Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το service θα πρέπει να δίνει μια περίοδο ελέγχου στο δελτίο (πχ 10 ημέρες), ή ας μπει στο site "εξέλιξη ελέγχου/service κτλ" με στάδια... τουλάχιστον να ξέρει ο πελάτης περίπου τι γίνεται. Θα γλυτώσουν αμφότεροι και από τα άπειρα τηλεφωνήματα. Ένας αντιλογισμός σε κάρτα visa πόσο θέλει περίπου, 7 ημέρες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 17/2/2021 στις 6:44 ΜΜ, Fulgore είπε

Συμφωνα με το γραφημα αυτο,την καρτα γραφικων σου και την αναλυση σου,δεν θα κερδισεις πολλα που να δικαιολογουν τα χρηματα που θες να δωσεις.

 

 

Δηλαδή για να πιάσει τόπο ένας zen3 θα πρέπει να πάμε από 2xxx nvidia (στην οποία σκάσαμε λεφτά μόλις πέρυσι)  σε 3xxxx σειρά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ronnie1985 είπε

Δηλαδή για να πιάσει τόπο ένας zen3 θα πρέπει να πάμε από 2xxx nvidia (στην οποία σκάσαμε λεφτά μόλις πέρυσι)  σε 3xxxx σειρά; 

Το γραφημα πιο πισω ειναι ξεκαθαρο στο κομματι της αποδοσης νομιζω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Ronnie1985 είπε

Δηλαδή για να πιάσει τόπο ένας zen3 θα πρέπει να πάμε από 2xxx nvidia (στην οποία σκάσαμε λεφτά μόλις πέρυσι)  σε 3xxxx σειρά; 

Το γράφημα του Αυστραλού με τα στραγάλια στο στόμα και του toyboy με το μουστάκι είναι μια γενικευμένη προσέγγιση. Δηλαδή άμα κάποιος παίζει mmo, ή αν κάποιος γράφει 500+ ώρες το χρόνο σε grand strategy (όπως εγώ) ή άλλες τόσες κι άλλες τόσες σε multiplayer fps θα έχει την ίδια εμπειρία με ότι cpu να ναι. Δε νομίζω Τάκη. Έχουν ένα συγκεκριμένο αφήγημα στο κανάλι τους οι τύποι, είναι αρκετά έξυπνοι ώστε να το στηρίζουν με σωστά τεστ και αξιόπιστα αποτελέσματα τα οποία όμως γίνονται με τις μόνιμες παραδοχές ότι το gaming  είναι 99% singleplayer, το κομπιούτερ του μέσου χρήστη είναι πεντακάθαρο clean install και φυσικά rtx και dlss είναι tech demo.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/2/2021 στις 6:21 ΜΜ, Ronnie1985 είπε

Σύμφωνα με τα αποτελέσματα αυτά, δηλαδή εγώ με 2600Χ + 2070 super σε ανάλυση 2560x1080  που ελεγα να αναβαθμίσω σε zen3 , δε θα έχω καμία διαφορά στα παιχνίδια;;;;

Ποιον zen3 επεξεργαστη κοιταγες και θα αγοραζες και μητρικη για αυτον?

Επισης σου ειναι ευκολο να αναφερεις και το μοντελο της οθονης που εχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάντως στο Planetside2, που είναι MMOFPS, είδα τεράστια διαφορά από 3600x σε 5600x @1440p ακόμα και με την γριά 1070. Βέβαια τα περισσότερα settings είναι low γτ διαφορετικά σε μάχες 100 vs 100 θα γινόταν "παρουσίαση" και όχι μάχη. Πάντως με τα ίδια ακριβώς settings είναι αστείο τι boost δίνει ο 5600x. Τώρα όποιος παίζει @1440p και όλα ultra ξέρω γω ε ναι δεν θα δει διαφορά μεγαλη αφού το βάρος πέφτει στην κάρτα.

Επίσης κάτι άλλο που μπερδεύει πολλούς. Μια στατική μπαρίτσα με ένα νούμερο δίπλα δεν αντικατοπτρίζει σε καμία περίπτωση την εμπειρία in game. Δλδ βλέπεις αυτο

και λες ωραία ας κουμπώσω 3080 σε CPU 10ετιας, εξάλλου σιγά την διαφορά θα μου μείνει και το 1000κο για ποτά και σουβλάκια (ναι οκ μετά το lockdown). Και βλέπεις κόσμο να αναρωτιέται γτ η κάρτα τους δεν πάει βήμα ή βλέπει in game άλλο από αυτο που περίμενε. Τα διαγράμματα ανθρώπων που δεν είναι gamers στην πλειοψηφία τους δεν αποδίδουν όλη την αλήθεια.

Στην τελική είναι πως παίζει ο καθένας και τι παίζει σε συνδυασμό με τι μονιτορ. Αν κάποιος είναι αρνητής των Hz ας πούμε, είναι ευτυχισμένος καθώς το 60 θα το πιάνει χωρίς κόπο. Για τους υπόλοιπους που γευτήκαμε τι σημαίνει 144 Hz+ για τα ματάκια μας και το ποντίκι μας θα τα σκάμε.

 

 

 

Επεξ/σία από Grisos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Fulgore είπε

Ποιον zen3 επεξεργαστη κοιταγες και θα αγοραζες και μητρικη για αυτον?

Επισης σου ειναι ευκολο να αναφερεις και το μοντελο της οθονης που εχεις?

Δε θα αγόραζα μητρική, με ένα bios update θα τον υποστήριζε μια χαρά. 

Το setup μου είναι το εξής

AMD 2600X

Asus Prime x470 pro

Corsair vengeance 2x8GB 3200mhz

Evga 2070 Super Ultra Gaming

Corsair RM750x

Οθόνη LG 34GL750-B    2560x1080 144hz

 

Γενικά δεν αλλάζω συχνά υπολογιστή και έχω σκοπό να τον κρατήσω κάμποσα χρονακια όσο μπορει κ αντεξει δηλαδή. Οπότε με βάση τα πιο πάνω κομματια νομίζω θα μπορούσα τον 2600x να τον αντικαταστήσω. Κ αφού οι zen3 από ότι λένε είναι κ οι τελευταίοι σε socket am4 τότε είναι η μοναδική μου επιλογή για αναβάθμιση cpu.

Κοίταζα για 5600x, το μόνο που με χαλάει είναι το ότι είναι 6cores κ σιγα σιγά οι κονσόλες κ τα νεαπαιχνιδια θα εκμεταλλεύονται 8cores. Επίσης μου αρέσει να ασχολουμε κ ερασιτεχνικα βέβαια σα χόμπι με επεξεργασία βίντεο οπότε ένας 8core θα καθόταν καλύτερα. Αλλά κ ο 5600x μια χαρά τα πάει κ σε αυτόν τον τομέα από ότι έχω δει σε reviews. Το μόνο που με προβληματίζει είναι αυτό που ανέφερα πριν με τις κονσόλες κ την υποστήριξη 8 πυρήνων. 

Ο 5800x είναι ακριβος για τα δικά μου δεδομένα. Ο 5700 όταν κυκλοφορήσει ίσως είναι καλή επιλογή αλλά άγνωστο το πότε κ πόσο.

Την κάρτα γραφικών την αγόρασα πέρυσι ένα εξακοσαρι και δε μου πάει η καρδιά να μπω στη διαδικασία να τη πουλήσω. Θεωρώ 2-3 χρόνια με κάποιες υποχωρήσεις θα την παλέψει. Άσε που κ οι σημερινές τιμές στις κάρτες είναι απλά τραγικές.

Αυτά φίλε μου,πιστεύω να κατάλαβες πάνω κάτω το σκεπτικό μου κ τι upgrade θα με συμφερε να κάνω....

 

Επεξ/σία από Ronnie1985
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι οπως ειναι τωρα η κατασταση,δεν θα κερδισεις κατι αξιο αναφορας σαν επιδοσεις με το να πληρωσεις ακριβα τον 5600x.

Αρα μπορεις αν σε ενδιαφερει να πας σε zen3,αλλα να περιμενεις μεχρι τελος του χρονου να δεις αν θα βγουν και αλλα (φθηνοτερα)μοντελα και οι τιμες των τωρινων μοντελων πως θα εξελιχθουν.

9 ώρες πριν, Grisos είπε

Εγώ πάντως στο Planetside2, που είναι MMOFPS, είδα τεράστια διαφορά από 3600x σε 5600x @1440p ακόμα και με την γριά 1070.

Το θεμα ομως ειναι οτι θα εβλεπες πολυ μεγαλυτερη διαφορα εαν εδινες τα επιπλεον χρηματα του 5600x σε αγορα καρτας γραφικων(αν δεν ειχαμε τα του Mining βεβαια).

Κανεις δεν λεει οτι πχ ο 2600 ειναι το ιδιο με τον 5600x σε αποδοση γενικα.

Το θεμα ειναι για τα παραπανω χρηματα που ζηταει,εαν ο αλλος θα δει αναλογες διαφορες εαν δεν εχει και αναλογη καρτα/οθονη,και για αγορα τωρα που ειναι και ακριβοτερος.

Γιατι μην ξεχναμε οτι μιλαμε για 340+ευρω για 6πυρηνο. Που πλεον υπαρχουν φθηνοτερες αντι προτασεις και σε intel μερια.

Αυτος ειναι ο κυριος λογος που πολλοι προς το παρον προσπερνανε και τον 5800x,παρολο που εχει πεσει λιγο σε τιμη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Το θεμα ομως ειναι οτι θα εβλεπες πολυ μεγαλυτερη διαφορα εαν εδινες τα επιπλεον χρηματα του 5600x σε αγορα καρτας γραφικων(αν δεν ειχαμε τα του Mining βεβαια).

Σε γενικές γραμμές έχεις δίκιο. Απλά στο συγκεκριμένο game επειδή παίζω με low settings και σου βγάζει in game τι δημιουργεί bottleneck κάθε στιγμή, έβλεπα πιο πολύ το CPU να αναβει παρά το GPU. Τώρα κατά 90% είναι GPU.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Fulgore είπε

Το θεμα ομως ειναι οτι θα εβλεπες πολυ μεγαλυτερη διαφορα εαν εδινες τα επιπλεον χρηματα του 5600x σε αγορα καρτας γραφικων(αν δεν ειχαμε τα του Mining βεβαια).

Θα έβλεπε μεγαλύτερη διαφορά σε mmo αν έπαιρνε καλύτερη κάρτα γραφικών?

Επίσης τι εννοείς ''αν δεν είχαμε το Mining''.

Το mining υπάρχει και ως έχει, ετοιμοπαράδοτη 1660 super κοστίζει 430 ευρώ.

1 ώρα πριν, Grisos είπε

Σε γενικές γραμμές έχεις δίκιο.

Ποιες γενικές γραμμές? Το online είναι τεράστιο κομμάτι του gaming και ευνοείται

έντονα από καλύτερες cpu όπως διαπίστωσες μόνος σου, απλώς λόγω εγγενούς δυσκολίας

να αναπαραχθούν με ακρίβεια οι συνθήκες μέτρησης δεν χρησιμοποιείται στις συγκρίσεις.

--

Υπάρχει βέβαια και η τάση ο καθένας να αναγάγει τον δικό του gaming μικρόκοσμο σε gaming σύμπαν.

Η αλήθεια είναι ότι οι singleplayers δεν είναι και μικρόκοσμος βέβαια, απλώς επειδή η δικιά τους

πλευρά αντιπροσωπεύεται συχνότερα στις μετρήσεις/συγκρίσεις, τείνουν να νομίζουν ότι είναι

το μοναδικό δείγμα gamer.

 

Επεξ/σία από DiaperCh@nger101
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Θα έβλεπε μεγαλύτερη διαφορά σε mmo αν έπαιρνε καλύτερη κάρτα γραφικών?

Επίσης τι εννοείς ''αν δεν είχαμε το Mining''.

Το mining υπάρχει και ως έχει ετοιμοπαράδοτη 1660 super κοστίζει 430 ευρώ.

Ποιες γενικές γραμμές? Το online είναι τεράστιο κομμάτι του gaming και ευνοείται

έντονα από καλύτερες cpu όπως διαπίστωσες μόνος σου, απλώς λόγω εγγενούς δυσκολίας

να αναπαραχθούν με ακρίβεια οι συνθήκες μέτρησης δεν χρησιμοποιείται στις συγκρίσεις.

--

Υπάρχει βέβαια και η τάση ο καθένας να αναγάγει τον δικό του gaming μικρόκοσμο σε gaming σύμπαν.

Η αλήθεια είναι ότι οι singleplayers δεν είναι και μικρόκοσμος βέβαια, απλώς επειδή η δικιά τους

πλευρά αντιπροσωπεύεται συχνότερα στις μετρήσεις/συγκρίσεις, τείνουν να νομίζουν ότι είναι

το μοναδικό δείγμα gamer.

 

Αφού είπαμε, 5% διαφορά 3xxx με comet lake :P 
Μέχρι που βγήκαν οι 5th gen βέβαια και τα ίδια άτομα που γράφανε το από πάνω βγάλανε άχρηστους τους 3rd gen για δυνατές κάρτες. Ευλόγησον. 

  • Thanks 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Θα έβλεπε μεγαλύτερη διαφορά σε mmo αν έπαιρνε καλύτερη κάρτα γραφικών?

α)Ο ενας συμφορουμιτης ο οποιος ρωτησε για αλλαγη επεξεργαστη,δεν αναφερθηκε καθολου σε παιχνιδια.

Εαν δεν τον ενδιεφερε το χρηματικο,προφανως και θα την ειχε κανει ηδη την αναβαθμιση και δεν θα ρωταγε,αλλα για να ρωταει,μαλλον δεν του περισσεύουν τα χρηματα οπως λεει και για τον 5800x.

β)Ο αλλος συμφορουμιτης ανεφερε ενα συγκεκριμενο mmo παιχνιδι που παιζει σε low. Αναφερθηκα εγω πουθενα ή καποιος αλλος σε αποδοση cpu σε mmo παιχνιδια. Το μονο που σχολιασα σε αυτο που εγραψε ειναι το οτι παιζει ενα παιχνιδι σε low ρυθμισεις,εξου και η αναφορα περι δυνατοτερης καρτας γραφικων.

Οσο για τα περι gaming μικροκοσμου και συμπαντος δεν καταλαβαινω τι σχεση εχουν με το εδω θεμα και που ακριβως κολλανε με τα πιο πισω σχολια ή και γενικα.

37 λεπτά πριν, Herald είπε

Αφού είπαμε, 5% διαφορά 3xxx με comet lake :P 
Μέχρι που βγήκαν οι 5th gen βέβαια και τα ίδια άτομα που γράφανε το από πάνω βγάλανε άχρηστους τους 3rd gen για δυνατές κάρτες. Ευλόγησον. 

Μην χαλασεις και αυτο το θεμα με τα ιδια και τα ιδια,ειδικα απο την στιγμη που δεν αναφερθηκε κανεις σε αυτα που γραφεις......

Και μην αρχισουμε παλι για τα περι ''αχρηστων''επεξεργαστων. Εχει κουρασει κυριολεκτικα και δεν οδηγει πουθενα.

Αν εχεις να προτεινεις κατι στον συμφορουμιτη που ρωτα,τοτε καλυτερο θα ηταν να τον βοηθησεις.

 

 

Επεξ/σία από Fulgore
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Μην χαλασεις και αυτο το θεμα με τα ιδια και τα ιδια,ειδικα απο την στιγμη που δεν αναφερθηκε κανεις σε αυτα που γραφεις......

Και μην αρχισουμε παλι για τα περι ''αχρηστων''επεξεργαστων. Εχει κουρασει κυριολεκτικα και δεν οδηγει πουθενα.

Αν εχεις να προτεινεις κατι στον συμφορουμιτη που ρωτα,τοτε καλυτερο θα ηταν να τον βοηθησεις.

 

 

Mην χαλάσεις και αυτό το θέμα με υποδείξεις ποιός θα γράφει και τί. Αυτά όταν γίνεις moderator. 

Από του post του Ronnie

Σύμφωνα με τα αποτελέσματα αυτά, δηλαδή εγώ με 2600Χ + 2070 super σε ανάλυση 2560x1080  που ελεγα να αναβαθμίσω σε zen3 , δε θα έχω καμία διαφορά στα παιχνίδια;;;;

 

Αυτό δεν το βλέπεις σαν αναφόρα στα παιχνίδια??? 

 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Mην χαλάσεις και αυτό το θέμα με υποδείξεις ποιός θα γράφει και τί. Αυτά όταν γίνεις moderator. 

Τον συμφορουμιτη που ρωταει ομως πιο πισω,δεν τον βοηθανε σε κατι αυτα.Η μηπως τον βοηθανε??

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Τον συμφορουμιτη που ρωταει ομως πιο πισω,δεν τον βοηθανε σε κατι αυτα.Η μηπως τον βοηθανε??

 

 

 

Αν εννοείς τον Ronnie, με την ερώτηση που κάνει παρακάτω μόνο εξορκισμός θα βοηθήσει. 

 

18 ώρες πριν, Ronnie1985 είπε

Δηλαδή για να πιάσει τόπο ένας zen3 θα πρέπει να πάμε από 2xxx nvidia (στην οποία σκάσαμε λεφτά μόλις πέρυσι)  σε 3xxxx σειρά; 

 

Ο  zen3 δεν θα του δώσει επιδόσεις με την εν λόγω κάρτα, και άρα συμπεραίνει οτι πρέπει να αλλάξει και κάρτα (ενώ είναι ευχαριστημένος ήδη με την 2070). Και εγώ ξύνω το κεφάλι μου και αναρωτιέμαι whats the point? Αφού του κάνει η 2070, και αφού ο επεξεργαστής του όπως του λένε τα γραφήματα που είδε την τεντώνει, ποιό το νόημα να αναβαθμίσει οτιδήποτε? 
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...