Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Στα ιδια λεφτα προφανως και οχι.

Σε επιασε μαλλον αμνησία για το τι μητρικες χρειαζοταν ο 8700k για overclock+την επιπλεον ψυξη μιας και ερχεται χωρις ψυκτρα στο κουτι...

 

8700Κ+taichi που είχα 520€

5600Χ+tomahawk που έχω τώρα στα 500€

τώρα για temps , βασικά φούρνοι και οι δύο για μένα.....άντε ελαφρώς καλύτερα στον 5600Χ.....από την ώρα που παίρνεις τέτοια cpu επενδύεις σε σοβαρή ψύξη αν κλοκάρεις.....

καμία δικαιολογία της amd περί τιμών...δεν χρειάζονται ούτε τους μεν να τους υπερασπιζόμαστε αλλά ούτε τους δεν.....μια χαρά χτυπάνε και οι δύο τους κατασκευαστές πια σε τιμές.......

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, pirmen56 είπε

Πόσο πάνω από τον 8700K είναι ο 5600X των 350€ του 2020; Χοντρικά 15% με βάση όσα έχουμε δει. Δηλαδή μετά από 3 χρόνια έβγαλαν κάτι που είναι ~15% ταχύτερο στα ίδια λεφτά. Άρα μιλάμε για το απόλυτο vfm της εποχή του. Στα φθηνότερα μοντέλα η intel πάντα έδινε τσιπάκια με ημερομηνία λήξης όπως και η κόκκινη.

Για τους 1500/1700/2700 τα έλεγα τόσα χρόνια. Όταν φτάσουν στο σημείο να μετράνε οι πυρήνες τους θα βγουν off από το IPC/STP τους. Όπως και έγινε με το Cyberpunk. Πρώτη τους σκότωσε η εταιρεία που τους έβγαλε με τους 5ΧΧΧ.

Ο 10700k ποσο πανω ειναι απο τον 8700k ρε pirmen? 😛 😛 😛

Βεβαια εσυ συγκρινεις μονο το gaming δεν κοιτας ολο το πακετο μιας cpu. 

Γενικα τωρα τα 350 ευρω για 6 πυρηνες την σημερον ημερα ειναι απογοητευση.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πάντως πήρα 5600x με b550 a pro (που κλοκαρεις αξιοπρεπεστατα) στα 440€, δεν είναι και τραγικό το ποσό.. Όχι ότι θα με χαλούσε ένας 5700 non x αλλά ξέρουν τι κάνουν στην amd (όπως και στην intel φυσικα)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

Γενικα τωρα τα 350 ευρω για 6 πυρηνες την σημερον ημερα ειναι απογοητευση.

Για να λέμε του στραβού το δίκιο, ευτυχώς που υπάρχει και η intel με τον 10400f των 130-140 ευρώ.😁

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, BabisTs είπε

8700Κ+taichi που είχα 520€

5600Χ+tomahawk που έχω τώρα στα 500€

καμία δικαιολογία της amd περί τιμών...δεν χρειάζονται ούτε τους μεν να τους υπερασπιζόμαστε αλλά ούτε τους δεν.....μια χαρά χτυπάνε και οι δύο τους κατασκευαστές πια σε τιμές.......

Εγω θυμαμαι 8700k να εκανε 360+ευρω και η z370 taichi  200+ αλλα τελος παντων.

Ας το κανω λιγο πιο ξεκαθαρο το κομματι των τιμων επειδη μαλλον δεν εγινα κατανοητος. Σε αντιθεση με τον 8700k ο οποιος χρειαζοταν καλη(σε vrm)μητρικη(αρα ακριβη),ο 5600x μπαινει ανετα και σε φθηνοτερες μητρικες. Και επισης εχει και εργοστασιακη ψυκτρα που αν και δεν ειναι οτι το καλυτερο,την κανει την δουλεια της. Αρα οπως και να το κανουμε ακομα και με την τωρινη τιμη του 5600x,παραμενει φθηνοτερη συνολικα αγορα απο τον 8700k του τοτε και προφανως το upgrade path της Amd ειναι μεχρι και σημερα αξεπεραστο. Αγοραζεις 6πυρηνο με δυνατοτητα στην ιδια μητρικη να μπει μεχρι και 16πυρηνος.

Μονο αν μιλαγαμε για τον 5800x πχ,εκει ναι ειναι καπως χειροτερα προς το παρον τα πραγματα επειδη ειναι αισθητα ακριβοτερος απο τους αντιστοιχους i7 10700k(f).

Τωρα αν καποιος παει και αγορασει ακριβοτερη μητρικη,αυτο ειναι καθαρα επιλογη του,δεν κανει αυτοματα την πλατφορμα ακριβη.

8 ώρες πριν, vins είπε

Εγω πάντως πήρα 5600x με b550 a pro (που κλοκαρεις αξιοπρεπεστατα) στα 440€, δεν είναι και τραγικό το ποσό.. Όχι ότι θα με χαλούσε ένας 5700 non x αλλά ξέρουν τι κάνουν στην amd (όπως και στην intel φυσικα)

 

Το αναφερει πολυ ωραια και ο συμφορουμιτης πιο πανω.

Δεν υπαρχει καμια δικαιολογια της Amd περι τιμων,αλλα αυτο δεν παυει να αλλαζει το γεγονος οτι προσφερει καλυτερο συνολικα value και πλατφορμα απο την Intel προς το παρον. Αν μελλοντικα αλλαξει αυτο,τα ξαναλεμε τοτε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Εγω θυμαμαι 8700k να εκανε 360+ευρω και η z370 taichi  200+ αλλα τελος παντων.

Ας το κανω λιγο πιο ξεκαθαρο το κομματι των τιμων επειδη μαλλον δεν εγινα κατανοητος. Σε αντιθεση με τον 8700k ο οποιος χρειαζοταν καλη(σε vrm)μητρικη(αρα ακριβη),ο 5600x μπαινει ανετα και σε φθηνοτερες μητρικες. Και επισης εχει και εργοστασιακη ψυκτρα που αν και δεν ειναι οτι το καλυτερο,την κανει την δουλεια της. Αρα οπως και να το κανουμε ακομα και με την τωρινη τιμη του 5600x,παραμενει φθηνοτερη συνολικα αγορα απο τον 8700k του τοτε και προφανως το upgrade path της Amd ειναι μεχρι και σημερα αξεπεραστο. Αγοραζεις 6πυρηνο με δυνατοτητα στην ιδια μητρικη να μπει μεχρι και 16πυρηνος.

Μονο αν μιλαγαμε για τον 5800x πχ,εκει ναι ειναι καπως χειροτερα προς το παρον τα πραγματα επειδη ειναι αισθητα ακριβοτερος απο τους αντιστοιχους i7 10700k(f).

Τωρα αν καποιος παει και αγορασει ακριβοτερη μητρικη,αυτο ειναι καθαρα επιλογη του,δεν κανει αυτοματα την πλατφορμα ακριβη.

Το αναφερει πολυ ωραια και ο συμφορουμιτης πιο πανω.

Δεν υπαρχει καμια δικαιολογια της Amd περι τιμων,αλλα αυτο δεν παυει να αλλαζει το γεγονος οτι προσφερει καλυτερο συνολικα value και πλατφορμα απο την Intel προς το παρον. Αν μελλοντικα αλλαξει αυτο,τα ξαναλεμε τοτε.

Αυτή ήταν και η λογική μου, παίρνω κάτι σε απλά οκ τιμη το οποίο σίγουρα θα μου βγάλει 1-2 χρονια με άνεση, περιμένω και λιγο να ωριμάσουν οι νέες πλατφόρμες ωστρ να δω πού αξίζει να παω και στο μεταξύ θα μπορώ να βάλω πάνω χωρις κανένα πρόβλημα και 5950x αν το θελήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, vins είπε

Αυτή ήταν και η λογική μου, παίρνω κάτι σε απλά οκ τιμη το οποίο σίγουρα θα μου βγάλει 1-2 χρονια με άνεση, περιμένω και λιγο να ωριμάσουν οι νέες πλατφόρμες ωστρ να δω πού αξίζει να παω και στο μεταξύ θα μπορώ να βάλω πάνω χωρις κανένα πρόβλημα και 5950x αν το θελήσω.

Ε προφανως.

Γιατι οι περισσοτεροι απο εδω  το παμε αναποδα,δηλαδη να κανουμε κατευθειαν την μεγαλη/ακριβη αγορα σε 5900x πχ,χωρις ομως να σκεφτομαστε οτι δεν αγοραζουν αναλογα και οι υπολοιποι.

Η επειδη δεν αγοραζουμε εμεις στο forum μητρικες σαν την δικη σου αλλα ακριβοτερες,υποθετουμε οτι και οι υπολοιποι/πλειθοψηφια αγοραζει μητρικες των 200+ευρω,που ουτε και αυτο ειναι σωστο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι όπως μπαίνεις σε forum αυτοκινήτου και βλέπεις σχεδόν όλους να μιλάνε για BMW, Mercedes, μεγάλα SUVs κλπ και μετά από ένα σημείο νομίζεις ότι αν το αμάξι σου δεν κάνει τουλάχιστον 60 χιλιάδες είσαι μια αποτυχία της φύσης. Κάποια στιγμή βγαίνεις στο δρόμο  (αντίστοιχα στην αγορά PC του 90% των χρηστών) και βλέπεις ότι τελικά τα πράγματα δεν είναι έτσι και ελάχιστοι έχουν ή ασχολούνται με BMW X6 (ή αντίστοιχα με 5900/x570 και 3090). Οι περισσότεροι θέλουν απλώς ένα εργαλείο να κάνουν τη δουλειά τους και συνήθως προτιμούν το εργαλείο να είναι όσο πιο φτηνό ή έστω vfm γίνεται.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ε προφανως.

Γιατι οι περισσοτεροι απο εδω  το παμε αναποδα,δηλαδη να κανουμε κατευθειαν την μεγαλη/ακριβη αγορα σε 5900x πχ,χωρις ομως να σκεφτομαστε οτι δεν αγοραζουν αναλογα και οι υπολοιποι.

Η επειδη δεν αγοραζουμε εμεις στο forum μητρικες σαν την δικη σου αλλα ακριβοτερες,υποθετουμε οτι και οι υπολοιποι/πλειθοψηφια αγοραζει μητρικες των 200+ευρω,που ουτε και αυτο ειναι σωστο.

 

20 enthusiasts βλέπω πιο ενεργούς στο φόρουμ (μπορεί να λέω και πολλούς)! Eγώ ανέκαθεν κοιτούσα τι είναι το πιο vfm για τη χρήση μου, χωρίς όμως αυτό να σημαίνει απαραίτητα ότι έχω περιορισμό στο budget. Είναι η δική μου λογική φυσικά, μπορεί να σκάω λεφτά στο αμάξι ή να τρώω κάθε μέρα σούσι, ο καθένας με την τρέλα του που λένε :D 

Με όποιον μιλάω βέβαια και λέω ότι έχω 5600x και 3070 με κοιτάνε σαν εξωγήινο! Οπότε όλα σχετικά είναι! Όπως έχω ξαναγράψει, επαρχία που μιλάω με φίλο τεχνικό μου λέει πως έχει πήξει με core duo και phenom που είναι το 70% από τα pc που του πάνε (όχι επαγγελματικά, πιτσιρικαρία)

ΥΓ: Η σειρά B A-Pro για μένα είναι ότι πιο vfm έχει υπάρξει σε ΑΜ4! Είχα την B450 και τώρα την Β550 και έχω μείνει απολύτως ικανοποιημένος και σε περιπτώσεις benching με βαρβάτο oc! Με αυτά που γλίτωσα από τη mobo (που δε θα έκανε καμία απολύτως διαφορά στη χρήση μου κάτι παραπάνω), πήρα καλύτερες μνήμες πχ ή aftermarket ψύξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι οτι πλεον οσο υπαρχει ανταγωνισμος και απο τις 2 εταιρειες(σε λογικα παντα πλαισια),τα παλιοτερα προιοντα απαξιωνονται.

Το 2018 ο 8700κ επαιζε στα 340+ευρω και 2χρονια μετα στα ιδια χρηματα βρισκεις 10700κ.

Οτι μπορει/θελει ο καθενας ας αγορασει.

Σιγουρα ο 5600X και ο 5800X δεν ειναι οι επεξεργαστες τους οποιους τους λες vfm.

Οπως vfm δεν ηταν και οι αντιστοιχοι με αυτους intel 10600κ και 10700κ οταν κυκλοφορησαν περυσι day one.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Πόσο πάνω από τον 8700K είναι ο 5600X των 350€ του 2020; Χοντρικά 15% με βάση όσα έχουμε δει. Δηλαδή μετά από 3 χρόνια έβγαλαν κάτι που είναι ~15% ταχύτερο στα ίδια λεφτά. Άρα μιλάμε για το απόλυτο vfm της εποχή του. Στα φθηνότερα μοντέλα η intel πάντα έδινε τσιπάκια με ημερομηνία λήξης όπως και η κόκκινη.

Για τους 1500/1700/2700 τα έλεγα τόσα χρόνια. Όταν φτάσουν στο σημείο να μετράνε οι πυρήνες τους θα βγουν off από το IPC/STP τους. Όπως και έγινε με το Cyberpunk. Πρώτη τους σκότωσε η εταιρεία που τους έβγαλε με τους 5ΧΧΧ.

^ Αυτό ακριβώς.

Βέβαια ούτε κι η Intel έκανε κάνα τρελό breakthrough από τότε. 

9900Κ όποιος έπαιρνε μέτριο τσιπάκι και κάτω έκλαιγε, όπως εγώ.

Με τον 10900Κ από ότι καταλαβαίνω πάλι λοταρία είναι να μη βγει τσιμινιέρα.

Επίσης ας μην παραγνωρίζουμε ότι στην τιμή διάθεσης του ο 1700 κ ο 2700 ήταν πολύ καλό value.

Άλλωστε μιλάμε για Πάσχα του 17 αν θυμάμαι καλά. Άσχετα  που πολλοί fans τότε λέγανε ότι θα τους

βγάλει 40 χρόνια στο δρύινο βαρέλι, όποιος πήρε 1700 από το καλοκαίρι του 17 και μετά δεν κακόπεσε

μέχρι τώρα.

 

 

Επεξ/σία από DiaperCh@nger101
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

zen3 +  (3-7% > zen3 )  σε AM5 ; 

Και zen3 (25-29% > zen3 ) σε ΑΜ5 ; 

Χμμμ. Δηλαδή ανάμεσα σε zen3+ και zen3 θα υπάρχει ίσως ένα zen3xt ; Αλλά δεν υπάρχει χώρος επιδόσεων έτσι . Δεν χωράει . 

Πίστευα ότι ότι αυτό το 3-7% over zen3 θα έρθει στα b550/X570. 

Επεξ/σία από dem
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Fulgore είπε

Εγω θυμαμαι 8700k να εκανε 360+ευρω και η z370 taichi  200+ αλλα τελος παντων.

Ας το κανω λιγο πιο ξεκαθαρο το κομματι των τιμων επειδη μαλλον δεν εγινα κατανοητος. Σε αντιθεση με τον 8700k ο οποιος χρειαζοταν καλη(σε vrm)μητρικη(αρα ακριβη),ο 5600x μπαινει ανετα και σε φθηνοτερες μητρικες. Και επισης εχει και εργοστασιακη ψυκτρα που αν και δεν ειναι οτι το καλυτερο,την κανει την δουλεια της. Αρα οπως και να το κανουμε ακομα και με την τωρινη τιμη του 5600x,παραμενει φθηνοτερη συνολικα αγορα απο τον 8700k του τοτε και προφανως το upgrade path της Amd ειναι μεχρι και σημερα αξεπεραστο. Αγοραζεις 6πυρηνο με δυνατοτητα στην ιδια μητρικη να μπει μεχρι και 16πυρηνος.

Μονο αν μιλαγαμε για τον 5800x πχ,εκει ναι ειναι καπως χειροτερα προς το παρον τα πραγματα επειδη ειναι αισθητα ακριβοτερος απο τους αντιστοιχους i7 10700k(f).

Τωρα αν καποιος παει και αγορασει ακριβοτερη μητρικη,αυτο ειναι καθαρα επιλογη του,δεν κανει αυτοματα την πλατφορμα ακριβη.

Το αναφερει πολυ ωραια και ο συμφορουμιτης πιο πανω.

Δεν υπαρχει καμια δικαιολογια της Amd περι τιμων,αλλα αυτο δεν παυει να αλλαζει το γεγονος οτι προσφερει καλυτερο συνολικα value και πλατφορμα απο την Intel προς το παρον. Αν μελλοντικα αλλαξει αυτο,τα ξαναλεμε τοτε.

Day 1 δεν πήρα ούτε 8700Κ (320€) αλλά ούτε 5600Χ (320€)....ακριβώς στο ίδιο χρονικό σημείο μετά την κυκλοφορία και των δύο τους επεξεργαστών.....όσο για mobo μία med προς high πήρα και στις δύο περιπτώσεις (taichi στα 200€ και tomahawk στα 170€).....δεν υπάρχει δικαιολογία και από τους δύο απλά για μένα.....μην ξεχνάμε το απόλυτο vfm ου ήταν ο 3600 στα 150-160€ κάποια στιγμή....μόνο το upgrade path σώζει την amd που βάζεις μέχρι 16core αλλά εκεί δεν κοιτάμε vfm.....αλλά μέχρι να μείνουν πίσω οι 5600Χ/8700Κ θα έχουν βγεί τούμπανοι cpus και θα σκεφτείς να κουμπώσεις κάποιον 16core στην υπάρχων πλατφόρμα από το να δώσεις τα υπάρχοντα και να πάς σε κάτι πιο νέο να μην χάσεις πολλά χρηματα (ειδικά για την amd πλατφόρμα που είναι πιο νέα) ......

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, dem είπε

zen3 +  (3-7% > zen3 )  σε AM5 ; 

Και zen3 (25-29% > zen3 ) σε ΑΜ5 ; 

Χμμμ. Δηλαδή ανάμεσα σε zen3+ και zen3 θα υπάρχει ίσως ένα zen3xt ; Αλλά δεν υπάρχει χώρος επιδόσεων έτσι . Δεν χωράει . 

Πίστευα ότι ότι αυτό το 3-7% over zen3 θα έρθει στα b550/X570. 

Προφανώς εννοείς zen4. Που έχεις διαβάσει για zen3+ και μάλιστα για AM5? Το roadmap είναι για zen4 5nm τέλη 2021/ αρχές 2022.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...