περιμένω να πέσει κανένα 30ρι ακόμα, για το γμτ.

Αν οι κάρτες συνεχίσουν στο ίδιο ξεφτιλίκι, ίσως τελικά ασχοληθώ όταν οι ddr5 γίνουν mainstream.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Εγώ σκέφτομαι τον 5600Χ για απόσυρση του 1700, μόνο για τα γούστα να τον βάλω στην Χ370.

Με το μαύρο χάλι που επικρατεί στην αγορά γενικά (και με την κατακόρυφη πτώση στην όρεξη για gaming), περιμένω να πέσει κανένα 30ρι ακόμα, για το γμτ.

Αν οι κάρτες συνεχίσουν στο ίδιο ξεφτιλίκι, ίσως τελικά ασχοληθώ όταν οι ddr5 γίνουν mainstream.

Στην ίδια κατηγορία είμαστε οι περισσότεροι με σένα.

Προσωπικά 1-2 ώρες την ημέρα που παίζω ή θα παίξω κανένα all time classsic όπως το HOMM3, ή θα στριμάρω κανένα ps+ game από το ps5 ή το πολύ πολύ να βάλω από περιέργεια κάτι από το άπειρο backlog που έχει συσσωρευτεί όλα αυτά τα χρόνια σε steam/EGS κλπ.

Να κάτσεις να δώσεις 1000ρικό για να μην παίξεις sub60 fps 2 unfinished/unoptimized games όπως είναι για παράδειγμα το CP2077 και το medium είναι για γέλια, ειδικά αν σκεφτείς ότι οι υποχρεώσεις δε σταματάνε ποτέ εν μέσω πανδημίας.

Το 2022 με zen4/alder lake και DDR5 με υγεία.😁

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Να κάτσεις να δώσεις 1000ρικό για να μην παίξεις sub60 fps 2 unfinished/unoptimized games όπως είναι για παράδειγμα το CP2077 και το medium είναι για γέλια, ειδικά αν σκεφτείς ότι οι υποχρεώσεις δε σταματάνε ποτέ εν μέσω πανδημίας.

Το παραπάνω είναι η φωνή της λογικής, αλλά ποιος σε ακούει. Σίγουρα όχι αυτοί που πάνε και δίνουν 1000-1500 ευρώ για να παίζουν παιχνίδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Dantε είπε

Προφανως και δεν αξιζει 140Ε διαφορα για τον 5600Χ εναντι του 3600.

Αν τα δωσεις σε καρτα αυτα,παιρνεις ενα μοντελο παραπανω και οι διαφορες θα ειναι πολυ μεγαλυτερες.

Μιλαμε για 10-15% διαφορα σε αποδοση αναλογα το παιχνιδι και διαφορα σε τιμη σχεδον +70%.Και δε παιρνεις καν παραπανω cores.

Οταν πεσει στα 250Ε ο 5600Χ,τοτε το συζηταμε.

Εγώ πάντως από 3700Χ σε 5800Χ στα παιχνίδια έχω δει πολύ μεγαλύτερη άνοδο και χωρίς καν να έχει drop fps ούτε λίγο.. η σειρά 5ΧΧΧ είναι ανώτερη από ιντελ ενώ η σειρά 3ΧΧΧ ήταν κατώτερη ότι θέλει επιλέγει ο καθένας.. 

4 λεπτά πριν, nzeppos είπε

Το παραπάνω είναι η φωνή της λογικής, αλλά ποιος σε ακούει. Σίγουρα όχι αυτοί που πάνε και δίνουν 1000-1500 ευρώ για να παίζουν παιχνίδια.

αν τα έχεις τα δίνεις... και πότε ένας υπολογιστής δεν μένει μόνο για παιχνίδια στην τελική όλο και κάτι θα βρεις να ασχοληθείς.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω έκανα πάντως αναβαθμιση από 1700 σε 5600x και πέρα από τα παιχνιδια, που κυρίως παιζω cp2077, έχω δει μεγάλες διαφορές και σε workstation. Φοβόμουν με το φτωχο μου το μυαλο μήπως στο multitasking επειδή θα εχανα 2 πυρηνες δεν ηταν και ουσιαστικό upgrade σε real use σενάρια, αλλα πυροβολαει ο 5600x. Και ο 1700 μου ήταν καραsilicon lottery με 3.8 all core σε 1.175v

Επεξ/σία από vins
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει και η περίπτωση να τα έχεις και να μην θέλεις να τα δώσεις για λόγους αρχής, πχ. για να μην διαιωνίσεις το σύστημα του scalping ή να μην κάνεις πλούσιους τους μεσάζοντες που βρήκαν ευκαιρία μέσα στην κρίση κλπ. Με την τσέπη του άλλου δεν κάνει κανένας κουμάντο βέβαια. Όποιος θέλει να τα δώσει με γεια του με χαρά του.

9 λεπτά πριν, vins είπε

Εγω έκανα πάντως αναβαθμιση από 1700 σε 5600x και πέρα από τα παιχνιδια, που κυρίως παιζω cp2077, έχω δει μεγάλες διαφορές και σε workstation. Φοβόμουν με το φτωχο μου το μυαλο μήπως στο multitasking ήταν επειδή θα εχανα 2 πυρηνες δεν ηταν και ουσιαστικό upgrade σε real use σενάρια, αλλα πυροβολαει ο 5600x. Και ο 1700 μου ήταν καραsilicon lottery με 3.8 all core σε 1.175v

Δεν υπάρχει κανένα θέμα με τους λιγότερους πυρήνες, που τόσο μας έχουν σκοτίσει διάφοροι "επιστήμονες" ότι είναι απολύτως απαραίτητο να πληρώσει κάποιος πολλά περισσότερα για 5800-5900 παρά για τον φτωχό 5600. Στο MSFS, που δεν το λες και ελαφρύ (μάλλον το αντίθετο), έχω παράλληλα ανοιχτές καμια δεκαριά υποστηρικτικές εφαρμογές που δουλεύουν στο background. Πολλές από τις οποίες είναι βαριές ή/και unoptimized σε resources. Ο 5600 δεν ιδρώνει καθόλου, ούτε θερμοκρασία δεν ανεβάζει.

Νομίζω ότι οι περισσότεροι πυρήνες πρακτικά χρειάζονται είτε σε κάποιον που θέλει να κάνει δουλειά και χρησιμοποιεί εν γένει βαριές εφαρμογές (και σε αυτή την περίπτωση κανένα ποσό δεν είναι παράλογο), είτε αν τύχει το παιχνίδι να αξιοποιεί τους πολλούς πυρήνες. Κατά τ' άλλα τι 6, τι 8, στο 95% των περιπτώσεων δεν θα δει κανένας διαφορά για καθημερινές χρήσεις. Και όταν αυτή η διαφορά φανεί, αναρωτιέμαι πόσο σημαντική θα είναι.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

650 είναι μια χαρά, αν είχε τόσο τώρα θα την είχα πάρει αμέσως κι επιτόπου. Αλλά να πέσουν σύντομα, ναι είναι δύσκολο. Έχει πολύ μέλλον ακόμα δυστυχώς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, nzeppos είπε

650 είναι μια χαρά, αν είχε τόσο τώρα θα την είχα πάρει αμέσως κι επιτόπου. Αλλά να πέσουν σύντομα, ναι είναι δύσκολο. Έχει πολύ μέλλον ακόμα δυστυχώς.

Εγώ πιο πολύ για το stream την χρειαζόμουν και να έπαιρνα τότε 2080ti μτχ στα 600 χωρίς εγγύηση δεν με έψηνε τόσο, 650€ 4 χρόνια εγγύηση όλα καλά, για να πέσουν οι τιμές ακόμα και το καλοκαίρι λίγο δύσκολο διότι από όσο ακούγεται μπήκε στην μόδα ξανά το mining οπότε... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για τις απαντησεις....το ξερω πως δεν ειναι το σωστο μερος για να ρωτησω για αναβαθμιση αλλα ειμαι ο τυπος που προτιμαει να παιζει games παρα να μπαινει σε διαδικασιες αναβαθμισης καθε λιγο και λιγακι...απλα βαριεμαι την διαδικασια απειρα, προτιμω να παρω το vfm (ναι οκ vfm pc parts) και να μην ασχολειται για χρονια....μεχρι περισυ ο vfm ηταν ο 3600 με διαφορα....τωρα θεωρητικα θα ηταν ο 5600 non X αν εβγαινε...αλλα ακομα τιποτα, και για αυτο τωρα ξεκινησα το σκεπτικο μου ρωτωντας ποιες θα ηταν οι "φυσιολογικες" τιμες για αυτους τους 2 cpu για να δω ποσο πανω premium θα δωσω αν αποφασισω να αναβαθμισω σε 1 απο τους 2...εχω πιασει οτι οι καρτες εχουν ανεβει παρα πολυ αλλα δεν ξερω ακριβως τι παιζει με τους cpu αν ειναι δηλ για 20-30 ευρω πανω δεν με ενοιαζε αλλα αν ειναι για 100 πανω ε δεν εχει νοημα τοσα χρονια εχω ξεμεινει δεν ειναι θεμα μερικοι μηνες ακομα....για ιντελ δεν θελω να παω ισως γιατι με εχει πιασει ο fanboismos της amd συν οτι 130ευρα cpu μου μοιαζει κατω απο το πες ψυγολογικο οριο που εχω θεσει οτι η cpu μου πρεπει να ειναι γυρω στα 250 ευρα
κραξτε με ελευθερα! 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/2/2021 στις 7:08 ΜΜ, panagiotis54 είπε

ευχαριστω για τις απαντησεις....

Eξαρτάται και απο το πόσο άνετα θα νοιώθεις ξέροντας οτι αγόρασες πολύ ακριβότερα, κάτι που κανονικά θα έπρεπε να είναι πολύ φθηνότερο. Κοινώς να ξέρεις ότι σου θώπευσαν την έδρα... Πάντως, μείωση τιμής σε AMD στην αγορά, δεν πιστεύω οτι θα υπάρξει. Ακόμα κι αν η εταιρία ρίξει τις τιμές, οι μεσάζοντες θα κρατήσουν την τιμή εκεί που θέλουν - γιατί α) απλά μπορούν και β) η εταιρία δεν κάνει τίποτα για να προστατεύσει τον τελικό αγοραστή (όπως κάνουν άλλες εταιρίες πχ. Apple, Sony,  που έλέγχουν τα δίκτυα στα οποία προμηθεύουν τα προιόντα τους). Οοοοοταν βγεί η σειρά 6χχχ ίιιιιισως πέσουν οι τιμές (αν δεν ανεβούν - όπως έγινε με τον  3600 και τον (αν είναι δυνατόν) 2600...

Επεξ/σία από Eloy
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι που έφταιγε η διαθεσιμότητα λόγω Lockdown, που όλοι είναι μέσα, και ήθελαν πισί για τηλεκπαίδευση, για να περάσουν την ώρα τους μιας και δουλειά γιοκ κλπ κλπ. Τώρα που τον 5600Χ τον έχει και ο μπαρμπα-Μήτσος ο μπακάλης απέναντι για δεν πέφτει παρακάτ?

Ο 3600Χ με launch date 7/7/2019 στο skroutz ξεκίνησε περίπου στα 270 και μετά από 1 εξάμηνο έπεσε στα 200.

Ο 5600Χ με launch date 11/5/2020 στο skroutz ξεκίνησε περίπου στα 400 και μετά από 9 μήνες έπεσε στα 335.

Καλά πάμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...