Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, nick0lis είπε

Όχι δεν βρήκα βίντεο, τα παραπάνω βήματα αν ακολουθήσεις θα τα βρεις σε όλες τις μητρικές. 

Ενταξει, θα το ψαξω. για να ειμαι ειλικρινης νομιζω τα βρηκα, αλλα μου βγαλε ενα warning οτι αν μπω εκει θα τελειωσει η εγγυηση μου και κολωσα. :D

On a happy note, στο CS:GO παει 65-70 η θερμοκρασια :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, bost7 είπε

Η αληθεια ειναι δε το εκανα αυτο, βρηκες καποιο βιντεο; Γιατι δε βρισκω αυτα τα items per se. 

Αυτο το εχασα, μπορεις να μου πεις αλλη μια ποιο εννοεις; στο Ai Tweaker/PBO δεν εχει αυτα που λες..

ναι έχει και έχει από εκεί το σκαλίζεις συνήθως

15 λεπτά πριν, bost7 είπε

Ενταξει, θα το ψαξω. για να ειμαι ειλικρινης νομιζω τα βρηκα, αλλα μου βγαλε ενα warning οτι αν μπω εκει θα τελειωσει η εγγυηση μου και κολωσα. :D

On a happy note, στο CS:GO παει 65-70 η θερμοκρασια :D 

anyway αν φοβάσαι να σκαλίζεις βάλε thermal limit 70c και μην ξαναπείραξεις τίποτα ,ποίο safe επιλογή δεν υπάρχει 

Επεξ/σία από ICE-T
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ICE-T είπε

ναι έχει και έχει από εκεί το σκαλίζεις συνήθως

anyway αν φοβάσαι να σκαλίζεις βάλε thermal limit 70c και μην ξαναπείραξεις τίποτα 

οχι δεν εχω θεμα, αυτο με την εγγυηση με κολωσε, αλλα νταξει πρεπει ναναι πολυ dummy warning δεν λεει κατι - τα κοιταω τωρα ολα ενδελεχως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, bost7 είπε

οχι δεν εχω θεμα, αυτο με την εγγυηση με κολωσε, αλλα νταξει πρεπει ναναι πολυ dummy warning δεν λεει κατι - τα κοιταω τωρα ολα ενδελεχως

αυτό που σού λέω είναι το ποίο εύκολο και ησυχάζεις μια και καλή αυτό είναι στην πρώτη page at menu precision boost

Επεξ/σία από ICE-T
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ICE-T είπε

αυτό που σού λέω είναι το ποίο εύκολο και ησυχάζεις μια και καλή

ναι το καταλαβα! κοιτα η αληθεια ειναι παιχνιδια δεν παιζω, 3D / design κανω.

απλα επειδη για πλακα κατεβασα ενα παιχνιδι, ειδα υψηλες θερμοκρασιες και το εψαξα. 

οσον αφορα τη χρηση που κανω εγω ειμαι στο ευρος 60-70C ετσι και αλλιως, αρα απο περιεργεια το ψαχνω τωρα περισσοτερο ως χομπιστας.

ευχαριστω για την συμβουλη ομως! 👍 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, bost7 είπε

ναι το καταλαβα! κοιτα η αληθεια ειναι παιχνιδια δεν παιζω, 3D / design κανω.

απλα επειδη για πλακα κατεβασα ενα παιχνιδι, ειδα υψηλες θερμοκρασιες και το εψαξα. 

οσον αφορα τη χρηση που κανω εγω ειμαι στο ευρος 60-70C ετσι και αλλιως, αρα απο περιεργεια το ψαχνω τωρα περισσοτερο ως χομπιστας.

ευχαριστω για την συμβουλη ομως! 👍 

καλά κάνεις και ρωτάς και το άλλο παιδί και εγώ και εσύ ίδια μηχανήματα έχουμε πάνω κάτω οπότε δεν γράφουμε ότι διαβάζουμε σε στήλες 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ICE-T είπε

καλά κάνεις και ρωτάς και το άλλο παιδί και εγώ και εσύ ίδια μηχανήματα έχουμε πάνω κάτω οπότε δεν γράφουμε ότι διαβάζουμε σε στήλες 😂

τωρα εγκυκλοπαιδικα μιλωντας, βλεπωντας αυτο το page, που γραφει αυτο:

image.png.ecee36bb583ef954e47c597a89fd091e.png

ενας ανθρωπος σαν και εμενα που εχει μεσες γνωσεις επι του θεματος, αν δει 82C μετα απο μια ωρα gaming, δε θα πει "νταξει, ειμαι μεσα στα ορια;" 🤔

θελω να πω ποιο ειναι το benchmark που μας λεει ρητα οτι πρεπει να ριξουμε θερμοκρασιες οταν βλεπεις αυτο στο amd.com?

(πραγματικα ρωταω απο περιεργεια για να ξερω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, bost7 είπε

τωρα εγκυκλοπαιδικα μιλωντας, βλεπωντας αυτο το page, που γραφει αυτο:

image.png.ecee36bb583ef954e47c597a89fd091e.png

ενας ανθρωπος σαν και εμενα που εχει μεσες γνωσεις επι του θεματος, αν δει 82C μετα απο μια ωρα gaming, δε θα πει "νταξει, ειμαι μεσα στα ορια;" 🤔

θελω να πω ποιο ειναι το benchmark που μας λεει ρητα οτι πρεπει να ριξουμε θερμοκρασιες οταν βλεπεις αυτο στο amd.com?

(πραγματικα ρωταω απο περιεργεια για να ξερω)

και εγώ στην ίδια σκέψη με εσένα θα ήμουν φιλαράκι και φυσικά θα με χάλαγε πολύ να έβλεπα 80+ σε gaming και ας έγραφε ότι ήθελε η AMD για τα 90c

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε cinebenchr20 τι θερμοκρασίες εχεις; αλλα οχι σε ενα ραν μονο. Βαλτο 2-3 λουπες.

Επίσης και τι Ρολόγια κρατάει.

Εμενα ο 5950χ στα 4,55 ghz all cores (manually) ειμαι στους 71-72 στο cinebench Σε vray πιο λίγο.

Θα σου πρότεινα αν κανεις 3d rendering να παίξεις καρφωτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, GoMaR είπε

Σε cinebenchr20 τι θερμοκρασίες εχεις; αλλα οχι σε ενα ραν μονο. Βαλτο 2-3 λουπες.

Επίσης και τι Ρολόγια κρατάει.

Εμενα ο 5950χ στα 4,55 ghz all cores (manually) ειμαι στους 71-72 στο cinebench Σε vray πιο λίγο.

Θα σου πρότεινα αν κανεις 3d rendering να παίξεις καρφωτος.

Μπορεσα να βρω το Cinebench r23.200 μονο. Χθες βραδυ ειχα κλεισει PBO κλπ οπως ειπαν και τα παιδια απο πανω, και ειδα τα εξης:

Multi Core Run (3 φορες το βαλα): 

Avg temp (Ryzen Master): 52-54C (max κατι 60αρια spikes)

Avg temp (iCue): 54-55C (και load 100%)

Clock Speed (Ryzen Master): ±3,800Mhz (100 πανω 100 κατω)

Score: 24592

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, GoMaR είπε

Με κλειστο το PBO ομως ετσι γιατι δειχνει να μην ανεβαζει ρολογια.
Εγω βγαζω 31.000 αν θυμαμαι καλα στα 4550mhz 

Ναι με κλειστο PBO και ρολοι (απο μονο του) στο 3.8.

Επεξ/σία από bost7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε 5900x με τη  freezer ii 360 σε 30 min run στο r23 κάθετε σταθερά στους 65c με τα fans στο aio στα 1100-1150 rpm (max 1650-1700 rpm), το ίδιο και η αντλία  δεν πάει 100% παίζει στις ανάλογες στροφές με τα fans μιας και όλα δουλεύουν με ένα 4 pin fan header και από ότι ξερω είναι και αυτή PWM

Πριν είχα την D15S και στο ίδιο test - settings και θερμοκρασία χώρου καθόταν στους 71-73c  αλλά με το ένα fan της d15 στα 1400+ rpm 

με 1.5-2 ώρες στο sottr κάθεται στους 60-65 (80-90w)
πού και πού σε spikes (110-125w) έχω δει για λίγο 70-73  μέχρι να πάρει μπρος το aio και να ανεβάσει στροφές 

Επεξ/σία από Deu164
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...