Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

39 λεπτά πριν, BabisTs είπε

 

Οπως ηταν και ο 2600 παλιοτερα που επαιξε κοντα στα 100ευρω,ο 2700(x)κατω απο 200ευρω και παει λεγοντας.

Οπως και τις φθηνοτερες μητρικες που αγοραζει η μαζα(b450 tomahawk στα 85ευρω πχ).

Μην μπερδευουμε τις δικες μας ''απαιτησεις''με αυτες του μεσου χρηστη ομως.

Οι Zen3 προφανως και δεν απευθυνονται στην μαζα με καρτες γραφικων των 150 και 200ευρω.

Για αυτους,υπαρχουν ακομα οι Zen2 που συνεχιζουν να πωλουνται.

rez.png.dd9b6469fea63761d60cd96b9656cbc3.png

Και σε 1440p φυσικα οι διαφορες ειναι ακομα μικροτερες και στις ακριβοτερες καρτες.

Αυτη ειναι η πραγματικοτητα και για ποιο λογο σε Amd μερια δεν πεφτει(ακομα)το κραξιμο που πεφτει σε Intel μερια εδω και χρονια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

21 λεπτά πριν, ilos είπε

Προφανώς εννοείς zen4. Που έχεις διαβάσει για zen3+ και μάλιστα για AM5? Το roadmap είναι για zen4 5nm τέλη 2021/ αρχές 2022.

Ναι όπου zen 3 στην 2η σειρά zen4 

Πχ https://www.techpowerup.com/278321/amd-zen-4-reportedly-features-a-29-ipc-boost-over-zen-3

Απλά έλεγα για zen3 + ή zen 3xt ή όπως αλλιώς θέλουν με ενα 3 - 7 % πάνω από zen3 θα βλέπαμε στα ΑΜ4 μόνο στα b550/x570 ... 

Εντάξει επίπεδο φημών είναι 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, xtrmsnpr είπε

Ενδιαφέρον, αν όντως αποδειχτεί ότι υπήρξε ελαττωματική παρτίδα εκείνη τη περίοδο που δε το αποκλείω από τον πανικό που επικρατεί στις παραγγελίες σε TSMC.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ilos είπε

Ενδιαφέρον, αν όντως αποδειχτεί ότι υπήρξε ελαττωματική παρτίδα εκείνη τη περίοδο που δε το αποκλείω από τον πανικό που επικρατεί στις παραγγελίες σε TSMC.

Ή μπορεί και να είναι στάχτη στα μάτια, επειδή έλουσαν αυτοί με τίποτα καστομιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Fulgore είπε

Οπως ηταν και ο 2600 παλιοτερα που επαιξε κοντα στα 100ευρω,ο 2700(x)κατω απο 200ευρω και παει λεγοντας.

Οπως και τις φθηνοτερες μητρικες που αγοραζει η μαζα(b450 tomahawk στα 85ευρω πχ).

Μην μπερδευουμε τις δικες μας ''απαιτησεις''με αυτες του μεσου χρηστη ομως.

Οι Zen3 προφανως και δεν απευθυνονται στην μαζα με καρτες γραφικων των 150 και 200ευρω.

Για αυτους,υπαρχουν ακομα οι Zen2 που συνεχιζουν να πωλουνται.

rez.png.dd9b6469fea63761d60cd96b9656cbc3.png

Και σε 1440p φυσικα οι διαφορες ειναι ακομα μικροτερες και στις ακριβοτερες καρτες.

Αυτη ειναι η πραγματικοτητα και για ποιο λογο σε Amd μερια δεν πεφτει(ακομα)το κραξιμο που πεφτει σε Intel μερια εδω και χρονια.

Σύμφωνα με τα αποτελέσματα αυτά, δηλαδή εγώ με 2600Χ + 2070 super σε ανάλυση 2560x1080  που ελεγα να αναβαθμίσω σε zen3 , δε θα έχω καμία διαφορά στα παιχνίδια;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνα με το γραφημα αυτο,την καρτα γραφικων σου και την αναλυση σου,δεν θα κερδισεις πολλα που να δικαιολογουν τα χρηματα που θες να δωσεις.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 hours ago, xtrmsnpr said:

Τουλάχιστον είναι DOA, δεν φοβάσαι μην βγει αργότερα, πάλι καλά. 😛

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πρώτος 5900Χ που αγόρασα από το αΠαίσιο ανέβαζε θερμοκρασίες.

Είχε idle κάνα 70άρι και μόλις γέμιζαν 2 πυρήνες και πάνω 90άριζε και ξεκίναγε το throttle.

Τον γύρισα και ευτυχώς μετά κόπων και βασάνων κατάφερα να πάρω τα χρήματα πίσω,

γιατί επεξεργαστή δεν είχαν να μου δώσουν. Τουλάχιστον μου 'κοψε κι όταν πέρασε η πρώτη

βδομάδα που περίμενα αγόρασα έναν από το msystems γιατί φοβήθηκα ότι θα εξαφανιστούν τελείως.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για πες την περιπέτεια, σε πόσες μέρες έγινε η επιστροφή χρημάτων (κάρτα ή μετρητά);

Επεξ/σία από NiKoSmile
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, NiKoSmile είπε

Για πες την περιπέτεια, σε πόσες μέρες έγινε η επιστροφή χρημάτων (κάρτα ή μετρητά);

Η αγορά έγινε με κάρτα και η επιστροφή έγινε στην κάρτα.

Τον επεξεργαστή τον γύρισα 31/12 στο αΠαίσιο Αργυρούπολης, δεν είχαν καθόλου am4 m/b

για να τον τσεκάρουν επιτόπου, μου λένε θα πάει στα κεντρικά, λέω αντίο ζωή.

Περνάει μια βδομάδα, δεν με πήραν τηλέφωνο, πήρα εγώ σε κάποια φάση, μου λένε

το σημειώνουμε ότι πήρατε θα σας πάρουμε εμείς (ποτέ). Στο εντωμεταξύ βλέπω τον 5900Χ

στο msystems στα 620 αν θυμάμαι καλά, λέω εδώ είμαστε τον χτυπάω καθώς σκεφτόμουνα

ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μου βρούνε επεξεργαστή, θα μου γυρίσουνε λεφτά ή πιστωτικό

και θα πρέπει μετά να ψάχνω να τον αγοράσω στα 700++ κι αν τον βρώ. Αρχές της επόμενης βδομάδας ξαναπαίρνω,

μιλάω με το service δεν τον είχαν κοιτάξει ακόμα, λέω παιδιά στείλτε τον πίσω, έχετε κάνει

10τόσες μέρες κι ακόμα να τον βάλετε πάνω σε m/b, αφήστε το θα κάνω μόνος μου το rma,

έχω ξεκινήσει αλληλογραφία με την amd και θα τον στείλω εγώ. Περνάνε άλλες τρεις μέρες,

ξαναπαίρνω ρωτάω τον στείλατε, μου λένε όχι, τελικά άλλες 4-5 μέρες με παίρνουν από

το service και μου λένε ο cpu έχει πρόβλημα και έχει εγκριθεί πιστωτικό. Άλλες 4-5 μέρες για να εκδοθεί

το πιστωτικό παρόλο που είχα ζητήσει τα χρήματα μου, έπρεπε να εκδοθεί και μετά να ζητήσω

από την εξυπηρέτηση πελατών να μου πιστωθούν τα χρήματα. Τέλη Γενάρη λοιπόν με παίρνει ένας τεχνικός

και μου λέει να βάλουμε παραγγελία τον cpu, λέω δεν θέλω κάτι και επεξεργαστή έχω αγοράσει ήδη.

Άλλος ένα κύκλος τηλεφώνων με την εξυπηρέτηση πελατών ότι δεν θέλω κάτι από το μαγαζί τους

και γιατί δεν θέλω, τελικά εγκρίθηκε η πίστωση των χρημάτων, τα χρήματα φάνηκαν στην κάρτα μου

γύρω στις 15 Φλεβάρη, 45 μέρες μετά την επιστροφή του προϊόντος.

 

Επεξ/σία από DiaperCh@nger101
  • Like 4
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...