Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

17 ώρες πριν, ilos είπε

Στο reddit πολλοί αναφέρουν πρόβλημα με usb disconnects με zen 3 και 500 chipset mobos.

https://www.guru3d.com/news-story/amd-is-investigating-usb-problems-with-500-series-chipsets.html

Δουλεύω με Zen 3 και X570 με usb keyboard, usb dongle για logitech wireless mouse, usb camera, usb 3.0 external nvme όταν δουλεύω Linux (τα Windows είναι στον internal NVME). Κανένα απολύτως disconnect, ποτέ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, malakudi είπε

Δουλεύω με Zen 3 και X570 με usb keyboard, usb dongle για logitech wireless mouse, usb camera, usb 3.0 external nvme όταν δουλεύω Linux (τα Windows είναι στον internal NVME). Κανένα απολύτως disconnect, ποτέ.

Και εγώ πιστεύω δεν είναι κάτι στάνταρ, Ίσως κάποια τσιπάκια ρετάρουν αν πουσάρουν πολύ IF ή ίσως έχουν θέμα κάποια bios σε κάποιες μητρικές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ilos είπε

Και εγώ πιστεύω δεν είναι κάτι στάνταρ, Ίσως κάποια τσιπάκια ρετάρουν αν πουσάρουν πολύ IF ή ίσως έχουν θέμα κάποια bios σε κάποιες μητρικές.

με usb 2.0 σε asus/gigabyte υπήρχε κάποιο θέμα το οποίο έχει λυθεί με την τελευταία αναβάθμιση bio's σε asus B550

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Δεν μου έτυχε το πρόβλημα παρ' όλ' αυτά έχει update bios (Improve USB 2.0 compatibility) η Gigabyte b550 VisionD.

υπήρχε κάποιο bug όταν υπήρχαν ταυτόχρονα συνδεμένες usb2 and usb 3 και αποσυνδέοταν και συνδεόταν η usb 2.σε άλλους  χρήστες φριζαρε ο υπολογιστής κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από θερμοκρασίες πως είστε; Οι δικές μου με τον 5900Χ, μου φαίνονται αρκετά υψηλές δεδομένου ότι ψύχεται με 3x360 radiators και σε Idle αλλά και under load. Οι θερμοκρασία είναι μετά από Cinabench R23.

 

temps.jpg

Επεξ/σία από purif
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, purif είπε

Από θερμοκρασίες πως είστε; Οι δικές μου με τον 5900Χ, μου φαίνονται αρκετά υψηλές δεδομένου ότι ψύχεται με 3x360 radiators και σε Idle αλλά και under load. Οι θερμοκρασία είναι μετά από Cinabench R23.

 

temps.jpg

είναι λίγο ,έπρεπε να  ήταν μέχρι 65/66c σε cinebench R23 αλλά μπορεί να οφείλεται σε workloads στο background 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια τυχαία μέτρηση δεν λέει τίποτα, ειδικά με τις αιχμές που κάνουν οι 7nm επεξεργαστές "τοπικά".

Βάλτε μια συνεχή καταγραφή σε log με όσο μικρότερο polling rate γίνεται, να δείτε μια πιο αντιπροσωπευτική (και πάλι, όχι απόλυτα ακριβή) εικόνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά με το που απενεργοποίησα το PBO, οι θερμοκρασίες βελτιώθηκαν δραματικά και το σκορ έπεσε λίγο.

 

Υγ. Αναφέρομαι στο PBO Limits, με το οποίο έβλεπα 180+ watt στον επεξεργαστή. Το PBO είναι on αναγκαστικά για να μπορώ να παίξω με το CO.

temps1.jpg

Επεξ/σία από purif
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω φτιαξει ενα pc με Ryzen 5950x για 3D/Design χρηση κυριως.

Γενικα νορμαλ μου φαινονται οι θερμοκρασιες στον Idle / 3D κοσμο. 

Ωστοσο χθες, κατεβασα το Microsoft Flight Simulator ετσι για πλακα, και ανοιξα και Ryzen Master και ειδα 80-83C θερμοκρασιες (επαιζε και 77-78 που και που) & Voltage 1.438 - ολα αυτα μετα απο 1 ωρα gaming.

Ειναι νορμαλ θερμοκρασιες αυτες;

Το πισι το φτιαξα πριν καποιες ημερες, με ψυχτρα Corsair h115i Platinum και παστα Artic MX4. Δεν εχω πειραξει τιποτα απολυτως απο OC/PBO etc etc.

Επεξ/σία από bost7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Στα πόσα Ghz αυτές οι θερμοκρασίες ;

4.6 εγραφε το Ryzen Master (με max 5000Mhz)

Επεξ/σία από bost7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...